Aktivne temeAktivne teme  Prikaži spisak članova forumaSpisak članova  Pretraga forumaPretraga  PomoćPomoć
  RegistracijaRegistracija  PrijavaPrijava

Navigacija na sajtu

Statistika
Osoba na sajtu: 70
Gostiju: 69
Robota: 1
Članova: 0
Broj članova: 4350
Najnoviji korisnik foruma: Pedja82
Najviše poseta: 316
Dana: 11.03.2017
Članova [0], Gostiju [309]

Poslednjih 10 poruka
Vidi zadnju poruku Skalari - mrest - pitanje
Autor: Vedry
Forum: Ribe - Mrest

Poslata: 24.05.2020 u: 13:10

Vidi zadnju poruku Šta još od životinja imate?
Autor: Milos87popovic
Forum: Ostale životinje

Poslata: 14.10.2019 u: 12:01

Vidi zadnju poruku zamena vode
Autor: Luna5
Forum: Voda

Poslata: 21.02.2019 u: 16:25

Vidi zadnju poruku Preporuka biljaka za novi akvarijum
Autor: Dario
Forum: Biljke

Poslata: 05.08.2018 u: 10:22

Vidi zadnju poruku test
Autor: Srle
Forum: Ostalo

Poslata: 19.11.2017 u: 10:47

Vidi zadnju poruku Poklanjam 2 akvarijuma
Autor: dr Bouz

Poslata: 09.09.2017 u: 12:17

Vidi zadnju poruku Projekat prvog ciklidnog akvarijuma
Autor: Nikouro
Forum: Ribe - Ciklidi

Poslata: 23.04.2017 u: 22:26

Vidi zadnju poruku Bela tetra napada crny
Forum: Ribe

Poslata: 18.08.2016 u: 19:17

Vidi zadnju poruku problem spoljasnji filter

Poslata: 18.08.2016 u: 19:01

Vidi zadnju poruku Gupike i borac....
Autor: Blacky
Forum: Ribe

Poslata: 23.06.2016 u: 20:58

Traži

Web www.akvaristika.org

AdSense

Bolesti riba
 Akvaristika » Bolesti riba
Tema Naslov: Bolesni sarani-HITNO Pošalji odgovorDodaj temu
Skok na forum Ukupno strana: 2 1 2
Autor
Poruka Predhodna tema | Sledeća tema 
Ica&Cica
Zaslužni član

Zaslužni član

Član od: 15.09.2004
National Flag of Srbija Srbija, Beograd
Poruka: 110
Pol: Muški
Poslato: 05.10.2004 u 23:42 | IP Prijavljen Citiraj Ica&Cica

Dobili smo na cuvanje jedan akvarijum od 12L u kome su 2 sarana oko 7cm.Znamo da je to malo za bilo koje ribice,al eto.Uglavnom uocili smo da jedan beli saran ima kao udubljenje ili neku rupu na jednoj strani glave,a drugi narandzasti saran je skroz nesto oguljen,tj. kao da gubi boju na telu u vidu krugova i sara i ima na repu isto neki mali rez lici na oziljak,zna neko nesto o ovome i kako da ih lecimo ako su zarazeni ?
Povratak na vrh strane Verzija za štampu Vidi Ica&Cica's Lični podaci Traži ostale poruke čiji je autor Ica&Cica Poseti galeriju akvarijuma čiji je autor Ica&Cica

Ica&Cica
Zaslužni član

Zaslužni član

Poslato: 08.10.2004 u 03:00 | IP Prijavljen Citiraj Ica&Cica

Pa zar je moguce da niko nije imao slicnog iskustva ili bar moze da nam kaze sta da radimo ?

Povratak na vrh strane Verzija za štampu Vidi Ica&Cica's Lični podaci Traži ostale poruke čiji je autor Ica&Cica Poseti galeriju akvarijuma čiji je autor Ica&Cica

Ica&Cica
Zaslužni član

Zaslužni član

Poslato: 08.10.2004 u 21:14 | IP Prijavljen Citiraj Ica&Cica

Totalno razocarenje,nemam dalji komentar.

