Aktivne temeAktivne teme  Prikaži spisak članova forumaSpisak članova  Pretraga forumaPretraga  PomoćPomoć
  RegistracijaRegistracija  PrijavaPrijava

Navigacija na sajtu

Statistika
Osoba na sajtu: 61
Gostiju: 61
Robota: 0
Članova: 0
Broj članova: 4332
Najnoviji korisnik foruma: Snehashah456
Najviše poseta: 316
Dana: 11.03.2017
Članova [0], Gostiju [309]

Poslednjih 10 poruka
Vidi zadnju poruku zamena vode
Autor: Luna5
Forum: Voda

Poslata: 21.02.2019 u: 16:25

Vidi zadnju poruku Preporuka biljaka za novi akvarijum
Autor: Dario
Forum: Biljke

Poslata: 05.08.2018 u: 10:22

Vidi zadnju poruku test
Autor: Srle
Forum: Ostalo

Poslata: 19.11.2017 u: 10:47

Vidi zadnju poruku Poklanjam 2 akvarijuma
Autor: dr Bouz

Poslata: 09.09.2017 u: 12:17

Vidi zadnju poruku Projekat prvog ciklidnog akvarijuma
Autor: Nikouro
Forum: Ribe - Ciklidi

Poslata: 23.04.2017 u: 22:26

Vidi zadnju poruku Bela tetra napada crny
Forum: Ribe

Poslata: 18.08.2016 u: 19:17

Vidi zadnju poruku problem spoljasnji filter

Poslata: 18.08.2016 u: 19:01

Vidi zadnju poruku Gupike i borac....
Autor: Blacky
Forum: Ribe

Poslata: 23.06.2016 u: 20:58

Vidi zadnju poruku Japanke bolesne!
Forum: Bolesti riba

Poslata: 30.04.2016 u: 12:13

Vidi zadnju poruku koja je ovo biljka
Autor: Baia82
Forum: Biljke

Poslata: 27.02.2016 u: 17:40

Traži

Web www.akvaristika.org

AdSense

Baza riba
 Akvaristika » Baza riba
Tema Naslov: Xiphophorus helleri - Ksifo Pošalji odgovorDodaj temu
Skok na forum Ukupno strana: 4 1 2 3 4
Autor
Poruka Predhodna tema | Sledeća tema 
Baza riba
Novi član

Novi član
Administrator baze riba

Član od: 26.03.2003
National Flag of Srbija Srbija
Poruka: 0
Pol: Muški
Poslato: 10.08.2004 u 10:28 | IP Prijavljen Citiraj Baza riba

Xiphophorus helleri

Familija: Poeciliidae
Ženka rubin ksifoa
Sn00py 12.08.2004.
(640x480) (800x600)
Prvi opis:

Heckel, 1848 

Sinonimi:

Xiphophorus helleri 

Ime (eng):

Swordtail 

Ime (srp):

Ksifo 

Poreklo:

Centarlna Amerika, Meksiko, Gvatemala, Honduras, uneta na Floridu, Magadaskar, Afriku 

Ekosistem:

Kanali, reke, jezera i bare sa gustom vegetacijom. 

Temperatura:

23-29 °C 

pH:

7-8 

DH:

9-25 

Dužina:

do 15 cm u akvarijumu 

Ishrana:

Crvići, račići, biljne materije i sve vrste suve hrane 

Izgled:

Telo im je izduženo. Usta su okrenuta ne gore. Grudna peraja postavljena visko na boku. Leđno peraje pomereno unazad. Mužjak ima gonopodijum koji je izmenjeno analno peraje. Ovaj organ je namenjen oplodnji koja je po tipu unutrašnja. Takođe odlika muškog pola je produžena donja strana repa. Ženke su nešto veće, punije u stomaku i nikada nemaju produženo repno peraje 

Ponašanje:

Vrlo su miroljubive prema drugim vrstama.Mužjaci su netrpeljivi jedni prema drugima, tako da je njihov broj potrebno uskladiti sa veličinom akvarijuma i brojem ženki koje su prisutne. Optimalan odnos polova je 1:5. Mužjak prilikom udvaranja pliva oko ženke polukružno i unazad. To je prizor koji privlači pažnju svakog hobiste. 

