Aktivne temeAktivne teme  Prikaži spisak članova forumaSpisak članova  Pretraga forumaPretraga  PomoćPomoć
  RegistracijaRegistracija  PrijavaPrijava

Navigacija na sajtu

Statistika
Osoba na sajtu: 39
Gostiju: 39
Robota: 0
Članova: 0
Broj članova: 4347
Najnoviji korisnik foruma: Yaesu
Najviše poseta: 316
Dana: 11.03.2017
Članova [0], Gostiju [309]

Poslednjih 10 poruka
Vidi zadnju poruku Skalari - mrest - pitanje
Autor: Vedry
Forum: Ribe - Mrest

Poslata: 24.05.2020 u: 13:10

Vidi zadnju poruku Šta još od životinja imate?
Autor: Milos87popovic
Forum: Ostale životinje

Poslata: 14.10.2019 u: 12:01

Vidi zadnju poruku zamena vode
Autor: Luna5
Forum: Voda

Poslata: 21.02.2019 u: 16:25

Vidi zadnju poruku Preporuka biljaka za novi akvarijum
Autor: Dario
Forum: Biljke

Poslata: 05.08.2018 u: 10:22

Vidi zadnju poruku test
Autor: Srle
Forum: Ostalo

Poslata: 19.11.2017 u: 10:47

Vidi zadnju poruku Poklanjam 2 akvarijuma
Autor: dr Bouz

Poslata: 09.09.2017 u: 12:17

Vidi zadnju poruku Projekat prvog ciklidnog akvarijuma
Autor: Nikouro
Forum: Ribe - Ciklidi

Poslata: 23.04.2017 u: 22:26

Vidi zadnju poruku Bela tetra napada crny
Forum: Ribe

Poslata: 18.08.2016 u: 19:17

Vidi zadnju poruku problem spoljasnji filter

Poslata: 18.08.2016 u: 19:01

Vidi zadnju poruku Gupike i borac....
Autor: Blacky
Forum: Ribe

Poslata: 23.06.2016 u: 20:58

Traži

Web www.akvaristika.org

AdSense

Bolesti riba
 Akvaristika » Bolesti riba
Tema Naslov: Šta mislite - zamućeno oko kod diskusa Pošalji odgovorDodaj temu
Skok na forum Ukupno strana: 2 1 2
Autor
Poruka Predhodna tema | Sledeća tema 
Lado
Zaslužni član

Zaslužni član

Član od: 16.02.2003
National Flag of Canada Canada, Vancouver
Poruka: 158
Pol: Muški
Poslato: 04.10.2004 u 08:26 | IP Prijavljen Citiraj Lado

Sta mislite ovoj ribi.Paznju obratite na oci. Na drugom oku ima i malu pola mm tackicu kao mrena.Riba jede ,ali kao da nisani uvjek malo vise nego gdje je hrana. Vec je u karantinu dvije sedmice i nije pokazala nikakvih drugih mana.

Click on image to open in new window

Vasa4
Zaslužni član

Zaslužni član

Član od: 31.03.2004
National Flag of Srbija Srbija, Beograd
Poruka: 182
Poslato: 05.10.2004 u 15:53 | IP Prijavljen Citiraj Vasa4

Diskusi kada su mali ne mogu da potrefe hranu bas na taj nacin na koji si ti opisao! Tako su i meni 4 mala diskusa jela ako se to moze nazvati tako ali ipak i corava koka ubode zrno! Kasnije kako poraste trebalo buh da mu se i nisanjenje popravi! A sto se tice oka moze da nastane na mnogo nacina dva glavna su da se sam udario kada se uplasio i da ga je drugi diskus capio za oko!

Samo mi reci jer po slici nemo gu da ocenim koliki je kolko je dugacak

Vaske
Zaslužni član

Zaslužni član

Član od: 16.12.2003
National Flag of Srbija Srbija, Pančevo
Poruka: 156
Poslato: 05.10.2004 u 16:56 | IP Prijavljen Citiraj Vaske

Lado, gde si kupio ovu ribu?
Povratak na vrh strane Verzija za štampu Vidi Vaske's Lični podaci Traži ostale poruke čiji je autor Vaske

Lado
Zaslužni član

Zaslužni član

Poslato: 06.10.2004 u 07:57 | IP Prijavljen Citiraj Lado

Pa ovaj nije bas ni mlad, oko 12 cm je velik .Prednja peraja, kako li se vec zovu su prilicno  duga sto je znak da je malo stariji.Vaske riba je kupljena ovdje lokalno. Izgleda kao golubija krv mada ima dosta crne.Dali vam boja oka izgleda "zdravo", to me interesuje.

