Aktivne temeAktivne teme  Prikaži spisak članova forumaSpisak članova  Pretraga forumaPretraga  PomoćPomoć
  RegistracijaRegistracija  PrijavaPrijava

Navigacija na sajtu

Statistika
Osoba na sajtu: 75
Gostiju: 75
Robota: 0
Članova: 0
Broj članova: 4338
Najnoviji korisnik foruma: Zexy
Najviše poseta: 316
Dana: 11.03.2017
Članova [0], Gostiju [309]

Poslednjih 10 poruka
Vidi zadnju poruku Šta još od životinja imate?
Autor: Milos87popovic
Forum: Ostale životinje

Poslata: 14.10.2019 u: 12:01

Vidi zadnju poruku zamena vode
Autor: Luna5
Forum: Voda

Poslata: 21.02.2019 u: 16:25

Vidi zadnju poruku Preporuka biljaka za novi akvarijum
Autor: Dario
Forum: Biljke

Poslata: 05.08.2018 u: 10:22

Vidi zadnju poruku test
Autor: Srle
Forum: Ostalo

Poslata: 19.11.2017 u: 10:47

Vidi zadnju poruku Poklanjam 2 akvarijuma
Autor: dr Bouz

Poslata: 09.09.2017 u: 12:17

Vidi zadnju poruku Projekat prvog ciklidnog akvarijuma
Autor: Nikouro
Forum: Ribe - Ciklidi

Poslata: 23.04.2017 u: 22:26

Vidi zadnju poruku Bela tetra napada crny
Forum: Ribe

Poslata: 18.08.2016 u: 19:17

Vidi zadnju poruku problem spoljasnji filter

Poslata: 18.08.2016 u: 19:01

Vidi zadnju poruku Gupike i borac....
Autor: Blacky
Forum: Ribe

Poslata: 23.06.2016 u: 20:58

Vidi zadnju poruku Japanke bolesne!
Forum: Bolesti riba

Poslata: 30.04.2016 u: 12:13

Traži

Web www.akvaristika.org

AdSense

Ribe - Ciklidi
 Akvaristika » Ribe - Ciklidi
Tema Naslov: Prvi susret sa ciklidima Pošalji odgovorDodaj temu
Skok na forum Ukupno strana: 2 1 2
Autor
Poruka Predhodna tema | Sledeća tema 
Bojko
Zaslužni član

Zaslužni član
Cichlidae King

Član od: 31.10.2003
National Flag of Slovenia Slovenia
Poruka: 2375
Pol: Muški
Poslato: 15.06.2004 u 13:09 | IP Prijavljen Citiraj Bojko

Možda naslov i nije baš najbolji,medjutim moja želja,jeste ta,da bi se tu opisalo,od nekog ispočetka,ustvari od akvarija do stanara u njime-ciklida.

Postovi,napisani ,imali bi neko značenje i putokaz za buduče ciklidaše,gdje bi oni mogli pročitati,kakve ih teškoče i problemi čekaju na putu do ostvarivanja svoga cilja.

Iako ima več puno napisano o ciklidima,ipak uvijek se nadje neko pitanje,neka dvoumica,neki problem bilo u vezi opreme,dekoracije ili pak samo neki "problem".

Zanimljivo bi bilo,da se opiše neki problemi koje ste imali,te kakva su rešenja se prihvatila,da se ti problemi otklone.

A,biče to i neke uopšte zanimljive informacije,pa eto samo da vas povabim:prste na tastaturu i ............

Snaga ciklida !

Bojko
Zaslužni član

Zaslužni član
Cichlidae King

Poslato: 15.06.2004 u 21:00 | IP Prijavljen Citiraj Bojko

Ajde ,da počnem.

No moj prvi susret sa ciklidima bio je preko neke knjige i prvi dojam nije bio baš ohrabrajuč,jer više se puta spominjalo,kako su ciklidi neke zahtjevne ribe.

Sledeči susret sa njima je bio preko sajta i tad je definitivno padla odluka za njih.

