Aktivne temeAktivne teme  Prikaži spisak članova forumaSpisak članova  Pretraga forumaPretraga  PomoćPomoć
  RegistracijaRegistracija  PrijavaPrijava

Navigacija na sajtu

Statistika
Osoba na sajtu: 75
Gostiju: 75
Robota: 0
Članova: 0
Broj članova: 4332
Najnoviji korisnik foruma: Snehashah456
Najviše poseta: 316
Dana: 11.03.2017
Članova [0], Gostiju [309]

Poslednjih 10 poruka
Vidi zadnju poruku zamena vode
Autor: Luna5
Forum: Voda

Poslata: 21.02.2019 u: 16:25

Vidi zadnju poruku Preporuka biljaka za novi akvarijum
Autor: Dario
Forum: Biljke

Poslata: 05.08.2018 u: 10:22

Vidi zadnju poruku test
Autor: Srle
Forum: Ostalo

Poslata: 19.11.2017 u: 10:47

Vidi zadnju poruku Poklanjam 2 akvarijuma
Autor: dr Bouz

Poslata: 09.09.2017 u: 12:17

Vidi zadnju poruku Projekat prvog ciklidnog akvarijuma
Autor: Nikouro
Forum: Ribe - Ciklidi

Poslata: 23.04.2017 u: 22:26

Vidi zadnju poruku Bela tetra napada crny
Forum: Ribe

Poslata: 18.08.2016 u: 19:17

Vidi zadnju poruku problem spoljasnji filter

Poslata: 18.08.2016 u: 19:01

Vidi zadnju poruku Gupike i borac....
Autor: Blacky
Forum: Ribe

Poslata: 23.06.2016 u: 20:58

Vidi zadnju poruku Japanke bolesne!
Forum: Bolesti riba

Poslata: 30.04.2016 u: 12:13

Vidi zadnju poruku koja je ovo biljka
Autor: Baia82
Forum: Biljke

Poslata: 27.02.2016 u: 17:40

Traži

Web www.akvaristika.org

AdSense

Ribe - Ciklidi
 Akvaristika » Ribe - Ciklidi
Tema Naslov: Neolamprologus leleupi Pošalji odgovorDodaj temu
Skok na forum  
Autor
Poruka Predhodna tema | Sledeća tema 
Buca
Gost

Gost

Član od: 21.08.2003
National Flag of Srbija Srbija, Novi Beograd
Poruka: 998
Pol: Muški
Poslato: 05.06.2004 u 02:59 | IP Prijavljen Citiraj Buca

Pa pošto sam pomenuo u jednoj od prethodnih tema da će posebno biti reči o ciklidima iz mog novog akvariuma, želeo bih krenuti od najbrojnijih i najstarijih stanovnika istog.

Latinski naziv: Neolamprologus leleupi

Obratite pažnju da se može se naći i pod sledecim nazivima

Lamprologus leleupi
Lamprologus leleupi leleupi
Neolamprologus leleupi leleupi

Popularni naziv: Limun Ciklid, ali taj naziv je retko u upotrebi u našim krajevima

Poreklo: Afrika, jezero Tanganjika.

Ishrana: svaštojed, prija mu živa hrana ali je sama riba odavno naviknuta na suvu hranu, bilo u flekicama ili granulama.

Temperatura: 24-27c

pH: 7.5-9.0

Tvrdoća: 12.0dH-18.0dH

Izgled: Kada su mladi jako je teško razlikovati mužjake od ženki, ali kod odraslih primeraka je to očiglednije. Dominantan mužjak zna da poraste i do 12cm dok ženke retko kada dostignu veličinu veću od 9cm. Ali nije redak slučaj da mužjak bude i duplo veći od ženke.

Parenje: Ženka obično položi na zid pećine i do 100. jaja, Mužjak brani teritoriju ispred, dok ženka obično brani jaja u samoj pećini. Za parenje je obično potrebna veća temperatura vode od 26. pa do 29.c

Click on image to open in new window

Napomena: Kod Lelupija postoji više varijeteta, jedan od prvih i najčešćih varijateta je žute boje, otud na zapadu je i dobio popularan nadimak Limun Ciklid. Pored toga mogu se još naći Oranž ( na slici gore ) najpopularniji i najpristupačniji kod nas i blue lip, tj plavousni. Postoje i retki varijateti sivog i tamnog gotovo crnog leleupija ali oni su retki i na zapadu a kod nas mislim da nikada nisu ni bili uveženi.

