Aktivne temeAktivne teme  Prikaži spisak članova forumaSpisak članova  Pretraga forumaPretraga  PomoćPomoć
  RegistracijaRegistracija  PrijavaPrijava

Navigacija na sajtu

Statistika
Osoba na sajtu: 46
Gostiju: 46
Robota: 0
Članova: 0
Broj članova: 4334
Najnoviji korisnik foruma: AnitaT
Najviše poseta: 316
Dana: 11.03.2017
Članova [0], Gostiju [309]

Poslednjih 10 poruka
Vidi zadnju poruku Šta još od životinja imate?
Autor: Milos87popovic
Forum: Ostale životinje

Poslata: 14.10.2019 u: 12:01

Vidi zadnju poruku zamena vode
Autor: Luna5
Forum: Voda

Poslata: 21.02.2019 u: 16:25

Vidi zadnju poruku Preporuka biljaka za novi akvarijum
Autor: Dario
Forum: Biljke

Poslata: 05.08.2018 u: 10:22

Vidi zadnju poruku test
Autor: Srle
Forum: Ostalo

Poslata: 19.11.2017 u: 10:47

Vidi zadnju poruku Poklanjam 2 akvarijuma
Autor: dr Bouz

Poslata: 09.09.2017 u: 12:17

Vidi zadnju poruku Projekat prvog ciklidnog akvarijuma
Autor: Nikouro
Forum: Ribe - Ciklidi

Poslata: 23.04.2017 u: 22:26

Vidi zadnju poruku Bela tetra napada crny
Forum: Ribe

Poslata: 18.08.2016 u: 19:17

Vidi zadnju poruku problem spoljasnji filter

Poslata: 18.08.2016 u: 19:01

Vidi zadnju poruku Gupike i borac....
Autor: Blacky
Forum: Ribe

Poslata: 23.06.2016 u: 20:58

Vidi zadnju poruku Japanke bolesne!
Forum: Bolesti riba

Poslata: 30.04.2016 u: 12:13

Traži

Web www.akvaristika.org

AdSense

Opremanje slatkovodnog akvarijuma
 Akvaristika » Opremanje slatkovodnog akvarijuma
Tema Naslov: Dobro dosla Pomoc Pošalji odgovorDodaj temu
Skok na forum Ukupno strana: 2 1 2
Autor
Poruka Predhodna tema | Sledeća tema 
Nikouro
Član

Član

Član od: 21.01.2010
National Flag of Srbija Srbija, Beograd
Poruka: 15
Pol: Muški
Poslato: 10.02.2010 u 22:48 | IP Prijavljen Citiraj Nikouro

prvo da vas pozdravim i pohvalim vas za sav trud na sajtu. izvinjavam se urednicima i odstalim uvazenim clanovima ako tema vec postoji sa slicnom problematikom ( mada verujem da je svaki problem na svoj nacin specifican ).
 dobio sam na poklon akvarijum ( 50-tak litara ) sa par ribica ( jedan borac i dve japanke ), potapajucom pumpom ( Atman AT-F302 ), i nesto malo podloge u njemu ( kamencici zanimljivih boja i oblika ). nazalost posle nekih nedelju dana, primetili smo da akvarijum curi. sreca, pa smo nasli jedan manji  dok ne osposobimo stari ili ne napravimo novi. ovaj novi ak. je otprilike nekih 20 litara .
problem ....
voda u ovom ak. je stalno "prljava","mutna" tj nije kao u nekim kojim sam vidjao i kako bi trebala da bude. filter tj sundjer svakodnevno a najkasnije svaki drugi dan ispiram i cistim .efekat je isti .... pokusao sam da menjam vodu jednom nedeljno ali posle desetak dana voda poprimi istu boju  i problem je ponovo prisutan....
drugi problem .....
pre par dana sam procitao da ova pumpa ( atman at-f302 ) moze da posluzi i za obogacivanje vode kiseonikom ( posto nemam nijednu biljku u ak. ), ali nazalost nemam sve prikljucke za nju kao ni ono malo crevo koje je potrebno za vazduh. hteo sam da vas zamolim da li neko slucajno ima te nastavke i to crevo a da mu nisu potrebni. hvala unapred ....
u medju vremenu, kupio sam i pumpu za zamenu vode tj ono crevo sa vakumom, nekoliko vestackih bljki ( cisto da ak. nebude prazan )...
evo jedne slike posle zamene vode
Click on image to open in new window
Povratak na vrh strane Verzija za štampu Vidi Nikouro's Lični podaci Traži ostale poruke čiji je autor Nikouro Poseti Nikouro's Homepage

