Aktivne temeAktivne teme  Prikaži spisak članova forumaSpisak članova  Pretraga forumaPretraga  PomoćPomoć
  RegistracijaRegistracija  PrijavaPrijava

Navigacija na sajtu

Statistika
Osoba na sajtu: 80
Gostiju: 80
Robota: 0
Članova: 0
Broj članova: 4332
Najnoviji korisnik foruma: Snehashah456
Najviše poseta: 316
Dana: 11.03.2017
Članova [0], Gostiju [309]

Poslednjih 10 poruka
Vidi zadnju poruku zamena vode
Autor: Luna5
Forum: Voda

Poslata: 21.02.2019 u: 16:25

Vidi zadnju poruku Preporuka biljaka za novi akvarijum
Autor: Dario
Forum: Biljke

Poslata: 05.08.2018 u: 10:22

Vidi zadnju poruku test
Autor: Srle
Forum: Ostalo

Poslata: 19.11.2017 u: 10:47

Vidi zadnju poruku Poklanjam 2 akvarijuma
Autor: dr Bouz

Poslata: 09.09.2017 u: 12:17

Vidi zadnju poruku Projekat prvog ciklidnog akvarijuma
Autor: Nikouro
Forum: Ribe - Ciklidi

Poslata: 23.04.2017 u: 22:26

Vidi zadnju poruku Bela tetra napada crny
Forum: Ribe

Poslata: 18.08.2016 u: 19:17

Vidi zadnju poruku problem spoljasnji filter

Poslata: 18.08.2016 u: 19:01

Vidi zadnju poruku Gupike i borac....
Autor: Blacky
Forum: Ribe

Poslata: 23.06.2016 u: 20:58

Vidi zadnju poruku Japanke bolesne!
Forum: Bolesti riba

Poslata: 30.04.2016 u: 12:13

Vidi zadnju poruku koja je ovo biljka
Autor: Baia82
Forum: Biljke

Poslata: 27.02.2016 u: 17:40

Traži

Web www.akvaristika.org

AdSense

Ostalo
 Akvaristika » Ostalo
Tema Naslov: Podloga Pošalji odgovorDodaj temu
Skok na forum  
Autor
Poruka Predhodna tema | Sledeća tema 
PedjaP
Član

Član

Član od: 18.03.2003
National Flag of Srbija Srbija
Poruka: 20
Pol: Muški
Poslato: 19.03.2003 u 06:41 | IP Prijavljen Citiraj PedjaP

Interesu je me da li neko zna gde moze da se nabavi i koji je to sljunak koji odgovara za "meku vodu", u nekim knjigama sam procitao da bi bilo najbolje koristiti  granitni sljunk. U nasim radnjama mi nude uglavnom kvarcni sljunak za koji nisam siguran da nije bez topljivih soli a uz to je i previse svetao.

Povratak na vrh strane Verzija za štampu Vidi PedjaP's Lični podaci Traži ostale poruke čiji je autor PedjaP

Cira
Administrator

Administrator

Član od: 13.01.2003
National Flag of Srbija Srbija, Beograd
Poruka: 3386
Poslato: 19.03.2003 u 07:23 | IP Prijavljen Citiraj Cira

Zasto uzimas u radnji?

Prosetaj do bilo koje sljunkare i ponesi staro sito za brasno i par piva.

Frakcija 1 koja se koristi za malterisanje fasada zgrada je dimenzija 2-3mm i idealna je za podlogu u akvarijumu. Mali je problem sto je izmesana sa peskom. Poneses samo staro sito za brasno i prosejes kolicinu koja ti je potrebna. Posetu planiras u popodnevnim satima kada je tamo samo portir pa se lepo okrepite pivom, popricate i prosejete potrebnu kolicinu.

Posle kod kuce dobro isperes i imas savrsenu podlogu. Ako sumljas da frakcija sadrzi kalcijum-karbonat koji bi mogao da poveca tvrdocu vode onda uzmes 1-2 litre sone-kiseline (hlorovodonicna kiselina HCl) koju mozes naci u bilo kojoj prodavnici, pomesas sa 4-5 litara vode i potopis frakciju u taj rastvor. Kalcijum karbonat ce se rastvoriti i tebi ostaje samo da dobro isperes svoju novu podlogu.

It's nice to be important but it's more important to be nice.
Povratak na vrh strane Verzija za štampu Vidi Cira's Lični podaci Traži ostale poruke čiji je autor Cira Poseti galeriju akvarijuma čiji je autor Cira Poseti Cira's Homepage

PedjaP
Član

Član

Poslato: 19.03.2003 u 18:45 | IP Prijavljen Citiraj PedjaP

To sam vec uradio sa podlogom u mom starom akvarijumu gde imam skalare i sve je bilo OK prvih 8 meseci ali posle toga mi se Gh ponovo povecala na preko 10 stepeni, inace sam koristio vodu iz RO uredjaja a i u akvarijumu imam samo mangro drvo i sjunak od 2-3 mm koji potice iz V.Morave, tako da tvrdoca ocigledno potice od podloge. Znaci da bi taj postupak "pranja" sljunka u HCl morao ponavljati svakih 6 meseci sto moras priznati nije bas prijatno ni meni a ni ribicama.
Povratak na vrh strane Verzija za štampu Vidi PedjaP's Lični podaci Traži ostale poruke čiji je autor PedjaP

Cira
Administrator

Administrator

Poslato: 20.03.2003 u 04:32 | IP Prijavljen Citiraj Cira

Mislim da nije tako. Ako si jednom dobro oprao podlogu sa HCl i unistio sav CaCO3 onda ne vidim kako bi ona dalje mogla da utice na povecanje DH.

