Aktivne temeAktivne teme  Prikaži spisak članova forumaSpisak članova  Pretraga forumaPretraga  PomoćPomoć
  RegistracijaRegistracija  PrijavaPrijava

Navigacija na sajtu

Statistika
Osoba na sajtu: 58
Gostiju: 56
Robota: 2
Članova: 0
Broj članova: 4312
Najnoviji korisnik foruma: JesseVoss
Najviše poseta: 316
Dana: 11.03.2017
Članova [0], Gostiju [309]

Poslednjih 10 poruka
Vidi zadnju poruku Preporuka biljaka za novi akvarijum
Autor: Ibogi
Forum: Biljke

Poslata: 18.01.2018 u: 10:29

Vidi zadnju poruku test
Autor: Srle
Forum: Ostalo

Poslata: 19.11.2017 u: 10:47

Vidi zadnju poruku Poklanjam 2 akvarijuma
Autor: dr Bouz

Poslata: 09.09.2017 u: 12:17

Vidi zadnju poruku Projekat prvog ciklidnog akvarijuma
Autor: Nikouro
Forum: Ribe - Ciklidi

Poslata: 23.04.2017 u: 22:26

Vidi zadnju poruku Bela tetra napada crny
Autor: Dario
Forum: Ribe

Poslata: 18.08.2016 u: 19:17

Vidi zadnju poruku problem spoljasnji filter

Poslata: 18.08.2016 u: 19:01

Vidi zadnju poruku Gupike i borac....
Autor: Blacky
Forum: Ribe

Poslata: 23.06.2016 u: 20:58

Vidi zadnju poruku Japanke bolesne!
Forum: Bolesti riba

Poslata: 30.04.2016 u: 12:13

Vidi zadnju poruku koja je ovo biljka
Autor: Baia82
Forum: Biljke

Poslata: 27.02.2016 u: 17:40

Vidi zadnju poruku Sve se vrača
Forum: Komentari, želje i pozdravi

Poslata: 21.02.2016 u: 13:14

Traži

Web www.akvaristika.org

AdSense

Bolesti riba
 Akvaristika » Bolesti riba
Tema Naslov: Napravi sam lekove za ribe Pošalji odgovorDodaj temu
Skok na forum Ukupno strana: 3 1 2 3
Autor
Poruka Predhodna tema | Sledeća tema 
boban_nz
Urednik

Urednik

Član od: 08.02.2003
Poruka: 501
Pol: Nije unešeno
Poslato: 08.03.2003 u 09:40 | IP Prijavljen Citiraj boban_nz

Za sve one koji imaju mogucnosti a i volje da naprave sami sredstva za lecenje akvarijumskih riba evo malo instrukcije. Da napomenem da ja pravim ovo za sebe a i za komercijalnu upotrebu.

Vecina ovih preparata moze da se nadje u apotekama i uglavnom su u slobodnoj prodaji a i apoteka moze da vam napravi.

Akriflavin

5% rastvor akriflavina u vodi.

Dodaje se oko 2-5 ml na sto litara vode. Ako je infekcija teza, moze i 10 bez problema.

Metilen plavo

Najvise korisceni preparat.

1% metilen plavo u vodi. Dodaje se do 5 ml na 100 l vode. Vrlo je efikasan. Moze da se nadje ikao 5% rastvor ali je onda doza manja. Bolje je koristiti 1% radi tacnijeg doziranja.

Malahit zeleno

0.4% rastvor malahit zelenog u vodi. Koristi se kao i metilen plavo.

Tonic

Tonic (Tonik) je kombinacija lekova i deluje bolje nego gore navedena sredstva.

Radi lakseg merenja, ovo je doza za 1 litar rastvora:

15 grama metilena plavog,

0.3 grama malahit zeleno,

0.025g akriflavina (ili 10 ml gore navedenog 5% akriflavina - radi lakseg merenja)

0.4 grama Kinina ( C20H24O2N2 x 3H2O )

Dodaje se do 5 ml na 100 l.

Plavi bakar

10g metilena plavo,

4g Bakar sulfata

FMC

Ovo je najjaci lek iz ove serije i ja ga najvise koristim. Nepravilnom upotrebom dolazi do uginuca ribe!

