Aktivne temeAktivne teme  Prikaži spisak članova forumaSpisak članova  Pretraga forumaPretraga  PomoćPomoć
  RegistracijaRegistracija  PrijavaPrijava

Navigacija na sajtu

Statistika
Osoba na sajtu: 61
Gostiju: 61
Robota: 0
Članova: 0
Broj članova: 4332
Najnoviji korisnik foruma: Snehashah456
Najviše poseta: 316
Dana: 11.03.2017
Članova [0], Gostiju [309]

Poslednjih 10 poruka
Vidi zadnju poruku zamena vode
Autor: Luna5
Forum: Voda

Poslata: 21.02.2019 u: 16:25

Vidi zadnju poruku Preporuka biljaka za novi akvarijum
Autor: Dario
Forum: Biljke

Poslata: 05.08.2018 u: 10:22

Vidi zadnju poruku test
Autor: Srle
Forum: Ostalo

Poslata: 19.11.2017 u: 10:47

Vidi zadnju poruku Poklanjam 2 akvarijuma
Autor: dr Bouz

Poslata: 09.09.2017 u: 12:17

Vidi zadnju poruku Projekat prvog ciklidnog akvarijuma
Autor: Nikouro
Forum: Ribe - Ciklidi

Poslata: 23.04.2017 u: 22:26

Vidi zadnju poruku Bela tetra napada crny
Forum: Ribe

Poslata: 18.08.2016 u: 19:17

Vidi zadnju poruku problem spoljasnji filter

Poslata: 18.08.2016 u: 19:01

Vidi zadnju poruku Gupike i borac....
Autor: Blacky
Forum: Ribe

Poslata: 23.06.2016 u: 20:58

Vidi zadnju poruku Japanke bolesne!
Forum: Bolesti riba

Poslata: 30.04.2016 u: 12:13

Vidi zadnju poruku koja je ovo biljka
Autor: Baia82
Forum: Biljke

Poslata: 27.02.2016 u: 17:40

Traži

Web www.akvaristika.org

AdSense

Baza riba
 Akvaristika » Baza riba
Tema Naslov: Betta splendens - Sijamski Borac Pošalji odgovorDodaj temu
Skok na forum Ukupno strana: 4 1 2 3 4
Autor
Poruka Predhodna tema | Sledeća tema 
Baza riba
Novi član

Novi član
Administrator baze riba

Član od: 26.03.2003
National Flag of Srbija Srbija
Poruka: 0
Pol: Muški
Poslato: 10.08.2004 u 09:42 | IP Prijavljen Citiraj Baza riba

Betta splendens

Familija: Osphronemidae
Bobra
boban_nz 16.09.2004.
(640x480) (800x600)
Prvi opis:

Regan 1910 

Sinonimi:

Betta splendens 

Ime (eng):

Siamese Fighter Fish
Betta
Plakat Thai 

Ime (srp):

Sijamski Borac
Beta 

Poreklo:

Tailand, Kambodža, Jugoistočna Azija 

Ekosistem:

Močvara, Pirinčana polja 

Temperatura:

24-29 °C 

pH:

6-8 

DH:

5-20 

Dužina:

7,5 cm 

Ishrana:

Mesožder, živa, smrznuta, flekasta hrana 

Ponašanje:

Nikada ne treba držati dva mužjaka zajedno, a odnos ženki i mužjaka uvek morabiti bar 1 naspram 4 u korist ženki inače bi i one mogle nastradati zbog mužjakovog temperamenta po kom je i dobio popularno ime Borac. 

Akvarijum:

Minimum od 60 litara. Preporučuje sa da ima dosta bilja, posađenog i plivajućeg. 

Varijeteti:

Postoji veliki broj varijeteta u boji: Crveni, Tirkizni, Plavi, Crni, Žuti, Beli, Zeleni i razne kombinacije istih boja. Kao i onih sa raznim oblicima tela i peraja, što je posebno važno u postojbini ove ribe gde se još uvek koristi u borbama. 

