Aktivne temeAktivne teme  Prikaži spisak članova forumaSpisak članova  Pretraga forumaPretraga  PomoćPomoć
  RegistracijaRegistracija  PrijavaPrijava

Navigacija na sajtu

Statistika
Osoba na sajtu: 116
Gostiju: 115
Robota: 1
Članova: 0
Broj članova: 4372
Najnoviji korisnik foruma: Martin498
Najviše poseta: 209
Dana: 03.03.2022
Članova [0], Gostiju [208]

Poslednjih 10 poruka
Vidi zadnju poruku Pozdrav od Pedje i Sladje
Autor: Dario
Forum: Komentari, želje i pozdravi

Poslata: 07.04.2022 u: 21:42

Vidi zadnju poruku Pozdrav za clanove iz 2003 god
Forum: Komentari, želje i pozdravi

Poslata: 07.04.2022 u: 21:32

Vidi zadnju poruku test
Autor: ZorK
Forum: Ostalo

Poslata: 09.12.2021 u: 10:50

Vidi zadnju poruku Armatura za neonke?
Autor: Milandc

Poslata: 01.03.2021 u: 08:13

Vidi zadnju poruku Skalari - mrest - pitanje
Autor: Vedry
Forum: Ribe - Mrest

Poslata: 24.05.2020 u: 13:10

Vidi zadnju poruku Šta još od životinja imate?
Autor: Milos87popovic
Forum: Ostale životinje

Poslata: 14.10.2019 u: 12:01

Vidi zadnju poruku zamena vode
Autor: Luna5
Forum: Voda

Poslata: 21.02.2019 u: 16:25

Vidi zadnju poruku Preporuka biljaka za novi akvarijum
Forum: Biljke

Poslata: 05.08.2018 u: 10:22

Vidi zadnju poruku Poklanjam 2 akvarijuma
Autor: dr Bouz

Poslata: 09.09.2017 u: 12:17

Vidi zadnju poruku Projekat prvog ciklidnog akvarijuma
Autor: Nikouro
Forum: Ribe - Ciklidi

Poslata: 23.04.2017 u: 22:26

Traži

Web www.akvaristika.org

AdSense

Biljke
 Akvaristika » Biljke
Tema Naslov: Biljke i alge Pošalji odgovorDodaj temu
Skok na forum Ukupno strana: 3 1 2 3
Autor
Poruka Predhodna tema | Sledeća tema 
Cira
Administrator

Administrator

Član od: 13.01.2003
National Flag of Srbija Srbija, Beograd
Poruka: 3386
Pol: Muški
Poslato: 11.03.2003 u 11:04 | IP Prijavljen Citiraj Cira

Dakle mislim da sam se resio algi!
Na zahtev mnogobrojne publike evo recepta koji je kod mene urodi plodom.

Posto zamracivanje i tretman plaim kamenom nisu urodili plodom resio sam da sve rasturim i krenem iz pocetka.

Akvarijum je dimenzija 45x35x22cm (oko 35 litara) + spoljasnji filter. Izvadio sam sve iz akvarijuma, biljke stavio u posudu sa vodom, kamencice sa dna granulacije 2-10mm sam isto izvadio i stavio u kantu. Akvarijum sam oprao, u jednom delu akvarijuma (oko 1/3) sam stavio treset koji sam predhodno prokuvao. Treset sam stavio u sloju od oko 2-3cm, dobro sabio i odmah ga pokrio sa sljunkom. Zatim sam stavio biljke.
Na listovima biljka je bilo puno algi. Nrocito su bili napadnuti dve kriptokorine i nana. Alge sa njihovih listova sam skino tako sto sam ih blago trljao sundjerom. Kada sam zasadio bilje sipao sam vodu. Voda je dobijena topljenjem snega. Sipao sam uz zid akvarijuma da ne pokrenem podlogu previse. Voda se nije ni malo zamutila.

Umesto bistre sijalice od 60W stavio sam sijalicu od 25W. U akvarijumu prakticno nije bilo riba ako ne racunam dva koridorusa od 1,5cm.

Posto nisam stavljao hranu biljke sam prihranjivao tecnim dubrivom koje sam sam napravio.

Djubrivo sam dobio tako sto sam u 100ml vode rastopio dve kasikice magnezijum-sulfata (epsom salt) i jednu kalijum-nitrata (salt peter). Po receptu sam trebao da stavim i kalijum-sulfata ali nisam mogao da ga nadjem u apoteci. Spricem za inekcije sam sipao svakog drugog-treceg dana oko 5ml rastvora. Posto ne posedujem nikakve testove za kontrolu nitrata u vodi sve je bilo odokativnom metodom.