3.5g metilen plavog,

3.5g malahit zelenog,

u formalinu.

Formalin je 40% rastvor i obicno, kao takav se nalazi u prodaji. Ako je blazi, treba preracunati sadrzaj gore pomenutih komponenata.

Koristi se do 2 ml na 100 l. Izuzetno je delotvoran za skoro sve bolesti riba koje se ovde pominju. Najbolje rezultate daje kada se kombinuje sa antibiotikom.

www.beke.co.nz
Povratak na vrh strane Verzija za štampu Vidi boban_nz's Lični podaci Traži ostale poruke čiji je autor boban_nz Poseti boban_nz's Homepage

Cira
Administrator

Administrator

Član od: 13.01.2003
National Flag of Srbija Srbija, Beograd
Poruka: 3386
Pol: Muški
Poslato: 08.03.2003 u 10:24 | IP Prijavljen Citiraj Cira

Vecina ovih preparata moze da se nadje u apotekama i uglavnom su u slobodnoj prodaji a i apoteka moze da vam napravi.

Uh... Od kada su zaveli "disciplinu" u apotekarskim ustanovama malo teze se dolazi to hemikalija.

U utorak sam pokusao da kupim neke hemikalije koje koristim za pripremanje tecnog djubriva za biljke. U pitanju su:kalijum-sulfat, magnezijum-sulfat (epsom salt), kalijum-nitrat (salt peter), apotekarka me je hladno pogledala i rekla "Nema!" Siguran sam da ima jer sam te iste hemikalije nasao u nekoj zabacenoj seoskoj apoteci a sada sam trazio u glavnoj apoteci u Zrenjaninu.

Prosli put sam uspeo da nadjem poslednja dva i biljkama se JAKOOOO svidja.

Nana mi izbacuje novi list na svakih desetak dana. Algi u akvarijumu NEMAM! NI JEDNU! (kuc-kuc-kuc u drvo ) Inace sam pre mesec dana kukao da ne znam sta cu sa algama. Jedina zamerka (i moja greska) sto su novi listovi biljak svetlo zelene boje. Cika Dzoni kaze da je u pitanju nedostatak gvozdja pa moram da vidim neke mikro elemente.

Da li neko zna gde se u YU mogu naci hemikalije u slobodnoj prodaju? Koja firma snabdeva apoteke, skole, medicinske ustanove hemikalijama? Da li neko ima neku sestru ili tetku apotekarku ili profesoricu hemije.

It's nice to be important but it's more important to be nice.
Povratak na vrh strane Verzija za štampu Vidi Cira's Lični podaci Traži ostale poruke čiji je autor Cira Poseti galeriju akvarijuma čiji je autor Cira Poseti Cira's Homepage

boban_nz
Urednik

Urednik

Poslato: 08.03.2003 u 11:02 | IP Prijavljen Citiraj boban_nz

Mozes da pokusas da nabavis preko firme gde radis a isto tako i preko akvaristickog kluba. To su pravna lica i trebalo bi da mogu da nabave. Koliko se secam, hemikalije prodaje Jugolaboratorija. Da li se sada tako zove to neznam. Nalazi se u Beogradu u ulici 7 jula (ako se i ona zove sada tako).

Probaj i preko veterinarskih stanica. Ako znas nekoga ko radi u veterini, moze da ti pomogne. Nisu to neki zestoki otrovi ili sta ti ja znam pa da su nedostupni. To su hemikalije koje se koriste na mnogim mestima.

Povratak na vrh strane Verzija za štampu Vidi boban_nz's Lični podaci Traži ostale poruke čiji je autor boban_nz Poseti boban_nz's Homepage

Cira
Administrator

Administrator

Poslato: 08.03.2003 u 11:37 | IP Prijavljen Citiraj Cira

Da kucnem u drvo dugo vremena nisam imao problem sa parazitima pa mini lekovi nisu bas trebali ali zlu ne trebalo.

Metilensko plavo sam, na primer, dobio iz fabrike margarina. Doduse devojke koje su mi nabavile su malo prosule po stolu i onda pokusale da obrisu vodom.... Uglavnom rekli su mi da im vise nista ne trazim...