Cira
Administrator

Administrator

Član od: 13.01.2003
Poruka: 3386
Poslato: 08.10.2004 u 21:42 | IP Prijavljen Citiraj Cira

Malo ljudi ima koi-je. Ovako kako ste opisali nemam ideju šta bi moglo da bude. Pošaljite slike ako možete jer starno ne mogu da predstavim sebi kako to izgleda.

It's nice to be important but it's more important to be nice.
Povratak na vrh strane Verzija za štampu Vidi Cira's Lični podaci Traži ostale poruke čiji je autor Cira Poseti galeriju akvarijuma čiji je autor Cira Poseti Cira's Homepage

Ica&Cica
Zaslužni član

Zaslužni član

Poslato: 09.10.2004 u 01:37 | IP Prijavljen Citiraj Ica&Cica

Imam krs digitalni,jedino ako nabavim neki bolji mogao bih da slikam bas onako da se jasno vidi,jer ovaj em sto mu je rezolucija slaba,a jos i ne radi kako treba.

Aj pokusacu da ih slikam,hvala ti sto hoces da pomognes,mislim ostali nemaju neko opravdanje sto nemaju koi-e,jer bolesti riba su nekad iste i kod raznih vrsta.Al nije ni bitno,samo kazem da pored toliko iskusnih akvarista,ne mogu da verujem da se niko nije javio.

boban_nz
Urednik

Urednik

Član od: 08.02.2003
Poruka: 501
Pol: Nije unešeno
Poslato: 09.10.2004 u 02:34 | IP Prijavljen Citiraj boban_nz

Ajde malo bez kritike ili nekog velikog razocaranja. Mnogi ne citaju ovde sve poruke koje iovako idu brzo  pa poruke izmaknu paznji. I ja procitam jednu od pedeset poruka a verujemii  mnogi drugi. Pored toga kada je neka tema vrlo aktivna ona potisne sve druge u stranu a momci iz slanih voda su se nesto zapalili pa poruke samo lete. Ja licno gledam onih famoznih 12 zadnjih poruka i odatle odaberem po neku.

Bolesti ko bolesti. Niti ih ko voli niti ko vili da diskutuje o njima kada se radi o konkretnim slucajevima. Razlog za to je da je mnogo lakse da se da pogresna dijagnoza nego da se pogodi.

Kod tebe se verovatno radi o jednoj od ove dve stvari mada je tu uvek ono ali pa mozda je i nesto trece.  Sada koja je to ne znam ali da pokusamo nesto.

Prvo nagadjanje bi bilo "Hole" bolest ili jos znana kao  "Koi disease".  Bolest se retko javlja ali eto, moze da se javi. Deluje kao da je neko kasicicom zagrabio deo na ribi. Uzrok toj bolesti se nezna ali se zna da ga izaziva bakterije  Aeromonas salmonicida koja zapocinje da razara tkivo a posle se jos nakace i druge kao Cytophaga columnaris ili Aeromonas hydrophila. Sve ovo tebe mnogo ne zanima ali ovo sto sledi moze da te ohrabri. Bolest se lako leci i to podizanjem temperature na nekih 20 stepeni ili vise uz dodatak anibakterijskih sredstava u hranu  ili da organizujes kupatilo. Sve je vrlo prosto i uspesno.

Druga bolest koja ima slicne simptome je Dermocystidium a koja moze da se svrsta u gljivoicne bolesti. Spore zive ispod koze ribe i u letnjim danima kada spore napustaju ribu dolazi do prskanja koze i tada nastaju te rupe. Ako se ta prva faza ne primeti nego samo ova druga tada moze da se ova bolest pobrka sa Hole bolescu. Ova bolest se za sada ne leci i ribe se oporavljaju same i to uspesno. Ipak ti mozes da dodas antiseptik da ne bi doslo do nekih sekundarnih infekcija jer se ipak radi o otvorenoj rani.