Posle mesec i po dana rada stanje je sledece:

ALGI nije bilo ni u tragovima sve dok sijalicu od 25W (koja je pukla dok sam jurio zenku ramireza koja je bila visak) nisam zamenuo sijalicom od 40W koja mi je bila pri ruci. Sada primecujem male alge na staklu i pod hitno samnjujem kolicinu svetlosti. Duzina trajanja "dana" kod mene jako varira i krece se od 14-18 sati sve zavisi koliko sam kuci.

BILJKE
Nana (Anubias barteri var. nana) je isterala tri nova lista i svaki od 5 pelcera jos po dva.
Kriptokorine (su isterale po tri lista ali su mnogo manji nego oni listovi sa kojima sam ih kupio.
Limuni (Hygrophila polysperma) ubaceni pre dve-tri nedelje su se primili i isterali po cetiri nova lista (dva para) koji su veci od onih starih i sada teraju treci par listova
Aponogeton (Aponogeton boivinianus) je za tri nedelje isterao dva nova lista. Prvi je bio malo manji ali je zato drugi veliki kao i oni sam kojim sam ih doneo.
Bacopa monnieri zasadjena pre nedelju dana tera drugi par listova. Dobio sam je jako neuglednu, krivu i razmiljao sam se dali da je i zasadim, ali se ona ispravili i lepo krenula da napreduje.
Bacopa caroliniana malo zaostaje jer je duze vreme provela u jednoj tegli pre nego sam je ja dobio. Jako me nervira jer jos nema nikakav koren i non-stop ispliva na povrsinu.
Elodea (Egeria densa) pocinje da tera nove izdanke. Delovi biljaka koje sam zasadio se polako suse a mladi izlaze iz podloge.
Jedna biljka koja podseca na miophilium, a koju sam doneo sa Begeja (nije obicna drezga, ova biljka tezi da se ukoreni i ima tacno 4 perjasta lista na svakom clanku za razliku od drezge koja ima 8-9 listica sastavljena od dve iglice) lepo napreduje i pusta nove listove.
Javanska mahovina (Vesicularia dubyana) i richija (Riccia fluitans) se polako sire po akvarijumu.

RIBE
Par ramireza u akvarijumu koji se mrestio dva dana od kako sam ih doneo, zenka ramireza koja je sama polozila ikru u filteru  i dva malecka koridorusa (Koji ce uskoro da lete napolje).

VODA
Sneznica (dobijena topljenjem snega) DH verovatno 1-2, pH=7, T=26-29C

ZAKLJUCAK
Suvise jako svetlo i dosta hrane je pogodovalo razvoju algi. Smanjenje svetla, meksa i kiselija voda su pogodovale biljkama a rast algi je zaustavljen

PS Ala sam se ja raspisao

It's nice to be important but it's more important to be nice.
Povratak na vrh strane Verzija za štampu Vidi Cira's Lični podaci Traži ostale poruke čiji je autor Cira Poseti galeriju akvarijuma čiji je autor Cira Poseti Cira's Homepage

Katarina P
Zaslužni član

Zaslužni član
Viši zaslužni član

Član od: 18.03.2003
National Flag of Srbija Srbija
Poruka: 241
Pol: Ženski
Poslato: 10.04.2003 u 20:59 | IP Prijavljen Citiraj Katarina P

Jel se sneznica ili kisnica prokuvavaju pre nego sto ih sipas u akvarijum?
Povratak na vrh strane Verzija za štampu Vidi Katarina P's Lični podaci Traži ostale poruke čiji je autor Katarina P

Cira
Administrator

Administrator

Poslato: 10.04.2003 u 21:14 | IP Prijavljen Citiraj Cira

Ja ne. Time bi samo unela u akvarijum gomilu teskih metala sa povrsine posudja.

Povratak na vrh strane Verzija za štampu Vidi Cira's Lični podaci Traži ostale poruke čiji je autor Cira Poseti galeriju akvarijuma čiji je autor Cira Poseti Cira's Homepage

Vladan
Zaslužni član

Zaslužni član

Član od: 06.03.2003
Poruka: 187
Poslato: 16.04.2003 u 22:59 | IP Prijavljen Citiraj Vladan

cuo sam razne savete sto se tice treseta,neki preporucuju stavljanje u carapu,neki kazu da ga treba prokuvati pre stavljanja u akvarijum,da li si ga ti kuvao ili ne?ja u novi akvarijum nisam ni stavljao treset koristio sam tetrin initial stics.
Povratak na vrh strane Verzija za štampu Vidi Vladan's Lični podaci Traži ostale poruke čiji je autor Vladan

Cira
Administrator

Administrator

Poslato: 22.04.2003 u 08:51 | IP Prijavljen Citiraj Cira

Treset sam prokuvao par minuta, ocedio i stavio na dno akvarijuma pa preko njega frakciju.

Ne mozes ga staviti u carapu i u njega saditi biljke. Stavlja se u carapu pa u filter ako zelis da zakiselis vodu.