Uglavnom su problem metilensko plavo i malahitsko zeleno...

Povratak na vrh strane Verzija za štampu Vidi Cira's Lični podaci Traži ostale poruke čiji je autor Cira Poseti galeriju akvarijuma čiji je autor Cira Poseti Cira's Homepage

boban_nz
Urednik

Urednik

Poslato: 08.03.2003 u 13:12 | IP Prijavljen Citiraj boban_nz

Nista strasno za sto. Malo poplaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaavi. Salu na stranu, stvarno je odvratna stvar. Ni akriflavin nije bolji.

Ovde malo da pojasnimo nesto oko metilen plavog da ne bi bilo zabune.

Na trzistu postoje dva "slicna" proizvoda i to Metilensko ili Metilen plavo  i Metil plavo. Ko neradi sa time lako pobrka stvari. He, he, ponekad je dobro znati ponesto iz hemije.

Metilen plavo (Methylene Blue) je C16H18N3SClxH2O za medecinu ili sve isto samo x3H2O tehnicki i ovo mi koristimo u akvaristici.

Metil plavo (Methyl Blue)  je C37H27N3Na2O9S3 i njega NE KORISTIMO i zato se dobro raspitajte sta nabavljate.

Goran
Član

Član

Član od: 23.02.2003
National Flag of Makedonija Makedonija
Poruka: 81
Poslato: 08.03.2003 u 13:25 | IP Prijavljen Citiraj Goran

@boban_nz

Dali  lek FMC kojeg ti pripremas, 3.5g metilen plavog i 3.5g malahit zelenog sipas u 1L 40% Formalina ili tu treba i nesto vode? I koliko traje tretman (jedanput ili vise puta)? 

Koji antibiotik kao kombinacija ti preporucujes i nacin negovog doziranja?

Pozdrav

Povratak na vrh strane Verzija za štampu Vidi Goran's Lični podaci Traži ostale poruke čiji je autor Goran

boban_nz
Urednik

Urednik

Poslato: 08.03.2003 u 14:27 | IP Prijavljen Citiraj boban_nz

3.5g metilen plavog,

3.5g malahit zelenog,

u formalinu.

Dakle gornja doza komponenata se rastvori u 1 l 4O% formalina pa bi formula izgledala ovako: 3.5g malahit zeleno+3.5g metilen plavo+400g formalin(100%)+?%alkohola+voda do 1000g (1000 ml) . Formalin sadrzi i alkohol da bi se stabilizovao ali to netreba da te buni.

FMC je vrlo mocan ali i opasan i zato se i ne nalazi u komercijalnoj upotrebi nego samo profesionalnoj. Mozes da nadjes nesto na net-u u vezi toga mada je sve sturo. Dozira se do 2 ml na sto litara a ako je infekcija velika ond manje, oko 1 ml jer ribe su vec ostecene bolescu. Koristi se najvise tri dana zaredom mada je promena vidna nakon druge upotrebe. Ako nemate automatsku promenu vode, onda voda mora da se menja svakodnevno, recimo 1/4 ili vise. Ja dodajem izmedju 5-10 ml na sto litara vode ali kod mene je stalna izmena vode 24/7/365.

Ja koristim nekoliko antibiotika. Prvi a i stalni je Hloramfenikol NO2C6H4CH(OH)CH(CH2OH)NHCOCHCL2   Ovaj antibiotik deluje na gram-negativne bakterije. Dodajem pola kafene kasicice na 100 l vode.

Drugi antibiotik je CECLOR(250 mg kapsule).  Deluje na gram pozitivne i negativne bakterije. Ima dosta podataka na net-u.

Dodajem tri kapsule na akvarijum od 100 l ali opet da pomenem da je izmena vode konstantna sto znaci da je jedna dovoljna za normalnu upotrebu i to ponavljam tri dana zaredom. Kao i kod ljudi, antibiotik treba da se koristi svakoga dana bez prekida da bi izazvao efekat. Doduse, kod ljudi je sedam dana period. Ponekad ga dodajem i u hranu ali onda samo malo jer ga riba unosi direktno.