Akvarijum:

Akvarijum bi trebalo da je sa tamnijom podlogom i bogato zasađen biljkama. Vrste koje su sklone kidanju peraja drugim ribama nisu dobar izbor za zajednički akvarijum sa ksifoima. Dostižu veće razmere u akvarijumima koji su duži pre nego viši. U prirodnim staništima voda je tvrda i bazne je rakcije, ali hibridi koji su prisutni u akvarijumima često su naviknuti na drugačije uslove. 

Mrest:

Ovo su živorodne ribe. Ženka po oplodnji, iz koje može da izvede nekoliko uzastopnih generacija bez ponovnog parenja, nosi mlade ribe 26-30 dana. Pred kraj ovog perioda ženku je najbolje odvojiti u poseban stabilan akvarijum sa dosta biljaka koje će obezbediti zaklon potomstvu. Temperatura vode je povezana sa brojnošću legla. Pronađena je relacija prema kojoj sa svakim stepenom Celzijusove skale, u intervalu 23-29 °C koji se smatra za optimalan, broj ribica po leglu raste za tri. 

Varijeteti:

Prirodna forma oznacena je kao zeleni ksifo.Osnova boja tela je maslinasta. Duž celog tela po sredini pruža se jedna do nekoliko linija koje u boji variraju od crvene do smeđe. Rep je žut i podvučen crnom bojom. Veliki broj obojenih varijeteta dobijen je hibridizacijom sa X.macultus i X.variatus. Kada se govori o boji tela neki od poznatijih varijeteta su tuksedo, berliner, rubin, crni, albino i žuti ksifo. Po obliku peraja naročito su atraktivni lastin rep ili lira sa karakterističnim produžecima na repu koji se javljaju i kod mužjaka i kod ženki, kao i linije sa uvećanim leđnim perajima koje se zovu u engleskoj literaturi Hi-Fin. Moguće su razne kombinacije navedenih linija. Hibridne ribe koje se odlikuju uvećanim perajima obično se dobijaju ukršatanjem ženki sa ovim osobinama i odgovarajuće linije mužjaka sa perajima normalne dužine. Mužjaci linija u kojima je produženje peraja zahvatilo i gonopodijum su uglavnom neplodni. Takođe neki hibri pokazuju veće sklonosti prema kožnim oboljenjima, kao što je slučaj sa plavim ili tuksedo linijama. 

Mužjak zelena varijacija
boban_nz 30.09.2004.
(640x480) (800x600)

Vacko000 11.12.2007.
(640x480) (800x600)
Ako posedujete svoje slike ove ribe mozete ih dodati u ovu galeriju.
Podatak o ovoj vrsti u Bazi.

Povratak na vrh strane Verzija za štampu Vidi Baza riba's Lični podaci Traži ostale poruke čiji je autor Baza riba Poseti Baza riba's Homepage

kuli-kuli
Gost

Gost
Banovan

Član od: 04.12.2004
Poruka: 146
Poslato: 10.12.2004 u 04:48 | IP Prijavljen Citiraj kuli-kuli

Samo bi ja da dodam da postoji i beli ksifo sa crvenim ocima albino.

Rogus je napisao da ima albino,al ja mislim da je lakse pocetnicima da razumeju kad se kaze bele boje ksifo.

Povratak na vrh strane Verzija za štampu Vidi kuli-kuli's Lični podaci Traži ostale poruke čiji je autor kuli-kuli

Rogus
Administrator

Administrator

Član od: 15.10.2003
National Flag of Srbija Srbija, Beograd
Poruka: 3443
Poslato: 10.12.2004 u 16:02 | IP Prijavljen Citiraj Rogus

Albinizam je odsustvo pigmenta. Tako da je diskutabilno da li je belo dobar izraz. Albino ksifo bi uslovno mogao i da se zove beli. Ako je bilo ko imao neku albino ribu onda zna o cemu se zapravo radi. Oko je crveno, ali ne na način kao kod rubina sa gornje slike, gde je prisutan intezivan crveni pigment, nego pre providno, a prividnu obojenost mu daju krvni sudovi. Nije redak slucaj da se jave ksifoi sa ovakvim ocima i istovremeno različitim pigmentima po telu.

Poslednjih godina drzao sam dosta dobre rubin ksifoe, pre toga sjajnu liniju plavih koje sam sam napravio. Medjutim najlepše i najraznovrsnije primerke pamtim iz vremena kada sam ovu ribu puštao da se razmnožava bez mog uplitanja. Jedina selekcija koju sam sprovodio u tom periodu bila je ona u hobistici uobičajena. Dakle u akvarijume sam trpao svaki fenotip koji mi se svideo.

