Aktivne temeAktivne teme  Prikaži spisak članova forumaSpisak članova  Pretraga forumaPretraga  PomoćPomoć
  RegistracijaRegistracija  PrijavaPrijava

Navigacija na sajtu

Statistika
Osoba na sajtu: 79
Gostiju: 79
Robota: 0
Članova: 0
Broj članova: 4347
Najnoviji korisnik foruma: Yaesu
Najviše poseta: 316
Dana: 11.03.2017
Članova [0], Gostiju [309]

Poslednjih 10 poruka
Vidi zadnju poruku Skalari - mrest - pitanje
Autor: Vedry
Forum: Ribe - Mrest

Poslata: 24.05.2020 u: 13:10

Vidi zadnju poruku Šta još od životinja imate?
Autor: Milos87popovic
Forum: Ostale životinje

Poslata: 14.10.2019 u: 12:01

Vidi zadnju poruku zamena vode
Autor: Luna5
Forum: Voda

Poslata: 21.02.2019 u: 16:25

Vidi zadnju poruku Preporuka biljaka za novi akvarijum
Autor: Dario
Forum: Biljke

Poslata: 05.08.2018 u: 10:22

Vidi zadnju poruku test
Autor: Srle
Forum: Ostalo

Poslata: 19.11.2017 u: 10:47

Vidi zadnju poruku Poklanjam 2 akvarijuma
Autor: dr Bouz

Poslata: 09.09.2017 u: 12:17

Vidi zadnju poruku Projekat prvog ciklidnog akvarijuma
Autor: Nikouro
Forum: Ribe - Ciklidi

Poslata: 23.04.2017 u: 22:26

Vidi zadnju poruku Bela tetra napada crny
Forum: Ribe

Poslata: 18.08.2016 u: 19:17

Vidi zadnju poruku problem spoljasnji filter

Poslata: 18.08.2016 u: 19:01

Vidi zadnju poruku Gupike i borac....
Autor: Blacky
Forum: Ribe

Poslata: 23.06.2016 u: 20:58

Traži

Web www.akvaristika.org

AdSense

Voda
 Akvaristika » Voda
Tema Naslov: CO2 i O2 Pošalji odgovorDodaj temu
Skok na forum Ukupno strana: 2 1 2
Autor
Poruka Predhodna tema | Sledeća tema 
Petar_Kozic
Zaslužni član

Zaslužni član

Član od: 25.04.2004
National Flag of Srbija Srbija, Vinča
Poruka: 421
Pol: Muški
Poslato: 04.02.2010 u 14:41 | IP Prijavljen Citiraj Petar_Kozic

Imam jednu nedoumicu.

Nesto mi zvuci logicno, nesto ne.

Ako se u akvarijum dodaje CO2 da li dodavanjem O2 ili ti kiseonika preko vazdusne pumpe ponistava dejstvo CO2 ?

Hvala svima.

Povratak na vrh strane Verzija za štampu Vidi Petar_Kozic's Lični podaci Traži ostale poruke čiji je autor Petar_Kozic Poseti galeriju akvarijuma čiji je autor Petar_Kozic Poseti Petar_Kozic's Homepage

Haracin
Zaslužni član

Zaslužni član

Član od: 10.07.2008
National Flag of Srbija Srbija, Beograd
Poruka: 1581
Poslato: 04.02.2010 u 14:51 | IP Prijavljen Citiraj Haracin

Da,ponistava se dejstvo,ili jedno ili drugo.

Masterslave
Član

Član

Član od: 26.02.2006
National Flag of Srbija Srbija, Zemun, Beograd
Poruka: 56
Poslato: 04.02.2010 u 14:58 | IP Prijavljen Citiraj Masterslave

Mislim da dodavanje O2 u akvarijum treba raditi jedino nocu, kada biljke ne trose CO2, dok ribice disu cak i dok spavaju Smile.

Jedino bi bilo dobro dodavati istu kolicinu O2 nocu kao i CO2 kako bi koncentracija CO2 ostajala priblizno konstantna.
Povratak na vrh strane Verzija za štampu Vidi Masterslave's Lični podaci Traži ostale poruke čiji je autor Masterslave Poseti galeriju akvarijuma čiji je autor Masterslave

Haracin
Zaslužni član

Zaslužni član

Poslato: 04.02.2010 u 15:05 | IP Prijavljen Citiraj Haracin

U dobro ubiljenom akvarijumu nije potrebno dodavanje O2 nikada,i tu nema filozofije.Ako su biljkama obezbedjeni svi uslovi stvorice dovoljno kiseonika,tako da ribe ne mogu da ostanu bez njega.

Petar_Kozic
Zaslužni član

Zaslužni član

Član od: 25.04.2004
National Flag of Srbija Srbija, Vinča
Poruka: 421
Poslato: 04.02.2010 u 15:21 | IP Prijavljen Citiraj Petar_Kozic

To mi je trebalo.