Dario
Administrator

Administrator
Ciklid - matori ;)

Član od: 27.02.2006
Poruka: 3052
Poslato: 10.02.2010 u 23:21 | IP Prijavljen Citiraj Dario

Velike su to ribe i za 50L aq,potreban ti je veci aq barem 100L i bolja filtracija,u tom malom aq mozes da menjas vodu i peres filter na 2 sata opet ce biti isto(toliko mu treba da se zaprlja),pogotovo sto je 20L i polu prazan,znaci 10L,nema tu pomoci velike ribe i mali aq ne idu zajedno.

Podlogu i plasticno bilje mozes odmah baciti,a japanke pokloniti,mislim da je samo borcu sa mozda nekim muljarom (corydoras) i algarom (ancistrus) sasvim dovoljan 50L aq,naravno obavezna recna podloga/sljunak i pravo bilje.

Koristite pretragu.......s'rch
Povratak na vrh strane Verzija za štampu Vidi Dario's Lični podaci Traži ostale poruke čiji je autor Dario Poseti galeriju akvarijuma čiji je autor Dario Poseti Dario's Homepage

Pejc
Zaslužni član

Zaslužni član

Član od: 23.03.2004
National Flag of Srbija Srbija, Niška Banja
Poruka: 526
Poslato: 11.02.2010 u 14:27 | IP Prijavljen Citiraj Pejc

Poslusaj gosn. Daria i lepo iscitaj gomilu tema sa slicnom problematikom i raznoraznim uredjenjima akvarijuma pa se onda lagano "baci" na posao.
Ovo je, izvini zbog moje iskrenosti, cist promasaj. Sve ovo moze da se izbegne samo citanjem i gledanjem drugih tema. Prvo napravite sebi i ribicama problem pa se tek onda bacate na citanje.

Ivan301
Član

Član

Član od: 29.11.2009
National Flag of Srbija Srbija, Smederevo
Poruka: 20
Poslato: 11.02.2010 u 16:13 | IP Prijavljen Citiraj Ivan301

nemoj da peres filter i za par dana voda ce da se izbistri
Povratak na vrh strane Verzija za štampu Vidi Ivan301's Lični podaci Traži ostale poruke čiji je autor Ivan301 Poseti galeriju akvarijuma čiji je autor Ivan301

Nikouro
Član

Član

Poslato: 12.02.2010 u 11:46 | IP Prijavljen Citiraj Nikouro

da nevalja , nevalja. to znam i sam. kao i sto sam napisao , ovaj mali ak. je privremen dok nekrenem ovih dana sa izradom novog ak. i to sledecih dimenzija ( d x s x v ) 55 x 25 x 30 cm. koja ce litraza biti to neznam ali se nadam da ce biti dovoljan. evo i skice .... ako neko ima jos neki predlog ... izvolite ...

Povratak na vrh strane Verzija za štampu Vidi Nikouro's Lični podaci Traži ostale poruke čiji je autor Nikouro Poseti Nikouro's Homepage

Blue
Zaslužni član

Zaslužni član

Član od: 06.02.2003
National Flag of Srbija Srbija
Poruka: 800
Poslato: 12.02.2010 u 15:59 | IP Prijavljen Citiraj Blue

Oko 38 litara bruto. Znaci, vode manje od 35l, sto nije nikakav napredak od onog sa prve slike. Ako imas mesta za veci, bolje, ako ne, sta da se radi. Nego, zar ti nije jednostavnije da napravis akvarijum sa pravougaonom osnovom? 
Povratak na vrh strane Verzija za štampu Vidi Blue's Lični podaci Traži ostale poruke čiji je autor Blue Poseti Blue's Homepage

Nikouro
Član

Član

Poslato: 12.02.2010 u 16:16 | IP Prijavljen Citiraj Nikouro

mislim da jeste pravougaoni jednostavniji, ali takodje mislim da su ovakvi lepsi ...

max. dimenzija ak. koju mogu da smestim jeste 60 x 35 x 35 . preko ovog morao bih da pravim postolje i ostale komponente da dodajem u ak. ( druga pumpa, filter  ..... i ostalo ) . a i staklo bih trebao da menjam ( nabavio sam staklo debljine 6 mm )

