Aktivne temeAktivne teme  Prikaži spisak članova forumaSpisak članova  Pretraga forumaPretraga  PomoćPomoć
  RegistracijaRegistracija  PrijavaPrijava

Navigacija na sajtu

Statistika
Osoba na sajtu: 66
Gostiju: 66
Robota: 0
Članova: 0
Broj članova: 4318
Najnoviji korisnik foruma: Kizami88
Najviše poseta: 316
Dana: 11.03.2017
Članova [0], Gostiju [309]

Poslednjih 10 poruka
Vidi zadnju poruku Preporuka biljaka za novi akvarijum
Autor: Dario
Forum: Biljke

Poslata: 05.08.2018 u: 10:22

Vidi zadnju poruku test
Autor: Srle
Forum: Ostalo

Poslata: 19.11.2017 u: 10:47

Vidi zadnju poruku Poklanjam 2 akvarijuma
Autor: dr Bouz

Poslata: 09.09.2017 u: 12:17

Vidi zadnju poruku Projekat prvog ciklidnog akvarijuma
Autor: Nikouro
Forum: Ribe - Ciklidi

Poslata: 23.04.2017 u: 22:26

Vidi zadnju poruku Bela tetra napada crny
Forum: Ribe

Poslata: 18.08.2016 u: 19:17

Vidi zadnju poruku problem spoljasnji filter

Poslata: 18.08.2016 u: 19:01

Vidi zadnju poruku Gupike i borac....
Autor: Blacky
Forum: Ribe

Poslata: 23.06.2016 u: 20:58

Vidi zadnju poruku Japanke bolesne!
Forum: Bolesti riba

Poslata: 30.04.2016 u: 12:13

Vidi zadnju poruku koja je ovo biljka
Autor: Baia82
Forum: Biljke

Poslata: 27.02.2016 u: 17:40

Vidi zadnju poruku Sve se vrača
Forum: Komentari, želje i pozdravi

Poslata: 21.02.2016 u: 13:14

Traži

Web www.akvaristika.org

AdSense

Bolesti riba
 Akvaristika » Bolesti riba
Tema Naslov: Kratki opisi bolesti riba Pošalji odgovorDodaj temu
Skok na forum Ukupno strana: 4 1 2 3 4
Autor
Poruka Predhodna tema | Sledeća tema 
boban_nz
Urednik

Urednik

Član od: 08.02.2003
Poruka: 501
Pol: Nije unešeno
Poslato: 09.03.2003 u 09:14 | IP Prijavljen Citiraj boban_nz

Ovde su nekoliko, najcesce zastupljene bolesti riba sa kojom se mi susrecemo. Bele tacke ili white spot nisam pomenuo jer mislim da to svi znaju.

ANCHOR CRV - Crv sidras (Moj bukvalni prevod) Lernaea

Ovaj crv se zakaci na kozu ribe u koju polako prodire i nekada cak dodje do unutrasnjih organa ribe.
Na mestu gde se crv prikaci, obicno se javlja gnojna rana i takvo mesto je veoma pogodno za razvoj sekundarne infekcije. Tesko inficirana riba obicno gubi na svojoj tezini a moze da dodje i do uginuca ribe. Dobra stvar je da se Lernaea moze videti golik okom.

Ovaj parazit se uglavnom unosi u akvarijum sa novopristiglom ribom. Posebno je prisutan u bazenima. Ima kratak period razmnozavanja i uglavnom posle toga umire. Nakon polaganja jaja, mladi se izlegnu za oko pet dana i nakon toga mogu da provedu jos oko nedelju dana bez potrebe da se zakace za ribu.

Crv se unistava dodatkom nekog pesticida za akvarijume, koji unistava slobodne mlade crve dok odrasli koji su zakaceni za ribu, mogu da se odstrane mehanickim putem. Pincetom se uhvati, sto je moguce blize ribi i polako se izvuce. Nakon toga, mesto gde je crv bio zakacen, dezinfikujemo sa nekim dezinfekcionim sredstvom.

