Aktivne temeAktivne teme  Prikaži spisak članova forumaSpisak članova  Pretraga forumaPretraga  PomoćPomoć
  RegistracijaRegistracija  PrijavaPrijava

Navigacija na sajtu

Statistika
Osoba na sajtu: 54
Gostiju: 54
Robota: 0
Članova: 0
Broj članova: 4331
Najnoviji korisnik foruma: Adv.PA
Najviše poseta: 316
Dana: 11.03.2017
Članova [0], Gostiju [309]

Poslednjih 10 poruka
Vidi zadnju poruku zamena vode
Autor: Luna5
Forum: Voda

Poslata: 21.02.2019 u: 16:25

Vidi zadnju poruku Preporuka biljaka za novi akvarijum
Autor: Dario
Forum: Biljke

Poslata: 05.08.2018 u: 10:22

Vidi zadnju poruku test
Autor: Srle
Forum: Ostalo

Poslata: 19.11.2017 u: 10:47

Vidi zadnju poruku Poklanjam 2 akvarijuma
Autor: dr Bouz

Poslata: 09.09.2017 u: 12:17

Vidi zadnju poruku Projekat prvog ciklidnog akvarijuma
Autor: Nikouro
Forum: Ribe - Ciklidi

Poslata: 23.04.2017 u: 22:26

Vidi zadnju poruku Bela tetra napada crny
Forum: Ribe

Poslata: 18.08.2016 u: 19:17

Vidi zadnju poruku problem spoljasnji filter

Poslata: 18.08.2016 u: 19:01

Vidi zadnju poruku Gupike i borac....
Autor: Blacky
Forum: Ribe

Poslata: 23.06.2016 u: 20:58

Vidi zadnju poruku Japanke bolesne!
Forum: Bolesti riba

Poslata: 30.04.2016 u: 12:13

Vidi zadnju poruku koja je ovo biljka
Autor: Baia82
Forum: Biljke

Poslata: 27.02.2016 u: 17:40

Traži

Web www.akvaristika.org

AdSense

Uradi sam
 Akvaristika » Uradi sam
Tema Naslov: Projekat Automatska regulacija osvetljena Pošalji odgovorDodaj temu
Skok na forum Ukupno strana: 2 1 2
Autor
Poruka Predhodna tema | Sledeća tema 
ddddel
Zaslužni član

Zaslužni član

Član od: 23.01.2004
National Flag of Srbija Srbija, Rakovica
Poruka: 188
Pol: Muški
Poslato: 08.06.2004 u 02:24 | IP Prijavljen Citiraj ddddel

Konacno je gotovo, vec neki dan radi kod Mrvice i testira se.
Prilikom prvog ukljucenja uredjaja, polako se pali sijalica, kada ona dostigne pun sjaj, ukljucuje se neonka, i onda u zavisnosti od polozaja dzampera JP1 postepeno iskljucuje volframsku sijalicu ili ako je otkacen dzamper, ostaje sve vreme da svetli.Kod iskljucenja svetla pali se sijalica do punog sjaja, iskljuci neonku i onda polako gasi sijalicu.Led diodica flesuje i tako nam signalizira da vreme nije setovano.U 18.00h treba pritisnuti taster, i tako reci kontroleru da je tacno 18h i on tada pocinje da broji vreme.Diodica vise ne flesuje vec radi stalno.Ukoliko nestane struje, diodica ce opet flesovati, i tako nam reci da opet u 18h treba setovati uredjaj.
Svetlo se ukljucuje u 8.30h a iskljucuje u 22.30h.Tako je Mrvica zeleo, i tako je isprogramiran kontroler, nekome drugom moze drukcije biti isprogramiran ako on u drugo vreme pali i gasi svetlo ribicama.
Vreme od starta do punog sjaja sijalice iznosi 75 sec.Mislio sam da je to sasvim dovoljno vreme da svane ili padne mrak.
Nisam ostavio mogucnost promene vremena ukljucenja zbog ustede i pojeftinjenja uredjaja ( izbegao sam displej, tastere i jos neke stvari), vec se to moze uraditi samo reprogramiranjem kontrolera.
50 Hz za rad sata dobijam iz mreze preko optokaplera U1 , i tako merim vreme. Znaci, casovnik je tacan koliko je tacna frekfencija mreze, ili koliko su nam tacni casovnici na videorekorderima , sto je mislim za ovakvu primenu vise nego dovoljno.
Ulazno kolo okine na oko 5V , sto je skoro nula, pa se time postiglo kvalitetnije paljenje. Jedina stvar koja se meni licno ne svidja je sto ovaj mikrokontroler ne moze da reaguje i na silaznu i na uzlaznu ivicu, koju mi daje ulazno kolo, pa nisam mogao da dobijem 100Hz, i izbegnem efekat treperenja koji se ponekad primeti na startu paljenja, ali ako budem usavrsavao ovo dodacu jos jedno digitalno kolo koje ce to odraditi
Na samom startu se javio problem jer Mrvica nema volframsku sijalicu, vec halogenke koje su ukljucene preko elektronskog trafoa.Za divno cudo i moje iznenadjenje sve je radilo kako treba, sto je meni bilo neverovatno.Eto, mogu znaci i halogenke da rade.
Jos neke stvari cu napisati kada Cira okaci semu, i ostalo.Da ja ne bih napravio opet neka s***a po forumu.Pa da molim da brisu nepotrebne poruke.