Darkoni
Zaslužni član

Zaslužni član

Član od: 03.07.2008
National Flag of Netherlands Netherlands, Roterdam
Poruka: 218
Poslato: 12.02.2010 u 17:02 | IP Prijavljen Citiraj Darkoni

Bratac moj AQ je oko 120L debljina stakla je 4mm , tvojih 6mm je sasvim dovoljno za AQ
od 100L veruj mi sto veci AQ to ga je lahse odrzavati i stabilniji je kvalitet vode. Unutrasnji
filteri su nocna mora i u principu su nedovoljni za bilo koji AQ. Kao sto je kolega gore
napomenuo prosunjaj dobro ovaj sajt vidi sta te interesuje odluci sta ces da drzis od riba i
dali one mogu zajedno pa tek onda kreni. Ja sam zahvaljujuci ovom sajtu i ovim dobrim
ljudima pre 2 nedelje ponovo formirao moj AQ, odlucio se za odredjen biotop ( zivotnu
sredinu ) i prvo sve pripremio pa tek onda poceo da ubacujem ribice. Na ovih 120L imam
dve vrste patuljastih juznoamerickih ciklida kojima odgovara isti kvalitet vode i nista vise ,
neracunam cistace kojih imam 6 kom. i to je sve od ribljeg sveta sto imam u AQ sasvim
dovoljno da se ribe osecaju prijatno i bezbedno a samim tim i zdravo. Zato ti svetujem
polako procitaj pitaj vidi sta bi voleo da imas pa tek onda zaplovi ovim vodama. U
protivnom namucices i sebe i ribe.
Povratak na vrh strane Verzija za štampu Vidi Darkoni's Lični podaci Traži ostale poruke čiji je autor Darkoni Poseti galeriju akvarijuma čiji je autor Darkoni

Nikouro
Član

Član

Poslato: 14.02.2010 u 21:38 | IP Prijavljen Citiraj Nikouro

polako prikupljamo informacije o novom akvarijumu i njegovim stanovnicima. konacna dimenzija aq. je 60 x 35 x 35 ( eventualno mozda visina bude 40 cm ). to je ona mera koju mogu da smestim u sobi na odredjeno mesto. sve preko toga zahteva pravljenje i postalja za koje trenutno nemamo srestava ... narode moj pa inflacija je

Nikouro
Član

Član

Poslato: 24.02.2010 u 16:37 | IP Prijavljen Citiraj Nikouro

posto ste videli moj bedni aq. resio sam da napravim novi i to u skorije vreme. bilo je par ideja u vezi novog aq. ali smo se na kraju  opredelili  za ovaj aq.  samo .... potrebna mi je pomoc iskusnih akvarista ...
e ovako sam zamislio novi aq.  . bice tu svakojakih pitanja jednog amatera, zato vas molim da imate razumevanja .

kao sto i vidite, ovo su konacne dimenzije novog aq. . znaci, vise od ovog nemogu, jer nemam ni prostora a s'obzirom da sam podstanar ne bih se kockao da sutra pri selidbi  bude nesto sa aq.
lepljenje aq.
mislio sam da dno aq. bude takodje od stakla debljine 6 mm ali u onom proracunu stoji da osnova bude 10 mm. kakva su vasa iskustva, da li je u redu 6 mm za dno ???
takodje stoji da se aq. maji od 100 l lepi primerom 2, mada sam negde procitao da se svi aq. lepe primerom 1 bez obzira na velicinu tj zapreminu ??? i debljinu stakla ??? volio bih ovo da resim pre nego li isecem staklo ( tj staklorezac  ) .
trenutno sam pokupio lovorike za dva silikona. prvi je Silirub Aq.
i misljenja su podeljenja kao i za TKK Aq . prvi je skuplji za nekih sto pedeset dinara, ali posto je ovo srbija ovde nevazi sto skuplje to bolje, jer imamo dosta pijavica u drustvu. tako da cu morati da se oslonim  na vas .  posto ce aq. biti lepljen providnim silikonom, interesuje me kako da izvucem crne deblje linije po ivicama ...
sledeci nivo je poklopac odnosno osvetljenje aq. vec u nekoliko postova nailazim da odlicnu primenu u osvetljenju ima i stedljiva sijalica. ekonomicnije su i dugotrajnije. da li neko koristi ove sijalice i da li iste ispunjavaju normu za zivot ribica i biljaka ???