Cotton-woll - Pamucna usta

Ovu bolest ribe obicno izaziva bakterija Flexibacter. Vrlo je rasprostranjena u akvaristici i treba da dobro gledamo nase akvarijumske ribe.
Prvi znak bolesti je pojava belila na usnama ribe. Brzo se siri i nakon kratkog vremena javlja se na perajima ribe i na telu. Inficirani deo izgleda kao mala tufna pamuka. Zivorotke su posebno sklone ovoj bolesti.
Najcesci uzrok bolesti je los kvalitet vode usled neredovne promene ili prekobrojnog broja riba u akvarijumu.

Bolest je vrlo agresivna i najbolje je ako se zapazi na vreme. Ako se zakasni sa tretmanom, obicno se zavrsi uginucem ribe. U lecenju mora da se koristi antibiotik u kombinaciji sa metilen plavim ili necim slicnim u zavisnosti sat nam je na raspolaganju.
Preporucujem FMC ili Tonic sa antibiotikom.

Dropsy

Ova bolest riba spada u grupu koja je najgora za dijagnostiku. Bolest je uglavnom posledica neke druge bolesti. Znam da zvuci komplikovano ali je tako.
Obolela riba ima naduveni stomak, krljusti su joj podignute, nema apetit, promeni boju a moze da dodje i do naduvavanja ociju (pop-eye).
Uzroci bolesti mogu da budu los kvalitet vode (u najvecem slucaju jeste), neko bakteriolosko oboljenje itd.
S obzirom da je tesko ustanoviti sta je u pitanju a bolest se javlja samo na jedinke, preporuka je da se obolela riba stavi u drugi akvarijum sa cistom vodom uz dodatak nekog antibiotika i antiseptika. Metilen plavo je odlican za dropsy. Oboleloj ribi treba ponuditi sto je moguce bolju hranu.

Finrot - Truljenje peraja

Obicno je posledica raznih bakterija kao sto su Aeromonas, Pseudomonas i myhobacteria.
Bolest se javlja kada je riba u vodi loseg kvaliteta, broj riba je preveliki, neodgovarajuca ishrana itd.
Bolest se lako uocava jer se pojavljuju gljivice na perajuma, kao malo belilo. Ako se riba ne tretira sa lekom, raspadanje prelazi i na telo i riba ce da ugine.
Tretman je vrlo jednostavan i efikasan upotrebom antibiotika sirokog spektra uz dodavanje metilen plavo, akriflavina, tonica ili FMC.
So u akvarijumu deluje preventivno na ovu bolest i ako je ikako moguce, treba da se koristi.

Bolest skrga

Bolest se javlja kao posledica raznih gljivica ili bakterija u skrgama ribe.
Glavni indikator u uocavanju bolesti je taj da riba ubrzano "dise" i boja skrga je izgubila crvenu boju.
Kao i u vecini ovakvih bolesti, i ovde se uglavnom radi o losem kvalitetu vode, losem provetravanju ili filtraciji vode ili prekomernom broju riba.
U slucaju da imamo tako obolelu ribu, prvi korak je promena vode i to do 1/2. Uz to jos mozemo da dodamo metilen plavo i antibiotik. Ovi lekovi se dodaju u manjim kolicinama nego sto uobicajeno radimo.
Ako nema rezultata posle dan - dva onda moramo da koristimo jaci lek kao sto je plavi bakar, bakar sulfat (plavi kamen) ili FMC jer neka gljivicna obolenja kao sto je Branchiomyces je vrlo tesko leciti.

