Aktivne temeAktivne teme  Prikaži spisak članova forumaSpisak članova  Pretraga forumaPretraga  PomoćPomoć
  RegistracijaRegistracija  PrijavaPrijava

Navigacija na sajtu

Statistika
Osoba na sajtu: 70
Gostiju: 70
Robota: 0
Članova: 0
Broj članova: 4332
Najnoviji korisnik foruma: Snehashah456
Najviše poseta: 316
Dana: 11.03.2017
Članova [0], Gostiju [309]

Poslednjih 10 poruka
Vidi zadnju poruku zamena vode
Autor: Luna5
Forum: Voda

Poslata: 21.02.2019 u: 16:25

Vidi zadnju poruku Preporuka biljaka za novi akvarijum
Autor: Dario
Forum: Biljke

Poslata: 05.08.2018 u: 10:22

Vidi zadnju poruku test
Autor: Srle
Forum: Ostalo

Poslata: 19.11.2017 u: 10:47

Vidi zadnju poruku Poklanjam 2 akvarijuma
Autor: dr Bouz

Poslata: 09.09.2017 u: 12:17

Vidi zadnju poruku Projekat prvog ciklidnog akvarijuma
Autor: Nikouro
Forum: Ribe - Ciklidi

Poslata: 23.04.2017 u: 22:26

Vidi zadnju poruku Bela tetra napada crny
Forum: Ribe

Poslata: 18.08.2016 u: 19:17

Vidi zadnju poruku problem spoljasnji filter

Poslata: 18.08.2016 u: 19:01

Vidi zadnju poruku Gupike i borac....
Autor: Blacky
Forum: Ribe

Poslata: 23.06.2016 u: 20:58

Vidi zadnju poruku Japanke bolesne!
Forum: Bolesti riba

Poslata: 30.04.2016 u: 12:13

Vidi zadnju poruku koja je ovo biljka
Autor: Baia82
Forum: Biljke

Poslata: 27.02.2016 u: 17:40

Traži

Web www.akvaristika.org

AdSense

Opremanje morskog akvarijuma
 Akvaristika » Opremanje morskog akvarijuma
Tema Naslov: I ja bih da se "osolim" Pošalji odgovorDodaj temu
Skok na forum  
Autor
Poruka Predhodna tema | Sledeća tema 
Impuls
Novi član

Novi član

Član od: 19.09.2009
National Flag of Southern Ocean Southern Ocean, Vršac
Poruka: 3
Pol: Muški
Poslato: 19.09.2009 u 22:30 | IP Prijavljen Citiraj Impuls

Pozdrav svima. U zadnje vreme kopam po svim mogucim slanim forumima jer sam
resio da oformim jedan manji (100 l) morski akvarijum. Dakle, plan je sledeci:
zivo kamenje, skimer i neki spoljni filter, naravno, uz dodatnu pumpu/e za recirkulaciju
unutar samog akvarijuma. Ukupna izmena je planirano da bude oko 1800 l/h.
To se "kuva" dok amonijak i nitriti ne dodju do nule. Zatim ubacujem jednu
damselfish, nedelju-dve (kad se stabilizuje filtracija) jos dva klovna (ocelarisi).
Potom, nakon stabilizacije biohemije, anemona. Pa posle par firefish ribica. Zatim
postepeno meki korali, kozice...
Dilema je prvo, koji tip filtera. Poprilicno sam naklonjen "fluidized bed" filteru zbog
navodne efikasnosti, dimenzija i duzih perioda bez odrzavanja - ciscenja, naravno,
uz prethodni mehanicki filter. Takodje, svidja mi se to jer je sistem zatvoren, bez "sump-a"
i preliva. I naravno, lako ga je napraviti.
Drugo resenje, konvencionalno, wet/dry, overflow... Takodje u uradi sam varijanti. Iako sam
siguran da ce vecina reci: "da, samo tako i nikako drugacije..." nadam se da ima i drugacijih
iskustava ili bar misljenja. Od ovog resenja odbijaju me pre svega gabariti, a zatim i veci
broj preliva, cevi...
Kolika bi trebalo da bude zapremina komore za filter medijumom u oba slucaja?
A sad svetlo. Za akvarijum osnove 60x40 i dubine 45 cm. Da li po jedna plava i bela, po dve,
T5 ili T8? Imajuci u vidu da ne bih drzao nikakve tvrde korale.
Da li neko koristi dodatnu metodu za uklanjanje nitrata i fosfata osim redovne zamene vode?
Eto, za pocetak dosta pitanja, ali nadam se jasnih i konkretnih.
Pozdrav i zahvaljujem unapred.
Povratak na vrh strane Verzija za štampu Vidi Impuls's Lični podaci Traži ostale poruke čiji je autor Impuls

