Aktivne temeAktivne teme  Prikaži spisak članova forumaSpisak članova  Pretraga forumaPretraga  PomoćPomoć
  RegistracijaRegistracija  PrijavaPrijava

Navigacija na sajtu

Statistika
Osoba na sajtu: 27
Gostiju: 27
Robota: 0
Članova: 0
Broj članova: 4331
Najnoviji korisnik foruma: Adv.PA
Najviše poseta: 316
Dana: 11.03.2017
Članova [0], Gostiju [309]

Poslednjih 10 poruka
Vidi zadnju poruku zamena vode
Autor: Luna5
Forum: Voda

Poslata: 21.02.2019 u: 16:25

Vidi zadnju poruku Preporuka biljaka za novi akvarijum
Autor: Dario
Forum: Biljke

Poslata: 05.08.2018 u: 10:22

Vidi zadnju poruku test
Autor: Srle
Forum: Ostalo

Poslata: 19.11.2017 u: 10:47

Vidi zadnju poruku Poklanjam 2 akvarijuma
Autor: dr Bouz

Poslata: 09.09.2017 u: 12:17

Vidi zadnju poruku Projekat prvog ciklidnog akvarijuma
Autor: Nikouro
Forum: Ribe - Ciklidi

Poslata: 23.04.2017 u: 22:26

Vidi zadnju poruku Bela tetra napada crny
Forum: Ribe

Poslata: 18.08.2016 u: 19:17

Vidi zadnju poruku problem spoljasnji filter

Poslata: 18.08.2016 u: 19:01

Vidi zadnju poruku Gupike i borac....
Autor: Blacky
Forum: Ribe

Poslata: 23.06.2016 u: 20:58

Vidi zadnju poruku Japanke bolesne!
Forum: Bolesti riba

Poslata: 30.04.2016 u: 12:13

Vidi zadnju poruku koja je ovo biljka
Autor: Baia82
Forum: Biljke

Poslata: 27.02.2016 u: 17:40

Traži

Web www.akvaristika.org

AdSense

Tekstovi
 Akvaristika » Tekstovi
Tema Naslov: Akvarijum za vreme godišnjeg odmora Pošalji odgovorDodaj temu
Skok na forum  
Autor
Poruka Predhodna tema | Sledeća tema 
Jancika
Urednik

Urednik

Član od: 18.02.2004
National Flag of Slovenia Slovenia, Osek
Poruka: 1081
Pol: Muški
Poslato: 25.06.2004 u 04:26 | IP Prijavljen Citiraj Jancika

"A ko će da ih hrani kad odem negde?".Ovo pitanje mi najčešće postavljaju prijatelji kad pokušavam da ih ubedim da oforme akvarijum kod kuće.Takodje sam ubedjen da se to često pitaju i akvaristi koji su već oformili akvarijum i treba da odu na zasluženi godišnji odmor.

Nema razloga za brigu.Današnja tehnologija i poneki zahvat u našim akvarijumima omogućavaju našim ribicama da i one provedu jedno lepo i nezaboravno leto same u kući.Pre svega,ovo je pravi momenat da se obavi jedno dobro pranje filtera i sredjivanje akvarijuma.Takodje je dobro zameniti 1/3 vode i uz sifoniranje dna.Nikako ne smemo zaboraviti pre polaska da prekontrolišemo ispravnost električnih uredjaja,pre svega pumpe u filteru,svetla i grejača,koji je možda u ovim letnjim mesecima čak i suvišan.Ukoliko ostavljamo naše ribice samo za nedelju ili dve,počinjemo dan dva pred naš polazak na put da im smanjujemo količinu hrane,a na tajmeru podesimo da im svetlo gori sat-dva duže.Naše ribice sigurno neće uginuti od gladi.Naći će u podlozi i ispod kamenja i panjeva poneki ukusan zalogaj,koji će ih održati za vreme našeg kratkotrajnog odsustva.Takodje tu će im pomoći i pokoji list biljke,koji je počeo da trune i rast algi koji smo izazvali produžavanjem fotoperioda.Naše ribice će za vreme našeg letovanja pedantno očistiti svaki pedalj akvarijuma i u povratku zatečićemo ih u neverovatnoj formi,jer će skinuti naslage podkožnih masti koje su uspele da nagomilaju zahvaljujući našim suviše brižnim hranjenjem.Za one akvariste,koji ipak ne veruju u dobrobit povremenog gladovanja,ima da se kupe posebno pripremljene hrane u obliku tableta,tzv. weekend food,koje ubacimo u akvarijum pred polazak i one se polako rastvaraju nekoliko dana i tako naše ribice imaju uvek pristupačnu hranu.