Eto toliko i bez ljutnje :)

www.beke.co.nz
Povratak na vrh strane Verzija za štampu Vidi boban_nz's Lični podaci Traži ostale poruke čiji je autor boban_nz Poseti boban_nz's Homepage

Ica&Cica
Zaslužni član

Zaslužni član

Poslato: 09.10.2004 u 15:25 | IP Prijavljen Citiraj Ica&Cica

Zanima me koja sredstva da pokusam da koristim ? Oni ovako su zivahni,tako da se nadam da ce mozda i jednoj,a bilo bi lepo i oboma,da se to povuce samo,jer jedu normalno i plivaju.Samo sam primetio da mozad nekih dva dana taj narandzasti koji ima kao izgrebanu krljust,da je vecinu vremena gore stoji na samom vrhu akvarijuma,znaci to nesto ?

Nismo ljuti,mozda malo  Malo razocarani vise,znas gledam ja ove teme,tu su OSTALO i URADI SAM,glavne teme za pisenje,znam da je to zanimljivo,al mislim da je najlepse kad se nekom pomogne,sto se nadam da cemo mi posle nekog vremena dok pohvatamo jos toga i dozivimo uraditi nekom drugom.Evo npr. ovi sarani i nisu nasi,al hocemo da ih izlecimo.

CyberKat
Zaslužni član

Zaslužni član

Član od: 29.11.2003
National Flag of Srbija Srbija, Novi Sad
Poruka: 498
Pol: Ženski
Poslato: 09.10.2004 u 16:51 | IP Prijavljen Citiraj CyberKat

Ako na ikoga treba da budete ljuti onda su to vasi prijatelji koji drze sarane u SAMO 12 litara vode ... pogotovo ako je stvarno u pitanju koi saran koji zna da naraste i do pola metra. To je pravo mucenje za ribe i nije ni cudo sto su se razbolele.

To sto taj saran vecinu vremena provodi pri povrsini vode je alarmantni znak da nema dovoljno kiseonika u vodi ili da je u pitanju neko trovanje... i opet se vracamo na to da im je akvarijum premali za neki normalan zivot.

Da li u tom akvarijumu imate pumpu i filter+rasprsivac? Ako imate a ipak su pri povrsini, promenite deo vode (1/2 ili 1/3 minimum - naravno sipajte odstajalu vodu!). Sarani su ribe koje puno s**u i kad je akvarijum tako mali, cak i pored filtera voda se brzo zagadi.

Sto se lecenja tice, mozete da stavite neki lek protiv gljivicnih bolesti..to cete lako naci u svakoj bolje opremljenoj radnji... ipak moja prognoza je da je vec prekasno za tog "oguljenog" sarana al opet, nikad ne treba gubiti nadu. 

Povratak na vrh strane Verzija za štampu Vidi CyberKat's Lični podaci Traži ostale poruke čiji je autor CyberKat Poseti galeriju akvarijuma čiji je autor CyberKat Poseti CyberKat's Homepage

el Presidente
Zaslužni član

Zaslužni član

Član od: 18.09.2004
National Flag of Srbija Srbija, Niš
Poruka: 578
Poslato: 09.10.2004 u 18:28 | IP Prijavljen Citiraj el Presidente

Citiraj: CyberKat

Sarani su ribe koje puno s**u i kad je akvarijum tako mali, cak i pored filtera voda se brzo zagadi.

I te kako s**u... i te kako...

Soko
Zaslužni član

Zaslužni član

Član od: 21.05.2004
Poruka: 141
Poslato: 09.10.2004 u 19:30 | IP Prijavljen Citiraj Soko

ako nemas slike da posaljes da vidimo probaj sa pencilinskim kupanjem a kako se to radi procitaj u lekovi za ribe ili lekovi i hemikalije za lecenje riba ali naj bolje bi bilo da posaljes slike

Ica&Cica
Zaslužni član

Zaslužni član

Poslato: 09.10.2004 u 23:40 | IP Prijavljen Citiraj Ica&Cica

Hvala svima,pokusacemo nesto,ako jos neko ima ideja - pisite.

Slike bih pokusao da posaljem,ako uspem sa ovim aparatom koji imam,al sa njim se vidi lepo ribica al ne i detaljno,za to mi treba neki bolji digitalni,pa cu da vidim da nabavim.

CyberKat,slazem se i iskritikovali smo ih i kupice veci akvarijum i opremu,ja mislim da su najvise krivi prodavci koji su tako mogli da prodaju,jer je to najlakse uraditi laicima koji hoce da imaju ribice.Akvarijum ima Atman-ovu 101,koja je bas jaka,al smo mi kupili slavinicu za crevo pa malo smo umirili rasprsivanje,al filter vibrira jako.Sve u svemu znam da su uslovi takvi kakvi su,posto su bolesni tu moramo da ih drzimo i nekako da probamo da izlecimo.

