Aktivne temeAktivne teme  Prikaži spisak članova forumaSpisak članova  Pretraga forumaPretraga  PomoćPomoć
  RegistracijaRegistracija  PrijavaPrijava

Navigacija na sajtu

Statistika
Osoba na sajtu: 105
Gostiju: 104
Robota: 1
Članova: 0
Broj članova: 4372
Najnoviji korisnik foruma: Martin498
Najviše poseta: 209
Dana: 03.03.2022
Članova [0], Gostiju [208]

Poslednjih 10 poruka
Vidi zadnju poruku Pozdrav od Pedje i Sladje
Autor: Dario
Forum: Komentari, želje i pozdravi

Poslata: 07.04.2022 u: 21:42

Vidi zadnju poruku Pozdrav za clanove iz 2003 god
Forum: Komentari, želje i pozdravi

Poslata: 07.04.2022 u: 21:32

Vidi zadnju poruku test
Autor: ZorK
Forum: Ostalo

Poslata: 09.12.2021 u: 10:50

Vidi zadnju poruku Armatura za neonke?
Autor: Milandc

Poslata: 01.03.2021 u: 08:13

Vidi zadnju poruku Skalari - mrest - pitanje
Autor: Vedry
Forum: Ribe - Mrest

Poslata: 24.05.2020 u: 13:10

Vidi zadnju poruku Šta još od životinja imate?
Autor: Milos87popovic
Forum: Ostale životinje

Poslata: 14.10.2019 u: 12:01

Vidi zadnju poruku zamena vode
Autor: Luna5
Forum: Voda

Poslata: 21.02.2019 u: 16:25

Vidi zadnju poruku Preporuka biljaka za novi akvarijum
Forum: Biljke

Poslata: 05.08.2018 u: 10:22

Vidi zadnju poruku Poklanjam 2 akvarijuma
Autor: dr Bouz

Poslata: 09.09.2017 u: 12:17

Vidi zadnju poruku Projekat prvog ciklidnog akvarijuma
Autor: Nikouro
Forum: Ribe - Ciklidi

Poslata: 23.04.2017 u: 22:26

Traži

Web www.akvaristika.org

AdSense

Uradi sam
 Akvaristika » Uradi sam
Tema Naslov: Kompletno ciscenje!!! Pošalji odgovorDodaj temu
Skok na forum  
Autor
Poruka Predhodna tema | Sledeća tema 
SrEbRnI
Član

Član

Član od: 26.02.2003
National Flag of Srbija Srbija
Poruka: 28
Pol: Muški
Poslato: 30.03.2003 u 19:54 | IP Prijavljen Citiraj SrEbRnI

Jel moze neko malo detaljnije da mi objasni kako da ocistim i sredim
ceo akvarijum. Formirao sam ga u januaru mesecu i sve je bilo
normalno do pre par dana kad je Kamenje pocelo da zeleni. Alge su mi
bukvalno okupirale akvarijum. Svakih 7-10 dana menjam 15-20 litara vode
i tad cistim akvarijum. Imam 4 algara, ali izgleda da je to
premalo za akvarijum. Razmisljam da ispraznim ceo akvarijum i da ga
formiram ponovo. Sta da radim sa ribicama dok mi se ne formira ponovo
akvarijum??? Imam jos jedan manji akvarijum u kom sam drzao africku
krabu, ali on je suvise mali da bi stale sve ribice. Zapremine je oko
6 litara i ne bi stale sve ribice u njega. Imam sve ukupno oko 30-ak
ribica. Kao podlogu u akvarijumu koristim sitan sljunak a preko njega
sam stavio malo krupnije kamencice. Biljaka imam svega 6, koje cu
izgleda morati da zamenim zbog crnila na njima. Pretpostavljam da su
i to alge. Koliko otprilike traje kompletno ciscenje??? Da li da
zamenim kompletnu podlogu, ili da je jednostavno ponovo prokuvam i
vratim nazad??? Da li i filter da praznim ili da njega ostavim???
Koliko dugo ssad da ostavim akvarijum dok ne ubacim prve ribice???
Prvi put sam ostavio 5 dana da radi filtracija pa sam na svakih
nedelju-dve ubacivao po neku ribicu. Da li tako i sad da radim ili
da vratim sve ribice odjednom??? Unapred zahvalan
SrEbRnI
P.S.(Opis akvarijuma: zapremine je 75 litara. Duzine 68 cm, sirine
30 cm i visine oko 40 cm. Imam spoljasnji filter koji radi na principu
 spoljasnjih sudova. Za filtriranje koristim filc vatu, aktivni ugalj,
 vata, pesak, 2 sloja sundjera. Filter ima dve komore. U akvarijumu
imam i rasprasivac koji je povezan na istu pumpu za vazduh kao i
filter.)
P.S. x2 (Kompletno ciscenje mogu da uradim tek sledece nedelje zbog
posla.Radim svaki dan od 7 ujutro do 7 uvece i kad dodjem kuci nisam
ni za sta. Ako je bas hitna situacija onda cu morati da ga ocistim i
ranije pa makar ostao celu noc!!!)
Povratak na vrh strane Verzija za štampu Vidi SrEbRnI's Lični podaci Traži ostale poruke čiji je autor SrEbRnI

