Aktivne temeAktivne teme  Prikaži spisak članova forumaSpisak članova  Pretraga forumaPretraga  PomoćPomoć
  RegistracijaRegistracija  PrijavaPrijava

Navigacija na sajtu

Statistika
Osoba na sajtu: 52
Gostiju: 52
Robota: 0
Članova: 0
Broj članova: 4372
Najnoviji korisnik foruma: Martin498
Najviše poseta: 209
Dana: 03.03.2022
Članova [0], Gostiju [208]

Poslednjih 10 poruka
Vidi zadnju poruku Pozdrav od Pedje i Sladje
Autor: Dario
Forum: Komentari, želje i pozdravi

Poslata: 07.04.2022 u: 21:42

Vidi zadnju poruku Pozdrav za clanove iz 2003 god
Forum: Komentari, želje i pozdravi

Poslata: 07.04.2022 u: 21:32

Vidi zadnju poruku test
Autor: ZorK
Forum: Ostalo

Poslata: 09.12.2021 u: 10:50

Vidi zadnju poruku Armatura za neonke?
Autor: Milandc

Poslata: 01.03.2021 u: 08:13

Vidi zadnju poruku Skalari - mrest - pitanje
Autor: Vedry
Forum: Ribe - Mrest

Poslata: 24.05.2020 u: 13:10

Vidi zadnju poruku Šta još od životinja imate?
Autor: Milos87popovic
Forum: Ostale životinje

Poslata: 14.10.2019 u: 12:01

Vidi zadnju poruku zamena vode
Autor: Luna5
Forum: Voda

Poslata: 21.02.2019 u: 16:25

Vidi zadnju poruku Preporuka biljaka za novi akvarijum
Forum: Biljke

Poslata: 05.08.2018 u: 10:22

Vidi zadnju poruku Poklanjam 2 akvarijuma
Autor: dr Bouz

Poslata: 09.09.2017 u: 12:17

Vidi zadnju poruku Projekat prvog ciklidnog akvarijuma
Autor: Nikouro
Forum: Ribe - Ciklidi

Poslata: 23.04.2017 u: 22:26

Traži

Web www.akvaristika.org

AdSense

Ostalo
 Akvaristika » Ostalo
Tema Naslov: Biotop reke Gang Pošalji odgovorDodaj temu
Skok na forum Ukupno strana: 3 1 2 3
Autor
Poruka Predhodna tema | Sledeća tema 
Haracin
Zaslužni član

Zaslužni član

Član od: 10.07.2008
National Flag of Srbija Srbija, Beograd
Poruka: 1581
Pol: Muški
Poslato: 10.01.2010 u 14:44 | IP Prijavljen Citiraj Haracin

Pa,napreduje polako...Poslednji panj je konacno pre neki dan ostao bez kamena na sebi!  Imao sam problema sa bradatom algom,i nesto malo sa koncastom,ali se polako stabilizuje...Trebao bih da stavim malo Easy Carba,ali mi se nesto ne ubacuje...

Sada nesto nemam vremena,ali planiram da krenem u potragu,da nadjem koji lep kamen,pa da dam neki konkreetniji oblik celoj postavci...
Rotala se prilicno prosirila bez ikakve hemije i dodatnog ubacivanja CO2,sto me jako raduje!

A,Botie su prelepe,porasle su bas,cini mi se i puno za tako kratko vreme...Jako zanimljive ribe.Uopste se ne kriju po panjevima,jure se,zadovoljno izgledaju,sto kazu: ''cirkus prave''!

Bio_biofizicar
Član

Član

Član od: 12.01.2009
Poruka: 19
Pol: Nije unešeno
Poslato: 11.01.2010 u 08:22 | IP Prijavljen Citiraj Bio_biofizicar

Citiraj: Haracin
...

Citajuci puno o biotopima zakljucio sam da su gore pomenuti pojmovi zbunjujuci,nepotpuni,i samim tim netacni.Iz razloga sto je Azija najveci kontinent i ne mogu razlicite biljke,ribe,kao i kopnene zivotinje mogu opstati u razlicitim krajevima ovog kontinenta.Sto znaci da bi bilo apsurdno u akvarijum zasaditi biljke koje rastu u rekama Indije zajedno sa onima koji rastu na Tajlandu i to nazvati biotopom.Dakle,takvim akvarijum se ne bi mogla nazvati postavka u kojem ima Barbusa,Botia,Rasbora,jer se nikada u prirodi ne srecu,iako obitavaju na istom kontinentu.

Zaslugom coveka,mnoge vrste su ubacene u druga stanista,i onda se dolazi do pitanja da li se te ribe mogu koristiti u svrhu akvaristickog biotopa,iako ne pripadaju tu...

Cak,i kada se odabere samo jedna reka,ili jezero i ono sto se moze naci u istom postoji problem.Jer ce se mnogo razlikovati gornji od srednjeg toka reke.
Jedan clan ovog sajta je rekao da u jednom sirem smislu biotopa(npr.neka reka ili jezero),mozemo imati puno razlicitih stanista koja jedno sa drugim nemaju nikakve slicnosti sem da su u sastavu te reke ili jezera.

Zato,je najbolje odabrati odredjenu reku,pa onda odredjeni deo iste,i potom se informisati koji je hemizam vode,sastav podloge,i koje biljke i ribe se tu mogu naci,itd.Pa tek onda krenuti u neku vrstu realizacije.