Hol in the head ( Rupa u glavi)

Ovo je bolest o kojoj trebaju da brinu jubitelji diskusa.
 Laka je za uocavanje jer se bukvalno javlja mala rupa na glavi ribe koja se vremenom povecava. Uzrok je bakterija Hexamita ili znana i kao Octomitus.
 Ova infekcija se smatra blagom infekcijom i najizrazenija je kod nekih ciklida kao sto je diskus, skalar, oskar itd.
 I ovde, najcesci uzrok je los kvalitet vode mada moze da dodje i usled smanjenja kiseonika u vodi, cestom promenom temoerature a i losom ishranom.
Najbolji nacin za lecenje ove bolesti se vrsi dodavanjem lekova u hranu a ako riba odbija ja jede onda normalnom procedurom.
Za lecenje se koristi Dimetridazole ili Metronidazole. Za ovaj lek obratite se u veterinarskoj stanici.

www.beke.co.nz
Povratak na vrh strane Verzija za štampu Vidi boban_nz's Lični podaci Traži ostale poruke čiji je autor boban_nz Poseti boban_nz's Homepage

*EVE*
Član

Član

Član od: 21.02.2003
National Flag of Srbija Srbija, Beograd
Poruka: 85
Pol: Ženski
Poslato: 10.03.2003 u 04:46 | IP Prijavljen Citiraj *EVE*

E ovo ce sigurno pomoci da mnogi akvaristi koji su u tome novi,posebno obrate paznju i nauce da posmatraju svoje ribice

Hvala Bobane

Povratak na vrh strane Verzija za štampu Vidi *EVE*'s Lični podaci Traži ostale poruke čiji je autor *EVE*

Atos
Zaslužni član

Zaslužni član

Član od: 22.01.2003
National Flag of Makedonija Makedonija
Poruka: 681
Pol: Muški
Poslato: 01.04.2003 u 21:08 | IP Prijavljen Citiraj Atos

Vrlo dobro, kopirajte i zacuvajte , sigurno vam nekad pritreba.

Povratak na vrh strane Verzija za štampu Vidi Atos's Lični podaci Traži ostale poruke čiji je autor Atos Poseti Atos's Homepage

ana_bar
Član

Član

Član od: 13.10.2003
National Flag of Crna Gora Crna Gora, Bar
Poruka: 26
Poslato: 13.10.2003 u 23:29 | IP Prijavljen Citiraj ana_bar

a znaci moje ribice su bolesne!

Povratak na vrh strane Verzija za štampu Vidi ana_bar's Lični podaci Traži ostale poruke čiji je autor ana_bar

Cira
Administrator

Administrator

Član od: 13.01.2003
Poruka: 3386
Poslato: 14.10.2003 u 00:54 | IP Prijavljen Citiraj Cira

Zasto? Sta je sa njima?

It's nice to be important but it's more important to be nice.
Povratak na vrh strane Verzija za štampu Vidi Cira's Lični podaci Traži ostale poruke čiji je autor Cira Poseti galeriju akvarijuma čiji je autor Cira Poseti Cira's Homepage

ana_bar
Član

Član

Član od: 13.10.2003
National Flag of Crna Gora Crna Gora, Bar
Poruka: 26
Poslato: 14.10.2003 u 07:10 | IP Prijavljen Citiraj ana_bar

salim se bre, nekad su bile bolesne al su sad super. imale su ovo truljenje peraja, srecom proslo ih je to
Povratak na vrh strane Verzija za štampu Vidi ana_bar's Lični podaci Traži ostale poruke čiji je autor ana_bar

Cira
Administrator

Administrator

Poslato: 14.10.2003 u 07:22 | IP Prijavljen Citiraj Cira

Uh vec sam pomislio ....

Povratak na vrh strane Verzija za štampu Vidi Cira's Lični podaci Traži ostale poruke čiji je autor Cira Poseti galeriju akvarijuma čiji je autor Cira Poseti Cira's Homepage

Hawk
Novi član

Novi član

Član od: 15.11.2003
National Flag of Hrvatska Hrvatska
Poruka: 2
Poslato: 16.11.2003 u 02:45 | IP Prijavljen Citiraj Hawk

Pozdrav!

Ribice mi se cesu o dno i bilje, jel to neka bolest i kako se ljeci?

Hvala.