PedjaP
Član

Član

Član od: 18.03.2003
Poruka: 20
Poslato: 30.03.2003 u 21:56 | IP Prijavljen Citiraj PedjaP

Nisam bas siguran da ti je potrebno kompletno ciscenje akvarijuma, kod tebe je verovatno problem u prejakom osvetljenju (nisi napisao sta koristis za osvetljenje akvarijuma) kao i sa prevelikom koncentracijom nitrata. To su uglavnom najveci krivci za pojacan rast algi u akvarijumu. Ja bih ti preporucio da prvo smanjis osvetljenje akvarijuma na oko 6 sati dnevno, nastavis sa zamenom vode i smanjis kolicinu hrahe za ribice. Akvarijum bi trebao da zasadis sa vise biljaka posebno brzo rastucih koje smanjuju kolicinu nitrata npr. Egeria densa.

Ako si u mogucnosti mozes da kupis razne preparate za unistavanje algi, ima ih raznih ali gledaj da budu od poznatih prizvodjaca.

Inace vecina algi je neskodljiva ribicama one kao i biljke koriste ugljendioksid a poizvode kiseonik. 

Iz filtera izvadi aktivni ugalj.

Povratak na vrh strane Verzija za štampu Vidi PedjaP's Lični podaci Traži ostale poruke čiji je autor PedjaP

Vladan
Zaslužni član

Zaslužni član

Član od: 06.03.2003
Poruka: 187
Poslato: 30.03.2003 u 22:04 | IP Prijavljen Citiraj Vladan

slazem se sa pedjom,samo nisi napisao da li ti je akvarijum izlozen direktnoj suncanoj svetlosti,ako jeste premesti akvarijum.
Povratak na vrh strane Verzija za štampu Vidi Vladan's Lični podaci Traži ostale poruke čiji je autor Vladan

SrEbRnI
Član

Član

Poslato: 31.03.2003 u 00:16 | IP Prijavljen Citiraj SrEbRnI

Nije na svetlosti. Osvetljavam ga sa samo jednom neonkom od 18 w duzine 60 cm. Obicno je osvetljen oko 10 sati dnevno. Ostatak vremena je ugasena neonka. Ako izvadim aktivni ugalj sa cim cu onda da filtriram vodu??? Pre 20-ak dana sam promenio ugalj. Ako stavim nesto od preparata za unistavanje algi hoce li onda kamenje biti opet normalne boje??? Ovako bas ruzno izgleda. Pozdrav

SrEbRnI

Povratak na vrh strane Verzija za štampu Vidi SrEbRnI's Lični podaci Traži ostale poruke čiji je autor SrEbRnI

Blue
Zaslužni član

Zaslužni član

Član od: 06.02.2003
Poruka: 800
Poslato: 31.03.2003 u 00:31 | IP Prijavljen Citiraj Blue

Mozesh i da premestish biljke u neki drugi sud, ochistish ih polako, a akvarijum drzish neko vreme u mraku s' tim da pojachash filtriranje i aeraciju...

Ovo nije bash mozda idealna metoda, ali meni je pomogla, ima ovde i iskusnijih akvarista, pa prvo slushaj njihove savete...

