Aktivne temeAktivne teme  Prikaži spisak članova forumaSpisak članova  Pretraga forumaPretraga  PomoćPomoć
  RegistracijaRegistracija  PrijavaPrijava

Navigacija na sajtu

Statistika
Osoba na sajtu: 67
Gostiju: 67
Robota: 0
Članova: 0
Broj članova: 4331
Najnoviji korisnik foruma: Adv.PA
Najviše poseta: 316
Dana: 11.03.2017
Članova [0], Gostiju [309]

Poslednjih 10 poruka
Vidi zadnju poruku zamena vode
Autor: Luna5
Forum: Voda

Poslata: 21.02.2019 u: 16:25

Vidi zadnju poruku Preporuka biljaka za novi akvarijum
Autor: Dario
Forum: Biljke

Poslata: 05.08.2018 u: 10:22

Vidi zadnju poruku test
Autor: Srle
Forum: Ostalo

Poslata: 19.11.2017 u: 10:47

Vidi zadnju poruku Poklanjam 2 akvarijuma
Autor: dr Bouz

Poslata: 09.09.2017 u: 12:17

Vidi zadnju poruku Projekat prvog ciklidnog akvarijuma
Autor: Nikouro
Forum: Ribe - Ciklidi

Poslata: 23.04.2017 u: 22:26

Vidi zadnju poruku Bela tetra napada crny
Forum: Ribe

Poslata: 18.08.2016 u: 19:17

Vidi zadnju poruku problem spoljasnji filter

Poslata: 18.08.2016 u: 19:01

Vidi zadnju poruku Gupike i borac....
Autor: Blacky
Forum: Ribe

Poslata: 23.06.2016 u: 20:58

Vidi zadnju poruku Japanke bolesne!
Forum: Bolesti riba

Poslata: 30.04.2016 u: 12:13

Vidi zadnju poruku koja je ovo biljka
Autor: Baia82
Forum: Biljke

Poslata: 27.02.2016 u: 17:40

Traži

Web www.akvaristika.org

AdSense

Slana voda
 Akvaristika » Slana voda
Tema Naslov: Problem - vulkanska lava? Pošalji odgovorDodaj temu
Skok na forum Ukupno strana: 6 1 2 3 4 5 6
Autor
Poruka Predhodna tema | Sledeća tema 
Peca
Gost

Gost
Poluautomatski menjač pelena

Član od: 10.10.2003
National Flag of Srbija Srbija, Beograd
Poruka: 709
Pol: Muški
Poslato: 22.07.2004 u 15:24 | IP Prijavljen Citiraj Peca

Problem je u nabavci živog kamenja. Ne postoji prodavnica (bar u Beogradu) koja ga ima. Ustvari, ne postoji prodavnica koja prodaje bilo šta za morsku akvaristiku...možda grejači, po koji manji filter i ponekad lampa (uglavnom neonke) . Ja sam svu svoju opremu nabavio u inostranstvu.

Jasenka
Zaslužni član

Zaslužni član

Član od: 08.06.2003
National Flag of Hrvatska Hrvatska
Poruka: 191
Pol: Ženski
Poslato: 22.07.2004 u 15:50 | IP Prijavljen Citiraj Jasenka

A to ti je tako Peco na ovim područjima....treba se svojski potruditi nabaviti stvari za morski akvarij! Ali ima u tome i gušta (relativno)

Kako stoji Grčka s tim stvarima?

Zozo, što se tiće onih algi po kamenju, vjerojatno ti sada izgledaju super i zanimljive, jer nemaš puno toga u akvariju, ali jednog dana kada počneš konačno s koraljima može se dogoditi da će rasti po njima a tako ih i gušiti! Naqravno, alge ti trenutno nisu primarni roblem u akvariju, ali možda ih je bolje u startu maknuti, jer jednom kada prerastu sve, onda ih je skoro nemoguće istrijebiti!

Atos
Zaslužni član

Zaslužni član

Član od: 22.01.2003
National Flag of Makedonija Makedonija
Poruka: 681
Poslato: 22.07.2004 u 16:52 | IP Prijavljen Citiraj Atos

Mozda ti mogu pomoci...posalji mi mail

Povratak na vrh strane Verzija za štampu Vidi Atos's Lični podaci Traži ostale poruke čiji je autor Atos Poseti Atos's Homepage

Peca
Gost

Gost

Poslato: 22.07.2004 u 17:01 | IP Prijavljen Citiraj Peca

Jasenka, Grčka je PRILIČNO skupa za akvarističku opremu. Davno sam kupio Sander Piccolo skimmer (najmanji koji prave) i mada se ne sećam tačne cene, sećam se da je bio značajno skuplji nego u Nemačkoj. U Grčkoj sam kupio i kesu mrvljenog korala.