Što se tiče opreme,sa tim nisam imao nikakvih problema,jer sam se odlučio,za Juwel akvarij,koji je ono najneophodnije več imao u kompletu.Moram,još da reknem neku zanimljivost oko akvarija Juwel.Juwel akvarij ima tačno toliko l.vode koliko mu je oznaka,recimo RIO 400 drži 400 l vode iako ima i unutarnji filter.Ipak moj je prvi akvarij sa ciklidima bio Juwel panorama 100,sa 180l vode.Meni se to u prvi mah dosta činilo,ustvari za mene je to bio veliki akvarij.

No i došli su ciklidi,sad kad se prisjetim koje sam ciklide dobio,često se upitam,da li su tad bili ciklidi preveliki za akvarij ili je akvarij bio premaleni za ciklide.Sve u svemu,zbog nekog neznanja,ja sam dobio ciklide,koji nikako nisu bili adekvatni za taj akvarij.Mada tad možda niko nije nit znao ipak je tad bila ciklidomanija kod nas tek u nekom naletu.

Dakle kod mene največa je poteškoča bilo neko moje neznanje o tim ciklidima,ustvari sve sam se nekako učio ispočetka.No kako su ciklidi lepo rasli,tako je i ljubav prema njima narasla,pa je samo za slab mesec od nabavke  prvih ciklida pala odluka na veči akvarij.Kako je bio akvarij veči,tako je bila i veča moja želja po ciklidima,ustvari u nekom zanosu,ja sam htio imati sve što se tad od ciklida i dobilo.A i dobio sam,mada u početku to i gorko platio,jer uopšte nisam razmišljao ko sada ,o nekoj kompatibilnosti,o vrstama koje se medjusobno ne podnose,pa o odnosu polova,ustvari sve mi to bilo tudje.Pa se desilo,da ugine jedan,pa drugi ciklid.

Nakon dva meseca od nabavke akvarija u ruke mi došla i prva knjiga o ciklidima,pa kad sam vidio tamo lepe slike Ad Koningsa,ljubav do tih samo se ojačala,a polako i znanje napredovalo.

Moja bi poruka bila:Ko voli da ima ciklide,neka ih ima jer ciklidi su divne ribe,koje,kaosvake ribe traže brigu akvarista,a za uzavrat one mu vrate vitalnošču,mladima te koloritetom koja se redko vidja kod ostalih slatkovodnih riba.

Ustvari ciklidi su ciklidi......

cale_una
Član

Član

Član od: 02.06.2004
National Flag of Srbija Srbija, Omoljica
Poruka: 24
Pol: Ženski
Poslato: 16.06.2004 u 00:34 | IP Prijavljen Citiraj cale_una

Bojko veliki aplauz za temu.cini mi se u pravi cas.ja sam se za ciklide odlucila na slican nacin a akvarijum sam dobila na poklon (40 L) ubacila ciklide (asei,auratus,johana i demasoni)kakva banda-to sam saznala kasnije i naravno mali akvarijum-i to sam saznala kasnije.mnogi su mi rekli da je lakse da ubacim ribice kojima je ta litraza dovoljna nego da menjam akvarijum,ali kao sto ti kazes ciklidi su ciklidi .elem veci akvarijum je zavrsen 300l i sad se susi,ja za to vreme trazim kamenje i sve ostalo.za sad me muci samo pumpa.srle mi je toplo preporucio eheim 2026 ako imam nekog preko da mi donese.lako bi to resila ali kad sam nazvala prijatelje vec su bili na putu za jugu.na sledecu varijantu bi mozda cekala jos dva meseca pa sam sad u dilemi oko atmana ili da cekam.

u svakom slucaju pomno slusam

pozdrav

Povratak na vrh strane Verzija za štampu Vidi cale_una's Lični podaci Traži ostale poruke čiji je autor cale_una

Srle
Urednik

Urednik

Član od: 16.01.2003
National Flag of Canada Canada, Vancouver
Poruka: 748
Poslato: 16.06.2004 u 12:53 | IP Prijavljen Citiraj Srle

Kako god okrenes nema ciklida kome odgovara 40 litara, 300l je vec druga prica.