Povratak na vrh strane Verzija za štampu Vidi Blue's Lični podaci Traži ostale poruke čiji je autor Blue Poseti Blue's Homepage

IvicaM
Novi član

Novi član

Član od: 11.02.2003
Poruka: 8
Poslato: 31.03.2003 u 08:25 | IP Prijavljen Citiraj IvicaM

pozdrav,

koliko mogu u da primetim u vasem izlaganju o vasem akvarijum u filteru ne postoji bio popuna tj popuna u  kojoj ce se se razvijati bakterije nephodne za pravilno funkcionisanje vaseg akvarijuma. Pored gore navedenih razloga za bujanje algi u akvarijumu jos jedan razlog moze biti i velika kolicina nitrata ( NO3) koja se stvara usled produkata metabolizma ribica, truljenja biljaka itd. Ako planirate da ubrzate proces formiranja akvarijuma neophodno je da ubacite gotovu koloniju bakterija koju proizvode sve ozbiljnije fabrike. Ako planirate da premestate ribice imajte na umu da usled soka koje one trpe prilikom prebacivanja ne zarade jos i neko bakteriolosko ili neko drugo oboljenje.

srecno

PedjaP
Član

Član

Poruka: 20
Poslato: 31.03.2003 u 21:29 | IP Prijavljen Citiraj PedjaP

Ako izvadim aktivni ugalj sa cim cu onda da filtriram vodu???

U tvom akvarijumu mehanicku filtraciju vrsi vata, a mehanicko/biolosku sljunak i sudjeri mada da bi poboljsao biolosku filtraciju trebas dodati i najcesce koriscene keramicke prstenove. Aktivni ugalj se koristi po potrebi i to najcesce posle upotrebe lekova ili odstanjivanje teskih metala iz vode.

Ako stavim nesto od preparata za unistavanje algi hoce li onda kamenje biti opet normalne boje??? Ovako bas ruzno izgleda. Pozdrav

Najverovatnije nece, najbolje je da ga izvadis i sam izribas.

Povratak na vrh strane Verzija za štampu Vidi PedjaP's Lični podaci Traži ostale poruke čiji je autor PedjaP

Hrcak
Član

Član

National Flag of Srbija Srbija, Beograd
Poruka: 52
Poslato: 02.04.2003 u 23:19 | IP Prijavljen Citiraj Hrcak

Pozdrav,

Nisi rekao da li su alge svetle ili tamne. Ali sam shvatio da su tamne jer ti se na bilju hvata nesto crno. Problem je sto imas malo svetla. Znam da su kolege rekle da imas vise svetla.

Svetlo zelene alge (obicno su dugacke) se javljaju kada imas vise svetla, a tamne (kao mahovina) kada imas manje svetla.

10 sati svetla je malo za akvarijum. Probaj bar 14. Kod mene je svetlo upaljeno 16 sati. Dodaj jos jednu neonku, trebalo bi da bude gro lux, da dodas jos neki deo spektra. Ja imam akvarijum od 120 litara, duzine 80 cm, i imam tri neonke, trenutno 2 koristim, jednu od 120cm obicnu i jednu gro lux. Trece mesto sam stavio kada sem formirao akvarium. Imao sam skoro 2 godine problema sa algama. dva puta sam ga cistio potpuno (sve ispraznis, bacis kamenje, operes novo...). Probao sam sa vise svetla (3 neonke) i sa manje svetla (samo gro lux) ali nije pomagalo dok se nije stvorila dobra biosfera. E sada (5-6 godina od kada nisam cistio ceo akvarijum) mogu da ugasim svetla, upalim sva, nista ne utice na akvarijum, sve radi kako valja.

Druga stvar je sto imas mnogo riba u akvarijumu, i zato sto ih imas mnogo hranis ih dosta. Ribe, zbog guzve, ne mogu da pojedu sve i onda imas dosta djubreta po akvarijumu.

Znaci, smanji broj riba, hrani ih cesce ali po malo, stavi jos jednu neonku.