Impuls
Novi član

Novi član

Poslato: 23.09.2009 u 21:43 | IP Prijavljen Citiraj Impuls

Auu, pa zar niko ni rec?
Povratak na vrh strane Verzija za štampu Vidi Impuls's Lični podaci Traži ostale poruke čiji je autor Impuls

Diabolique
Član

Član

Član od: 08.01.2006
National Flag of Srbija Srbija, Beograd
Poruka: 69
Poslato: 23.09.2009 u 22:08 | IP Prijavljen Citiraj Diabolique

Pretpostavljam da ljudi nisu videli temu.
Ja sam skoro zaplovio u morske vode, pa nisam baš kompetentan da dajem savete.
Nigde nisi pomenuo kamenje? Mislim da je kamenje osnova filtracije, naravno uz dobar skimer.
Verujem da će ti svako dati savet da radiš sump. U njega za početak stavi skimer, a kasnije možeš da ubaciš i neki reaktor za fosfate i nitrate.
Pošto si nov u ovome, mislim da bi trebao bar da dupliraš zapreminu.
Povratak na vrh strane Verzija za štampu Vidi Diabolique's Lični podaci Traži ostale poruke čiji je autor Diabolique

Rogus
Administrator

Administrator

Član od: 15.10.2003
Poruka: 3443
Poslato: 24.09.2009 u 00:26 | IP Prijavljen Citiraj Rogus

Pomenuto je živo kamenje u trćoj rečenici. Impuls temu sam video još one večeri kad si je postavio, ali tvoj izbor filtracije nije i moj, pa ti i nemadoh šta reći.

Sad se prisećam da je pre nekoliko godina bilo rasprave o peščanom fiteru i da je bilo i jednih i drugih mišljenja. To je tu negde na forumu pa potraži, bila je dobra tema.

Dok mi je akvarijum bio u začetku koristio sam kratko Rowaphos i aktivni ugalj. U tvom slučaju to mi se čini kao nešto što će morati da ide.

Moj akvarijum je recimo 120x45x45 i do večeras sam imao 4xT8 lampe od 120cm. Nekako mi se činilo da je nedovoljno. Tokom popodneva sam postavio 6xT5 od 115cm i sad imam utisak da je sa četiri upaljene cevi previše svetla, ali mislim da će se svi ukućan navići i na 6 cevi bez obzira sa koje strane stakla živeli.

Povratak na vrh strane Verzija za štampu Vidi Rogus's Lični podaci Traži ostale poruke čiji je autor Rogus Poseti galeriju akvarijuma čiji je autor Rogus

Cira
Administrator

Administrator

Član od: 13.01.2003
Poruka: 3386
Poslato: 24.09.2009 u 12:10 | IP Prijavljen Citiraj Cira

Citiraj: Impuls
Pozdrav svima. U zadnje vreme kopam po svim mogucim slanim forumima jer sam
resio da oformim jedan manji (100 l) morski akvarijum. Dakle, plan je sledeci:
zivo kamenje, skimer i neki spoljni filter, naravno, uz dodatnu pumpu/e za recirkulaciju unutar samog akvarijuma. Ukupna izmena je planirano da bude oko 1800 l/h.