Vladan
Zaslužni član

Zaslužni član

Član od: 06.03.2003
Poruka: 187
Poslato: 23.04.2003 u 02:25 | IP Prijavljen Citiraj Vladan

hvala na odgovoru,sto se tice carape i meni je glupo stavljati treset u carapu sem ako nije za filter.medjutim kad sam bio potpuni pocetnik neki su mi to preporucili,rekli su da korenove dlacice prolaze kroz carapu,tako kad sam rasformiravao svoj prvi akvarijum,video sam da su biljke srasle sa carapom.
ipak sad mislim da si u pravu,u sledeci akvarijum gde cu verovatno drzati discuse stavljam treset kao prvi sloj podloge.
Povratak na vrh strane Verzija za štampu Vidi Vladan's Lični podaci Traži ostale poruke čiji je autor Vladan

Marcus
Zaslužni član

Zaslužni član

Član od: 19.01.2003
Poruka: 751
Poslato: 23.04.2003 u 03:40 | IP Prijavljen Citiraj Marcus

A ne ne ljudi..
mislim da gresite sto se tice treseta
Carapa je sasvim dobra za biljke! Mnogo je prakticnija i moze lakse da se zameni!
Posebno je dobra u akvarijumu sa diskusima kod kojih se preporucuje malo cesce usisavanje podloge. Da nema nje sav bi treset usisao iz podloge..

Jeste da biljke ne mozes da sadis u carapu.. i ne treba.. posadis je direktno iznad carape.. a zile prodju u carapu i "uhvate" se za nju. Odatle se hrane..
Mali je problem za razmnozavanje biljaka koje pustaju podzemne pelcere.. jer se desava da ga puste u carapi i da taj pelcer nikad ne ugleda svetlost dana..

Ja sam u mom akvarijumu stavio oko 2 kg treseta .. u carape i poplocao njima dno.. na 2 cm od povrsine dna. I biljke su super rasle (s obzirom da biljke na 28 stepeni mogu samo da istrule
Jedino sto je to bilo pre godinu dana.. pa se treset malo istrosio.. trebalo bi ga zameniti.

Inace ko ima manji akvarijum.. i zeli da drzi puno biljaka i da mu se one lepo razmnozavaju cu vam ispricam sta je komsija radio pa vi odlucite da li vredi probati.
On je uzeo zemlju za cvece iz cvecare.. (ima ona sto se pravi od drveta.. i ima ona sto se pravi od trulog lisca ) .. preporucujem ovu od trulog lisca.
Stavio je 3 cm po dnu te zemlje.. i stavio je preko toga sljunak ("jedinicu") debljine 1-1.5 cm
Zasadio je jednu amazonku, 3-4 struka valisnerije (spiralne i obicne) i 1 limun..
Posle par meseci vise u tom akvarijumu nije mogla da pliva ni jedna riba koliko je bilo trave. Valisnerija se rasirila po celom dnu.. i to je bilo gusto kao travnjak..
limun je izasao iz akvarijuma.. razgranao se.. amazonka pustila 8 pelcera
Ja to nigde vise nisam video tako bujno.  Tako da je komsija jednom mesecno rascupavao ( i to posteno) akvarijum  a ja se svaki put snabdevao novim i svezim biljkama

Jos neki detalji su da je prvi dan voda bila uzasno prljava. .ali se posle toga procistila. Akvarijum je bio velicine oko 60 litara. .imao je sijalicu cini mi se od 40W i to obicnu zutu na udaljenosti od 20 cm iznad. Bio je zaklonjen od sunceve svetlosti. U akvarijumu je bilo par skalara i poprilicno gupika

Eto.. ko ima uslova nek proba pa nek javi kako napreduje.. :-)
Ja sam spreman da ponudim priplodnu kriptokorinu i neki limun koji vec dugo tuguje u mom akvarijumu zbog visoke temperature

Ju sto sam se raspisao

Povratak na vrh strane Verzija za štampu Vidi Marcus's Lični podaci Traži ostale poruke čiji je autor Marcus Poseti galeriju akvarijuma čiji je autor Marcus Poseti Marcus's Homepage

Goran
Član

Član

Član od: 23.02.2003
National Flag of Makedonija Makedonija
Poruka: 81
Poslato: 23.04.2003 u 11:58 | IP Prijavljen Citiraj Goran

Dakle u carapi ili ne

Ja sam kupio jednu nanu i tip mi je rekao da biljke veoma dobro rastu u polovinu pomarandze. Znaci treba pomarandza da se presece na pola i ocisti od narandzastog dela tako da ostane samo kora i da se ubaci sljunak i sve to u akvarijum. Navaodno trulenje pomarandze je dobro gnojivo, ali ja sam skeptican radi bakterije i amonijaka.Mozda je to dobra stvar za one koji samo rasplodjivaju biljke u posebnim akvariumu.