Buca
Gost

Gost

Poslato: 06.06.2004 u 01:03 | IP Prijavljen Citiraj Buca

Želeo bi još dodati da je lelupi ciklid u pravom smisli te reči. Ne bi ga preporučio početnicima ali zato ako ulazite u čudesni svet ciklida, a imate iskustva u akvaristici, on je odlična riba za start.

Prvo ne pomišljajte da ga stavljate u zajednički akvarium, teritorijalan je i mužjak zna biti izuzetno agresivan kad je mrest u pitanju. Takodje dominantan mužjak ima osobinu sličnu borcima, a to je da će maltretirati ženku, tako da je za istu najbolje da ima dosta mesta za skrivanje, ne samo da bi u pećinicama polagala jaja, već i kao zaklon od mužjaka.

Na slici dole je retka prilika kada sam uhvatio u isti kadar matičnog mužjaka i matičnu ženku, pošto se ona ili većma krije u kamenju od njega ili je na  bezbednom odstojanju od njega za svaki slučaj. Ako bolje primetite, videćete da je odrasli mužjak gotova dvaput veći od ženke.

Bojko
Zaslužni član

Zaslužni član
Cichlidae King

Član od: 31.10.2003
National Flag of Slovenia Slovenia
Poruka: 2375
Poslato: 06.06.2004 u 19:28 | IP Prijavljen Citiraj Bojko

Dobro Buca ,mada mogu i ja da dodam par detalja oko N.leleupija.

Neolamprologus leleupi ubraja se u grupu Lamprologini,a prvi ih opisao ihtiolog Poll 1956 godine.

U jezeru Tanganyika,njih se nadje u pretežito u djelu jezera Tanganyika,koje je pod Zairom,više manje u pličaku,dubine do 2 metra,a prirodno okruženje jeste obala od skala.

A zanimljivo,je i ta činjenica da se pored N.leleupija,znade i vrsta N.leloupi /Poll 1948 godine/,pa tako ponekad i nastade neka zbrka.Ta N.leloupi jeste više sivi odnosno biserne boje,a manji od N.leleupija.

A na kraju ,moram da napomenem,da o tom ciklidu ima i ,na 4.strani,zanimljiv članak od Pece,pa valja,ga i pročitati,pa da bude slika o Neolamprologusu još jasnija.

Bojko
Zaslužni član

Zaslužni član
Cichlidae King

Poslato: 07.06.2004 u 21:59 | IP Prijavljen Citiraj Bojko

Znam Buca,da su tvoji ciklidi več odavno "pripitomljeni",mada me malo zbunili tvoji parametri odnosno kemizam vode,jako su široki.

Ako pogledamo sam kemizam vode u jezeru Tanganyika,vidjet čemo,da su vrednosti pH,tvrdoče i temperature,jako stabilni,ustvari jezero Tanganyika ima ,po mišljenju mnogih naučnika,najstabilniji kemizam vode na svijetu.

• Temperatura: 26 stupnjeva jeste najidealnija
  • Ph : 8,8 - 9,3
  • dKH 14

I naravno ,baš zbog tih i još nekih "sitnica" Tanganyika ciklidi ubraju se medju zahtevnije vrste,odnosno baš su pravi za nekog več iskusnog akvarista.

No da reknem još po koju,jeste neminovno,da se Tanganyika ciklidi navikne i na neke druge uslove,ali u sebi još imaju nešto prirodno,pa je na nama,da li čemo im priuštiti to.

Ja recimo imam Tropheuse u vodi slični gore navedenoj

Buca
Gost

Gost

Poslato: 09.06.2004 u 01:24 | IP Prijavljen Citiraj Buca

Hvala Bojko

Da odgovorim na par tvojih pitanja i na jedno koje si mi postavio u Beogradu kad si bio, vezanu za boju mladih leleupija.