Goran
Član

Član

Član od: 23.02.2003
National Flag of Makedonija Makedonija
Poruka: 81
Poslato: 08.03.2003 u 19:37 | IP Prijavljen Citiraj Goran

@boban_nz

Hvala na odgovoru, potrazicu ove stvari po apotekama samo koliko da ga imam, jer nemam za sada nikakvi bolesti, ali nikad se ne zna.

@Cira

Kako si uspeo da se resis algi, jel mozes malo opsirnije?

Hvala.

Povratak na vrh strane Verzija za štampu Vidi Goran's Lični podaci Traži ostale poruke čiji je autor Goran

*EVE*
Član

Član

Član od: 21.02.2003
Poruka: 85
Pol: Ženski
Poslato: 08.03.2003 u 23:09 | IP Prijavljen Citiraj *EVE*

Bobane,super je sto si  svoje recepte podelio sa nama :), ali posto nas dosta ima novih u ovom hobiju,prva ja npr,mozda bi jedino mogao da opises ukratko simptome bolesti za koje se ti lekovi koriste ,jer bi to ujedno bila i edukacija za nas rukije :)

hvala unapred

Povratak na vrh strane Verzija za štampu Vidi *EVE*'s Lični podaci Traži ostale poruke čiji je autor *EVE*

boban_nz
Urednik

Urednik

Poslato: 09.03.2003 u 07:24 | IP Prijavljen Citiraj boban_nz

Dobro, napisacu nesto i to tome. Tekstovi ce biti postavljeni u forumu "Klasifikacija riba" koji je malo nespretno tako nazvan. Mislio sam da to bude deo za razne tekstove u vezi svega iz akvaristike i tu mogu svi da pisu o svome iskustvu a Cira moze posle da ih prebacuje na drugi deo sajta. Ako se postavljaju u delu gde se cesto postavljaju nove teme i diskuseje, takvi dekstovi se obicno zagube u gomili drugih.

Sve u svemu, prati forum i bice i toga.

Cira
Administrator

Administrator

Poslato: 09.03.2003 u 08:18 | IP Prijavljen Citiraj Cira

Kao moderator mozes da neku poruku izmenis i das joj veci prioritet. Ja sam sada postavio da se ova poruka pojavi na vrhu ove kategorije i tamo ostane. Tako mozes za sve poruke da uradis.

Radaleks
Novi član

Novi član

Član od: 24.03.2003
National Flag of Srbija Srbija
Poruka: 9
Poslato: 07.04.2003 u 03:07 | IP Prijavljen Citiraj Radaleks

Bobane, rekao si da lekove pravis i za komercijalnu upotrebu. Kako mogu da te kontaktiram i da li lekovi mogu da se kupe?
Povratak na vrh strane Verzija za štampu Vidi Radaleks's Lični podaci Traži ostale poruke čiji je autor Radaleks

boban_nz
Urednik

Urednik

Poslato: 07.04.2003 u 20:04 | IP Prijavljen Citiraj boban_nz

Nije problem kontakt nego lokacija.

Pogledas u pod i u tom pravcu na drugi kraj zemljine kugle. Mislim da ti je bolje da kontaktiras nekog blize.

http://www.brooklands.co.nz

Iskreno receno, neznam zasto neko nekrene u proizvodnju tih stvari. Lako se prave i svugde se prodaju. Malo laboratorijske opreme i to je to.

Radaleks
Novi član

Novi član

Član od: 24.03.2003
National Flag of Srbija Srbija
Poruka: 9
Poslato: 07.04.2003 u 22:58 | IP Prijavljen Citiraj Radaleks

OK, hvala ti na javljanju iz tako delikatne pozicije :)
Sve najbolje!!!
Povratak na vrh strane Verzija za štampu Vidi Radaleks's Lični podaci Traži ostale poruke čiji je autor Radaleks

Skok na forum Ukupno strana: 3 1 2 3

Pošalji odgovorDodaj temu

Verzija za štampu Verzija za štampu
Vi ne možete slati nove teme
Vi ne možete odgovarati na poruke
Vi ne možete brisati svoje poruke
Vi ne možete menjati svoje poruke
Vi ne možete praviti nove ankete
Vi ne možete glasati na anketama

Ova strana je generisana za 0.2266 sekundi. Powered by SOOP Portal version Raven RC2