Aktivne temeAktivne teme  Prikaži spisak članova forumaSpisak članova  Pretraga forumaPretraga  PomoćPomoć
  RegistracijaRegistracija  PrijavaPrijava

Navigacija na sajtu

Statistika
Osoba na sajtu: 106
Gostiju: 106
Robota: 0
Članova: 0
Broj članova: 4366
Najnoviji korisnik foruma: Sudyxor
Najviše poseta: 134
Dana: 30.11.2021
Članova [0], Gostiju [132]

Poslednjih 10 poruka
Vidi zadnju poruku test
Autor: Rogus
Forum: Ostalo

Poslata: 28.11.2021 u: 22:35

Vidi zadnju poruku Pozdrav od Pedje i Sladje
Forum: Komentari, želje i pozdravi

Poslata: 28.11.2021 u: 22:20

Vidi zadnju poruku Pozdrav za clanove iz 2003 god
Forum: Komentari, želje i pozdravi

Poslata: 28.11.2021 u: 22:15

Vidi zadnju poruku Armatura za neonke?
Autor: Milandc

Poslata: 01.03.2021 u: 08:13

Vidi zadnju poruku Skalari - mrest - pitanje
Autor: Vedry
Forum: Ribe - Mrest

Poslata: 24.05.2020 u: 13:10

Vidi zadnju poruku Šta još od životinja imate?
Autor: Milos87popovic
Forum: Ostale životinje

Poslata: 14.10.2019 u: 12:01

Vidi zadnju poruku zamena vode
Autor: Luna5
Forum: Voda

Poslata: 21.02.2019 u: 16:25

Vidi zadnju poruku Preporuka biljaka za novi akvarijum
Autor: Dario
Forum: Biljke

Poslata: 05.08.2018 u: 10:22

Vidi zadnju poruku Poklanjam 2 akvarijuma
Autor: dr Bouz

Poslata: 09.09.2017 u: 12:17

Vidi zadnju poruku Projekat prvog ciklidnog akvarijuma
Autor: Nikouro
Forum: Ribe - Ciklidi

Poslata: 23.04.2017 u: 22:26

Traži

Web www.akvaristika.org

AdSense

Ostalo
 Akvaristika » Ostalo
Tema Naslov: Biotop reke Gang Pošalji odgovorDodaj temu
Skok na forum Ukupno strana: 3 1 2 3
Autor
Poruka Predhodna tema | Sledeća tema 
Haracin
Zaslužni član

Zaslužni član

Član od: 10.07.2008
National Flag of Srbija Srbija, Beograd
Poruka: 1581
Pol: Muški
Poslato: 25.11.2009 u 19:35 | IP Prijavljen Citiraj Haracin

Kod nas pogotovo,ali i uopste u akvaristici su biotopski akvarijumi prilicno zapostavljeni.Jedan od razloga je teska nabavka biljnih i zivotinjskih vrsta sa odredjenih podrcuja,drugi razlog je hemizam vode.Jer,na nekim delovima toka Amazona,Inda,ili Ganga ph vrednost se menja uvece i ujutru(npr.sa 6.0 na 7.1),takve oscilacije ne bismo trebali da dozvoljavamo u akvarijumima,jer bi negativno uticale na odredjene vrste,i treci razlog,mozda najbitniji,je taj da akvaristima biotopski akvarijumi deluju ''siromasno''.Jer,velika je razlika izmedju akvarijuma u kojem je jedna do dve vrste riba,i biljaka,za razliku od Aqauscape-a koji je daleko privlacniji za oko,u kojima se kombinuje i preko 50 vrsti biljaka.

Kada se kaze''biotop''u akvaristickom smislu,ljudi prvo pomisle na akvarijum u kojem su riblje i biljne vrste sa istog kontinenta.Jer se obicno govori o Juznoamerickom,odnosno Amazonskom,ili Azijskom biotopu.
A,to je prilicno netacno,jer je svaki od ovih pojmova prilicno sirok,i tezak za objasniti...

Citajuci puno o biotopima zakljucio sam da su gore pomenuti pojmovi zbunjujuci,nepotpuni,i samim tim netacni.Iz razloga sto je Azija najveci kontinent i ne mogu razlicite biljke,ribe,kao i kopnene zivotinje mogu opstati u razlicitim krajevima ovog kontinenta.Sto znaci da bi bilo apsurdno u akvarijum zasaditi biljke koje rastu u rekama Indije zajedno sa onima koji rastu na Tajlandu i to nazvati biotopom.Dakle,takvim akvarijum se ne bi mogla nazvati postavka u kojem ima Barbusa,Botia,Rasbora,jer se nikada u prirodi ne srecu,iako obitavaju na istom kontinentu.

