Aktivne temeAktivne teme  Prikaži spisak članova forumaSpisak članova  Pretraga forumaPretraga  PomoćPomoć
  RegistracijaRegistracija  PrijavaPrijava

Navigacija na sajtu

Statistika
Osoba na sajtu: 59
Gostiju: 59
Robota: 0
Članova: 0
Broj članova: 4331
Najnoviji korisnik foruma: Adv.PA
Najviše poseta: 316
Dana: 11.03.2017
Članova [0], Gostiju [309]

Poslednjih 10 poruka
Vidi zadnju poruku zamena vode
Autor: Luna5
Forum: Voda

Poslata: 21.02.2019 u: 16:25

Vidi zadnju poruku Preporuka biljaka za novi akvarijum
Autor: Dario
Forum: Biljke

Poslata: 05.08.2018 u: 10:22

Vidi zadnju poruku test
Autor: Srle
Forum: Ostalo

Poslata: 19.11.2017 u: 10:47

Vidi zadnju poruku Poklanjam 2 akvarijuma
Autor: dr Bouz

Poslata: 09.09.2017 u: 12:17

Vidi zadnju poruku Projekat prvog ciklidnog akvarijuma
Autor: Nikouro
Forum: Ribe - Ciklidi

Poslata: 23.04.2017 u: 22:26

Vidi zadnju poruku Bela tetra napada crny
Forum: Ribe

Poslata: 18.08.2016 u: 19:17

Vidi zadnju poruku problem spoljasnji filter

Poslata: 18.08.2016 u: 19:01

Vidi zadnju poruku Gupike i borac....
Autor: Blacky
Forum: Ribe

Poslata: 23.06.2016 u: 20:58

Vidi zadnju poruku Japanke bolesne!
Forum: Bolesti riba

Poslata: 30.04.2016 u: 12:13

Vidi zadnju poruku koja je ovo biljka
Autor: Baia82
Forum: Biljke

Poslata: 27.02.2016 u: 17:40

Traži

Web www.akvaristika.org

AdSense

Tekstovi
 Akvaristika » Tekstovi
Tema Naslov: Ime vs Ime Pošalji odgovorDodaj temu
Skok na forum  
Autor
Poruka Predhodna tema | Sledeća tema 
boban_nz
Urednik

Urednik

Član od: 08.02.2003
Poruka: 501
Pol: Nije unešeno
Poslato: 17.07.2004 u 16:43 | IP Prijavljen Citiraj boban_nz

Ciklidaske vragolije u svrstavanju i opisivanju vrsta su u punom zamahu i neretko izazivaju ralicita tumacenja koji stvaraju jos vecu zabunu u svemu tome. Sve je to izuzetno tesko ispratiti i kada neko zeli da bude u toku a kada neko samo zeli da dodje do osnovne informacije o svojoj ribi nadje se u corsokaku razlicitih informacija i tumacenja.

Da sada nepisem na siroko i nadugacko o svemu i svacemu nego da se konkretno usmerim na dva imena koja su tako cesto u opticaju i koja se koriste na razlicite nacine. Rec je o africkim ciklidima i to Fryeri vs Ahli.
U redu, ovakva tema sama po sebi podize pritisak pa da pocnem sa izlaganjem i obrazlozenjima. Znam da ce uvod da bude malo monoton ali je on potreban da bi se razumelo kako je u osnovi i nastala ciklidaska zbrka.

Ne tako davno, mozda pedesetak godina unazad kada je pocela ekspanzija i upoznavanjem sa ciklidima u siroj akvaristici svi ciklidi iz Malawi jezera su podeljeni u nekoliko glavnih grupa. Jedna nama dobro poznata grupa je Mbuna koja je sadrzala Pseudotropheus-e, Melanochromise, Labidochromise i Labeotropheus-e sa svim svojim obelezjima u vezi velicine, boje, ponasanjem itd. Druga je bila takozvana Peacock grupa koja je bila uglavnom od Aulonocara ciklida gde su opet vazila neka svoja pravila. I sada je na redu ta treca grupa koja je sadrzala sve ostale ciklide a koji su nazvani Haps od Haplochromis a u kojoj su svrstani i neki ciklidi iz ostalih jezera. Prosto receno, sve sto nisu bile ove prve dve grupe bila je ova treca. Osnovna karakteristika ove izuzetno siroke grupe je bila da je muzjak obojen dok zenka je imala po koju saru ili neki spot ili crtu.