Ukoliko naše ribice ostavljamo same na duži vremenski period,postoje automatske hranilice koje u zavisnosti od toga kako ih podesimo,jednom ili više puta sipaju hranu našim ribicama.U zavisnosti od firme proizvodjača postoje različiti tipovi automatskih hranilica sa različitim načinom instaliranja na akvarijum i podešavanjem sipanja učestalosti i količine hrane.Ja već godinama imam jednu automatsku hranilicu nekog češkog proizvodjača,koja iz velikog bubnja kroz jednu cev sipa hranu u akvarijum.Ono što je još bolje kod te hranilice je to što je na baterije,pa eventualni nestanci struje ne mogu nikako da utiču na njen bezprekoran rad.Jako je bitno,da u automatske hranilice stavimo više vrsti suve hrane,po mogućtstvu da napravimo prvo jednu homogenu smešu od različitih tipova suve hrane,pa tek onda da napunimo hranilicu.Tako ćemo izbeći jednolično hranjenje naših ribica za vreme našeg,pa i njihovog godišnjeg odmora.

Postoji još jedno rešenje.Ukoliko imamo dovoljno poverenja u nekog prijatelja,komšiju,rodjaka,...,možemo mu dati ključeve od stana i poveriti mu dužnost da hrani naše ribice.Bilo bi sjajno kad bi ta osoba od poverenja bila i sama akvarista,jer bi tada u slučaju da nešto krene naopako odmah znala šta treba da radi,a ne da nas cima na telefon i da nam kvari naše letovanje.Ako ipak moramo da se oslonimo na čoveka što se nikad nije bavio našim hobijem,onda je dobro da mu već unapred pripremimo doze hrane,koje će on svakodnevno davati ribicama.Takodje je dobro da se različiti tipovi suve hrane izmešaju i zapakuju u male kesice,koje predstavljaju jednu dnevnu dozu.Naravno,nikako ne smemo da zaboravimo da čoveku što je brinuo o našem akvarijumu ne donesemo neki suvenir  ili pošaljemo razglednicu.

A šta kad se vratimo sa odmora?Kad se vratimo sa krvavo zaradjenog i zasluženog godišnjeg odmora,najverovatnije ćemo zateći naš akvarijum i ribice u njemu u dosta dobroj formi.Najveća greška bi bila da tada pristupimo uobičajenom,rutinskom održavanju akvarijuma,zajedno sa ribicama i biljem u njemu.Sada je pravi trenutak da prekontrolišemo ispravnost svetla,jer za vreme našeg dugog odsustva neonke su možda oslabila i takve više pogoduju rastu algi nego biljaka.U tom slučaju neonske cevi treba zameniti novima.Takodje ne zaboravimo da vratimo tajmer na uobičajeno vreme osvetljenja akvarijuma.Najviše promena u akvarijumu ćemo zapaziti na biljkama.Ovo je vreme da uklonimo sve požutele listove i one obrasle algama.Poslužili dok nas nije bilo,ali sada vračamo stari sjaj našem akvarijumu.Takodje treba videti u kakvom su stanju biljke u akvarijumu i da li ih treba presaditi i da li treba da se nabalja neka nova biljka.Takodje ćemo primetiti da se je na dnu skupilo dosta prljavštine,šta biljnog porekla,šta životinjskog a šta od nepojedene hrane.Ovo je sjajna prilika da se izvede jedna zamena vode(30%)uz energično sifoniranje dna,i izsifoniranu vodu zamenimo svežom.Potrebno je i korisno oprati i filter masu u filterima.I naravno,uklonimo automatsku hranilicu,jer kako bismo inače uživali u hranjenju naših ribica.Na kraju sve što nam preostaje je da sredimo utiske sa letovanja pored našeg akvarijuma.