Povratak na vrh strane Verzija za štampu Vidi Lado's Lični podaci Traži ostale poruke čiji je autor Lado Poseti galeriju akvarijuma čiji je autor Lado

Lado
Zaslužni član

Zaslužni član

Poslato: 06.10.2004 u 08:30 | IP Prijavljen Citiraj Lado

Ovo je moj glavni akv. 300l ,6.5ph, kh1  .Par  koji se vidi je skupa zadnjih 5 mjeseci a stari su oko 1god.Voli bih  kad dodje vrijeme(a mozda je vec) da ih probam mrijestiti ali nisam siguran dali su muskozenski par.Kod jednog od njih se vidi nesto sto lici na "cijev" za polaganje jaja ili oplodju istih.Dali je spustanje "cijevi " jedini znak polne zrelosti ili ???Click on image to open in new window

Povratak na vrh strane Verzija za štampu Vidi Lado's Lični podaci Traži ostale poruke čiji je autor Lado Poseti galeriju akvarijuma čiji je autor Lado

Vaske
Zaslužni član

Zaslužni član

Član od: 16.12.2003
National Flag of Srbija Srbija, Pančevo
Poruka: 156
Poslato: 06.10.2004 u 18:44 | IP Prijavljen Citiraj Vaske

Citiraj: Lado
... riba je kupljena ovdje lokalno. Izgleda kao golubija krv mada ima dosta crne.

Ovde lokalno je u Srbiji ili Kanadi? Pitam te zbog toga što sam identičnu ribu skoro prodao, te me interesuje nije li to ona. Očekivao sam da u Kanadi imaju kvalitetnije ribe.

Povratak na vrh strane Verzija za štampu Vidi Vaske's Lični podaci Traži ostale poruke čiji je autor Vaske

Bubica78
Zaslužni član

Zaslužni član

Član od: 30.10.2004
National Flag of Hrvatska Hrvatska, Rijeka
Poruka: 257
Pol: Ženski
Poslato: 01.11.2004 u 20:06 | IP Prijavljen Citiraj Bubica78

ribe mogu imati kataraktu isto kao i ljudi,ali je kod njh to posljedica gljivica.to možda i nije to ,ali dat ću ti jednu adresu pa pogledaj pod  katarakta. imaš stvarno lijpep akvari.dali su one male ribice(nalik čistačima) olovčice ili leteće lisice(koju i ja imam)?.

www.aqualink.com/disease/sdisease.html

Povratak na vrh strane Verzija za štampu Vidi Bubica78's Lični podaci Traži ostale poruke čiji je autor Bubica78 Poseti galeriju akvarijuma čiji je autor Bubica78

Saša
Član

Član

Član od: 18.06.2003
National Flag of Hrvatska Hrvatska
Poruka: 28
Poslato: 02.11.2004 u 07:21 | IP Prijavljen Citiraj Saša

Zamućeno oko dolazi od parazita crvića koje je naj bolje lijećiti mychrophurom!

Lado
Zaslužni član

Zaslužni član

Poslato: 02.11.2004 u 08:03 | IP Prijavljen Citiraj Lado

Hvala.Sad je  u akvariju jos jedan tirkiz i golubija krv.A u karantinu jos  cetri.E ja sam se dobro zarazio,ocito.Mala je ribica sijamski algi cistac(leteca lisica), otkako je porastao  presao je u razbojnike otima hranu ostalima. Diskus sa mrenom ili vec sta , vidi ali kad pokusa da uzme istu uvjek  grize iznad. Mychrophur imam  probacu  ako se stanje samo ne promjeni.Sumnja da ste vidjeli crnjeg diskusa od ovog"goluba".Pokusavam da izmjesam ribe razlicitih porijekala nebi li dobio koji par a mrijestenje.To mi je velika zelja. Otom potom.Click on image to open in new window

Octopus
Gost

Gost

Član od: 13.01.2004
Poruka: 1014
Poslato: 02.11.2004 u 09:56 | IP Prijavljen Citiraj Octopus

Citiraj: Saљa
Zamuжeno oko dolazi od parazita crviжa koje je naj bolje lijeжiti mychrophurom!

Ovo na sta Sasa misli ne verujem da je po sredi a evo i zasto.

Izazivac je u ovom slucaju parazit po imenu Diplostomum.Njega nazivaju jos i ocnim metiljom riba.Kod riba on obitava u socivu i retini oka prouzrokujuci trajna i ozbiljna ostecenja na njima ukoliko je prisutan u vecem broju.Ostecenje oka ide od blagog zamucenja oka do loma ocnog sociva koje uzrokuje trajno slepilo.

Ova bolest se javlja kod ribnjackih riba ili riba ulovljenih  i gajenih direktno u prirodi.Odrasli parazit zivi u telu barskih ptica i u vodu dospeva preko izmeta istih.