Ovakva kategorizacija je bila osudjena na propast i taksonomi su jednu takvu siroku kategorizaciju podelili na vise manjih koje su imale svoje karakteristike odnosno pravila.

Jedna od takvih podela je i Haplochromis Ahli kojeg je jos davne 1935 opisala Trewavas-e i koji je po svojim karakteristikama dobio i par privezaka ili ne opisanih vrsta koji su nosili oznaku sp. Pored toga u toj grupi su se nalazile jos par riba a koje su premestene u za njih vazecu grupu Mylochromis.

Ta grupa riba tako je zivotarila u nasem akvaristickom svetu dok Ad Konings nije uradio reviziju te grupe i doveo stvari na svoje mesto, barem za sada a nadam se i da ce da tako ostane. Nosioca te grupe koga je jos davno opisala Trewavas-e, Haplochromis Ahli, Konings je preimenovao u novu grupu koju je nazvao Sciaenochromis (karakteristika genus-a je da je donja vilica skoro horizontalna) a shodno tome ostali privesci su isto tako postali Sciaenochromis sp. On se na tome nije zadrzao nego je opisao i sve ostale clanove gde su i nastale dve nove vrste od sp a i dosao do saznanja da se Haplochromis Ahli sada vec Sciaenochromis Ahli sastoji od dve razlicite vrste. Detaljnim opisima je to i dokazao i tu novu vrstu je nazvao Sciaenochromis fryeri. Kao sto moze da se vidi, Ahli je konacno postao Ahli a njegov privezak koji je izuzetno slican postao je Fryeri. Iznad svega je uredio celu grupu i sve clanove povezao osnovnim karakteristikama. Sto je i najvaznije taj njegov predlog je i prihvacen i sada je to zvanicna kategorizacija.

Ovo deluje sada ohrabrujuce i konacno znamo koju ribu imamo u akvarijumu ili ... bas i nije tako. Electric blue hap koji je opisala Trewavas-e i dalje je isto to ali se to ime prenelo i na novu vrstu pa koriscenjem ovog obicnog naziva dovodimo i sebe i druge u poziciju da diskutujemo bez kraja a da pri tome svi imamo argumente.

Da bi sve to razresili pobrinuli su se ljudi kojima je to i posao a mi samo treba da ih poslusamo i da koristimo njihova uputstva. Ipak pre svega toga treba da se pridrzavamo jednog zlatnog pravila. Nikada nemojte da odredjujete vrste na osnovu slika ako nije u pitanju neka jedinstvena karakteristika. Nazalost to se pravilo tako olako zaobilazi da je po nekada i zalosno. Paziljivim poroucavanjem pojedinih vrsta moze da se vidi da su razdvojene na osnovu sitnih anatomskih detalja, recimo rasporedom zuba a da boje mogu da budu raznolike. Eto kakav mamac za mlacenje prazne slame ako se gleda slika a nema uvid i u ostale vazne karakteristicne cinioce vrste.
Jedna vazna odlika obe ove vrste je da nema egg spot na analnom peraju pa bi poznavaocima ove vrste trebalo da bude lakse u razdvajanju od slicnih ciklida. Eto kako sitni detalji mogu da nas navedu na pravu stvar.

Da se vratim na temu i da vidimo koja je osnovna razlika izmedju ove dve vrste.
Prva i nama najjednostavnija je sama velicina ribe. Ahli dostigne do 20 cm dok Fryeri poraste oko 11-12 cm. Druge razlike za koje nam treba malo i strpljenja i umesnosti je kaunt. Podaci o kauntu mogu da se nadju na fishbase.org gde su i mnogi drugi podaci o ovim vrstama i to nije potrebno da navodim.

Fryeri

Ahli

i generalno Genus Sciaenochromis

Reference gornjih navoda mi je prosto nemoguce da postavim a mislim da su gornji linkovi vise nego dovoljni ako nista onda za jedan solidan pocetak u istrazi.

