Aktivne temeAktivne teme  Prikaži spisak članova forumaSpisak članova  Pretraga forumaPretraga  PomoćPomoć
  RegistracijaRegistracija  PrijavaPrijava

Navigacija na sajtu

Statistika
Osoba na sajtu: 34
Gostiju: 34
Robota: 0
Članova: 0
Broj članova: 4347
Najnoviji korisnik foruma: Yaesu
Najviše poseta: 316
Dana: 11.03.2017
Članova [0], Gostiju [309]

Poslednjih 10 poruka
Vidi zadnju poruku Skalari - mrest - pitanje
Autor: Vedry
Forum: Ribe - Mrest

Poslata: 24.05.2020 u: 13:10

Vidi zadnju poruku Šta još od životinja imate?
Autor: Milos87popovic
Forum: Ostale životinje

Poslata: 14.10.2019 u: 12:01

Vidi zadnju poruku zamena vode
Autor: Luna5
Forum: Voda

Poslata: 21.02.2019 u: 16:25

Vidi zadnju poruku Preporuka biljaka za novi akvarijum
Autor: Dario
Forum: Biljke

Poslata: 05.08.2018 u: 10:22

Vidi zadnju poruku test
Autor: Srle
Forum: Ostalo

Poslata: 19.11.2017 u: 10:47

Vidi zadnju poruku Poklanjam 2 akvarijuma
Autor: dr Bouz

Poslata: 09.09.2017 u: 12:17

Vidi zadnju poruku Projekat prvog ciklidnog akvarijuma
Autor: Nikouro
Forum: Ribe - Ciklidi

Poslata: 23.04.2017 u: 22:26

Vidi zadnju poruku Bela tetra napada crny
Forum: Ribe

Poslata: 18.08.2016 u: 19:17

Vidi zadnju poruku problem spoljasnji filter

Poslata: 18.08.2016 u: 19:01

Vidi zadnju poruku Gupike i borac....
Autor: Blacky
Forum: Ribe

Poslata: 23.06.2016 u: 20:58

Traži

Web www.akvaristika.org

AdSense

Bolesti riba
 Akvaristika » Bolesti riba
Tema Naslov: Neidentifikovana bolest Pošalji odgovorDodaj temu
Skok na forum  
Autor
Poruka Predhodna tema | Sledeća tema 
dr.lucky
Zaslužni član

Zaslužni član

Član od: 09.04.2004
National Flag of Srbija Srbija, Niš
Poruka: 108
Pol: Muški
Poslato: 02.07.2004 u 18:01 | IP Prijavljen Citiraj dr.lucky

Click on image to open in new window

Ovo nije skroz akvaristicka tema ali se tice riba. Naime najvise me je podstako Oktotpusov teks o tuberkulozi.

Svake godine idem u ribolov na nekoliko dana u mesto Paklestica na Staroj planini, na reku Visocicu. To je dosta brza planinska reka puna klenova i pastrmki. Medjutim prosle godine primetio sam da su ribe pocele da obolevaju. Najvise su obolele bejavice i klenovi. Na telu su imale rane okvirene belom sluzi i iz nih je tekla krv.

Tu pojavu sam uocio tokom celog toka reke i u gornjim krajevima i tamo samo kod klenova. Nisam imao pojma sta je to, a jedan moj prijatelj dugogodisnji ribolovac i akvarista mi je sugerisao na sarpolegniju.

Medjutim ove godine ista prica. Odredjen broj klenova imao je istu pojavu. Saljem vam sliku da bi utrvdili o cemu je rec, jer ako je tuberkuloza onada sam pecen. Naime po objasnjenju gore navedenog prijatelja sarpolegnija nije opasna za ljude pa sam dao ove klenove jednoj babi da pojede. Sta ako se izvrne, mislim da to ne bi mogao sebi da oprostim!!

Napominjem da su ribe imale normalan apetit cim su uzimale mamac!

Octopus
Gost

Gost

Član od: 13.01.2004
National Flag of Srbija Srbija, Beograd
Poruka: 1014
Poslato: 02.07.2004 u 18:24 | IP Prijavljen Citiraj Octopus

EEEE polako ne mora uzrok svega sto nam je nepoznato biti TBC.