Tako da duge liste bazirane na koloritu ove ribe nikada nisu celovite. Mislim da je tek deo onoga što ona može da da standardizovan u održive linije. Sve ostalo je stvar slučaja do daljenjeg. Ali upravo te velike varijacije za koje ksifoi imaju potencijal su ono što ih stavlja u vrh akvarističke popularnosti.

Povratak na vrh strane Verzija za štampu Vidi Rogus's Lični podaci Traži ostale poruke čiji je autor Rogus Poseti galeriju akvarijuma čiji je autor Rogus

Mirka
Zaslužni član

Zaslužni član

Član od: 04.10.2004
National Flag of Srbija Srbija, Kučevo
Poruka: 275
Pol: Ženski
Poslato: 10.12.2004 u 23:41 | IP Prijavljen Citiraj Mirka

Posedujem narandzastog ksifo muzjaka sa crnim produzenim repom, koji je neko vreme bio sam bez zenki. Pridodala sam mu tri zenke (jedna je Miki Maus) i odmah je doslo do udvaranja. Plivalo se napred, unazad, jurcalo i jos svasta radilo. Zaista je bilo interesantno. Toliko je bio aktivan da  se u svom tom jurcanju "zakucao" u jedan kamen, i to ravno "nosem" .  Posle nekog vremena primetila sam da se povlaci u mirniji deo akvarijuma, pliva u mestu i skuplja ledjno peraje. Kad dajem hranu dodje ali je ne uzima. Druge promene nisam primetila.

Procitala sam da oni znaju tako da se ponasaju ponekad bez nekog razloga i ne znam da li je to tacno. Plasi me sto ne jede. I zenka sa kojom se pario se slicno ponasa ali ona redovno jede i aktivnija je.

Da li je to ponasanje vrste ili konkretno kod mene posledica "zakucavanja" ili je nesto trece u pitanju?

Povratak na vrh strane Verzija za štampu Vidi Mirka's Lični podaci Traži ostale poruke čiji je autor Mirka

Rogus
Administrator

Administrator

Poslato: 11.12.2004 u 00:37 | IP Prijavljen Citiraj Rogus

Mirka nije posledica zakucavanja osim ako ženka nije neka posebno duševna pa pati zajendo sa njim.

NE znam šta je u pitanju. Ti simptomi mogu da ukažu na razne stvari. ALi generalno nije dobro kada im se skupljau peraja i kada ne jedu. Malo provere akvarijuma i motri na njih.

Povratak na vrh strane Verzija za štampu Vidi Rogus's Lični podaci Traži ostale poruke čiji je autor Rogus Poseti galeriju akvarijuma čiji je autor Rogus

kuli-kuli
Gost

Gost
Banovan

Član od: 04.12.2004
Poruka: 146
Poslato: 11.12.2004 u 17:01 | IP Prijavljen Citiraj kuli-kuli

Ja kolko znam mi smo samo platice zvali Miki maus,tako smo ih zvali zato sto na repu imaju saru u obliku glave mikija.Sad ja neznam kakav je taj ksifo miki maus.
Povratak na vrh strane Verzija za štampu Vidi kuli-kuli's Lični podaci Traži ostale poruke čiji je autor kuli-kuli

Marko P
Zaslužni član

Zaslužni član

Član od: 21.01.2003
Poruka: 314
Poslato: 11.12.2004 u 20:07 | IP Prijavljen Citiraj Marko P

samo da pomenem da pomenuti "shpic" na repu upravo pomazhe pomenuto plivanje unazad ove ribe... ovakve manevarske sposobnosti muzhijaku dosta olakshavaju oplodnju...

a takodje p0menuta temperatura, pored toga shto utiche na p0menuti broj riba u leglu, utiche i na njihov pol (procenat muzhijaka i zhenki...) takodje, kod ove vrste zhenka se mozhe pretvoriti u muzhijaka (izraste joj i "shpic"), ali u vecini sluchajeva tada jednostavno postaje neplodna... dok obrnuta transformacija (muzhijaka u zhenku) nije moguca..