Kao sto moze da se vidi iz ovih, nama na oko bitnih razlika, jasna je poruka o odredjivanju vrsta samo na osnovu slike i svakom vlasniku Fryeri ili Ahli ribe ostaje da sam odredi sta poseduje.
Ipak ovde moze da se izvede i jedan mali zakljucak a to je da je Ahli bio i ostao Ahli a da je riba za koju se mislilo da je neka varijanta Ahli-a u stvari sasvim nova vrsta koja je i zauzela takvo mesto i dobila svoje zasluzeno ime.
Neznam ko je imao prilike da vidi Ahli-a u svoj lepoti i sjaju, ja jesam, i mogu svima toplo da ga preporucim a nista manje atraktivan nije ni fryeri koji je mozda i zahvalniji za negovanje jer je manji rastom pa samim tim zahteva i manje prostora.

I za kraj jos da vidim da li je Fryeri vs Ahli?

Misli da je jasno da su po danasnjim saznanjima dve vrste u pitanju koje lice jedna na drugu, dele osobine koje su ih i dovele u istu grupu a da svaka druga uporedba je bez smisla.

www.beke.co.nz
Povratak na vrh strane Verzija za štampu Vidi boban_nz's Lični podaci Traži ostale poruke čiji je autor boban_nz Poseti boban_nz's Homepage

Bojko
Zaslužni član

Zaslužni član
Cichlidae King

Član od: 31.10.2003
National Flag of Slovenia Slovenia
Poruka: 2375
Pol: Muški
Poslato: 17.07.2004 u 22:09 | IP Prijavljen Citiraj Bojko

Pa dobro napisano,nemam šta reči,ustvari imam .

Neču,da se upetljavam oko M'buna,Aulonocara i Haplochromisa,pošto o tom imam ja svoje mišljenje i malko se razlikuje od tvoga izlaganja.

No kao prvo,da ponovim meni je ciklidaristika hobi,jeste,da mi se malo povukao u kožu i ja volim,da neke stvari "dotupim"/nemam sad neki adekvatniji izraz/i tako sam se išao i neke "pretrage" o Scianeochromis ahli-ju.I eto šta sam otkrio.

Sciaenochromis ahli prvi je opisao ihtiolog Ahl godine 1927 i opisao ga kao Haplochromis serranoides,a njegovo nalazište bila obala jezera Malawi u Tanzaniji,tadašnji njemačkoj koloniji.

No godine 1935 več pominjana dr.Trewavas ona je promjenila to ime,ali ne još u Sciaenochromis,negoli Haplochromis ahli,kako bi se nekako oddužila Ahl-u.

Tako je to bilo sve do 1989 godine,kada je Dr.Trewavas u svoji 89 godini skupa sa Dr.Ecclesom uradila reviziju roda Haplochromis i tako se prvi put pojavilo ime novoga roda Sciaenochromis,dakle "kumovi"toga imena bili su Trewavas-ova i Eccles.

I u tebi dobro poznatoj knjigi od Ad Koningsa Cichlids of Lake Malawi,ta je vrsta /Sc.ahli/opisana na strani 104-105.Pogledaš li slike na strani 105 lako češ prepoznati i sadašnjeg Sc.fryer-ia.Dakle,kako je ta knjiga izašla nekako usporedno sa onom revizijom tako se eto pojavilo i to ime.Naravno u toj knjigi ima i nekoliko vrsta koje su bile još neopisane pa su se zvale Sc.ahli sp.

I tako je to bilo sve do pada berlinskog zida.Kakvu ulogu ima sad berlinski zid?Naime u istočnom dijelu Berlina jeste Berlinski prirodoslovni muzeum,koji nosi ime po velikom istražitelju Južne Amerike Humboldtu/taj je poznat kao čovjek koji je otkrio,po njom nazvan Humboldtova struja/.

Taj muzeum ima pored Londona drugu največu zbirku ciklida,koja je bila prikupljena sa nekadašnjih njemačkih kolonija i tu je Ad Konings pažljivo pregledao baš izuzetne primjerke Sciaenochromis ahli-ja.I tako našao i godine 1993 opisao sledeče vrste:

• Sciaenochromis benthicola
  • Sciaenochromis fryeri
  • Sciaenochromis psammophilus

I tako njih troje i Sciaenochromis ahli tvore genus Sciaenochromis.

No kako god zabune oko imena,ipak u akvarijih pretežito se nailazi Sciaenochromis fryeri.