kao sto i vidite, planirao sam tri sijalice da postavim od 25 w. e sad , ( opet ono ... ) procitao sam da jacina osvetljenja netreba da prelazi litrazu aq. ???  s'obzirom da ovaj moj buduci aq. , kad se napuni sa vodom i popuni sa  svim ostali detaljima, da bi trebao biti nekih 65 l +-5l ( nadam se ??? ) .
osvetljenje aq. trebalo bi da traje nekih 12 sati ... kako i s'cime izvesti to ... predlog ??? da li pored ovih sijalica mogu jos neke da se upotrebe ???
biljke ... hmmm, bice ovde cupavo ....

znaci, ovo sam planirao da zasadim u aq. . da li mogu zajedno, kako, koja i po kom redu se sadi, to neznam. u ovom delu i te kako ocekujem vasu  pomoc . drugo, da li mogu ove biljke da se uzgajaju bez humusa ( ili vec ... ? ) ili mogu da uspevaju i na " obicnoj polozi " . prvenstveno me zanima prvi plan tj Hemianthus callit. Cuba . posto cu nju prvu da posadim ???
grejac bice od 100 w. mislim da je dovoljno.
povremeno ubacivanje CO2  (da ne bismo preterali ) pomocu tehnike uredi sam. dve boce, kvasac , secar , voda i prirodna reakcija.
filter, ah taj filter .... trenutno planiram unutrasnji filter, odnosno potapajuci Atman f 302 sa protokom od 450 l/min. da li je dovoljno. mislim ... s'obzirom da bi sama priroda trebala tu da reaguje nadam se da je 302-ka dovoljna ???
eventualna ugradnja spoljnjeg fitera  tj kanistra sa pregradama ....  malo je teze izvodljiva ( ali ne i nemoguca ). naime , mogao bih kanistar da ugradim uz aq. sa zadnje strane ili bi mi pristup bio otezan . tu cu morati jos malo informacije da prikupim. sam sistem kako funkcionise, koliki kanistar sa koliko pregrada  i t d.
e ono naj cudnije u celoj prici ... jos neznam koje ribice da ubacim u aq. mislim ima ih toliko i sve su lepe na svoj nacin, i sve su zanimljive na odredjeni nacin.
misljenja sam, da za njih imam jos vremena sobzirom da tek treba da formiram aq. i pripremim vodu za nove stanovnike ...
svaki predlog je dobro dosao, svaka kritika je prihvatljiva tako da ocekujem vasu pomoc iz vaseg iskusva .... hvala unapred

Fricky`88
Zaslužni član

Zaslužni član

Član od: 14.02.2010
National Flag of Srbija Srbija, Zeleznik
Poruka: 133
Poslato: 24.02.2010 u 20:54 | IP Prijavljen Citiraj Fricky`88

1. Hauba: Tu semu sa sijalicama si skroz omasio! Ja dosad nisam video sijalicu koja radi na 480V tj da na obe strane povezes fazu  znam sta ce da bude - 
Sijalice ti je najbolje da vezes redno a mozes i paralelno, valjda imas nekog iskustva u elektrici, mozes rucno da gasis svetlo ili da kupis tajmer mehanicki ili digitalni, imas ih svuda, isprogramiras i opustis se. Ja sam imao grolux neonku od 18w i nije zadovoljavala ali kad sam dodao jednu stedljivu od 20W vidi mu cudo, sve bljesti, biljke teraju ok. Bice to i vise nego sto ti treba jer one menjaju klasicnu sijalicu od jedno 200w nisam siguran...

2. FILTER: Atman 302 , na kraju ces da ga zamenis ako ostanes pri tome, nemoze ti pomoci ni 1002 (brojku sam lupio), najbolje ti je spoljni filter ili kanister, ako nemas mesta mozes i hang on filter ali to malo kosta, najeftiniji i najbolji ti je stakleni spoljni.
3. Za lepljenje aq bih se ja opredelio za 2. primer, ja sam tako uvek lepio, i tako mi deluje sigurnije, samo stavis tanak stiropor ispod aq da se on ugnjezdi kako njemu odgovara. Samo pazi da u secenju racunas i debljinu stakla, da ne bude posle neuklapanja, ko sto sam ja tako zaboravio da uracunam