Moj akvarijum je 60x45x50 visina - sto je odprilike to sto ti zelis. Pregradni filter je od 15cm tako da je vidljiva zapremina akvarijuma 45x45x45 odnosno nesto malo manje iznutra. Trenutno ima oko 10tak kila zivog kamenja. Mali skimer koji nesto radi ali ne previse i marea pumpu od 2200L/h + pumpa koja vraca vodu iz filtera od oko 400L/h. Znaci jako slicno tome sto ti zelis.

To se "kuva" dok amonijak i nitriti ne dodju do nule. Zatim ubacujem jednu damselfish, nedelju-dve (kad se stabilizuje filtracija) jos dva klovna (ocelarisi).
Potom, nakon stabilizacije biohemije, anemona. Pa posle par firefish ribica. Zatim postepeno meki korali, kozice...

Ja sam sipao vodu, doneo 5 kila kamenja i ubacio neke meke korale. Tek kasnije su dosle ribice. Ima to sve opistano u mojoj temi.

Dilema je prvo, koji tip filtera. Poprilicno sam naklonjen "fluidized bed" filteru zbog navodne efikasnosti, dimenzija i duzih perioda bez odrzavanja - ciscenja, naravno, uz prethodni mehanicki filter. Takodje, svidja mi se to jer je sistem zatvoren, bez "sump-a" i preliva. I naravno, lako ga je napraviti.

Kako to sve mislis da smestis u taj mali akvarijum?

Drugo resenje, konvencionalno, wet/dry, overflow... Takodje u uradi sam varijanti. Iako sam siguran da ce vecina reci: "da, samo tako i nikako drugacije..." nadam se da ima i drugacijih iskustava ili bar misljenja. Od ovog resenja odbijaju me pre svega gabariti, a zatim i veci broj preliva, cevi...
Kolika bi trebalo da bude zapremina komore za filter medijumom u oba slucaja?

Sve vreme razmisljas kao slatkovodni akvarista.

Znaci u slatkovodnoj akvaristici zelja nam je da imamo: otpad -> amonijak -> nitriti -> nitrati -> biljke ili zamena vode -> cista voda

U morskoj akvaristici je to zamisljeno da izgleda ovako: otpad -> skimer -> aktivni uglja + fosfat remover -> kamenje -> cista voda.

Svrha skimera je da pokupi otpad pre nego pocne da se raspada u akvarijumu. Zato ga kupujes. Svi ostali fiteri se zasnivaju na proizvodnji nitrata. Znaci da ce ti trebati ili puno algi koje ce te nitrate da apsorbuju ili velike izmene vode.

A sad svetlo. Za akvarijum osnove 60x40 i dubine 45 cm. Da li po jedna plava i bela, po dve, T5 ili T8? Imajuci u vidu da ne bih drzao nikakve tvrde korale.

Ja u svom akvarijumu imam 3 plave + 2 bele 24W T5 lampe i mislim da je sasvim dovoljno. Dovoljno bi bilo i samo 2+2 ali mi prigusnica pali odjednom sve 4 lapme pa sam dodao jos jednu da se pali pre svih i gasi posle svih da bi ublazila stres ribama.

Da li neko koristi dodatnu metodu za uklanjanje nitrata i fosfata osim redovne zamene vode?

Aktivni ugalj + RovaPhos

Eto, za pocetak dosta pitanja, ali nadam se jasnih i konkretnih.
Pozdrav i zahvaljujem unapred.

It's nice to be important but it's more important to be nice.
Povratak na vrh strane Verzija za štampu Vidi Cira's Lični podaci Traži ostale poruke čiji je autor Cira Poseti galeriju akvarijuma čiji je autor Cira Poseti Cira's Homepage