Kolege hvala na informacijama.

Povratak na vrh strane Verzija za štampu Vidi Petar_Kozic's Lični podaci Traži ostale poruke čiji je autor Petar_Kozic Poseti galeriju akvarijuma čiji je autor Petar_Kozic Poseti Petar_Kozic's Homepage

Sloba Z
Zaslužni član

Zaslužni član

Član od: 07.05.2009
National Flag of Srbija Srbija, Beograd (Resnik)
Poruka: 337
Poslato: 04.02.2010 u 17:56 | IP Prijavljen Citiraj Sloba Z

ali ima jedna stvar kod mene recimo kad danju dodajem kiseonik u jedan cosak aq a u drugi co2 bibice se ponasaju super i sve je ok ! ali kad iskljucim O2 onda nastaje 'problem 'muljari i ancitrusi i dosata drugih ribica sa vremena na vreme izranjaju na povrsinu ????? A svi znamo da imam dosta ubiljeen aq pa sta onda tu moze biti ?? i da li smeta da u jednom cosku bude co2 a u drugom O2 ?? aq je duzine 90 cm ..

Dušan79
Član

Član

Član od: 19.07.2009
National Flag of Srbija Srbija, Beograd, Zvezdara
Poruka: 88
Poslato: 04.02.2010 u 20:23 | IP Prijavljen Citiraj Dušan79

Citiraj: Haracin
U dobro ubiljenom akvarijumu nije potrebno dodavanje O2 nikada,i tu nema filozofije.Ako su biljkama obezbedjeni svi uslovi stvorice dovoljno kiseonika,tako da ribe ne mogu da ostanu bez njega.

Po toj logici, koja se meni svidja, u dobro "uribljen" akvarijum ne treba dodavati CO2 jer ga ribe proizvode i biljke nikako ne mogu da ostanu bez njega!

Inace, ne dodajete vi ljudi, O2 nego vazduh, a O2 je samo jedna od komponenti vazduha, dodavanjem vazduha cak se i neki procentic CO2 dodaje!

Sad cete osuti paljbu po meni, ja u svoje akvarijume uopste ne dodajem CO2 vec 2 meseca i milina, bilje uziva ribe uzivaju i ja uzivam!

Dušan79
Član

Član

Član od: 19.07.2009
National Flag of Srbija Srbija, Beograd, Zvezdara
Poruka: 88
Poslato: 04.02.2010 u 20:29 | IP Prijavljen Citiraj Dušan79

Citiraj: Sloba Z
ali ima jedna stvar kod mene recimo kad danju dodajem kiseonik u jedan cosak aq a u drugi co2 bibice se ponasaju super i sve je ok ! ali kad iskljucim O2 onda nastaje 'problem 'muljari i ancitrusi i dosata drugih ribica sa vremena na vreme izranjaju na povrsinu ????? A svi znamo da imam dosta ubiljeen aq pa sta onda tu moze biti ?? i da li smeta da u jednom cosku bude co2 a u drugom O2 ?? aq je duzine 90 cm ..

Slobo, za koridorase je to normalno ponasanje.
Dodavanje razlicitih gasova, po kako ti kazes coskovima, ne moze nikako da smeta, osim ako ti koncentracija CO2 ne predje debelo preko 30ppm. I ne moze to nikako da ponistava jedno drugo, u vodi se gasovi rastvaraju isto kao i u vazduhu. Zamisli kada bi dodavanje CO2 u atmosferu ponistavalo O2 pa pocrkali bi poodavno! Poenta je da je velika koncentracija CO2 losa za nas, ziva bica koja apsorbuju O2 iz vazduha!

Thalassoma
Zaslužni član

Zaslužni član

Član od: 27.09.2009
Poruka: 161
Poslato: 04.02.2010 u 21:03 | IP Prijavljen Citiraj Thalassoma

Citiraj: Dušan79
Citiraj: Haracin

Po toj logici, koja se meni svidja, u dobro "uribljen" akvarijum ne treba dodavati CO2 jer ga ribe proizvode i biljke nikako ne mogu da ostanu bez njega!

Inace, ne dodajete vi ljudi, O2 nego vazduh, a O2 je samo jedna od komponenti vazduha, dodavanjem vazduha cak se i neki procentic CO2 dodaje!

Sad cete osuti paljbu po meni, ja u svoje akvarijume uopste ne dodajem CO2 vec 2 meseca i milina, bilje uziva ribe uzivaju i ja uzivam!