Pozdrav.

Povratak na vrh strane Verzija za štampu Vidi Goran's Lični podaci Traži ostale poruke čiji je autor Goran

Marcus
Zaslužni član

Zaslužni član

Poslato: 23.04.2003 u 15:38 | IP Prijavljen Citiraj Marcus

Interesantno moram priznati

Posebno sto je danas svaka pomorandza bogato prskana protiv raznih budji i kvarenja. Kad uzmes da je cistis prosto ti se lepi za ruke!
Opet.. ko ima uslova mogao bi da proba :) Pa u takav akvarijum ubaci ribu izvidjacha npr. jednu gupiku da proveri da li ce moci da zivi  u takvoj sredini:)

Povratak na vrh strane Verzija za štampu Vidi Marcus's Lični podaci Traži ostale poruke čiji je autor Marcus Poseti galeriju akvarijuma čiji je autor Marcus Poseti Marcus's Homepage

Goran
Član

Član

Poslato: 24.04.2003 u 05:57 | IP Prijavljen Citiraj Goran

Mislim da to nisu hemikalije, to je vosak koji je stiti od isusivanja i spoljasnih bakterija. Recimo Greensmith jabuka to je ona velika zelena jabuka koju ste verujem svi probali, ona ima svoj prirodan vosak na kori i zato najduze moze da stoji ne pokvarena, a osecaj u ruci je kao da je mastna.

Pozdrav.

Povratak na vrh strane Verzija za štampu Vidi Goran's Lični podaci Traži ostale poruke čiji je autor Goran

Marcus
Zaslužni član

Zaslužni član

Poslato: 24.04.2003 u 07:54 | IP Prijavljen Citiraj Marcus

A ne ne.. definitivno nisam pogresio
Probaj da peres neku pomorandzu i mandarinu pa ces videti da penusha voda..

A i gledao sam na TV-u emisiju u kojoj su prikazivali kako se voce priprema za transport na vece daljine.. idu pokretnom trakom i tamo se prskaju

i prikazivali su prskano i nepreskano voce..

neprskano posle nedelju dve dana bude svo budjavo

ovo prskano ne

SrEbRnI
Član

Član

Član od: 26.02.2003
Poruka: 28
Poslato: 24.04.2003 u 08:32 | IP Prijavljen Citiraj SrEbRnI

Imam jedno pitanje u vezi algi. Uzeo sam neke tetrine tablete ALGIZIT ali imam jedan proble. U radnji u 14. decembra su mi rekli da ih ubacujem u filter (spoljasnji), a na kutiji koliko ja mogu da procitam pise da ide direktno u akvarijum. Da li je neko koristio mozda te tablete??? Gde da ih stavim???

Pozdrav

Katarina P
Zaslužni član

Zaslužni član
Viši zaslužni član

Član od: 18.03.2003
Poruka: 241
Pol: Ženski
Poslato: 24.04.2003 u 09:02 | IP Prijavljen Citiraj Katarina P

Ja koristim Algumin ( Tetrin ) i nemam nijednu algu

Sto se treseta tice, stavljala sam ga u gazu - korenje je "probijalo" gazu i Amazonke su super rasle, ali velike ribe su mi raskopavale treset jer je gaza pocela da truli.....A treset uzasno smrdi, tako da sad stavljam Florenette i Sera Morena-u. .. Cekam rezultate. Biljke: Amazonke, Limun, Mikrozorijum, Lotus ili vec Lokvanj  nisam sigurna, i nesto sto lici na obicnu travu.

Pozdrav Nimikovcima

Povratak na vrh strane Verzija za štampu Vidi Katarina P's Lični podaci Traži ostale poruke čiji je autor Katarina P

Goran
Član

Član

Poslato: 24.04.2003 u 09:15 | IP Prijavljen Citiraj Goran

@marcuse, to mi je ispricao jedan jako velik strucnjak u agronomiji koji je bio iz fabrike Delises - Vladicin Han.

@Katarina P, ti me sad jako dvoumis oko treseta jer i ja ne bi hteo smrad u sobi.

Dajte jos iskustva oko treseta.

Kad smo vec kod podloge, cemu dajete prednost, kvarcni beli pesak ili obicni recni sljunak?

Skok na forum Ukupno strana: 3 1 2 3

Pošalji odgovorDodaj temu

Verzija za štampu Verzija za štampu
Vi ne možete slati nove teme
Vi ne možete odgovarati na poruke
Vi ne možete brisati svoje poruke
Vi ne možete menjati svoje poruke
Vi ne možete praviti nove ankete
Vi ne možete glasati na anketama

Ova strana je generisana za 0.3594 sekundi. Powered by SOOP Portal version Raven RC2