Atos
Zaslužni član

Zaslužni član

Poslato: 22.07.2004 u 21:07 | IP Prijavljen Citiraj Atos

Ma Grcka je vatra , cene su bezveze 
Povratak na vrh strane Verzija za štampu Vidi Atos's Lični podaci Traži ostale poruke čiji je autor Atos Poseti Atos's Homepage

Serrasalmus
Zaslužni član

Zaslužni član

Član od: 06.07.2004
National Flag of Netherlands Netherlands, Amsterdam
Poruka: 100
Pol: Nije unešeno
Poslato: 23.07.2004 u 10:07 | IP Prijavljen Citiraj Serrasalmus

Pa da, ima vam Atos veze za kamenje na veliko i malo.... vidio sam neke fotke kamenje je Jadransko ali' mrak...s kupljeno od ribara sto izvuku mrezama

Ja sam negde procitao da je netko (sad neznam dal iz slvavonije ili vojvodine ali te zone..) nabavljao svoju opremu ili stock u Madjarskoj i da je zadovoljan cijenom... ??

Povratak na vrh strane Verzija za štampu Vidi Serrasalmus's Lični podaci Traži ostale poruke čiji je autor Serrasalmus Poseti Serrasalmus's Homepage

Atos
Zaslužni član

Zaslužni član

Poslato: 23.07.2004 u 12:47 | IP Prijavljen Citiraj Atos

Ma cena ti je jos bolja....

Zozo
Zaslužni član

Zaslužni član

Član od: 28.05.2004
National Flag of Makedonija Makedonija, Skopje
Poruka: 204
Poslato: 23.07.2004 u 13:51 | IP Prijavljen Citiraj Zozo

E pa vako, seo sam i malo razmishljao i obradio podatke i doshao do zakljuchka da kamenje nije problem i da ne ispushta nikakve shtetne materije u vodi. Zasto je to tako rechi chu vam. Imao sam proshle godine jedan 100 litarski morski akvarium i bio je dugo prazan jer isto hteo sam da donesem neshto zivo sa jadranskog mora ali nishta nije prezivelo jer nisam imao pumpu za vazduh. i taj je akvarium tako radio oko 6 meseci ali bez nikakvih zivotinja u njemu. Posle toga sam uzeo 2 crvene anemone i 2 rachicha i nekoliko puzeva i oni su ziveli bez problema oko 2-3 meseci. tek ondak sam uzeo 2 klovna MAROON i po neko vreme i anemonu H. Magnifica e tek tada su pocheli problemi i normalno po neko vreme jedno po jedno je sve umrlo. Znachi da kamenje nije problem nego filtracija. Definitivno i sada je filtracija problem je se stvari nekako ponavljaju. U proshlom akvariumu je pochela najezda slinastih(mislim da se tako kaze) crvenih algi. Mislim da je ista alga kako kod tebe serasalmus. I bila je posvuda i po pesku i po staklu i na kamenje. Zasto svi misle da neche nishta da se naseli na vulkansku lavu koju imam. pa eto vidite i sami da se alga razvila bash na njemu. Kazem vam da se bash ova sungerasta vulkanska lava ali koristi kako bioloshki materijal u filtrima za (garden pond) jezerca u vrtu. Jedini problem moze da bude sto nije kalcitnog porekla. Ali mislim da je kod mene problem filtracija. Zato chu probati da poboljsham filtraciju, moram neshto promenuti u filtru. Jer kako se chini ovako ne funkcionishe.

Serasalmus jeste spretan sam sa staklom i silikonom. Valjda jer sam sam sklapao nekoliko akvariuma dimenzije 140 x 60 x 50 i manjih. I da imam prostor ispod akvariuma jer je postavljen dosta visoko oko 90 cm. Sada imam neki kavez za ptice tamo. Evo slike da vidite. Tada je bio josh slatkovodni.

Click on image to open in new window

A evo i mog 100 litarskog prije nego sto sam doneo H.Magnifica i normalno prije katastrofe.

I to.

Povratak na vrh strane Verzija za štampu Vidi Zozo's Lični podaci Traži ostale poruke čiji je autor Zozo Poseti galeriju akvarijuma čiji je autor Zozo

Peca
Gost

Gost

Poslato: 23.07.2004 u 15:01 | IP Prijavljen Citiraj Peca

Imaš li ti u sistemu skimmer?