trebalo bi izvrsh*ti malo istrazhivanje npr. oko tog uticaja t da bi se znalo kod kojih sve vrsta se mozhe primeniti... a mislim da je to sluchaj kod mnogih zhivorotki.. ako ne, onda bar kod platija... shto se tiche veceg broja malih u leglu pri vecoj temperaturi, to mi je nekako i logichno... brzhi je metabolizam.. ali odnos muzhijaka/zhenki mi je jako interesantan... a zamislite kada bi se otkrilo da takav uticaj postoji i kod nekih ne-zhivorotki, npr. africhkih ciklida... pa onda lepo podesish t i dobijesh vishe zhenki nego muzhijaka kojih uvek bude vishka i medjusobno se poubijaju... i to sve bez ikakve grizhe savesti, jer to je prirodan mehanizam... bojko, zamisli to.. :)) mada.. neshto mi se bash i ne svidja ovo poslednje recheno, jer se dosta poklapa sa nekim fem. pogledima na razvoj ljudske rase.. :) ha! eto ko zapravo (i zashto) izaziva globalno otopljenje! feministkinje!! ;)))

isto treba uraditi i za u nekom drugom postu nedavno pomenutu super foetaciju iliti sposobnost zhenke da u sebi sachuva mlech muzhijaka i iskoristi ga i za nekoliko narednih oplodnji... tj. ako vidite da su vam stigle prinove po treci put od kako vam je poslednji muzhijak "otishao" iz akvarijuma, nemojte pomisliti da se radi o efektu device marije...

za s.f. je vec otvorena tema, pa bi ljudi tu mogli pisati svoja iskustva sa tom pojavom, a za uticaj t bi se mogla otvoriti nova tema pod mrest riba.. pa bi tu chlanovi mogli davati svoja zapazhanja otprilike tipa:
1) vrsta ta i ta, parametri ti i ti, temperatura X [*C] broj muzhijaka/zhenki u leglu
2) ostali parametri isti, temperatura X+2 [*C] broj muzhijaka/zhenki u leglu, itd.

stvar je tu malo komplikovanija jer t utiche na pol ne u trenutku oplodnje, vec za vreme razvoja/rasta mladji, pa bi trebalo podesiti da je t ista kroz ceo taj ciklus - do polne zrelosti jedinki, a kasnije bi se mogla temperatura menjati u pojedinim periodima odrastanja mladji da bi se utvrdilo u kom se zapravo trenutku odredjuje pol...

ta istrazhivanja su sigurno vec radjena po laboratorijama i postoji sigurno dosta toga i po net-u, pa bi ono shto je definitivno utvrdjeno trebalo postaviti na sajt, ali zashto ne iskoristiti i forum - makar za ustanoviti kod kojih vrsta se javljaju te pojave (zvanichna istrazhivanja sigurno nisu obavljena bash na svim postojecim vrstama vec na nekim reprezentativnim...)

ako se ne varam, t utiche na odnos polova u leglu recimo i kod nekih krokodila? tako da.. stvarno me ne bi iznenadilo kada bi se to otkrilo i kod nekih drugih vrsta... (a shto se tiche promene pola, gledali ste i jurrasic park.. :) zhabice..)

Rogus
Administrator

Administrator

Poslato: 13.12.2004 u 16:18 | IP Prijavljen Citiraj Rogus

Evo pronađoh temu, pa da kažem i ovde.

Koliko sam ja video sveta Xiphophorus-a, mikimaus plati postoje, a mikimaus ksifoi ne...

Ovo je jedna tema o tom pitanju što je pretraga za mikimaus izbacuje.

Rogus
Administrator

Administrator

Poslato: 13.12.2004 u 16:25 | IP Prijavljen Citiraj Rogus

Marko imam neke naucne radove o onome sto pitas pa ako te interesuje i imas vremena da prevodis mogu ti posaljem.

Mirka
Zaslužni član

Zaslužni član

Poslato: 13.12.2004 u 21:04 | IP Prijavljen Citiraj Mirka

Moj problem nije trenutno u tome da li je miki maus ksjfo ili plati, vec ponasanje kfifo muzjaka koje je cudno.

Za ova tri dana od kada sam postavila pitanje, ksifo zenka je pocela da se ponasa sasvim normalno, pliva rasirenih peraja, jede normalni, koliko ksifa uopste moze da jede normalno, ali muzjak je na istom. Ili skoro na istom. Malo vise pliva na prednje staklo ali ipak najvise vremena provodi u nekom mirnom kutku. Ima rasirena peraja ali nisam primetila da nesto bolje jede. Od drugih promena na kozi nisam nista primetila, osim da mu je kraj repa malo posvetleo, ali nema rascepa. Mac mu je nepromenjene boje, odnosno crn.