Povratak na vrh strane Verzija za štampu Vidi Jancika's Lični podaci Traži ostale poruke čiji je autor Jancika Poseti galeriju akvarijuma čiji je autor Jancika

Blue
Zaslužni član

Zaslužni član

Član od: 06.02.2003
National Flag of Srbija Srbija
Poruka: 800
Poslato: 25.06.2004 u 10:25 | IP Prijavljen Citiraj Blue

A kad neko ode u vojsku ili na skolovanje u inostranstvo, ili tako nesto, sta onda ciniti? Komplikovano pitanje, zar ne?

Kada sam bio u vojsci, o akvarijumu se brinuo moj otac. Nikada pre toga nije radio nista drugo oko akvarijuma osim gledanja. Medjutim, odrzao sam mu kratak 'kurs' pre nego sto sam otisao i rekao mu sta i kako da cisti, sta kad da ukljucuje/iskljucuje, kada i koliko da ih hrani, kako da menja vodu... I tako to... I nije bilo bas nikakvih problema, sve je lepo funkcionisalo i bez mene. Poenta je u tome sto on voli zivotinje (a voli i mene), pa se potpuno posvetio tom poslu koji mu nije oduzimao vise od 2-3 sata nedeljno, ako i toliko. Kada sam se vratio iz vojske, sve se vratilo na staro, ja sam brinuo o akvarijumu, a on ga je gledao. I sada, kad god nesto zatreba, a ja nisam tu, ima ko ce da se brine o mojim ljubimcima. Poenta: ako imate mogucnosti, ne bi bilo lose da nekoga od ukucana malo vise uvucete u akvaristiku, postepeno, necete nikada imati brigu oko akvarijuma kada niste kuci. E sad, potrebno je brizljivo odabrati osobu za to, za koju ste sigurni da ce voditi racuna i ko se nece uspaniciti ako nesto podje naopako. Recimo, da sam ostavio akvarijum na brigu rodjenom bratu, posle 3 dana bi mi sve ribice plivale ledjno (da ne kazem plutale). Ne zato sto je on neodgovoran ili zato sto ih ne voli, vec jednostavno zbog toga sto ga to apsolutno ne zanima. Mozda ako bih imao jato pirana u 10000l vode kojima bi mogao da ubacuje cele pilice kao veceru. Hocu da kazem, nemojte nekoga prisiljavati da vodi racuna o vasim ljubimcima, ako ta osoba svojevoljno ne izrazi zelju da ce, barem pokusati. A onda je nemojte zasipati odmah sa svim mogucnostima ako nesto krene naopako, vec pocnite nekom lepom pricom i povremeno ubacite savet kako da reaguje ako se desi ovo ili ono.

Da ne duzim, poenta je valjda jasna.

Povratak na vrh strane Verzija za štampu Vidi Blue's Lični podaci Traži ostale poruke čiji je autor Blue Poseti Blue's Homepage

Taminik
Član

Član

Član od: 13.05.2004
National Flag of Srbija Srbija, Jagodina
Poruka: 34
Poslato: 25.06.2004 u 12:03 | IP Prijavljen Citiraj Taminik

A šta sa onima koji nemaju automatsku hranilicu i automatski regulator osvetlenja, jer složićete se da veliki broj ljudi nema takvu opremu.

Jancika
Urednik

Urednik

Član od: 18.02.2004
National Flag of Slovenia Slovenia, Osek
Poruka: 1081
Poslato: 26.06.2004 u 02:05 | IP Prijavljen Citiraj Jancika

Huh,plašio sam se kako će proći moj prvi tekst.Hvala vam za ohrabrujuće odgovore.

Apsolutno se slažem sa Blue-om,da osoba koja bi trebala da brine o akvarijumu treba da radi to sa ljubavlju,a ne preko volje.Uzeo sam za primer godišnji odmor i letovanje,jer sam već godinama maštam o tome,ali može biti bilo kakvo odsustvo.Što se tiče odsluženja vojnog roka,vidim da ih svakog vikenda puštaju kući,dok u slučaju školovanja u inostranstvu ja bih savetovao ili da se akvarijumi povere nekome ko će brinuti o njima ili da se rasformiraju.Ja svake godine provedem po 5 meseci u inostranstvu,tako već 5 godina,i ranije sam svakog maja rasformirao akvarijum da bi ga u novembru opet oformio.Ove godine se moja devojka brine o njemu,a kad i ona nije tu,napisao sam gazdarici jedan priručnik od jedno desetak stranica šta treba da radi i bezbroj puta joj sve to objasnio.Osim toga,mojoj devojci sam ostavio Turinov broj,za slučaj da se desi baš nešto strašno.