Strpljenje je glavna stvar u ovom hobiju. Ako mozes da sacekas, ti sacekaj. Ako ne mozes idi na varijantu Atmana, mislim da bi 3338 odgovarao za tu litrazu. Nadam se da ce da se javi Buca posto on poznaje Atmane.

Filter koji odgovara tvojoj litazi bi nekako bio EHEIM-ov 2026, ali kao sto smo vec pricali taj filter ne mora da se kupi da bi ribe sretno plivale. On je najkvalitetnije i najbolje resenje po meni, ali ako ti se zuri onda Atman. Atmana ima kod nas za razliku od Eheim-a. 

Sad gledam gore sta sam napisao, i ukapiram da ti moras da zuris jer ce ovi da se poubijaju u onih 40 lit. (mozda i nece, ali nece valjati da ostanu jos 2 mes. u 40l)

Ajde onda ovako, po meni ili Atman ili neka privremena varijanta filtracije dok ne dodje EHEIM.

Pozdrav!

Povratak na vrh strane Verzija za štampu Vidi Srle's Lični podaci Traži ostale poruke čiji je autor Srle Poseti galeriju akvarijuma čiji je autor Srle

DusanN
Zaslužni član

Zaslužni član

Član od: 27.01.2003
National Flag of Srbija Srbija, Pančevo
Poruka: 658
Poslato: 16.06.2004 u 21:52 | IP Prijavljen Citiraj DusanN

Naslov teme je jako dobar!!!

Izvinjavam se sto prekidam pricu o filteru , ali bih ovde izneo neke osnovne greske koje sam ja pravio kada sam pocinjao sa africkim ciklidima :

1.Mali akvarijum , a velike zelje

2. Vise vrsta nego sto je to normalno za velicinu akvarijuma.

3.Biljke u akvarijumu -treba ih zaboraviti

4.Preterana ishrana -jedanput dnevno je dovoljno

5.Obratite paznju na zenke , da li jedu , ostace blagoslovene pre nego sto ocekujete .

Pozdrav!!!

Peco_Edi
Zaslužni član

Zaslužni član

Član od: 04.01.2004
National Flag of Bosna i Hercegovina Bosna i Hercegovina, Sarajevo
Poruka: 283
Poslato: 16.06.2004 u 22:50 | IP Prijavljen Citiraj Peco_Edi

E ovako ja sam pocetnik sto se tice ciklida,odlucio sam prije neka 2 do 3 dana da cu nabaviti ciklide,i oni trebaju za 3 dana da  stignu u akvarijum od 200 l,odlucio sam uzeti 8 kom,2 vrste po 4 ciklida,nadam se da je dovoljno  skupio sam nekog kamenjaza pecinice,imam jedan vanjski filter i jedan motorni unutrasnji,grijac od 200w,dvije florescentne neonke od po 90 cm itd...

Zato primam sve vrste savjeta oko drzanja ovih riba,ipak potrebni su mi.

Unaprijed hvala

Povratak na vrh strane Verzija za štampu Vidi Peco_Edi's Lični podaci Traži ostale poruke čiji je autor Peco_Edi

Bojko
Zaslužni član

Zaslužni član
Cichlidae King

Poslato: 19.06.2004 u 08:09 | IP Prijavljen Citiraj Bojko

Cale_una,eto oko filtera ili Eheim ili Atman,ja sam toliko upoznat,da kod nas večina akvarista sa kojim sam razgovarao,znadu za Eheim,a za Atman nikako da čuju.Ja milim,da bi u tvom slučaju ipak bila bolja varijanta,da sad nabaviš neki unutarnji filter,koji bi ti sad privremeno služio u tvom 300l akvariju,dok ti ne bi stigao Eheim.a kasnije bi ti taj filter služio kao dopunski filter u navezi sa Eheim-om,pa ti bi filtracija onda bila stvarno super.A za taj filter ja sam imao u mislima ,neki filter na recimo biološkom prečiščavanju vode.U stvari ja znam ,za RESUN filter,pa čini mi se ,da se ga dobija i kod vas.To je mali filter,protoka 1.200 l na sat.Sam medije sastoji iz plastičkih loptica,gdje se nasjele nitrifikacione bakterije,koje rade jedan divan posao.No dok ne bi dobila  Eheim filter,na tvom mjestu ne bih kupovao novih ciklida,jer taj filter /privremeni/možda ne bih bio dovoljan.