Serrasalmus
Zaslužni član

Zaslužni član

Poslato: 23.07.2004 u 15:07 | IP Prijavljen Citiraj Serrasalmus

U proshlom akvariumu je pochela najezda slinastih(mislim da se tako kaze) crvenih algi. Mislim da je ista alga kako kod tebe serasalmus. I bila je posvuda i po pesku i po staklu i na kamenje. Zasto svi misle da neche nishta da se naseli na vulkansku lavu koju imam. pa eto vidite i sami da se alga razvila bash na njemu..

hmm.. ovo slinasto crveno sto spominjes nije coralinae algae vec cyanobacteria (propaj googlat tu rijec) .. ona se hrani fosfatima (mislim ) i kad ti se razbukta u akvariju znaci da nutrient export nije na adekvatnom nivou te da voda biva zatrovana visokim nivoom PO4, NO3 isl..
Svaki morski akvarij kad se postavi prolazi faze starenja tokom kojih se parametri vode stabiliziraju i poslije par mjeseci bivanja u pogonu postaje stabilan (bez raznih skokova u parametrima, recimo konstantan) U tom procesu cija duljina trajanja ovisi od tvog bioloada (koliko je tesko natrpan akvarij) tipicna su razbujavanja raznih algi koje bi se trebale s vremenom povuci kad se akvarij stabilizira i voda procisti.. (do tog povlacenja nece doci ako je sistem lose dizajniran, ako nije kavlitetno napravljen nutrient export plan pa junk ostaje u akvariju i truje kvalitetu vode) Taj se proces zove new tank syndrome (googlaj)

Serasalmus jeste spretan sam sa staklom i silikonom
Odlicno! Moj predlog ti je da razmislis o
sumpu
Sump! Rec je o manjem akvariju smestenom ispod tvog displeja u koji se sliva voda koju pumpa (return pump) salje nazad u display tank... U sump stavljas svu tehniku (grijaci, skimmer, kalcij reaktor, filteri isl) tako da ti display je cist i ugodan za oko bez aparature unutra.. SUmp ima i drugih benefita a to su:
- veca masa vode koja automatski cini sistem stabilnijim, (ne menjaju se parametri tako drasticno s promenom vode)

- povrsina vode se stalno ljulja svetlo lakse probija svoj put do koralja, mjesa se zrak i ne skuplja se talog masti na njoj
-imas opciju mjesto gde mozer odraditi refugium ili biolog (dio akvarija u kome ces uzgajati macro alge tipa Caulerpa koja se hrani fosfatima i tako prociscava vodu ....
Ako nisi siguran sto je sump ili znas ali bi zelio saznati vise sve sto trebas znati naci ces Ovde,
Ovde i Ovde!!
Preporucam ti da obratis paznju na ova tri linka jer sump je osnova kvalitetnog morskog akvarija.. Znam da zvuci stravicno ideja o busenju dna svog akvarija i ja sam se uzasno zentao te ideje, ali stvarno je prosto kad svatis koncept kako to radi... Iako ljudi imaju akvarije bez sumpa, u takvom akvariju to nikad nije prava stvar..
Ako odlucis da ne ides na sump, onda bi moj predlog bio 2 x heavy duty EHEIM canister filter (2 stoga da imas backup ako jedan pukne da ne puknu sve bakterije sto su se u njemu akumulirale te da ti se akvarij ne pretvori u kadu smrti.>) Te da jedan moze otici offline na ciscenje dok je drugi u pogonu...

ima toga stravicno puno za pisati (skimmer, RO voda, cirkulacija..) i u biti neznam odkuda da pocnem tako da analiziraj prvo ovo pa cemo dalje..

Povratak na vrh strane Verzija za štampu Vidi Serrasalmus's Lični podaci Traži ostale poruke čiji je autor Serrasalmus Poseti Serrasalmus's Homepage

Zozo
Zaslužni član

Zaslužni član

Član od: 28.05.2004
National Flag of Makedonija Makedonija, Skopje
Poruka: 204
Poslato: 23.07.2004 u 15:39 | IP Prijavljen Citiraj Zozo

Peca nemam skimer jel kodnas nema gde da se kupi a bogami i kad ga ima on je mnogo skup. Ne znam u chemu je shtos jer u njemu nema nishta samo plastika ne mislim na one eksterne koji imaju svoju pumpu i druge stvari.