E sad druga stvar da li u akvarijum stavljas SAMO vodu iz RO uredjaja (tvrdoce 0)? Ako je mesas sa nesto obicne vode ( trebalo bi tako) onda je mozda to nacin povecanja DH? Nagomilavanje iz sveze vode?

Nemam drugu ideju i drugi odgovor. Mozda neko drugi moze da pomogne?

Povratak na vrh strane Verzija za štampu Vidi Cira's Lični podaci Traži ostale poruke čiji je autor Cira Poseti galeriju akvarijuma čiji je autor Cira Poseti Cira's Homepage

Llic
Član

Član

Član od: 16.01.2003
National Flag of Hrvatska Hrvatska
Poruka: 19
Poslato: 20.03.2003 u 23:58 | IP Prijavljen Citiraj Llic

lava bi trebala biti kemijski inertna, hagen lavalit od 3kg košta oko 5Eura,

inače postoji od crne do svijetlo smeđe boje, hagen lavalit je čokoladne boje

Marcus
Zaslužni član

Zaslužni član

Član od: 19.01.2003
Poruka: 751
Poslato: 21.03.2003 u 16:51 | IP Prijavljen Citiraj Marcus

Za meku vodu bas preporucuju kvarcni sljunak jer nema krecnjaka niti bilo cega sto se rastvara u vodi. A ne preporucuju krecnjacke stene (kao greben) .. Mada ja imam u akvarijumu sa diskusima (KH 3) ,
i ogromni krecnjacki greben i primetio sam da mi bas i ne smeta. Iako su mi rekli da to ne moze sa diskusima...  I sigurno da ta grebenchina povecava stalno tvrdocu vode.. zato sam ga prvom prilikom izlakirao bezbojnim lakom za camce sto nikom ne preporucujem :))))))

Sve u svemu ja bih ti preporucio kvarcni sljunak.. Na sljunkari kad uzmes pesak on sadrzi sve i svasta sto moze da se rastvara u vodi. To vidis tako sto gurnes taj pesak u sonu kiselinu i vidis koliko se krecnjaka rastvara .. Dok kad gurnes kvarcni pesak u HCL nista se ne rastvara.
Ja sam probao neki *ni kamen sa mora da gurnem u HCL i sve sto su bile sare su se pojele bukvalno.. posle kamen vise nije bio lep :))))

Povratak na vrh strane Verzija za štampu Vidi Marcus's Lični podaci Traži ostale poruke čiji je autor Marcus Poseti galeriju akvarijuma čiji je autor Marcus Poseti Marcus's Homepage

PedjaP
Član

Član

Poslato: 21.03.2003 u 20:20 | IP Prijavljen Citiraj PedjaP

Vodu iz RO uredjaja nikad nisam mesao sa vodom iz cesme. Potrebne minerale sam dodavao sa Sera Mineral salt, a vodu sam 24h ozracivao kako bi dodao vodi potreban kiseonik. Jedino ako Serine soli povecavaju GH! Voda iz RO nije bas celih 0 GH vec negde oko 30 mikrosimens-a ~ 1GH, ako sabiramo tvdocu posle 8 meseci ona bi bila 8GH (vodu menjam nedeljno po 25%), ali to znaci kada sipas vodu iz cesme koja je u BGD negde oko 20GH posle osam meseci bi imao...160GH? meni i dalje sve ukazuje da podloga podize tvrdocu.

U medjuvremenu sam saznao da kvarcni sljunak cini oko 50% granita i da se uglavnom nalazi u zemlje, ne u rekama-probacu i sa njim pa cu vam javiti rezultate(kada mi stigne nova membrana za Reversnu Oosmozu) 

PedjaP
Član

Član

Poslato: 21.03.2003 u 20:32 | IP Prijavljen Citiraj PedjaP

dva puta sam poslao istu poruku dole pise da mogu brisati svoje poruke ja neznam kako, Ciro obrisi poruku ili objasni kako mogu sam da ih brisem.

Cira
Administrator

Administrator

Poslato: 21.03.2003 u 21:15 | IP Prijavljen Citiraj Cira

Ispod poruke imas dugme Izbrisi ali brisanje ili menjanje poruke mozes da uradis samo kratko posle slanja. Evo brisem...

Nenad
Zaslužni član

Zaslužni član

Član od: 05.05.2003
National Flag of Makedonija Makedonija, Gostivar
Poruka: 1432
Poslato: 08.05.2003 u 02:12 | IP Prijavljen Citiraj Nenad

Kvarc i granit se DEFINITIVNO NE rastvaraju jer su silikati.Slobodno se mogu koristiti u svakom akvarijumu,s tim sto je kvarc,kako ste rekli svetlom bojom,pa ce vam se ribice verovatno osecati neugodno i gubiti intenzitet boje.

Skok na forum  

Ako želite da pošaljete odgovor na ovaj niz, uloguj
Ako još niste član foruma, rešenje je registracija

Pošalji odgovorDodaj temu

Verzija za štampu Verzija za štampu
Vi ne možete slati nove teme
Vi ne možete odgovarati na poruke
Vi ne možete brisati svoje poruke
Vi ne možete menjati svoje poruke
Vi ne možete praviti nove ankete
Vi ne možete glasati na anketama

Ova strana je generisana za 0.2422 sekundi. Powered by SOOP Portal version Raven RC2