Naime odrasli parazit u intestinumu ptica proizvodi jaja koja  sa izmetom dospevaju u vodu.Iz jaja se razvijaji u vodi miracidium larve koje ubrzo  invidiraju barske puzeve, nastavljajuci svoj zivotni ciklus u njima.Generacija sporocista koja se obrazuje odmah po infekciji u telu puza produkuje tzv.cerkarije koje se oslobadjaju iz puza spremne da inficiraju neku ribu.Vec sam rekao da ovaj parazit u ribi kao domacinu zivi u oku iste  izazivajuci njegova manja ili veca ostecenja.Parazit dospeva do oka ribe putem krvi i veoma je interesantan mehanizam njegove orijentacije u telu ribe ali to je vec jedna ndruga prica koja akvariste ne interesuje oreterano.Slabe infekcije (mali br. parazita u oku) obicno ostaju neprimecene i nazivaju se latentnim infekcijama. Ciklus se zatvara, kada ptica pojede zarazenu ribu pri cemu odrasli parazit zivi u njenom intestinumu  produkujuci nova jaja.Larve su u telu riba prilicno dugovecne ali obicno bivaju unistene imunim sistemom domacina.(ukoliko riba nije inficirana velikim brojem parazita)

Imnajuci sve gore navedeno u vidu lako je razumljivo da je kompletirati ciklus u akvarijumskim uslovima sasvim nemoguce (u toj prici fali nam ptica).Vecina Diskusa koji se nalaze u prodaji sirom sveta potice sa farmi na kojima je jednostavno spreceno da izmet ptice dospe u vodu u kojoj su ribe a samim tim i razvitak parazita u oku ribe.

Imajuci u vidu da se sve odgajivacnice u Evropi,Americi,Kanadi tj. sirom sveta ne nalaze na otvorenom prostoru (vec izmedju cetiri zida)mogucnost prisustva ovakve infekcije kod Ladovih riba je ravna nuli.

Da se radi nekim slucajem o divljim ribama poreklom iz prirode mogucnost da ribe imaju ovog parazita postoji.Jedan pogled na fotografije koje je poslao Lado dovoljan je da se vidi da se u njegovom slucaju radi o odgajanim a ne divljim ribama a samim tim je mogucnost da su one  inficirane Diplostomumom po mom misljenju minimalna ili nikakva.

Lado
Zaslužni član

Zaslužni član

Poslato: 03.11.2004 u 07:44 | IP Prijavljen Citiraj Lado

Hvala Okto ,posto si u  poslu sa ribama mozda si cuo da po nekim informacijama u azijskim farmam drze patke u kavezima iznad  akvarijuma hrane ptice a ove govanca pravo za rucak ribama???? Dali neko zna kako uzgajati Crvene gliste(red worms) u kucnim uslovima?

Octopus
Gost

Gost

Poslato: 03.11.2004 u 08:47 | IP Prijavljen Citiraj Octopus

Ne postoji ni jedna farma diskusa na kojoj se radi tako nesto.

To rade na farmama nekih drugih riba.Razmisli malo.I sam si napisao da su patke u kavezima -znaci ne mogu da pojedu ribu i zaraze se kako bi se lannac razvoja parazita zatvorio .Zar ne ??

DB
Član

Član

Član od: 13.12.2003
National Flag of Srbija Srbija
Poruka: 25
Poslato: 03.11.2004 u 12:54 | IP Prijavljen Citiraj DB

Ja sam imao slicnih problema sa diskusima i uglavnom to zamucenje su dobijali posle malo zescih carki, definitivno je povreda koja se kasnije inficira.
Ja sam ih tretirao 30 min kupkom u blagom rastvoru hipermangana tako da je to vramenom nestajalo i nisam imao tezih slucajeva. Neki moji prijatelji su koristili ORVAGIL tablete i to je bilo isto tako uspesno.
Povratak na vrh strane Verzija za štampu Vidi DB's Lični podaci Traži ostale poruke čiji je autor DB

Octopus
Gost

Gost

Poslato: 03.11.2004 u 13:21 | IP Prijavljen Citiraj Octopus

Ovo sa cim si se ti susretao DB obicno prolazi samo od sebe(tj.Bez tretmana) ukoliko je kvalitet vode odgovarajuci.(ukoliko je pH  nizi od 6,5 mogucnostinfekcije je znatno smanjena)Ozlede iz carki kako  ih nazivas nisu neki veliki problem pod uslovom da nemas nekog zestokog siledziju u akvarijumu.

Skok na forum Ukupno strana: 2 1 2

Pošalji odgovorDodaj temu

Verzija za štampu Verzija za štampu
Vi ne možete slati nove teme
Vi ne možete odgovarati na poruke
Vi ne možete brisati svoje poruke
Vi ne možete menjati svoje poruke
Vi ne možete praviti nove ankete
Vi ne možete glasati na anketama

Ova strana je generisana za 0.2500 sekundi. Powered by SOOP Portal version Raven RC2