Peco_edi pomenuta kopmbinacija ,brojčano,bila bi dobra.Sa tim brojem ti bi uradio neku grupicu,koja bi lepo djelovala.No da napomenem,da u toj grupici jedan mužjak če biti savim dovoljan.Nije za odmet ,da ponovim,da kad se naseljuje ciklideipak je bolje gledati,da se kupi manje vrsta sa više primjerka,negoli više vrsta sa manje primjerka.Znam,da je to u nekom početniškom zanosu jako teško,ali valja tako postupiti.Ja sam eto malo više napisao,kako me je snaga  tih ciklida tako opčinila,da sam kupovao ciklide,ustvari mislio sam,da ču imati sve vrste u mome akvariju...ali se kasnije iskazalo,da je to bio loš potez,a ja sam to gorko iskustvo samo platio.

Treba biti kod nabavke ciklida razumski i stvarni pristup.Ma koliko god budu ciklidi lepi,ipak ne valja preterivati.ipak prva je ljubav ,koja se dobija u vezi ciklidima,ne gasi se poslije nikada.

a Peco_edi,budeš li imao onme vrste,o kome smo pričali neki dan,biče ti to neka lepa koloriteta u akvariju.

Peco_Edi
Zaslužni član

Zaslužni član

Poslato: 19.06.2004 u 16:34 | IP Prijavljen Citiraj Peco_Edi

Pa bas i namjeravam uzeti one o kojima smo razgovarali,posto sam na forumu citao da su malawi ciklidi za pocetnike i to bas onaj zuti ciklid,a o plavom i neznam mnogo,mada imam vas tu koji ce te mi biti pri ruci

PS:e da pitam jos nest,a tice se pijeska,jel bas mora biti onaj sitni,imam kvarcni granulacije 4 mm .onog sitnog ovamo u Sarajevu nisam mogao naci,i dali moram neku posebnu boju pijeska.

Povratak na vrh strane Verzija za štampu Vidi Peco_Edi's Lični podaci Traži ostale poruke čiji je autor Peco_Edi

Bojko
Zaslužni član

Zaslužni član
Cichlidae King

Poslato: 19.06.2004 u 17:48 | IP Prijavljen Citiraj Bojko

Pa dobar ti je taj pijesak,u stvari treba samo gledati,da nema nekih oštrih ivica ili rubova.To zbog toga što mužjaci vole izbacivati pijesak usnama te tako praviti neku tačku za mrijest,a da pri tom poslu slućajno ne bi posekli usne.

Pa sad ne znam koju su boju pijeska imao u vidu;plavi ili žuti pijesak ilti kako drukčije obojen nikako nije dobar,ali prirodni pijesak,malo tamnije boje jeste dobar.

Bojko
Zaslužni član

Zaslužni član
Cichlidae King

Poslato: 20.06.2004 u 09:01 | IP Prijavljen Citiraj Bojko

Eto Peco_edi,i o tom plavom ima podosta napisano,ako je to stvarno Cynotilapia afra.A gdje češ nači informacije,naravno tu,na šestoj stranici pod naslovom.M'buna-Cynotilapia afra.I tako ti pogledaj ,pročitaj i pitaj,ako budeš imao još pitanja.

Rogus
Administrator

Administrator

Član od: 15.10.2003
National Flag of Srbija Srbija, Beograd
Poruka: 3443
Poslato: 20.06.2004 u 15:52 | IP Prijavljen Citiraj Rogus

Moj prvi ciklid je naravno bio convict cichlid ili u to vreme Cichlasoma nigrofasciatus. Taj par koji sam dobio smestio sam u 45l vode i bio je to jedan od najlepše aranžiranih akvarijuma koje sam ikada napravio. Na zadnjoj strani sam složio oblutke boje terakote od dna do vrha sa nekoliko rupa kroz koje su ribe mogle da se zavuku u tako nastalu pećinu. Podloga je bio žućkasti kvarc. Prilično kontrastno u odnosu na ribe i vrlo živopisno pod blago crvenim svetlom. Tu su se naravno i mrestili. Filtrirao sma preko sunđera i redovno sprovodio održavanje.