Što se tiče automatske hranilice,ne kažem da je ona neophodna,već sam je spomenuo kao jednu od mogućnosti.I sam je retko koristim.Ne znam koliko koštaju,jer ova moja je kupljena pre 12 godina,ali radi kao nova.Tajmera za svetlo ima jako puno modela,digitalnih,onih sa ručnim podešavanjem.Sigurno je da ima i onih jako skupih,ali ovaj moj košta 390 dinara,što ne mogu da se složim da je puno,jer je danas moja sestra od ujaka toliko dala za Vladu Georgijeva.

Drugarski pozdrav!

Povratak na vrh strane Verzija za štampu Vidi Jancika's Lični podaci Traži ostale poruke čiji je autor Jancika Poseti galeriju akvarijuma čiji je autor Jancika

Bojko
Zaslužni član

Zaslužni član
Cichlidae King

Član od: 31.10.2003
National Flag of Slovenia Slovenia
Poruka: 2375
Poslato: 26.06.2004 u 20:59 | IP Prijavljen Citiraj Bojko

Pa eto,par reči o automatskoj hranilici.Izgleda kao svemoguča,ipak je to automatska hranilica,pa radi svoj posao,na svako toliko ubacuje hranu.Sve je to lepo.Ali kod automatske hranilice pojavi se bar dva problema:

1.)Pokrov ili hauba akvarija,mora biti tako uradjena,da se ta automatska hranilica,stavi na nju ,odnosno u nju,da bi bila u funkciji.Dakle jedan "sitni"problem.

2.)Problem zna biti i hrana,koja čeka na red,pa se nekim slućajem nakvasi prije izbacivanja.Kod takvog slućaja,eto hranilica ne funcioniše više normalno,možda i neče funkcionisati nikako.

No u svakom slučaju,najidealnije jeste pronači neku pouzdanu osobu,najbolje nekog akvarista.Takav če vam akvarij čuvati ko oči svoje.Nemojte zaboraviti,da može nestati struje,da se može filter začepiti,da ispadne koja cevka iz crpke za vazduh,ustvari nizbroj nekih slučajeva,koje bi valjalo barem jedanput dnevno nadgledavati.

A i Mrfijev zakon glasi se ovako:Kad krene sve naopako,onda stvarno i ide sve naopako/tako nešto/.

I zato sam ja mišljenja ,da se nadje neka osoba vrijedna našeg poverenja,da i to i nadgledava.

Mata
Zaslužni član

Zaslužni član

Član od: 23.01.2004
National Flag of Srbija Srbija, Beograd
Poruka: 203
Poslato: 26.06.2004 u 21:59 | IP Prijavljen Citiraj Mata

Pre par meseci smo dosta pisali o AUTOMATSKIM HRANILICAMA i odlasku na godišnji odmor!!!

Opširnije o tome na:

http://www.akvaristika.org/forum/forum_posts.asp?TID=828& ;KW=mata&PN=0&TPN=1

Citiraj: Bojko

A i Mrfijev zakon glasi se ovako:Kad krene sve naopako,onda stvarno i ide sve naopako/tako nešto/.

Bojko Marfijev zakon glasi: Ako nešto može da krene naopako, ono će 100% krenuti naopako!!!

Rogus
Administrator

Administrator

Član od: 15.10.2003
Poruka: 3443
Poslato: 27.04.2006 u 01:04 | IP Prijavljen Citiraj Rogus

Ide polako vreme prema kojem svi imamo neki stav. Moj drugar i ja smo danas baš zaključili da je Ada Ciganlija sjajno mesto za letovanje. Ali mlade nam, jelte, preferiraju razuđenost grčke rivijere, mazanje zdravim maslinovim uljem, valjda jagnjetinu i koješta drugo. Što bi se sve moglo izbeći uz daleko zdraviju ladovinu, kajmak i pljeske.