Hvala na informacijama serasalmus ali sada za sada ne chu da bushim akvarium jer treba da sve rasturim zato probachu sa vanjskim filterom pa videchemo ako ne tek onda idemo na drugu varijantu. Onu isprobanu sa bushenjem.  

Evo nashao sam sliku na koju se nalaze crvene alge.

Povratak na vrh strane Verzija za štampu Vidi Zozo's Lični podaci Traži ostale poruke čiji je autor Zozo Poseti galeriju akvarijuma čiji je autor Zozo

Serrasalmus
Zaslužni član

Zaslužni član

Poslato: 23.07.2004 u 16:11 | IP Prijavljen Citiraj Serrasalmus

o da, cyanobacteria popularno zvana red slime algae.. Prsiri se preko cjelog akvarija in no time..

ZOZO ima fantastican forum za te stvari www.reefcentral.com preko 60 000 clanova, ogromna databaza postova, ma svi problemcici vec ispostani i objasnjeni po sto puta.. pogle link i stavi si to u favorite..

za sada ne chu da bushim akvarium jer treba da sve rasturim

tek onako informacije radi postoji alternativa, zove se external overflw box s kojim nemoras busiti staklo da dovedes vodu do sumpa.... ima opis u onom prvom linku.. ako ti se svidja ideja mozda bih ga ja mogo rabljenog ovde nac za manje pare pa ti poslati postom..

Peca
Gost

Gost

Poslato: 23.07.2004 u 16:16 | IP Prijavljen Citiraj Peca

Ma ni kod nas nema da se kupi skimmer, ja sam moj nabavio u Nemačkoj. Mada oko tog problema može da ti pomogne Atos. Cena dobrog skimera je od 150E pa na gore. Naravno plus cena dobre pumpe. Ja nisam bušio akvarijum, već idem na sistem dobar skimer (Sander AH 500) + dobar kanister (Eheim 2227 wet/dry). Sve je to projektovano za akvarjume od 300l, a ja stavljam u (za sada) mali akvarijum od 160l. U svakom slučaju ti je potreban jak protok vode, kako god da filtriraš.

Jasenka
Zaslužni član

Zaslužni član

Član od: 08.06.2003
National Flag of Hrvatska Hrvatska
Poruka: 191
Pol: Ženski
Poslato: 23.07.2004 u 16:53 | IP Prijavljen Citiraj Jasenka

Zozo, ono ti je ciano bakterija, a ne nikakva alga! Kada se počinje pojavljivati najčešći je uzrok tome, premala i preslaba cirkulacija u akvariju!

Imala sam je i ja jedno kratko vrijeme, ali sam uvela još dvije pumpice i više se nije pojavila! U svakom slučaju kamenja na kojem je bila sam izvadila i oprala! A to bi i tebi preporučila!

Vidim da te se ne da odgovoriti od lava kamenja, ok, to je tvoja stvar, ali, iskreno, nisam u životu vidjela niti jedan uspješan i funkcionalni morski akvarij koji je bez živog kamenja! Živo kamenje je puno sitnih organizama koji se hrane otpadom te ga prerađuju...mislim da je dobro živo kamenje ključ za dobar akvarij....naravno kao početak, ima tu još stvari drugih puzzli koje su uključene u to da ti akvarij bude lijep i uspješan!

Teško ti je akvarij, morski s kojim si loše startao pretvoriti u super akvarij...

Iskreno, da sam ja na tvojem mjestu, žive organizme koje još imam u akvariju bi poklonila nekome ili ih dala na čuvanje, cijeli bi sistem "ubila", oprala sve do temelja i malo pomalo krenula ispočetka, ali naravno, to je samo moja sugestija kako bi ja to sredila da sam se našla u problemima koje ti imaš!

Morski je za strpljive ljude koji non-stop moraju učiti i nadograđivati postojeće znanje koje imaju.

Povratak na vrh strane Verzija za štampu Vidi Jasenka's Lični podaci Traži ostale poruke čiji je autor Jasenka

Skok na forum Ukupno strana: 6 1 2 3 4 5 6

Pošalji odgovorDodaj temu

Verzija za štampu Verzija za štampu
Vi ne možete slati nove teme
Vi ne možete odgovarati na poruke
Vi ne možete brisati svoje poruke
Vi ne možete menjati svoje poruke
Vi ne možete praviti nove ankete
Vi ne možete glasati na anketama

Ova strana je generisana za 0.2500 sekundi. Powered by SOOP Portal version Raven RC2