ddddel
Zaslužni član

Zaslužni član

Poslato: 08.06.2004 u 02:42 | IP Prijavljen Citiraj ddddel

Zaboravio sam da napisem.
Cira ce okaciti pored seme jos stampanu plocicu u PDF formatu i HEX fajl, program za mikrokontroler AT89C2051 koji je upotrebljen ovde.
Ko nije u mogucnosti da sam isprogramira kontroler a moze sve ostalo, pomoci cu.

Cira
Administrator

Administrator

Član od: 13.01.2003
National Flag of Srbija Srbija, Beograd
Poruka: 3386
Poslato: 08.06.2004 u 08:50 | IP Prijavljen Citiraj Cira

Ovde imate sve što vam je potrebno na jednom mestu:

• Štampana pločica (PDF fajl koji otvarate u Adobe Acrobat Readeru i štampate u rezoluciji 100%
  • Šema (isto PDF fajl)
  • HEX fajl tj program za kontroler.

satsvetlo_projekat.zip

It's nice to be important but it's more important to be nice.
Povratak na vrh strane Verzija za štampu Vidi Cira's Lični podaci Traži ostale poruke čiji je autor Cira Poseti galeriju akvarijuma čiji je autor Cira Poseti Cira's Homepage

Mrvica
Zaslužni član

Zaslužni član

Član od: 18.02.2004
Poruka: 502
Poslato: 08.06.2004 u 13:44 | IP Prijavljen Citiraj Mrvica

Pa da i ja reknem koju rec posto testiram uredjaj.

Moji prvi utisci o uredjaju su da je fenomenalan . Bravo ddddel.

Sto se tice vremena verovatno cu ga promeniti na 08.00 do 22.00 ali otom potom. Vec sada sam ga pomerio resetujuci uredjaj umesto u 18h, u 17.30h tako da to po meni ovim nacinom mozete sami pomerati vreme paljenja i gasenja samog uredjaja. Ostaje samo da se odlucite za period trajanja osvetljenja. Kod mene je 14h, jer do sada nisam imao nikakvih problema ni sa algama, ni sa biljkama (pu pu pu da ne ureknem).

Period od 75 sek. je sasvim dovoljan i nema potrebe povecavati ga. Odmah sam primetio da ribice to primaju sa odusevljenjem, jer nema vise nervoznog i nekontrolisanog plivanja prilikom paljenja i gasenja svetla. Inace i ja sam skoro prevideo (tek kad je dobro utisalo svetlo), i pored toga sto sam ocekivao da uredjaj odradi.

Za neku tacnost samog sata jos je rano da kazem bilo sta, jer ipak je kratko u upotrebi. Inace i ako ima nekog kasnjenja i pomeranja vremena opet resetovanjem mozemo vratiti na staro.

Sto se tice treperenja nisam ga primetio, mozda zbog el. trafoa koji pegla napon koji prolazi kroz njega.