Sa slike utvrditi tacno o cemu se radi, sa sto posto sigurnosti ne moze niko.Mozemo samo da predpostavimo ili posumnjamo na odredjene patogene.A koliko ja znam veliki broj njih se moze manifestovati simptomima slicnim ovom na slici.

Ovakve pojave (pogotovo ukloliko se radi o celom jednom ekosistemu) su posao za timove strucnjaka a ne nas na forumu.

Dane
Zaslužni član

Zaslužni član

Član od: 08.05.2003
National Flag of Makedonija Makedonija, Gostivar
Poruka: 1717
Poslato: 02.07.2004 u 19:21 | IP Prijavljen Citiraj Dane

Al je to ruzno

Cira
Administrator

Administrator

Član od: 13.01.2003
National Flag of Srbija Srbija, Beograd
Poruka: 3386
Poslato: 02.07.2004 u 20:18 | IP Prijavljen Citiraj Cira

Koliki procenat riba je u pitanju? Kada se klenovi mreste? Da nisu to rane nastale u borbi ili od neke veće grabljivice? Ne znam puno o tim ribama ali meni liči na to?

It's nice to be important but it's more important to be nice.
Povratak na vrh strane Verzija za štampu Vidi Cira's Lični podaci Traži ostale poruke čiji je autor Cira Poseti galeriju akvarijuma čiji je autor Cira Poseti Cira's Homepage

moj_akvarijum
Zaslužni član

Zaslužni član

Član od: 21.11.2003
National Flag of Srbija Srbija, Sremska Mitrovica
Poruka: 158
Poslato: 02.07.2004 u 20:26 | IP Prijavljen Citiraj moj_akvarijum

Kao što je Oktopus rekao najbolja metoda utvrđivanja uzročnika bolesti je "na sto pa pod mikroskop" pa zatim niz analiza i testova kako bi se utvrdio uzročnik bolesti! Saprolengija je normalna pojava u svakoj vodi,  nju je praktično nemoguće iskoreniti i ona ne predstavlja problem. Takve rane sugerišu na tuberkulozu ali sumnjam da je moguće da čitav jedan eko sistem može da bude zaražen ovom bolešću toliko dug vremenski period.

Svedoci smo čestog trovanja riba na našim vodotokovima, nemarnost pojedinaca a i države(A) je neizmerna. Setimo se samo pomora na Tisi od pre neke godine, ili pak ovog najsvežijeg "prskanja komaraca"! Takve stvari su prosto nepojmljive za 21 vek

Povratak na vrh strane Verzija za štampu Vidi moj_akvarijum's Lični podaci Traži ostale poruke čiji je autor moj_akvarijum

dr.lucky
Zaslužni član

Zaslužni član

Član od: 09.04.2004
National Flag of Srbija Srbija, Niš
Poruka: 108
Poslato: 03.07.2004 u 15:01 | IP Prijavljen Citiraj dr.lucky

Ciro sigurno nije posledica mresta jer bi oboleli samo oni a ne bi i bejavice. Ne mogu tacno da ti kazem procenat obolelih riba ali sigurno nije mali. Klenovi se mreste sredinom maja, ali su bezmalo svi klenovi koje sam ulovio ili imao mlec ili ikru.

Prvi put tj. prosle godine kada sam primetio bolest reka je bila veoma mala, i veoma topla. Mozda je to jedan od uzrocnika,ali sta sa ovom godinom. Reke su velike i hladne. zaista neznam sta je u pitanju?

Nadlezne ograne boli uvo za sve ovo . Zvao sam i ekolosku policiju i ribolovacka udruzenja a oni daju samo glupa objasnjenja, ako provericemo nije nista strasno i sl. Na nenormalna zemlja!!!

Pozdrav

Skok na forum  

Ako želite da pošaljete odgovor na ovaj niz, uloguj
Ako još niste član foruma, rešenje je registracija

Pošalji odgovorDodaj temu

Verzija za štampu Verzija za štampu
Vi ne možete slati nove teme
Vi ne možete odgovarati na poruke
Vi ne možete brisati svoje poruke
Vi ne možete menjati svoje poruke
Vi ne možete praviti nove ankete
Vi ne možete glasati na anketama

Ova strana je generisana za 0.2344 sekundi. Powered by SOOP Portal version Raven RC2