Zaslugom coveka,mnoge vrste su ubacene u druga stanista,i onda se dolazi do pitanja da li se te ribe mogu koristiti u svrhu akvaristickog biotopa,iako ne pripadaju tu...

Cak,i kada se odabere samo jedna reka,ili jezero i ono sto se moze naci u istom postoji problem.Jer ce se mnogo razlikovati gornji od srednjeg toka reke.
Jedan clan ovog sajta je rekao da u jednom sirem smislu biotopa(npr.neka reka ili jezero),mozemo imati puno razlicitih stanista koja jedno sa drugim nemaju nikakve slicnosti sem da su u sastavu te reke ili jezera.

Zato,je najbolje odabrati odredjenu reku,pa onda odredjeni deo iste,i potom se informisati koji je hemizam vode,sastav podloge,i koje biljke i ribe se tu mogu naci,itd.Pa tek onda krenuti u neku vrstu realizacije.

Posto sam verovatno smorio filozofiranjem malo cu da konkretizujem.

Odlucio sam se za reku Gang iz razloga sto sam nasao malo podataka o akvarijumima uradjenim po ovoj reci.

Nesto o samoj reci:

Ova reka izvire u zapadnom delu Himalaja,u indijskoj saveznoj drzavi Utarancal,i jedna je od najduzih reka indijskog potkontinenta,uliva se u Bengalski zaliv.Dugacka je 2510 kilometara.
Najznacajnije pritoke Ganga su reke Nandakini,Pindar,Mandakini,Blagirati.
Prosecna dubina je 16 metara,dok je u najdubljem delu izmereno 30 metara.
U nekim svojim delovima ova reka zasluzuje epitet najprljavije reke na svetu,jer na njenim obalama zivi oko 400 miliona ljudi.Poslednje dve decenije vlast u Indiji je mnogo doprinela u kontroli i poboljsanju kvaliteta vode ove reke.Pogotovo od kada su izvrsenja istrazivanja na Tibetanskim glecerima koja kazuju da se Tibetanski gleceri tope najbrze u svetu,i da ako se nastavi topljenje tom brzinom ubrzo bi veci broj reka u Aziji,ukljucujuci Ind i Gang,mogle da presuse.

Da se vratim na akvaristiku.

Ono sto je mene najvise zanimalo,kao i bilo koga ko se bavi akvaristikom to su parametri vode,sastav podloge i biljne i riblje vrste koje se mogu naci.

ph vrednost se krece od 6-7.
dh se krece od 6-12.
Temperatura vode je 21-25 stepeni.

Sastav podloge varira,u nekim delovima je prilicno slabo bogat hranljivim materijama i sljunkovita je,dok je na nekim mestima jako bogata hranljivim materijama i muljevita...

Biljke koje se ovde mogu naci su Rotala Rotudofilia,Rotala Makrandra,Aponogeton  Crispus,Aponogeton Boivinianus,Aponogeton Madagascariensis,Eleocharis Parvula,Ceraptoteris Thalictroides.

Postoji puno vrsti riba koje se ovde mogu naci ali je vecina nazalost nedostupna.Od dostupnih tu je Colisa Lalia,Colisa Chuna,Botia Lochachata,Danio Rerio.

Za ovaj poduhvat odlucio sam se da pokusam da napravim sliku u svom akvarijumu srednjeg toka Ganga.
Tu se ph krece oko 7.3,dh oko 9,a temperatura je od 24-25 stepeni.Tlo je peskovito,uz korenje,kamenje,i lisce...

Za podlogu cu koristiti mesavinu drobljene lave i treseta,preko kojeg ce da ide recni pesak.Nije mi potrebna jaka hranljiva podloga jer ce biljaka biti u minimalnim kolicinama.I samo na jednom,mozda dva mesta u akvarijumu.Biljka koja ce se tu naci je Rotala Rotundofilia,dakle,jedan,eventualno dva zbuna ove biljke.Za dekoraciju cu koristiti samo panjeve,kamenja nece biti...
Bice 4-5 panja,koji ce nadam se doprineti prirodnom ambijentu i pruzati mesta za skrivanje manjem jatu Botia Lohochatama koje ce se tu naci.
Prvo cu da pokusam i podesim parametre vode,pa tek cu onda ubaciti ribe.
Planiram da ovo bude postavka koja nece biti zahtevna,koja nece traziti dodavanje prihrane biljaka,obilne zamene vode i sl.Da bude,kao sto je nazvao skoro jedan clan svoj akvarijum ''Akvaristicki Easy Life''!