- U ekspedicijama i istrazivanjima koja su poduzeta u poslednjih par godina doslo se do zanimljivih podataka kad je obitavaliste leleupija u pitanju. Prvo on zivi na skalama ali se moze naci i do dubina od 30.metara u samom jezeru, sto pokazuje da ima i u prirodnom stanistu poprilicno veliku toleranciju na veliki raspon temperature vode.

- Drugo kada je dugogodishnja praksa drzhanja i uzgoja istog u akvarijumima rech, pretezno u USA, doshlo se do zanimljivih zakjluchaka kada je isti u pitanju. Sama ph vrednost vode mu ne smeta toliko, bezbroj je primera gde je isti drzan u gotovo pH neutralnoj vodi a da mu nije smetalo, dok se ispostavilo da mu je sa druge strane jako bitna kH odnosno karbonatna tvrdoca vode. Pre svega ista mu je jako znacajna zbog mresta.

- Tanganjikanci koji se dugo drze u  akvariumima poput leleupija i nisu toliko zahtevni u odnosu na tropheuse, ali postoji dilema oko izmene vode kod istih. Jedni su mishljenja da je bolje menjati po malo vode cesto ( do 20 % nedeljno) dok drugi misle da im treba menjati i do 50% vode  minimum nedeljno. Oko ovoga josh nema usaglashenog mishljenja jer '' sto vazhi kod mene ne mora znaciti da ce vaziti i kod tebe '' je stara akvaristicka izreka u kojoj ima puno istine.

- I za kraj ako se secas da si me pitao u Beogradu sto su mladi leleupi iz domacih mrestova bledji od uvoznih, pogledaj sliku dole.

Da bi se kolorit istih najlepse video, ne treba ih drzati u velikim grupama, par ili na akavrijum od 200l ne vise od 6. komada. na slici dole mozhes videti mlade zajedno sa starim muzjakom ( ocem ) i videti da otkad su u vecem  akvarijumu i od kada im se broj smanjio sa 21. na 4. da im se boja pojachala a kako postaju sve stariji to im je boja sve lepsha i sve vishe nalik na roditelje.

Bojko
Zaslužni član

Zaslužni član
Cichlidae King

Poslato: 09.06.2004 u 21:34 | IP Prijavljen Citiraj Bojko

E pa Buca lepo si mi objasnioali uvijek postoji ili.

Dakle,da se osvrnem na tvoju prvu tvrdnju,jeste ,da se N.leleupije nadje i u dubini 30 metara,mada oni su kroz tamo,mislim,ne idu oni gore,dole.Ipak je to neka populacija navikla na tu dubinu i temperaturu.Ja mislim,da neke promjene temperature u akvariju štete ribama,pogotovo treba to imati u vidu,kod promjene vode u akvariju.A isto zna se,da se ribe,pa i ciklidi nisu neki izuzetki mreste u nekoj idalnoj vodi,gdje su svi parametri nekako identički onima u prirodi,pa eto opet valja biti brižljiv po tom pitanju.

A tvoja tvrdnja,da su neki ciklidi više prilagodljivi od drugih sasvim je tačna.Po tom pitanju i jeste Tropheusi,kao takvi najosjetljivi na promjene kemizma vode.

Što se mene pita,ja sam ,a i to sam radim,da se menja 50% vode nedeljno,barem meni se to pokazivalo kao jako dobar potez.Ali u tvom akvariju,gdje vrvi od bilja,pa bi se moglo promeniti i 30% vode nedeljno,ipak i bilje ima neku ulogu u"sredjivanju" vode.Ali meri parametre vode,gledaj ponašanje ciklida,pa češ sam da shvatiš koliko % vode ,jeste za tvoje ciklide najidealnije.

A što se tiče boje,hvala ti na odgovoru.A to sam pitao iz prostog razloga što je JZH imao neke N.leleupije tamno narandžaste,dok neki su bili samo narandjasti,ali eto fino si objasnio.

A sad Buca,može sledeči tvoj "podstanar" da ga obradiš?