Nešto zatim sam napravio akvarijum od ~200l u koji su ove ribe prebačene sa grupom plavih akara - Aequidens pulcher.

To naravno nije bila dobra ideja, jer su akare mnogo nežniji ciklidi, pa je brzo došlo do ponovnog razdvajanja.

Onda novi akvarijum od 90l (45x45x45cm) sa novim ciklidima - Pterophylum scalare.

Tek nekoliko godina kasnije  napravio sam prvi akvarijum sa afričkim ciklidima. Bila je to mala podla kombinacija. Useljavao sam se u stan kod svoje buduće mlade, pa sam joj poklonio jedan lep 100l akvarijum u kojem su se našli Pseutropheus saulosi (1+4 - Malawi) i Haplochromis obliquidens (1+3 - Victoria). Kasnije su viktorijanci zamenjeni sa P.acei, što je akvarijum učinilo šarenijim i prostranijim. U tom su akvarijumu, iako prepravljenom i danas neki malavijski ciklidi.

Danas nikom ne bih preporučio da u 100l vode drži više od 5 primeraka jedne vrste. Iako se to radi i mnogi koji imaju dosta iskustva imaju nekakve razumne argumente za više riba. Ja se nekako uvek prisetim kolika su prostranstva na raspolaganju ovim lepotanima i uzdržim se.  

Da li neko zna koji je danas ciklid najrašireniji? Nekada je to sigurno bio skalar, barem u ovim krajevima. Da li su godine ciklidmanije promenile stvari? Zanimljivo je, sad sam išao da proverim u onu Bobanovu temu o 50 najprodavanijih riba svih vremena i nisam video nijednu vrstu iz familije ciklida. I u početku mi stvarno nije bilo jasno kako je to moguće.

Ali opet to mi je pomoglo da shvatim zašto toliko mnogo ljudi odustaje od akvaristike. Većina tih riba koje se dobro prodaju kratko žive u jednom ukrasnom akvarijumu i teško ostavljaju potomstvo. Samim tim moraju češće da se kupuju pa se logično i više prodaju. Zato sam ja uvek tvrdio da su ciklidi osim što su raznovrsni da za svačiji ukus ima po neka vrsta opet i dovoljno robusni da čak i početnici uz dobre pripreme mogu bez problema da ih imaju. I uvek ima neki ciklid fan koji će rado udomiti višak mladih riba.

Pa eto sa željom da što više ljudi ispriča svoje utiske i pomogne onim koji se domišljaju šta će da bude njihov prvi aquakorak.

Povratak na vrh strane Verzija za štampu Vidi Rogus's Lični podaci Traži ostale poruke čiji je autor Rogus Poseti galeriju akvarijuma čiji je autor Rogus

Bojko
Zaslužni član

Zaslužni član
Cichlidae King

Poslato: 20.06.2004 u 17:11 | IP Prijavljen Citiraj Bojko

Kako je samo Roguse dao neku dobru istočnicu.Stvarno o ciklidima iz jezera Malawi ili Tanganyika o knjigama ili vrlo malo ili ništa.Samo primjerice eto od slovenačkih knjiga ja sam našao na neke opise /ali kratke/ samo o Naranćastom /M.estherae/ i Zlatnom/M auratusu/ ciklidu,o Tanganyikancima ništa.

Što je uzrok toga ja stvarno ne znam,ali možda je to i neko nepoznavanje tih riba.

Više se puta spominjalo,na našem sajtu,kako stariji akvaristi zndau ,da su Malawi ciklidi neki kopači,samo kopaju po tlu,te ruju biljke.Dakle sve najgore šta bi se moglo pritiči tim ribama.

Ali tokom druženja sa njime ,akvarista znade,da to nije istina,čak sam ja na neke takve tvrdnje uvijek odgovarao,da sam ih imao u prvome spratu,pa nikad se nisu dokopali do komšije,spodnjeg.