Za cenu ne mogu da vam kazem nista , to ce ddddel kada sracuna sve troskove, ali nece biti skupo jer je ujedno i digitalni tajmer.

Jos jednom sve pohvale ddddel-u i njegovom uredjaju. 

Rogus
Administrator

Administrator

Član od: 15.10.2003
Poruka: 3443
Poslato: 08.06.2004 u 16:25 | IP Prijavljen Citiraj Rogus

E, to su lepe vesti i za mene jer sam baš ovih dana opet počeo da razmišljam o onom svom projektu, kojeg se ddddel verovatno seća, pod imenom centralni prekidač. A ova varijanata zvuči baš dobro, bar dok ne stigne računče.

Povratak na vrh strane Verzija za štampu Vidi Rogus's Lični podaci Traži ostale poruke čiji je autor Rogus Poseti galeriju akvarijuma čiji je autor Rogus

Atos
Zaslužni član

Zaslužni član

Član od: 22.01.2003
National Flag of Makedonija Makedonija
Poruka: 681
Poslato: 08.06.2004 u 18:41 | IP Prijavljen Citiraj Atos

Brillijantni rad..cestitke..sad ono sto mene zanima koje sijalice i koje jacine mogu biti kontrolirani ovim uredjajem?(primer MH)
Povratak na vrh strane Verzija za štampu Vidi Atos's Lični podaci Traži ostale poruke čiji je autor Atos Poseti Atos's Homepage

Mrvica
Zaslužni član

Zaslužni član

Član od: 18.02.2004
Poruka: 502
Poslato: 09.06.2004 u 01:09 | IP Prijavljen Citiraj Mrvica

Kod mene je u upotrebi 1 neonka gro-lux od 10w i 2 halogene na 12v od 20w.

Stavio sam prvo 2 halogene na 220v, ali su mnogo grejale, pa mi je stakleni poklopac napukao i morao sam da lepim ojacanja.

Bas sam i ja pitao ddddel-a, sto se tice jacine samog uredjaja i dobio odgovor da je 12A sto je otrilike do 300w rasvete. Moram da napomenem da se uredjaj trenutno (u mojim uslovima tj. sa 50w rasvete) zasad malo greje, i ne znam kako bi se ponasao sa jacom potrosnjom. Te tehnicke podatke ce dati ddddel.

ps. Roguse svrati da vidis u praksi kako radi.

Mtesa
Zaslužni član

Zaslužni član

Član od: 11.06.2005
National Flag of Bosna i Hercegovina Bosna i Hercegovina, Celinac, RS
Poruka: 351
Poslato: 21.06.2005 u 12:01 | IP Prijavljen Citiraj Mtesa

Ideja ? mozda je ok mozda i nije

Da li se mogu i da li je opravdano, zamijeniti neonke LE diodama. Koliko sam vidio ima ih u raznim bojama a nisu bas ni zanemarice snage.

Regulacija nivoa osvjetljenosti, kao i razni svjetlosni efekti su ......

Bas me interesuje, ajde elektronicari, recite .

ddddel
Zaslužni član

Zaslužni član

Poslato: 21.06.2005 u 12:17 | IP Prijavljen Citiraj ddddel

Citiraj: Mtesa

Ideja ? mozda je ok mozda i nije

Da li se mogu i da li je opravdano, zamijeniti neonke LE diodama. Koliko sam vidio ima ih u raznim bojama a nisu bas ni zanemarice snage.

Regulacija nivoa osvjetljenosti, kao i razni svjetlosni efekti su ......

Bas me interesuje, ajde elektronicari, recite .

Pa prijatelju, ne razumem bas tvoju zelju.
Ovo nije pravljeno da bi nama napravilo ugodjaj, vec da bi ribicama bilo prijatnije.
Veruj mi da njima uopste ne treba lajt-sou, vec sto prirodniji uslovi, a to zelimo da postignemo neonkama koje imaju spektar koji je,bar donekle, kopija suncevog( mnogo vise od LED dioda), ovo postepeno paljenje osvetljenja koje ce ima docarati zoru ili sumrak (isto bar donekle, ali mnogo vise nego prekidac)

Mozda te ipak nisam dobro razumeo?