Napomena:

Ova riba nije uvek podesna za zajednički akvarijum. Treba izbegavati držanje iste sa ribama poput Puntius tetrazona ili bilo koje druge vrste koja je poznata po tome da voli da gricka dugačka peraja pojedinih vrsta. Takodje treba izbegavati da kombinacije sa ostalim lavirintovkama, sa skalarima i pojedinim vrstama živorotki, jer iste može doživeti kao konkurenciju i biti izrazito agresivan i ratoboran prema istima. Takođe kombinacije sa polno aktivnim Pelvicachromis pulcher obično su fatalne po ovu ribu. 

Ženka
Sn00py 27.07.2004.
(640x480) (800x600)

Ženka
Sn00py 27.07.2004.
(640x480) (800x600)

muzjak
CyberKat 02.07.2005.
(640x480) (800x600)

muzjak
CyberKat 02.07.2005.
(640x480) (800x600)

Muzjak
Glasni 09.07.2005.
(640x480) (800x600)

Mužjak
Glasni 05.09.2005.
(640x480) (800x600)
Ako posedujete svoje slike ove ribe mozete ih dodati u ovu galeriju.
Podatak o ovoj vrsti u Bazi.

Povratak na vrh strane Verzija za štampu Vidi Baza riba's Lični podaci Traži ostale poruke čiji je autor Baza riba Poseti Baza riba's Homepage

Nenad
Zaslužni član

Zaslužni član

Član od: 05.05.2003
National Flag of Makedonija Makedonija, Gostivar
Poruka: 1432
Poslato: 10.08.2004 u 16:18 | IP Prijavljen Citiraj Nenad

Ovde ima neke stvari sa kojima se ne bih slozio.

Kao prvo, minimalna velicina akvarijuma... borac ce se odlicno osecati i u mnogo manjem akvarijumu. Naravno, ukoliko zelite da ga drzite samog, ili sa 2-3 zenke uz njega. Za zajednicki akvarijum se potpuno slazem.

Tacno je da borac ponekad gleda kao konkurenciju druge labirintovke: kolise, trihogastere, narocito makropoduse, ali bar kod mene nije se desilo da napadne skalara. U svakom slucaju, borac gotovo nikada ne napada iznenadno, nego se prvo sepuri i preti. a vecina riba ne uzvracaju na njegove napade, nego beze. A kako je borac sporiji od vecine vrste riba, lako mu pobegnu.

Nasuprot imenu, mislim da je borac cesce ugrozen od ostalih vrsta nego oni od njega. (Kod mene su jednog borca pokidale cak ksifoforusi.)

Octopus
Gost

Gost

Član od: 13.01.2004
National Flag of Srbija Srbija, Beograd
Poruka: 1014
Poslato: 10.08.2004 u 19:53 | IP Prijavljen Citiraj Octopus

Nenadova opaska u pogledu potrebnog prostora i ponasanja je na mestu.

Povratak na vrh strane Verzija za štampu Vidi Octopus's Lični podaci Traži ostale poruke čiji je autor Octopus

Rogus
Administrator

Administrator

Član od: 15.10.2003
Poruka: 3443
Poslato: 11.08.2004 u 16:43 | IP Prijavljen Citiraj Rogus

Setih se da sam imao prilike da vidim i borce kod kojih je rep uzdužno podeljen na dva dela. Nešto kao lastin rep. To je varijetet o kojem sam prethodno nalazio podatke na netu.

Mrest se desio kod mog brata i otprilike pola potomstva je imalo ovu osobinu. Liniju nije sačuvao jer kada je pokušao da je prodaje ovde, većina trgovaca se žalila da im uvaljuje pocepane ribe.

Povratak na vrh strane Verzija za štampu Vidi Rogus's Lični podaci Traži ostale poruke čiji je autor Rogus Poseti galeriju akvarijuma čiji je autor Rogus

Nenad
Zaslužni član

Zaslužni član

Poslato: 12.08.2004 u 14:27 | IP Prijavljen Citiraj Nenad

Opet ja (i opet sa zamerkom ): Ono na slici gore nije Betta splendens nego Betta imbellis. Ciro, posudi Danistu neku sliku od onih "glavoboljecih"!

Rogus
Administrator

Administrator

Poslato: 13.08.2004 u 01:29 | IP Prijavljen Citiraj Rogus

Te ribe jesu ženke to je sigurno.

Sn00py je slike napravio kod mene. A ribe mi je poklonio Octopus, koji ih je uvezao kao B.splendens.