Eto,to mi je ukratko plan,valjda ce se pocetkom naredne sedmice realizovati,naravno,svi ce imati priliku da vide kako to izgleda.
Ovom prilikom sam hteo da kazem kako posmatram sve to,i kako mislim da to odradim,i naravno da mi neko da neki savet ko je vec imao posla sa ovakvim postavkama,tj.na ovakav nacin.Ako ima takvih cuo bih nesto i od njih.

KlincaVR
Zaslužni član

Zaslužni član

Član od: 16.12.2008
National Flag of Srbija Srbija, Vranje
Poruka: 473
Poslato: 25.11.2009 u 20:45 | IP Prijavljen Citiraj KlincaVR

Svaka cast,Haracine
Ovo je jedan od pravih primera kako treba zapoceti formiranje akvarijuma,i biotopa i bilo koje druge postavke.Informisanost i detaljan plan je po meni kljuc uspeha svakog akvarijuma.

Samo napred,Haracine,naslucujem da ce postavka biti bomba

p.s. javi se,ako ti bude bio potreban treset
Povratak na vrh strane Verzija za štampu Vidi KlincaVR's Lični podaci Traži ostale poruke čiji je autor KlincaVR Poseti galeriju akvarijuma čiji je autor KlincaVR

Haracin
Zaslužni član

Zaslužni član

Poslato: 25.11.2009 u 21:50 | IP Prijavljen Citiraj Haracin

Hvala,druze!
Pa,znas kako,da sam poceo sa konkretizovanjem pre nedelju dana mislim da bih puno pogresio,ovako sam iscitao sve sto sam mogao da nadjem,jer opet,treba biti upoznat sa karakteristikama i svemu o datom stanistu...
Nadam se da ce biti ok,dzabe teorija bez prakse!

Na kraju krajeva,neko rece jednom nama akvaristima:''Niko nikada nece imati u dnevnoj sobi ne Amazon,ili Malawi,nego nece ni Topciderku!''Sto je tacno,ali mogu koliko toliko da unesem bar losu kopiju tako neceg u svoj dom!

Sto se treseta tice,ne treba mi,ali hvala u svakom slucaju!

Jovan85
Zaslužni član

Zaslužni član

Član od: 20.12.2008
Poruka: 418
Poslato: 25.11.2009 u 23:21 | IP Prijavljen Citiraj Jovan85

Ja za ovaj plan vec znam!  Bice to super, projekat je lepo osmisljen!! 
 Evo ja sam nasao neki spisak na netu sa vrstama riba u Gangu... LINK

Evo jos jednog linka koji je offtopic ali ima veze sa nekim drugim biotopom, ako vas je ikad interesovalo kako izgleda divlji razmirez, snimljen u svom prirodnom okruzenju, sta on tu ima, a sta mu mi nudimo, procenite sami... LINK

Haracin
Zaslužni član

Zaslužni član

Poslato: 26.11.2009 u 08:56 | IP Prijavljen Citiraj Haracin

Hvala,Jovane na linku ali sam ga vec odavno pazljivo proucio! 
Inace,kada nadjes vreme ovih dana da se dogovorimo pa da ti dam onaj par Altispinosa!

Jovan85
Zaslužni član

Zaslužni član

Član od: 20.12.2008
Poruka: 418
Poslato: 26.11.2009 u 10:12 | IP Prijavljen Citiraj Jovan85

Da da, naravno, samo mi javi kada otpocinjes akciju preuredjivanja i preuzecu ih... nadam se da neces pre ponedeljka

Goxxx
Zaslužni član

Zaslužni član

Član od: 04.01.2004
Poruka: 270
Poslato: 26.11.2009 u 22:34 | IP Prijavljen Citiraj Goxxx

za ideju

Biotopi su nezasluzeno zapostavljeni. Do skoro sam planirao jedan biotop Nove Gvineje, ali onda mi je so udarila u glavu...

Link za sajt sa dosta preciznih podataka o razlicitim vodenim biotopima:
http://www.aquapress-bleher.com/index.php?option=com_content &task=blogsection&id=15&Itemid=64

i konkretnije akvaristicki sajt iz Indije... sa forumom o "domacim" ribama:
http://indianaquariumhobbyist.com/community/index.php

Haracin
Zaslužni član

Zaslužni član

Poslato: 27.11.2009 u 10:03 | IP Prijavljen Citiraj Haracin

Goxxx,i ocekivao sam da ces se ukljuciti ovde posto sam citao neke stare teme o biotopima gde si ucestvovao!
Na ovaj sajt prvog linka sam vec naleteo,ali je zato ovaj drugi prilicno zanimljiv!