Mtesa
Zaslužni član

Zaslužni član

Poslato: 21.06.2005 u 13:04 | IP Prijavljen Citiraj Mtesa

Zato sam i pitao, da li se pomocu LED-a moze postici prirodnije svjetlo ? Mislim temperatura svjetla? Posto se ima na raspolaganju veliki broj LE dioda, onda se mogu gasiti postepeno, u manjim grupama, pa da se dobije maksimalno verna kopija prelaska iz dana u noc i obrnuto. Korostenjem recimo plavih, i nesto bijelih, imao bi savrsenu mesecinu.

?

KaBoom
Zaslužni član

Zaslužni član
Sporcki referent & money maker

Član od: 06.09.2004
National Flag of Srbija Srbija, Novi Sad / Pivnice
Poruka: 984
Poslato: 21.06.2005 u 13:08 | IP Prijavljen Citiraj KaBoom

Sve pohvale za ideju od mene! Ne razumem se u elektroniku, niti mi išta znače LED diode, digitalno ovo - onakvo ono, ali mi se sviđaju dve stvari. Prvo, super je što ima tajmer, jer ja sam u raznim terminima prisutan i odsutan od kuće preko dana i noći, druga stvar je taj "Light-Show" svitanja i sumraka. Zanima me samo, kao i ostale, kolika je cena ove naprave, kolika je potrošnja struje i kako se stavlja na akvarijum (kao poklopac, na staklo...)? Pošto je neko napisao da ćete to još objaviti - strpljivo ću čekati i davati moralnu podršku za ovaj koristan izum!

Svaka čast ddddel !!!

Povratak na vrh strane Verzija za štampu Vidi KaBoom's Lični podaci Traži ostale poruke čiji je autor KaBoom Poseti galeriju akvarijuma čiji je autor KaBoom Poseti KaBoom's Homepage

ddddel
Zaslužni član

Zaslužni član

Poslato: 21.06.2005 u 13:11 | IP Prijavljen Citiraj ddddel

Ha, o mesecini nisam razmisljao.
Mogao bih gasenjem i paljenjem pojedinih da pravim pun ciklus, od mladog do punog meseca

Moram sada da odem po jos jednu gajbu Hajnekena, pa da se bacim na posao

Mtesa
Zaslužni član

Zaslužni član

Poslato: 21.06.2005 u 13:31 | IP Prijavljen Citiraj Mtesa

MA evo sad sam pitao kolegu elektronicara, kaze da imaju tzv. laserske diode, koje daju kristalno cisto, "bijelo" svjetlo i dosta su jake.

A da ona meni de "dezintegrise" ribicu, a?

Zezam se, dakle ja se bacam na ovu ideju pa cu da javim sta sam nasao

Mtesa
Zaslužni član

Zaslužni član

Poslato: 22.06.2005 u 11:41 | IP Prijavljen Citiraj Mtesa

Sinoc sam malo googlao i nasao sledece:

http://www.hebeiltd.com.cn/?p=leds.5mm

Elektronicari ?

Recimo da se slozi nekih 50-tak bijelih i 5-10 plavih, mada, kako sam cuo, biljke lijepo reaguju i na crvenu.

pa ih lijepo grupisati po 3 kom i otpor od 100Ohma, pa grupe u paralelu, pa sve na 12V. Pa prekidaci, pa gasi-pali po grupama, mada, .... tu bi mogao pasti jedan PIC, koji bi radio automatsku regulaciju koja grupa je kada ukljucena, .....

Jel izvodljivo ovo, jer ako jest, odam pravim dva :)

Skok na forum Ukupno strana: 2 1 2

Pošalji odgovorDodaj temu

Verzija za štampu Verzija za štampu
Vi ne možete slati nove teme
Vi ne možete odgovarati na poruke
Vi ne možete brisati svoje poruke
Vi ne možete menjati svoje poruke
Vi ne možete praviti nove ankete
Vi ne možete glasati na anketama

Ova strana je generisana za 0.2305 sekundi. Powered by SOOP Portal version Raven RC2