Sad pitanje vrste je škakljivo. Ako se prihvati Mayr-ova definicija vrste, onda jednike koje stupaju u reproduktivne odnose koji daju vijabilno potomstvo pripadaju istoj vrsti. To je usko vezano sa konceptom reproduktivne izolacije kao načina razdvajanja vrsta. Kasnije je ovo donekle izmenjeno tvrdnjom da ako i ima "curenja" gena među vrstama izolacini mehanizmi jedinki će sprečiti fuzionisanje populacija dve vrste.

Od kada si postavio svoj post Nenade, pokušavam da rešim odnose unutar roda među nekim vrstama. Nisam to do sada radio, mada sam slutio da je zapetljano. Ne nađoh ni jedan tekst koji se time bavi na nekom egzaktnom nivou. A mora ga biti, potražiću ovih dana po nekim relevantnijim mestima.

Međutim ima mnogo dokaza o mešanju B.splendens, B.imbellis i B.smaragdina. Postoje hipoteze o B.imbellis kao o predačkoj vrsti za druge dve. Duga istorija gajenja ovih riba i njihova hibridizacija, kao i moguće puštanje na slobodu ovih riba, možda je imalo značajnog uticaja na lokalne poulacije. Pitanje je šta su ribe koje mi dobijamo iz odgajivačnica, jer tu su prirodni mehanizmi izolacije vrsta ukinuti potrebom i odlukom odgajivača. Čak je dakle pitanje i šta je ono što se ulovi u i stigne sa bara u kojima žive "divljaci".

Povratak na vrh strane Verzija za štampu Vidi Rogus's Lični podaci Traži ostale poruke čiji je autor Rogus Poseti galeriju akvarijuma čiji je autor Rogus

Nenad
Zaslužni član

Zaslužni član

Poslato: 13.08.2004 u 14:32 | IP Prijavljen Citiraj Nenad

Onda je moja greska... Ona prva zenka je stvarno odlicna.

Rogus, poznavajuci prirodu, ne bih se uvek slozio sa Mayr-ovom definicijom vrste. Jedno uporedjenje: vuk i pas vode se kao 2 razlicite vrste (Canis lupus i Canis familiaris). Razloga za to ima, jer ima dosta razlika izmedju ove vrste, vise genetske nego fenotipske prirode (cak i vukovima slicni polarni psi blizi su ostalim psima nego vuku). Ali u parenju vukovi i psi daju sasvim plodno potomstvo, a plodnost se nastavlja u svim narednim generacijama. (ovo vec stvara probleme u nekim zemljama i ugrozava vukove kao vrstu).

Hteo sam reci, ovakve stvari moguce su i kod riba, samo treba da sacekamo i da vidimo kako ce to nauka definitivno resiti. (A sumljam da ce resiti).

Rogus
Administrator

Administrator

Poslato: 13.08.2004 u 21:36 | IP Prijavljen Citiraj Rogus

Nenade sam se Mayr ispravio sa nakupljanjem dokaza kakav si i ti pomenuo.
Citiraj: Rogus
Kasnije je ovo donekle izmenjeno tvrdnjom da ako i ima "curenja" gena među vrstama izolacini mehanizmi jedinki će sprečiti fuzionisanje populacija dve vrste.

To znači da populacije koje koegzistiraju, čak i kada mogu da daju reproduktivno potomstvo, nikada u prirodi to ne rade. Odnosno ukoliko i postoje jedinke kod kojih takvo ponašanje može da se desi, na nivou populacija će ipak postojati izolovanost shodno razlikama u ponasanju. Vuk i pas se nikad ne pare na slobodi, osim pod nekim vanrednim okolnostima..

Znači ukoliko bi se ustanovilo da B.splendens i B.imbellis, kada se nađu na istoj lokaciji, mada i tu postoji razdvajanje, jer naseljavaju uglavnom različite oblasti, prirodno stupaju u reproduktivne odnose, onda bi se oni mogli smatrati jednom vrstom, ukoliko nema takvog dokaza onda se radi o dve vrste.

Ovaj koncept vrste je samo jedan od nekoliko i svaki ima nedostatak, jer se uvek pojavi bar jedan organizam koji ga zaobiđe.

A mrzelo me je da pišem posebnu temu o vrsti kao osnovnoj taxonomskoj kategoriji.