Drugo što jeste,ti ciklidi su jako tvrdoživi,pa znadu u nekim dobrim uslovima proživjeti i 10 godina.Dakle to je neka puna doba.Da je to i istina ,eto u mom akvariju sad su neki ciklidi stari otprilike od 6 do 7 godina.Isto su vitalniji,mada nije im više stalo do mresta,starost.

A,da se opet osvrnem na knjige eto u knjigama najčešče su opisani ciklidi:skalari i diskusi i možda vrsta Ps.multicolor iz Zapadne Afrike.

I sad neke Tragikomike,koliko su ti ciklidi u akvaristici u porastu,niko ih nit u svojim knjigama ne pominje,tako,da akvaristu jedino preostaje sajt i traženje nekih informacija po sajtu.

Ali eto i pored toga,ako se te ciklide predstavi u nekom svetlu,onako istinski,uvijek nadju puno akvarista,koji jih žele imati u akvariju,i ko se odlući za njih taj se neče nikad pokajati, ustvari postaje i ostaje ciklid fan zauvijek.

I tako u početku novajlije upijaju informacije,a da bi ti isti kasnije davali i neke nove inforamcije nekim novim ciklid fanovima.

Kako več reče Galileo Galilei ;Eppur si muove ili ipak se okreče,pa tako se okreče i ova priča o ciklidima.

Peco_Edi
Zaslužni član

Zaslužni član

Poslato: 22.06.2004 u 19:15 | IP Prijavljen Citiraj Peco_Edi

E sad opet je,desilo se slijedece,ja sam pogresno opisao jednu vrstu ciklida Bojku (nadam se da ce mi oprostiti,ipak sam ja pocetnik) danas sam otisao do radnje u kojoj sam gledao ciklide i pokupio nazive imena,onaj plavi za kojeg sam ja bio ubjedjen da je bio  Cynotilapia sp. "Black Eastern" a u stvari to je riba(ciklid) po imenu Cichlasoma (Archocentrus) nigrofasciatus   nasao sam ovdje na forumu dosta o njemu i dopao mi se,,mogu li neke vrste sa njim itd

Bojko
Zaslužni član

Zaslužni član
Cichlidae King

Poslato: 22.06.2004 u 20:22 | IP Prijavljen Citiraj Bojko

Ma ne sekiraj se ti zato,živome se čovjeku može svašta dogoditi,a kamoli budućem ciklidašu.

E sad ču ja ovako početi,neki ciklidaši imaju A.nigrofasciatus skupa sa afričkim ciklidima i nekako im ta kombinacija i djeluje,no drugima su bili A.nigrofasciatusi prodati kao Ps.zebre,pa opet eto imaju ih skupa sa Malawi ciklidima.Pošto taj ciklid toleriše svakojaku vodu /a baš to lepo piše i u postovima/,nekako i ide sa ostalim ciklidima.

Mada moja je lična preporuka,da ipak zbog stila života,koji jeste malo drukčiji od Afričkih ciklida,ja tih ciklida ne bih mješao,meni to ne valja iz prostoga razloga,jer jedno su Američki ,a drugo su Afrički ciklidi.

A ima obadvoje još ljepih vrsta,pa recimo,ako se vrsta A.nigrofasciatus toliko svidja,ti razmisli o nekom američkom biotopu,isto neki lep biotop,malo drukčiji od afričkog ali opet dinamički .

Ako budeš to razmišljao i razmišljao,pa uradio Malawi biotop i to je nešto opet malo drugačije ali i zanimljivo.

Ipak treba malo da se razmisli,iskombinuje,pa se odlući.

Skok na forum Ukupno strana: 2 1 2

Pošalji odgovorDodaj temu

Verzija za štampu Verzija za štampu
Vi ne možete slati nove teme
Vi ne možete odgovarati na poruke
Vi ne možete brisati svoje poruke
Vi ne možete menjati svoje poruke
Vi ne možete praviti nove ankete
Vi ne možete glasati na anketama

Ova strana je generisana za 0.2340 sekundi. Powered by SOOP Portal version Raven RC2