Pozdravljam svako interesovanje za biotopske akvarijume, tim pre sto se i ja igram sa jednim lokalnim Drinsko -Macvanskim biotopom. (za sada samo biljnim) ali spremam vecu varijantu istog i sa ribama. Ja biotop dozivljavam kao savremeni trenutni deo nekog stanista, a na primeru uzorkovanja biljaka za moj akvarijum shvatio sam da i ako su sve biljke uzete u krugu od 100m vise od pola ih je introdukovano i uopste nisu autohtone, ali sta je - tu je kada jednom stignu i osvoje staniste gotovo ih je nemoguce iskoreniti i postaju sastavni deo price. Isto vazi i za ribe....

Sto se tice lokialnosti biotopskog koncepta evo primer: u krugu od par kilometara gde sam uzorkovao postoji bar 5 vrsta totalno razlicitih stanista, kako  po hemizmu vode tako i po sastavu flore i faune. Varijacija na temu u okviru svakog od ovih biotopa je bezbroj..... Znaci moze se uzorkovati u krugu od 500m i staviti u akvarijum, a da se te uzorkovane vrste u realnosti skoro nikada nesrecu zajedno...

U svakom slucaju samo napred sa biotopom!!!

Povratak na vrh strane Verzija za štampu Vidi Bio_biofizicar's Lični podaci Traži ostale poruke čiji je autor Bio_biofizicar

Haracin
Zaslužni član

Zaslužni član

Poslato: 15.01.2010 u 18:24 | IP Prijavljen Citiraj Haracin

@Bio_biofizicar

U sustini se slazem sa tobom,ali sto se tice hemizma vode smatram da ne treba da se gleda savremeno stanje,jer tu onda ima puno cega sto ne bismo zeleli u svom akvarijumu,od starih cipela,do raznih ubacenih hemikalija,otrova i sl.

Sto se drugog dela tvog posta tice tice slazem se u potpunosti!Ali je to upravo i problem kada se pokusava imitirati priroda...Nema nikakvih pravila,samo smernica,ne moze da se kaze:'' tu je tako i tako,pa i ti to uradi u akvarijumu!''Uvek moze doci do iznenadjenja...Sa jedne strane je dobro,a sa druge lose...

Kada budu gotovi ti tvoji domaci biotopi predstavi ih pa da prodiskutujemo!

Haracin
Zaslužni član

Zaslužni član

Poslato: 07.03.2010 u 13:56 | IP Prijavljen Citiraj Haracin

Stanje je ovakvo posle nekih 2 meseca.

Click on image to open in new window

Noik
Zaslužni član

Zaslužni član
Američki ciklid - VIP

Član od: 06.07.2005
National Flag of Srbija Srbija, Jagodina
Poruka: 2140
Poslato: 07.03.2010 u 14:55 | IP Prijavljen Citiraj Noik

lepo izgleda,jedino podloga ovako separisana mnogo odudara
Povratak na vrh strane Verzija za štampu Vidi Noik's Lični podaci Traži ostale poruke čiji je autor Noik Poseti galeriju akvarijuma čiji je autor Noik Poseti Noik's Homepage

Jovan85
Zaslužni član

Zaslužni član

Član od: 20.12.2008
Poruka: 418
Poslato: 08.03.2010 u 02:00 | IP Prijavljen Citiraj Jovan85

Al su botije narasle  Mozda da ubacis jos koju granu i naslazes ih tako da bi dobio neku vrstu pecine, mislim da bi to izlgledalo prirodnije i popunio bi dosta praznina, posto si, nazalost, ogranicen na samo jednu vrstu bilja iz ovog biotopa!! Malo mi bode oci sto su panjevi razlicitih boja, ali sve u svemu jako lepo! 
P.S. I mozda ne bi bilo lose da ovaj uspravan panj sa desne strane, zabodes u podlogu pod nekim uglom, a ne da je ovako pod 90 stepeni, mislim da bi tako doprineo prirodnijem izgledu!! Veliki pozz drugar!

Haracin
Zaslužni član

Zaslužni član

Poslato: 08.03.2010 u 09:27 | IP Prijavljen Citiraj Haracin

Panjevi su iste boje,ali na nekima ima malo vise algi,video si i sam!   

Ne mogu da ga zabodem jer je preveliki,trebala bi podloga da bude debela bar 15-20 cm da bi to uspelo...

A,taj panj ne vadim iz aq.dok ga Botije ne prerastu jer kada guram ruke u aq.ili menjam vodu one se sve posakrivaju unutra,i nema sanse da izadju dok se sve ne vrati u normalu!

Inace,jednom sam slucajno poklopio jednu Botiu panjem,najmanjim,i otisao na neko vreme,i kada sam se vratio ostalih 7 su pokusavale da pomere panj,i da iskopaju rupu ispod! Jako pametne ribe!I mnogo brzo rastu!

Skok na forum Ukupno strana: 3 1 2 3

Ako želite da pošaljete odgovor na ovaj niz, uloguj
Ako još niste član foruma, rešenje je registracija

Pošalji odgovorDodaj temu

Verzija za štampu Verzija za štampu
Vi ne možete slati nove teme
Vi ne možete odgovarati na poruke
Vi ne možete brisati svoje poruke
Vi ne možete menjati svoje poruke
Vi ne možete praviti nove ankete
Vi ne možete glasati na anketama

Ova strana je generisana za 0.2500 sekundi. Powered by SOOP Portal version Raven RC2