Impuls
Novi član

Novi član

Poslato: 27.09.2009 u 22:17 | IP Prijavljen Citiraj Impuls

Eh, provedoh ovih par dana proucavajuci Cirin i Rogusov akvarijum. Rogusova "prirodna"
metoda mi se jako svidja, fantazirao sam o tome jos pre nekih 10-tak godina. No, prostorno
ogranicenje i nevoljnost da se bavim "hortikulturom" me odvracaju od ovog sistema. Cirin
sistem je izgleda najblize onome sto cu zaista i uraditi.
 Naravno, smatram da je skimer i mehanicki filter samo znacajna pomoc procesu koji se vodi
na i u zivom kamenju, Zato sam u startu i planirao oko 10 kg zivog kamenja. Morski akvarijum
je jedan jako fino nastelovan sistem zasnovan na ravnotezi unosa, proizvodjaca i potrsaca
organskih materija. Obzirom da ce moj akvarijum na kraju biti nesto optereceniji od Cirinog,
smatram da bi mi dobro dosla i jedna "mala fabrika nitrata". Ipak, smatram da dodatni bioloski
filter sam po sebi ne povecava kolicinu nitrata, jer ipak oni su krajnji produkt nitrifikacionog
ciklusa, a na pocetku je organska materija koja se unese u akvarijum. E sad, lose odrzavan
filter sakuplja te materije pa zbog toga ima i vise nitrata. Dakle, treba pre svega odstraniti sto je
vise moguce organskih materija pre nego sto pocnu da se raspadaju. Znaci strujanje bez
"dzepova", skimer, mehanicki filter koji se redovno cisti, zivo kamenje i eventualno bioloski filter
uz masu za adsorpciju nitrata i fosfata.
   Dakle, varijanta jedan: akvarijum osnove 60x40 i visine 45, sump 15x60 visine 45, overflow, skimer,
wet/dry filter sa siporax-om, i krajnjoj komori povratna pumpa icirkulaciona pumpa za kolone sa
aktivnim ugljem i Rowaphos-om. Iznad "kapalice" u w/dkomori sundjer ili perlon vata.
  Varijanta dva, skimer u samom akvarijumu, spoljni "kanistar" filter samo sa perlon vatom,
aktivnim ugljem i rowaphos-om pa potom fluidized bed filter i nazad u akvarijum.
 U oba slucaja, protok kroz sistem filtera oko 800 l/h, u samom akvarijumu cirkulacija
2x600 l/h. Osvetljenje 2x T5 18 W daylight i 2x actinic blue + LE diode za malo mesecine.
Da, i reflektor iznad svega, ventilatori u poklopcu...
 Skimer vec imam, ostao mi je od prethodnog pokusaja (pre 15-tak godina) da oformim
fish-only akvarijum. To se zavrsilo jednim mrtvim Volitansom i prelaskom na diskuse.
Skimer je "Sander", unutrasnji, protivstrujni gonjen vazduhom. Nasao se na tavanu i jedan
Jaeger grejac od 150 W i jedan Sicce.
   Sto se tice materijala za wet/dry, rad sam da upotrebim mini siporax, nekako mi se cini da
bi bio ravnomernije obliven. U slucaju fluidized bed, stavio bih usitnjen koralni pesak,
kanda bi dobro dosao kao pufer radi stabilisanja alkaliniteta?
 Uhhh, bas se raspisah ovom levom rukom (desna je slomljena i okovana u nekih 4kg
celika jos sledece tri nedelje).
  Ah, uvek ima jos nesto. Prva nabavka je naravno RO uredjaj. Posto se ne sme javno napi-
sati ime prodavnica, molim vas da mi na pp posaljete preporuke za nabavku potrepstina u
Beogradu.
 Red je i da zavrsim. Jos tri nedelje pa krecem, a onda se premestam u temu "Moj Akvarijum"

Skok na forum  

Ako želite da pošaljete odgovor na ovaj niz, uloguj
Ako još niste član foruma, rešenje je registracija

Pošalji odgovorDodaj temu

Verzija za štampu Verzija za štampu
Vi ne možete slati nove teme
Vi ne možete odgovarati na poruke
Vi ne možete brisati svoje poruke
Vi ne možete menjati svoje poruke
Vi ne možete praviti nove ankete
Vi ne možete glasati na anketama

Ova strana je generisana za 0.2266 sekundi. Powered by SOOP Portal version Raven RC2