Sad ako se malo osvrnem i na Beli ciklide,ti su ciklidi još mali,pa ciklidi iz grupe Haplochromisa trebaju bar dve godine ,da budu polno zrijeli ,pa treba ponekad,da se i malo iščeka.

No što se tiče lažnih ikara,svi muški predstavnici toga genusa ih imaju,jer ipak više manje svi Malawi ciklidi imaju neki identičan sistem oplodjivanja ikri.

Eto toliko o tom ime vs ime sa moje strane.Nadam se,da neče biti kakve ljutne,nego morao sam i moj stav i mišljenje da napišem.

I zbog takvih stvari volim i ponosim se tome,da sam ciklidžija

Beli
Zaslužni član

Zaslužni član

Član od: 14.01.2004
National Flag of Brazil Brazil, São Paulo
Poruka: 868
Poslato: 18.07.2004 u 04:53 | IP Prijavljen Citiraj Beli

Koliko informacija i polemike oko par podvrsta, dva naucnika i par greski.
Izgleda da cemo morati da uputimo pismo ISO-u da posalje ovlascene predstavnike da rese taj problem za svagda.

Sic hoc adfixum in obice legere potes, et liberaliter educatus et nimis propinquus ades.
Povratak na vrh strane Verzija za štampu Vidi Beli's Lični podaci Traži ostale poruke čiji je autor Beli Poseti Beli's Homepage

boban_nz
Urednik

Urednik

Član od: 08.02.2003
Poruka: 501
Pol: Nije unešeno
Poslato: 18.07.2004 u 11:07 | IP Prijavljen Citiraj boban_nz

Kakva crna ljutnja ili nekakve negativne reakcije, taman posla. Da ima toga onda ne bi ni postavio ovde ovaj tekst. Sve je ovo informativno i moze svim zainteresovanim stranama da posluzi. Puno toga ima i tesko da neko moze sve to da cita i prati. Vise ljudi, vise zapazanja. I naravno, svako ima pravo na sopstveni sud i zakljucke u vezi svake teme pa i ove.

Tacno je da sam napisao tako nespretno da ispada da je Sciaenochromis "krstio" Konings ali to i nije tako znacajno, znacajnije za nas je da su ti ciklidi sada tamo. O tome ima malo vise u Axelrod-ovom velikom atlasu o ciklidima, u Koningsovoj knjizi kao i na net-u. Moja sustina se odnosila da je Konings uradio reviziju Sciaenochromis-a.

http://www.fishbase.org/Eschmeyer/EschmeyerSummary.cfm

Ovo u vezi Mbuna, Peacock itd nije moja verzija niti misljenje. Kada je to radjeno ja sam vukao mamu za suknju a za ciklide nisam ni cuo. Takve stvari su zapisane i to su reference na koje se mi pozivamo. Ja neznam koja je akvaristicka kolekcija dostupna tebi gde se spominju i takve stvari pa samim tim neznam ni na sta da se pozovem. Jedna novija referenca koja je lako dostupna moze da bude tfh volumen L number 10 #555 jun 2002 gde se bas govori o tome s tim sto je tema o Nimbochromis-ima. Ako ti je dostupna onda pogledaj. Sve to opet ima za koren reference od Eccles Trewavas - The classification of some Haplochromine genera (1989), Konings-a "Malawi cichlids in their natural hebitat" (1995) i Back to nature guid to Malawi cichlids(1997). Opet da kazem, neznam koliko je svrsishodno da se ovde pisu takve reference osim da nam sluze kao ograda.

Koja je zastupljenost pojedinih vrsta u akvaristici neznam a da nagadjam necu. Ja takve podatke nemam a neznam ni kako da dodjem do njih. U principu takvi podaci nisu mi ni potrebni. Ono sto ja znam je da su obe vrste zastupljene i da ih ima.

Mali Sciaenochromis-i o kojima mi pricamo su srebrno sive boje ili kako vec da je nazovem a muzjaci sa oko 5 cm vec pocinju da se kocopere i jasno se vidi zasto se zove Electric Blue.

Belog i njegove ciklide ostavimo po strani jer se tema odnosno tekst ne odnosi na to.