Verujem da i većina vas ima slične probleme. Dakle ona hoće u Grčku. OK skupićemo kintu, OK smoriću se i stajati u još jednom redu za još jednu visu, još jedne evropejske zemlje koja ne mari za mene preko tih 10-15 evra globe, OK eskiviraću posao na račun kolega koje će mi to rado vratiti odmah po povratku, pružajući mi mogućnost da onako u boji prženi hombre zasmejavam mladež željnu znanja i ocena. I svašta još ču uraditi. Ali šta uraditi sa ribicama za sve to vreme?

E pa ako ste mislili da ću vas spasiti svega navedenog onda ste pogrešili. Ni sebi ne mogu da pomognem, ali bar ribicama neće ništa faliti. A da bi ste to naučili, ako već ne znate, pogledajte temu od početka.

A da, pazite se sunca. Grčko ili ne, slabo je valjano poslednjih godina.

Povratak na vrh strane Verzija za štampu Vidi Rogus's Lični podaci Traži ostale poruke čiji je autor Rogus Poseti galeriju akvarijuma čiji je autor Rogus

Vozd
Zaslužni član

Zaslužni član
Botia King

Član od: 26.12.2003
National Flag of Switzerland Switzerland, Zürich
Poruka: 2487
Poslato: 27.04.2006 u 12:35 | IP Prijavljen Citiraj Vozd

Odlican tekst!

Samo kod vecih ciklida, mislim da automatska hranilica ne pomaze, bar ne ove sto se ovde mogu naci.Jer kolicina hrane koju izbacuju tj uopste primaju, ne bi bila dovoljna ni za 3-4 dana.

Zato sam misljenja da je varijanta sa osobom od poverenja, najbolja.

Rogus
Administrator

Administrator

Član od: 15.10.2003
Poruka: 3443
Poslato: 27.04.2006 u 12:58 | IP Prijavljen Citiraj Rogus

Za ciklide ima negde i tema koju je tom prigodom napisao DusanN. I moje mišljenje je da za ciklide iz afričkih jezara, ako odmor nije preterano dug i ako komšija baš nije vispreni akvarista, jeste najbolje to što je Dušan i uradio. A to je mir u akvarijumu koji se postiže smanjivanjem svetala i izostankom hrane.

Povratak na vrh strane Verzija za štampu Vidi Rogus's Lični podaci Traži ostale poruke čiji je autor Rogus Poseti galeriju akvarijuma čiji je autor Rogus

Dario
Administrator

Administrator
Ciklid - matori ;)

Član od: 27.02.2006
Poruka: 3052
Poslato: 27.04.2006 u 16:33 | IP Prijavljen Citiraj Dario

Citiraj: Rogus
Ide polako vreme prema kojem svi imamo neki stav. Moj drugar i ja smo danas baš zaključili da je Ada Ciganlija sjajno mesto za letovanje. Ali mlade nam, jelte, preferiraju razuđenost grčke rivijere, mazanje zdravim maslinovim uljem, valjda jagnjetinu i koješta drugo. Što bi se sve moglo izbeći uz daleko zdraviju ladovinu, kajmak i pljeske.

Verujem da i većina vas ima slične probleme. Dakle ona hoće u Grčku. OK skupićemo kintu, OK smoriću se i stajati u još jednom redu za još jednu visu, još jedne evropejske zemlje koja ne mari za mene preko tih 10-15 evra globe, OK eskiviraću posao na račun kolega koje će mi to rado vratiti odmah po povratku, pružajući mi mogućnost da onako u boji prženi hombre zasmejavam mladež željnu znanja i ocena. I svašta još ću uraditi. Ali šta uraditi sa ribicama za sve to vreme?

ne da su slicni,nego bas tako kako si ih opisao, bravo kralju!!!

Povratak na vrh strane Verzija za štampu Vidi Dario's Lični podaci Traži ostale poruke čiji je autor Dario Poseti galeriju akvarijuma čiji je autor Dario Poseti Dario's Homepage

Skok na forum  

Ako želite da pošaljete odgovor na ovaj niz, uloguj
Ako još niste član foruma, rešenje je registracija

Pošalji odgovorDodaj temu

Verzija za štampu Verzija za štampu
Vi ne možete slati nove teme
Vi ne možete odgovarati na poruke
Vi ne možete brisati svoje poruke
Vi ne možete menjati svoje poruke
Vi ne možete praviti nove ankete
Vi ne možete glasati na anketama

Ova strana je generisana za 0.2324 sekundi. Powered by SOOP Portal version Raven RC2