Octopus
Gost

Gost

Član od: 13.01.2004
Poruka: 1014
Poslato: 13.08.2004 u 22:24 | IP Prijavljen Citiraj Octopus

Sada kada sam ukapirao da ribe na slikama  poticu od mene potpuno sam siguran da nije u pitanju zenka bete imbelis.

O definiciji vrste ne bih da polemisem jer ih ima nekoliko a ja licno nisam siguran da je bilo koja od njih prava.(bas zato sto ima izuzetaka koji mogu poljuljati svaku od njih.)

Frogy
Zaslužni član

Zaslužni član

Član od: 15.10.2005
National Flag of Srbija Srbija
Poruka: 103
Poslato: 16.10.2005 u 12:20 | IP Prijavljen Citiraj Frogy

mislim da kod VECIH akvarijuma treba stavljati povrsinsku travu u kojoj on uziva,a kod manjih mu treba uskratiti to zadovoljstvo,jer on je dvodihalica(dishe atmosferski vazduh)

pa samim tim mora mu se obezbediti dobar deo ciste povrsine

Nenad
Zaslužni član

Zaslužni član

Poslato: 17.10.2005 u 00:32 | IP Prijavljen Citiraj Nenad

Frogy, ne razuem sta hoces reci... kod manjeg akvarijuma...

Borcu je dovoljo ostaviti 1/3 povrsine slobodne, kako u malom, tako i u vecem akvarijumu da bi mogao slobodno da dise, a i pravi gnezdo.

Dafodil
Član

Član

Član od: 28.02.2006
National Flag of Srbija Srbija, Novi Sad
Poruka: 94
Poslato: 17.05.2006 u 21:48 | IP Prijavljen Citiraj Dafodil

hm, jedno pitanje...nadovezacu se na onaj deo o "ugrozenosti" borca u akvarijumu. Naime, nepoznata riba mi je pre oko mesec dana rascupala crvenog muzjaka Bette...Brzo on zarasta, ali peraja nemaju tu boju koju su imala. Da li ce se stara struktura i pigmentacija peraja vratiti? Ako hoce, kada?

Vozač
Zaslužni član

Zaslužni član

Član od: 09.02.2005
National Flag of Slovenia Slovenia, Ljubljana
Poruka: 491
Poslato: 17.05.2006 u 22:00 | IP Prijavljen Citiraj Vozač

U vezi ove teme bi rado dodao samo jedno: nikad nije nijedan akvarij preveliki, a za borca može biti samo previsoki. Ja se držim teze da nije bitna litraža, koja je dobrodošla što veča samo da se kod borca uzme u obzir, da če se bolje osečati u 40 cm dubokom nego u 80cm, dok litraža uopšte ne igra ulogu ako je negde oko 60 pa nagore. Jedina zamerka akvaristima je to, što neki tvrde da je za borca dovoljna čaša od krastavaca ili mali akvarij od nekih 20 litara. Ako očeš imati uspešnih mrestova i dobrog osečaja ne treba ga stavljati u teglicu.

Duda i Zare
Zaslužni član

Zaslužni član

Član od: 02.01.2006
National Flag of Srbija Srbija, Novi Sad
Poruka: 261
Pol: Ženski
Poslato: 18.05.2006 u 08:50 | IP Prijavljen Citiraj Duda i Zare

dadofil,

negde sam na netu procitala savete za srastanje peraja kod boraca. treba da se stavi kora od banane u aq il tako nesto...

ne drzi me za rec, ne mogu da pronadjem tacno ime sajta, ali sam preko google-a dosla do njega

sve u svemu ima mnogo saveta na netu, ukucaj "breeding bettas" ili tako nesto, pa potrazi...

kad ces u ns po biljku..?

Skok na forum Ukupno strana: 4 1 2 3 4

Pošalji odgovorDodaj temu

Verzija za štampu Verzija za štampu
Vi ne možete slati nove teme
Vi ne možete odgovarati na poruke
Vi ne možete brisati svoje poruke
Vi ne možete menjati svoje poruke
Vi ne možete praviti nove ankete
Vi ne možete glasati na anketama

Ova strana je generisana za 0.2341 sekundi. Powered by SOOP Portal version Raven RC2