Preki
Zaslužni član

Zaslužni član

Član od: 07.01.2004
National Flag of Srbija Srbija, Beograd
Poruka: 126
Poslato: 10.06.2004 u 01:31 | IP Prijavljen Citiraj Preki

Buca kuca:

Citiraj: Buca

- U ekspedicijama i istrazivanjima koja su poduzeta u poslednjih par godina doslo se do zanimljivih podataka kad je obitavaliste leleupija u pitanju. Prvo on zivi na skalama ali se moze naci i do dubina od 30.metara u samom jezeru, sto pokazuje da ima i u prirodnom stanistu poprilicno veliku toleranciju na veliki raspon temperature vode.

A ja sam negde cuo da jezero Tanganjika ima najmanju temperaturnu razliku od povrsine do dna  na svetu . Ustvari da je razlika samo 2 Celzijusova stepena , kao zbog nekih toplih izvora ili tako necega. Ako bi tako bilo onda nema velikog raspona temp. na 2 ili 30m . Ispravite me ako sam to pogresno cuo, nemam nikakvu literaturu nit sam podatak proveravao.

Pozdrav !

Alzo
Član

Član

Član od: 25.12.2003
National Flag of Srbija Srbija, Beograd
Poruka: 48
Poslato: 10.06.2004 u 10:07 | IP Prijavljen Citiraj Alzo

To za temperaturu je prilicno tacno!  Razlika izmedju povrsinske temperature i one na dubini od 500m je, u proseku 3c!!!

Jezero Tanganyika je nastalo 'cepanjem' kontinenta i sam njegov oblik ukazuje na to (dugacko, usko i jako duboko).  Vulkanske aktivnosti na dnu jezera greju vodu i samim tim podizu temperaturu na velikim dubinama i ujednacavaju je sa povrsinskom.  Ne treba zaboraviti da je Tanganyika skoro na samom Ekvatoru tako da ni godisnja doba nisu faktor tj. nema vecih oscilacija temperature vazduha.

Sto se Leleupija tice, njihova ishrana veoma utice na kolorit.  Hrana koja moze da ih 'ofarba' prirodnijim putem je Tetra diskus, Koi sticks, Hikari Bio Gold, Red Parrot i sl.

Povratak na vrh strane Verzija za štampu Vidi Alzo's Lični podaci Traži ostale poruke čiji je autor Alzo Poseti galeriju akvarijuma čiji je autor Alzo Poseti Alzo's Homepage

Bojko
Zaslužni član

Zaslužni član
Cichlidae King

Poslato: 10.06.2004 u 10:24 | IP Prijavljen Citiraj Bojko

Pa eto dodatnih objašnenja,što opet doveza nas do toga,da je kemizam vode u jezeru Tanganyika stabilan,ta,da kao takav mora se uspostaviti i u akvariju.Pa i zbog toga valjajau T.ciklidi malo "ozbilniji od Malawi ciklida.

A i podatak od Alza o ishrani i obojenosti N.leleupi-ja nije za odmet,i sadtreba za neku idealnu boju iskombinirati savjet Buce i Alza i eto lepo obojenih N.leleupi-ja.

I eto ispostavi se i to,da puno glava puno znade,pa se taj rek i kod priče o N.leleupijima pokazao kao valjan.

Ali u stvari to je i draž foruma,onako da se piše argumentirano,zanimljivo i da se tvrdnje podkrepe a na kraju dodje do nekog zanimljivog zaključka,koji je eto zanimljiv za mnoge nove ciklid fanove.

Skok na forum  

Ako želite da pošaljete odgovor na ovaj niz, uloguj
Ako još niste član foruma, rešenje je registracija

Pošalji odgovorDodaj temu

Verzija za štampu Verzija za štampu
Vi ne možete slati nove teme
Vi ne možete odgovarati na poruke
Vi ne možete brisati svoje poruke
Vi ne možete menjati svoje poruke
Vi ne možete praviti nove ankete
Vi ne možete glasati na anketama

Ova strana je generisana za 0.2383 sekundi. Powered by SOOP Portal version Raven RC2