• Doziranje: 250mg na 20 do 40 litara akvarijumske vode svaki drugi dan u roku od pet dana (tri tretmana). Ukoliko je potrebno ponoviti čitav tretman kroz tri dana.

Jel tako treba da radimo,stim sto bi na 12L islo oko 100-125mg ?

Ica&Cica
Zaslužni član

Zaslužni član

Poslato: 10.10.2004 u 02:29 | IP Prijavljen Citiraj Ica&Cica

Evo jos nesto smo primetili kod belog sarana,ispod skrga ima nesto braonkasto,kao npr. zarasle rane,a moze i da budu neke fleke,znaci li ovo nesto vise ?

boban_nz
Urednik

Urednik

Član od: 08.02.2003
Poruka: 501
Pol: Nije unešeno
Poslato: 10.10.2004 u 04:29 | IP Prijavljen Citiraj boban_nz

Eto sa malo vise detalja sada moze da se usmerimo malo konkretnije.

Jedno pitanje, cisto iz kurioziteta, da li si siguran da je u pitanju saran. Da mozda nije samo zlatna riba u pitanju? Pitanje nema veze s bolescu nego cisto informativno.

Kao sto si i video, prve kritike su bile na uslove u akvarijumu. Tu vazi jedno pravilo a to je da je bolje spreciti nego leciti. Mi to zovemo preventivne mere koje nam omogucuju da ne dolazi do ovakvih situacija. Koliko vidim ti se potpuno slazes sa time i te uslove moras da ispostujes. Pogledaj Bucin potpis i sve ce samo da ti se kaze.
Malo vode odnosno prenaseljeni akvarijum je Meka za razne bolesti i lecenje je mlacenje prazne slame ako se uslovi ne poprave jer se ide u krug koji nema kraja.

Podatak da su ribe na povrsini i ta braonkasta boja na skrgama ispod skrznih poklopaca u sklopu sa belicastim flekama na telu je tipican indikator za bolest zvanu truljenje skrga ili gill root. Zove se jos i Columnaris.
Antibiotik resava problem ako nije kasno. I ako je ova bolest u pitanju onda temperatura vode treba da je niza.

Slika bi pomogla a ovako je bas nezgodno da se prognozira jer to sto ti vidis mi samo zamisljamo kako bi moglo da bude. Isto tako nisam siguran gde to mislis "ispod skrga". Evo slike skrga obolele ribe pa ti proceni sam da li je slicno tome.

Click on image to open in new window

www.beke.co.nz
Povratak na vrh strane Verzija za štampu Vidi boban_nz's Lični podaci Traži ostale poruke čiji je autor boban_nz Poseti boban_nz's Homepage

Ica&Cica
Zaslužni član

Zaslužni član

Poslato: 10.10.2004 u 15:25 | IP Prijavljen Citiraj Ica&Cica

Pa recimo ovo ispod sto je onako tamnije boje(sto izgleda kao da je zakorelo) tako izgleda a sve okolo je normalne boje,stim sto sam primetio i kod ovog drugog isto tako samo blizu repa,mislim na telu iznad repa.Stvarno te slike moram da probam,videcu nesto u toku dana.

Sarani su sigurno,mislim imaju onako oba dugacak rep koji izgleda kao slovo V,stim sto ovaj narandzasti ima duzi rep.Mislim ne znam sta da radimo,sta da im stavimo koji lek,kako,jer taj penicilin moze,jer ima nesto univerzalno ?

Skok na forum Ukupno strana: 2 1 2

Pošalji odgovorDodaj temu

Verzija za štampu Verzija za štampu
Vi ne možete slati nove teme
Vi ne možete odgovarati na poruke
Vi ne možete brisati svoje poruke
Vi ne možete menjati svoje poruke
Vi ne možete praviti nove ankete
Vi ne možete glasati na anketama

Ova strana je generisana za 0.2363 sekundi. Powered by SOOP Portal version Raven RC2