A za ribe se ne sekiraj prvo ti sve napravi i iscikliraj pa tek onda, mada bi najbolje bilo da krenes sa zivorotkama ako si pocetnik, da te malo obraduju mrestom i ostalo...
A biljke bi bilo bolje da u pocetku koristih manje zahtevne dok sve ne dodje na svoje mesto...
Povratak na vrh strane Verzija za štampu Vidi Fricky`88's Lični podaci Traži ostale poruke čiji je autor Fricky`88

Fricky`88
Zaslužni član

Zaslužni član

Član od: 14.02.2010
National Flag of Srbija Srbija, Zeleznik
Poruka: 133
Poslato: 24.02.2010 u 21:02 | IP Prijavljen Citiraj Fricky`88

A da, i za te biljke koje si planirao je bolje da imas treset ispod podloge, da se nebi razocarao kad pocnu da se suse, kao sto je kod mene bilo. Mozda jedno kilo treseta ispod podloge i sve da buja. A CO2 se tek kasnije koristi kad se aq puno ubilji, tek tad je korisno ubacivati CO2, inace odma u pocetku moze ribice da 
Povratak na vrh strane Verzija za štampu Vidi Fricky`88's Lični podaci Traži ostale poruke čiji je autor Fricky`88

Marko_pa
Zaslužni član

Zaslužni član

Član od: 19.11.2009
National Flag of Srbija Srbija, Pančevo
Poruka: 231
Poslato: 24.02.2010 u 21:11 | IP Prijavljen Citiraj Marko_pa

Sto se tice lepljenja, uvek radim po prvom principu t.j. stranice pored dna i bocne unutar prednje i zadnje.
6mm je sasvim dovoljno za te dimenzije. moj od 70*35vis.*52 je od sestice a od 5mm 60*35*52i zasvaki slucaj lajsne doz gornje ivice i na dnu.
Sto se tice silikona sa tkk za akvariume sam koristio pri izradi 130*50*40 a najverovatnije ce ici i za 140*60*67
Nece ti biti previse svetla. Ljudi stavljaju i mnogo vise, U tvom slucaju bi bilo mesto vise od 1W po litru a to je srednja osvetljenost.
Sto se tice biljaka, prepustam pametnijima.
Povratak na vrh strane Verzija za štampu Vidi Marko_pa's Lični podaci Traži ostale poruke čiji je autor Marko_pa

Petar_Kozic
Zaslužni član

Zaslužni član

Član od: 25.04.2004
National Flag of Srbija Srbija, Vinča
Poruka: 421
Poslato: 24.02.2010 u 23:53 | IP Prijavljen Citiraj Petar_Kozic

Staklo 6mm je dovoljno.

Lepi se iskljucivo po primeru 1. , a evo i objasnjenje slikovito:

Slobodno TKK samo da mu nije istekao rok.

Crne ivice mogu da se urade sa ORACAL folijom. Ima neogranicenu garanciju na vlagu i vodu u zatvorenom prostoru. Mogu da ti iseku na cutter-u po dimenziji. Cena je negde oko 250din/m2.

Filter ef-302 mozes odmah da otpises jer ce posle mesec dana zavrsiti u kanti jer nema sanse ali nema sanse da to isfiltrira kako treba. Samo stakleni pregradni ili kanister.

CO2 ne valja ubacivati povremeno jer velika kolebanja CO2 doprinose stvaranju algi. Znaci ili CO2 ili bez njega.

Mogu da se koriste stednljive sijalice ali bih preporucio da bude jedna manje stedljiva na korist jedne gro-lux neonke da malo upotpuni spektar. To je moje misljenje.

Za biljke ce strucniji dati komentar, ali ja bih hranjivu podlogu preporucio.

Grejac 100W sasvim dovoljan.

Povratak na vrh strane Verzija za štampu Vidi Petar_Kozic's Lični podaci Traži ostale poruke čiji je autor Petar_Kozic Poseti galeriju akvarijuma čiji je autor Petar_Kozic Poseti Petar_Kozic's Homepage

Skok na forum Ukupno strana: 2 1 2

Pošalji odgovorDodaj temu

Verzija za štampu Verzija za štampu
Vi ne možete slati nove teme
Vi ne možete odgovarati na poruke
Vi ne možete brisati svoje poruke
Vi ne možete menjati svoje poruke
Vi ne možete praviti nove ankete
Vi ne možete glasati na anketama

Ova strana je generisana za 0.2344 sekundi. Powered by SOOP Portal version Raven RC2