Beli ovde nema polemike. Ovde je dat jedan tekst i jedan komentar a mislim da je i to akvaristika. Uostalom zasto se i o tome ne bi govorilo.

www.beke.co.nz
Povratak na vrh strane Verzija za štampu Vidi boban_nz's Lični podaci Traži ostale poruke čiji je autor boban_nz Poseti boban_nz's Homepage

Beli
Zaslužni član

Zaslužni član

Član od: 14.01.2004
National Flag of Brazil Brazil, São Paulo
Poruka: 868
Poslato: 18.07.2004 u 17:09 | IP Prijavljen Citiraj Beli

Ma naravno. Nisam ni kritikovao nista. Text je odlican i sa uzivanjem citam, jer ko je od vas dvojice i Octopusa vise kompetentan za ciklide> ehehe Sigurno nisam ja.
Samo nastavite...

Sic hoc adfixum in obice legere potes, et liberaliter educatus et nimis propinquus ades.
Povratak na vrh strane Verzija za štampu Vidi Beli's Lični podaci Traži ostale poruke čiji je autor Beli Poseti Beli's Homepage

Bojko
Zaslužni član

Zaslužni član
Cichlidae King

Član od: 31.10.2003
National Flag of Slovenia Slovenia
Poruka: 2375
Poslato: 18.07.2004 u 21:36 | IP Prijavljen Citiraj Bojko

E svi su ovakvi tekstovi uvijek dobrodošli,sad koga i koliko ljudi to zanima,jeste jedno zanimljivo pitanje.Svakako takvi tekstovi čine akvaristiku zanimljivu i ja se nadam ,da putem tih tekstova diže se i neki stepen znanja.A i ja se tako učim,ipak i za mene jeste Boban_nz jedan dobar akvarista i svi njegovi teksti su zanimljivi i ja ih upijem ko spužva.

Mislim,da je taj tekst došao i u pravo vreme,jer se u poslednje vreme baš puno pričalo o "glavnome"krivcu Sc.fryeri,pa je taj tekst došao kao porućen.

No što se tiče ostale podjele:M'buna,Peacock i Hap'si,sad kad je počjela ta podijela ja taj podatak nemam ali nekako ide ovako:

• M'buna u toj grupi ima 12 genusa,a predstavnici se zadržavaju više ili manje u blizini obale,odnosno najviše 50 metaraod obale.Naravno,da su ti ciklidi jako zanimljivi za akvaristiku i kao takvi nadje se u skoro svakome ciklid akvariju.
  • Peacock ili genus Aulonocara to su ,po nekim tumačenjima stručnjaka,genus jednih lepih riba,koji se slažu i sa m'bunama i sa Hapsima.A Peacock jeste sasvim trgovačko ime,baš zbog njihove šarolikosti i obojenosti
  • Haps'i jedan velika grupa zvana i Haplochromisi,tako su se zvali sve do več pomenute revizije 1989 godine,mada neki sajtovi,odnosno njihove baze riba još uvijek imaju ta stara imena ,primjerice Haplochromis venustus,pravilnije Nimbochromis venustus.

i tako u kratkim rečima,mada bi se moglo po tom pitanju pisati i pisati.

A našao sam još jednu zanimljivost,a ta se svodi več na pomenutog Sc.fryeri,da su tu vrstu stalno transportovali za akvarističke svrhe pod trgovačkim imenom "Haplochromis Electric blue ili Haplochromis jacksoni".

No sad kad je ta stvar oko imena sredjena evo i trgovačkih imena:

• Sciaenochromis fryeri:Haplochromis Electric blue ili Haplochromis jacksoni
  • Sciaenochromis ahli:Haplochromis Big Eye.

I naravno poslednjeg jako se retko nadje u akva radnjama.

Skok na forum  

Ako želite da pošaljete odgovor na ovaj niz, uloguj
Ako još niste član foruma, rešenje je registracija

Pošalji odgovorDodaj temu

Verzija za štampu Verzija za štampu
Vi ne možete slati nove teme
Vi ne možete odgovarati na poruke
Vi ne možete brisati svoje poruke
Vi ne možete menjati svoje poruke
Vi ne možete praviti nove ankete
Vi ne možete glasati na anketama

Ova strana je generisana za 0.2266 sekundi. Powered by SOOP Portal version Raven RC2