Goxxx
Zaslužni član

Zaslužni član

Član od: 04.01.2004
Poruka: 270
Poslato: 02.12.2009 u 16:54 | IP Prijavljen Citiraj Goxxx

Mali off...

reef je trenutno u fazi "sazrevanja", pa se prisecam... doticni 50 lit. aq. trebalo je da postane biotop Nove Gvineje, tacnije recica u dolini Safia. Na dnu sitan sljunak, par kamencica, korenje, Microsorum pteropus, Vallisneria... ribe jato Pseudomugil furcatus i Tateurndina ocellicauda. Mozda i dodje na red...

btw kako napreduje Gang?

Haracin
Zaslužni član

Zaslužni član

Poslato: 02.12.2009 u 19:32 | IP Prijavljen Citiraj Haracin

Nema veze za off topic! 

Bila bi lepa i ta Nova Gvineja...Postoji puno mogucnosti za razne biotope,ali se ne moze imati toliko akvarijuma u kuci!'Ajde,neka dodje na red,da vidimo i to!

Gang napreduje dobro,formiran je,malo sam se igrao sa ph i dh,ali se stabilizovao.
ph iznosi 6.8,a dh 8...Jos uvek cekam da neki panjevi potonu i da ih slozim kako valja jer su sada samo nabacani nasumicno,Rotala je takodje posadjena i ocekuje se veliki zbun!

Jato Botia stize ovih dana takodje!

Noik
Zaslužni član

Zaslužni član
Američki ciklid - VIP

Član od: 06.07.2005
National Flag of Srbija Srbija, Jagodina
Poruka: 2140
Poslato: 02.12.2009 u 22:12 | IP Prijavljen Citiraj Noik

Ocekujemo fotke...
i ja sam uvek bio za biotop,ali nazalost,takvih aq je malo...
Imam amazon i centralnu ameriku koja je jos uvek u fazi izrade.
jednu stvar bih dodao sto se tice ribljih vrsta kada pravimo biotop.Npr radimo Amazon,a ocemo skalare...ti skalari bi trebali da budu wild forma,a ne trikolori ili tako neka man-made varijanta
Povratak na vrh strane Verzija za štampu Vidi Noik's Lični podaci Traži ostale poruke čiji je autor Noik Poseti galeriju akvarijuma čiji je autor Noik Poseti Noik's Homepage

Haracin
Zaslužni član

Zaslužni član

Poslato: 05.12.2009 u 16:54 | IP Prijavljen Citiraj Haracin

Ubacene su Botie,pa je red da pokazem kako to izgleda...
Jos uvek nisam sklonio kamenje sa nekih panjeva jer nisu potonuli,ali se nadam da ce se to uskoro desiti...Tako da je ovaj raspored panjeva privremen...Izvinjavam se sto nisam obrisao staklo,i sto sam los fotograf,ali su mnogo brze,pa nikako da lepo uslikam!

Click on image to open in new window

Haracin
Zaslužni član

Zaslužni član

Poslato: 05.12.2009 u 16:58 | IP Prijavljen Citiraj Haracin

Rogus
Administrator

Administrator

Član od: 15.10.2003
Poruka: 3446
Poslato: 05.12.2009 u 17:27 | IP Prijavljen Citiraj Rogus

Drago mi je da se zanimaš za biotop akvarijume. Trenutno ne mogu da smognem snage da pročitam celu temu, ali vidim jednu stvar koja bi jednako smetala i nekom manje posebnom akvarijumu. Panjevi su rezani, to verovatno nije nemoguće naći u Gangu, ali ne deluje prirodno. Klešta za eksere i dleto su alatke sa kojima oštetim te prave rezove. Računam sad ti je lakšeda to uradiš, dok još nisi zakomplikovao biotop:)

Podloga mi se takodje ne sviđa, ali pošto nisam čitao tvoje uvodno razmatranje, ne vredi da diskutujem.

Povratak na vrh strane Verzija za štampu Vidi Rogus's Lični podaci Traži ostale poruke čiji je autor Rogus Poseti galeriju akvarijuma čiji je autor Rogus

Skok na forum Ukupno strana: 3 1 2 3

Pošalji odgovorDodaj temu

Verzija za štampu Verzija za štampu
Vi ne možete slati nove teme
Vi ne možete odgovarati na poruke
Vi ne možete brisati svoje poruke
Vi ne možete menjati svoje poruke
Vi ne možete praviti nove ankete
Vi ne možete glasati na anketama

Ova strana je generisana za 0.2656 sekundi. Powered by SOOP Portal version Raven RC2