Pozdrav,
Hrcak

Povratak na vrh strane Verzija za štampu Vidi Hrcak's Lični podaci Traži ostale poruke čiji je autor Hrcak Poseti Hrcak's Homepage

SrEbRnI
Član

Član

Poslato: 06.04.2003 u 05:15 | IP Prijavljen Citiraj SrEbRnI

Pokusacu i sa gore navedenim savetima, ako nista od svega toge ne uspe u tom slucaju cu morati da formiram akvarijum. To ostavljam kao krajnje moguce resenje. Inace, na biljkama su tamnije alge a na kamenju svetlije. Javicu u svakom slucaju sta sam uradio. Pozdrav

SrEbRnI

P.S. Jos jedno pitanje. Sa unutrasnje strane stakla su mi se pojavile bele tackice. Igledaju kao kada padne kap vode na staklo i osusi se. Kaze moj cale da je moguce da je to od krecnjaka u vodi posto ovde u Vrcinu koristimo bunarsku vodu. Kako to da sprecim da mi se vise ne pojavljuje??? Jel ima neko iskustva sa tim???

Cira
Administrator

Administrator

Član od: 13.01.2003
National Flag of Srbija Srbija, Beograd
Poruka: 3386
Poslato: 06.04.2003 u 05:34 | IP Prijavljen Citiraj Cira

Ova tema mi je promakla dok sam bio odsutan inace slazm se sa Hrckom. Tamne alge se obicno pojavljuju kada imas MANJAK svetla a viska hrenjivih materija u vodi.

Hemijske preparate ti ne preporucujem da korsitis jer ako i sta uspes da uradis sa njima to ce biti kratkog veka jer si uklonio samo posledice (alge) a ne i njihov uzrok (slabo svetlo, previse hranjivih materija). Da ne psiem sve ponovo - poslusaj Hrcka a mozes da proitas i kako sam ih se ja resio forum_posts.asp?TID=162&PN=1

Sto se tice belih tacki verovatno i jeste krecnjak a resenje je meksa voda. Mislim da ako bi uspeo da nadjes stalno snabdevanje akvarijuma mekom vodom da bi ti se i problem sa algama resio.

Po nekim savetima alge manje rastu u kiseloj sredini. Tvrde vode su obicno ili neutralne ili baznog karaktera. Meke vode su obicno kisele ili neutralne. E pa ako bi koristio meku vodu mislim da bi i alge manje rasle.

PITANJE ZA SVE: Koliko od vas ima problema sa algama u akvarijumu sa tvdrom a koliko u akvarijumu sa mekom vodom? Pokusavam da odredim da li je ova informacija da alge bolje napreduju na vecem pH a slabije na manje tacna.

It's nice to be important but it's more important to be nice.
Povratak na vrh strane Verzija za štampu Vidi Cira's Lični podaci Traži ostale poruke čiji je autor Cira Poseti galeriju akvarijuma čiji je autor Cira Poseti Cira's Homepage

Vladan
Zaslužni član

Zaslužni član

Član od: 06.03.2003
Poruka: 187
Poslato: 06.04.2003 u 05:47 | IP Prijavljen Citiraj Vladan

ciro mislim da si upravu,nekada sam imao problema sa algama,voda mi je bila skroz zelena ,o staklu da nepricam.to su bili pocetnicki dani,na savet jednog akvariste poceo sam ceste izmene vode.vodu sam uzimao iz korala na bulevaru,bila je meka i kisela.mesao sam je sa vodovodnom vodom i postepeno sam smanjio tvrdocu i povecao kiselost vode u svom akvarijumu.
u mom slucaju je pomoglo
Povratak na vrh strane Verzija za štampu Vidi Vladan's Lični podaci Traži ostale poruke čiji je autor Vladan

Skok na forum  

Ako želite da pošaljete odgovor na ovaj niz, uloguj
Ako još niste član foruma, rešenje je registracija

Pošalji odgovorDodaj temu

Verzija za štampu Verzija za štampu
Vi ne možete slati nove teme
Vi ne možete odgovarati na poruke
Vi ne možete brisati svoje poruke
Vi ne možete menjati svoje poruke
Vi ne možete praviti nove ankete
Vi ne možete glasati na anketama

Ova strana je generisana za 0.2656 sekundi. Powered by SOOP Portal version Raven RC2