Povratak na vrh strane Verzija za štampu Vidi Hawk's Lični podaci Traži ostale poruke čiji je autor Hawk

Cira
Administrator

Administrator

Poslato: 16.11.2003 u 03:51 | IP Prijavljen Citiraj Cira

Verovatno neki paraziti.

Koje ribe imas u akvarijumu? Koje biljke? Koliki je akvarijum?

Hawk
Novi član

Novi član

Član od: 15.11.2003
National Flag of Hrvatska Hrvatska
Poruka: 2
Poslato: 16.11.2003 u 04:57 | IP Prijavljen Citiraj Hawk

Akvarij je 125L

a imam cetri Trichogaster trichopterus, pet Corydoras paleatus i jednog shultzei, dva Rineloricaria parva i 7-8 gupija. Za biljke ne znam tocne nazive ali otprilke je ovakva situacija dvije "amazonke", preko nekoliko "valisnerija" i još neke koje ne znam ni približno ime. Ne cesu se cesto ali ipak...

Povratak na vrh strane Verzija za štampu Vidi Hawk's Lični podaci Traži ostale poruke čiji je autor Hawk

Mata
Zaslužni član

Zaslužni član

Član od: 23.01.2004
Poruka: 203
Poslato: 26.02.2004 u 09:31 | IP Prijavljen Citiraj Mata

Ljudi Pomagajte, ramirez koji je tako lepo izgledao i bio veseo, odjednom ophrla neka bolestina. Promenio je boju (tj izgubio je boju) oci su mu se izbuljile i sto je najgore uopste ne moze da pliva normalno, (sve nesto sa strane kao da je mrtav pijan).

Vidim da je Boban nesto pisao o toj bolesti ali ne zanam da li je ona ili nesto drugo!!

Izolaovao sam ga u drugi akvarium, ali ne znam sta da mu dam!!

Hvala unapred!!

Povratak na vrh strane Verzija za štampu Vidi Mata's Lični podaci Traži ostale poruke čiji je autor Mata

Cira
Administrator

Administrator

Poslato: 26.02.2004 u 09:40 | IP Prijavljen Citiraj Cira

Mato, na zalost ali mislim da je za njega jedini "lek" WC-vit (Copyright CyberKat).

Pre ili kasnije oni obole od izbuljenih ociju i mislim da im nema spasa. Zasto? Ne odgovarajuci uslovi. Vrlo relativna stvar.

Mata
Zaslužni član

Zaslužni član

Član od: 23.01.2004
Poruka: 203
Poslato: 26.02.2004 u 09:53 | IP Prijavljen Citiraj Mata

Znaci tako!  Preti mu WC solja!!! Moracu da se oprostim od njega, ali ostao je zabelezen na fotki u foto galeriji. I to je nesto!!!
Povratak na vrh strane Verzija za štampu Vidi Mata's Lični podaci Traži ostale poruke čiji je autor Mata

Turin Turambar
Zaslužni član

Zaslužni član

Član od: 06.03.2004
National Flag of Srbija Srbija, Novi Beograd
Poruka: 467
Poslato: 09.03.2004 u 07:23 | IP Prijavljen Citiraj Turin Turambar

Uh, al' ste okrutni. Ameri bar koriste eutanaziju. Jel sam ja ovde jedini koji sahranjuje ribe?
Povratak na vrh strane Verzija za štampu Vidi Turin Turambar's Lični podaci Traži ostale poruke čiji je autor Turin Turambar

Skok na forum Ukupno strana: 4 1 2 3 4

Pošalji odgovorDodaj temu

Verzija za štampu Verzija za štampu
Vi ne možete slati nove teme
Vi ne možete odgovarati na poruke
Vi ne možete brisati svoje poruke
Vi ne možete menjati svoje poruke
Vi ne možete praviti nove ankete
Vi ne možete glasati na anketama

Ova strana je generisana za 0.2236 sekundi. Powered by SOOP Portal version Raven RC2