Ima li neko neko objasnjenje za takvo ponasanje

Povratak na vrh strane Verzija za štampu Vidi Mirka's Lični podaci Traži ostale poruke čiji je autor Mirka

Rogus
Administrator

Administrator

Poslato: 13.12.2004 u 22:21 | IP Prijavljen Citiraj Rogus

Mirka napravi što bolje uslove. Ksifoi sa takvim ponasanjem mogu da budu bolesni odnosno da imaju npr neke bakterijske infekcije ili i neke protozoe. Pošto nemaš promene na koži teško je nešto reći. Ponekad pak to su samo posledica neodržavanja.

Ako su se mužjaku opet rašririla peraja to može da znači da ozdravlja. Imaš li drugi akvarijum u koji bi mogla da ga premestiš?

Simtomi koje pominješ su vrlo česta boljka kod ksifoa. I čak i kad odnose jednike retko su širih razmera. Takve stvari ja sam uvek prepuštao sudbini. Osim što sam se trudio da temperatura vode bude regularna 24-28C i da voda bude uredno izmenjivana.

Mirka
Zaslužni član

Zaslužni član

Poslato: 13.12.2004 u 22:52 | IP Prijavljen Citiraj Mirka

Imam akvarijum ali nemam grejac. Menjam vodu jednom nedeljno trecinu. I cistim dno. Voda je bistra.

da ga izdvojim i sipam mu nesto od onih plavo, zelenih tacnosti?

Rogus
Administrator

Administrator

Poslato: 13.12.2004 u 23:17 | IP Prijavljen Citiraj Rogus

Karantinski akvarijum koji nije stalno u pogonu je veća šteta po meni nego korist. Jer kad prebaciš ribu u neki akvarijum koji nije u ravnoteži pa još dodaš i lekove mislim da to nije nikako dobro po ribu. Generalno ovo moje mišljene se ne slaže sa onim što se obično smatra karantinskim akvarijumom.

Sa druge strane karantin nije nešto što treba da bude dobro za bolesu ribu nego za zdrave. Simptomi koje toja riba ima nose i neke virulentne bakterijske infekcije.

Možeš kao valjan lek da dodaš Sera Ektopur koji čisti broje parazite, među njima i neke bakterijeske.

Marko P
Zaslužni član

Zaslužni član

Član od: 21.01.2003
Poruka: 314
Poslato: 15.12.2004 u 00:00 | IP Prijavljen Citiraj Marko P

Citiraj: Rogus
Marko imam neke naucne radove o onome sto pitas pa ako te interesuje i imas vremena da prevodis mogu ti posaljem.

eto ti sad.. moj prokleti jezik..  :)) ..ma nisam ja nishta pitao... :)
..a ja da prevodim? ..pa vidish da ne znam ni da pishem.. eno gore sam dzhurasik napisao sa dva r.. :)
a vreme.. pa ko danas uopshte dobro stoji s vremenom...

ali mozhesh mi poslati da vidim, neobavezno.. pa mozhda neshto i uradim ako se poklope razni faktori.. nishta ne garantujem...

a nisam ja mislio o tome neshto puno kao o zasebnoj temi.. krajnji cilj bi trebalo da bude da u bazi riba te stvari stoje navedene kod svake ribe kod koje je to tako.. i ako je moguce sa konkretnim podacima u svakom posebnom sluchaju.. recimo tabelica [temp. - %m/f] a u sluchaju superfoetacije, recimo kolliko vremenski maksimalno zhenka mozhe da sachuva materijal...

btw. zashto u ovoj temi ne radi dugme citiraj? ..a ni izmeni.. u oba sluchaja se dobija samo novo prazno polje... mozhe ruchno da se odradi, ali...

Skok na forum Ukupno strana: 4 1 2 3 4

Pošalji odgovorDodaj temu

Verzija za štampu Verzija za štampu
Vi ne možete slati nove teme
Vi ne možete odgovarati na poruke
Vi ne možete brisati svoje poruke
Vi ne možete menjati svoje poruke
Vi ne možete praviti nove ankete
Vi ne možete glasati na anketama

Ova strana je generisana za 0.2351 sekundi. Powered by SOOP Portal version Raven RC2