Drugar! Nije bas da u vazduhu imas "neki procentic Co2 vec je u pitanju kolicina od 0,04% (pa cak i nesto manje). Inace, iako nisam pobornik dodavanja Co2 u akvarijumsku vodu, cinjenica je da to prija biljkama iz mnogo razloga. Jedan je taj sto u prirodnom stanistu, biljke veci deo Co2 dobijaju usled raspadanja organskih materija a kao nusprodukt nastaje metan i Co2 i to vrlo cesto u izuzetno visokim koncetracijama (gde nema dovoljnog strujanja vode). Uz to, nije isto ako u akvarijumu imas 40-ak neonki ili 10 npr. oskara. Svakako da ce ovi potonji da proizvode mnogooo vise Co2 (mada znamo da oni i ne bi dozvolili nikakvo bilje u akvarijumu:-). Dakle, hemizam vode je mnogo komplikovana stvar. Uostalom, dodavanjem Co2 povecavamo kiselost vode sto je pozeljno kod vecine vrsta bilja i ribica.

Povratak na vrh strane Verzija za štampu Vidi Thalassoma's Lični podaci Traži ostale poruke čiji je autor Thalassoma Poseti Thalassoma's Homepage

Haracin
Zaslužni član

Zaslužni član

Poslato: 04.02.2010 u 21:18 | IP Prijavljen Citiraj Haracin

@Slobo,

Koriji to stalno rade,nekada vise,nekada manje,oni su pravi indikator zasicenosti vode kiseonikom.
Jedini razlog tome sto ostale''izranjaju'',moze biti da imas preveliku koncentraciju CO2,tj.previse ga ubacujes,a nemas dovoljno biljaka,da ga iskoriste i stvore O2.Jednostavno,ubacuj manje i sve ce biti u redu,CO2 ce da se trosi dok ce kiseonika biti vise,ali to mora da bude propraceno i zadovoljenjem biljaka mikro i makro elementima.

@Dusane,

Po toj logici,u 200 litara bi trebalo imati 200 riba pristojne velicine da bi se zadovoljili zahtevi biljaka za CO2,sto je,slozicemo se,nemoguce.

Sloba Z
Zaslužni član

Zaslužni član

Član od: 07.05.2009
National Flag of Srbija Srbija, Beograd (Resnik)
Poruka: 337
Poslato: 04.02.2010 u 22:04 | IP Prijavljen Citiraj Sloba Z

sto se tice toga da dodajem mnogo co2 mislim da to nije slucaj jer dodajem otprilike 1 mehur na svaku 2 sek .. a sto se tice biljka svi ste videli aq ako niste evoga u mom potpisu ... a evo slucaj mog kozicnjaka od 20 l imam u njemu 3 Rotala rotundifolia , Limnophila sessiliflora, i mahovinu i ricu vezanu za kamenje i sve napreduje kao ludo i to bez co2 a u podlozi imam samo jednu kuglicu gline i nista vise !! dok u velikom aq imam sve ove biljke i plus co2 i neke biljke kao rotala nikako da krenu sa rastom ...tako da mislim da co2 i nema neko veliko dejstvo u rastu bilja nego je svetlo najbitnije !!!

Burda
Član

Član

Član od: 28.12.2009
National Flag of Makedonija Makedonija, Skopje
Poruka: 87
Poslato: 04.02.2010 u 23:09 | IP Prijavljen Citiraj Burda

slobo bas si me utesio danas mi je prvi dan da ubacujem co2

Zopex2008
Zaslužni član

Zaslužni član

Član od: 07.10.2008
Poruka: 276
Poslato: 05.02.2010 u 06:02 | IP Prijavljen Citiraj Zopex2008

Za ancistruse nikako nije normalno da izlaze na povrsinu i gutaju vazduh. Ocit je nedostatak kiseonika.

Blue
Zaslužni član

Zaslužni član

Član od: 06.02.2003
National Flag of Srbija Srbija
Poruka: 800
Poslato: 05.02.2010 u 07:25 | IP Prijavljen Citiraj Blue

...tako da mislim da co2 i nema neko veliko dejstvo u rastu bilja nego je svetlo najbitnije !!!

Lose mislis. Zarad opsteg prosperiteta, ajmo svi da uzmemo knjigu iz biologije i procitamo osnovne stvari o fotosintezi.
Povratak na vrh strane Verzija za štampu Vidi Blue's Lični podaci Traži ostale poruke čiji je autor Blue Poseti Blue's Homepage

Skok na forum Ukupno strana: 2 1 2

Pošalji odgovorDodaj temu

Verzija za štampu Verzija za štampu
Vi ne možete slati nove teme
Vi ne možete odgovarati na poruke
Vi ne možete brisati svoje poruke
Vi ne možete menjati svoje poruke
Vi ne možete praviti nove ankete
Vi ne možete glasati na anketama

Ova strana je generisana za 0.2539 sekundi. Powered by SOOP Portal version Raven RC2