Aktivne temeAktivne teme  Prikaži spisak članova forumaSpisak članova  Pretraga forumaPretraga  PomoćPomoć
  RegistracijaRegistracija  PrijavaPrijava

Navigacija na sajtu

Statistika
Osoba na sajtu: 61
Gostiju: 61
Robota: 0
Članova: 0
Broj članova: 4332
Najnoviji korisnik foruma: Snehashah456
Najviše poseta: 316
Dana: 11.03.2017
Članova [0], Gostiju [309]

Poslednjih 10 poruka
Vidi zadnju poruku zamena vode
Autor: Luna5
Forum: Voda

Poslata: 21.02.2019 u: 16:25

Vidi zadnju poruku Preporuka biljaka za novi akvarijum
Autor: Dario
Forum: Biljke

Poslata: 05.08.2018 u: 10:22

Vidi zadnju poruku test
Autor: Srle
Forum: Ostalo

Poslata: 19.11.2017 u: 10:47

Vidi zadnju poruku Poklanjam 2 akvarijuma
Autor: dr Bouz

Poslata: 09.09.2017 u: 12:17

Vidi zadnju poruku Projekat prvog ciklidnog akvarijuma
Autor: Nikouro
Forum: Ribe - Ciklidi

Poslata: 23.04.2017 u: 22:26

Vidi zadnju poruku Bela tetra napada crny
Forum: Ribe

Poslata: 18.08.2016 u: 19:17

Vidi zadnju poruku problem spoljasnji filter

Poslata: 18.08.2016 u: 19:01

Vidi zadnju poruku Gupike i borac....
Autor: Blacky
Forum: Ribe

Poslata: 23.06.2016 u: 20:58

Vidi zadnju poruku Japanke bolesne!
Forum: Bolesti riba

Poslata: 30.04.2016 u: 12:13

Vidi zadnju poruku koja je ovo biljka
Autor: Baia82
Forum: Biljke

Poslata: 27.02.2016 u: 17:40

Traži

Web www.akvaristika.org

AdSense

Moj morski akvarijum
 Akvaristika » Moj morski akvarijum
Tema Naslov: Napokon evo i mene Pošalji odgovorDodaj temu
Skok na forum  
Autor
Poruka Predhodna tema | Sledeća tema 
Diabolique
Član

Član

Član od: 08.01.2006
National Flag of Srbija Srbija, Beograd
Poruka: 69
Pol: Muški
Poslato: 19.09.2009 u 03:27 | IP Prijavljen Citiraj Diabolique

Posle dugo, dugo vremena napokon sam i ja zaplovio u slane vode.

Kao prvo hteo bih da se zahvalim Neši, prijatelju koji mi je POKLONIO akvarium i sve što ide uz njega, čak i RO aparat. Dosta truda je uloženo u akvarijum, ali nažalost vreme je bilo ograničavajući faktor. Vrlo česta odsustva iz kuće, su dovela do toga da kavarijum nije izgledao proporcionalno onome koliki je trud uložen.

Sve što je rađeno na akvarijumu je Nenad sam uradio, od lepljenja akvarijuma, pravljenja haube i police...eto toliko ga je voleo. Nažalost, posao kao veoma bitna stavka u životu, ga je sputavao veoma često. Poslednji pokušaj osla da ga odvoji od akvarijuma je bio u vidu puta u Veliku Britaniju na više od pola godine. Tada sam na poklon dobio nešto što je vredno više od 1000e.

Selidba akvarijuma.

Kako to prosto zvuči.  Posle pravog pakla, selidbe sa 4 sprata bez lifta, došao je i trenutak kada sam seo i posmatrao akvarijum...

Zatečeno stanje je ne baš najbolje. U akvarijumu se nalazila podloga od lomljenih korala. U njoj je bilo mnogo, malih "stonoga", rekao bih da je Bristle worm, ali nisam 100% siguran. Uglavnom su bili veličine do 1cm, par kom. 2-5cm i jedan 10-12cm. Koliko mi je poznato oni su veoma dugo živeli u akvarijumu min. godinu dana i izlazili su samo noću. Pokušao sam da ih se rešim izbacivanjem podloge i ispiranjem kamenja. Nažalost ostalo je par kom. dužine do 5mm koje sam primetio, verovatno ih ima još. Negde sam pročitao da oni mogu da ubiju korale i clam-ove. Više od godinu dana je na podlozi obitavao jedan Clam i ništa mu nije falilo, čak naprotiv, porastao je. Takođe od neželjenih stvorova koje imam u akvarijumu je 5 Aiptasia anemone kojih ću se verovatno rešiti limunom.

Idemo dalje sa problemima. Kada su kupljeni, par Yellowtail Damsel se tukao par meseci pa su se smirili, u 90% slučajeva je veliki lemao malog. To je opet počelo od kako je preseljen akvarijum. Prvih dana je bilo katastrofa, na svakih 30ak sekundi je veći naletao na malog koji je stajao u ćošku. On i danas 80% vremena provodi u ćošku akvarijuma, ali sada zna i da uzvrati. Prvo sam mislio da su bele tačke na perajima, ali to su samo bila pokidana peraja. Ima među slikama i jedna slika kako sada izgleda.

Sve ribe jedu noramalno. Parametre vode sam merio sa testovima koji su stari 2-3god. i sa njima pokazuje da je sve potpuno uredu, osim što je kalcijum malo povišen, 480mg/L. Jedina stvar zbog koje bih rekao da testovi nisu dobri je to što mi bujaju crvene i zelene alge. Temperatura vode varira i kreće se između 25-27, a salinitet je 1025.

Ukupna koliina vode u sistemu je ~350L. Sam akvarijum je dimenzija 110x60x50. Živog kamenja ima oko 5-6kg, ostalo je jadranski kamen. Filter je dimenzija 70x40x40 u prvu pregradu ulazi voda, a u njoj je i skimer. U drugoj i trećoj pregradi nalaze se sunđer, keramika i kugle. U četvrtoj su samo dve povratne pumpe Atman 3000L. Skimer koji se koristi je kinez sa ovog linka.

U akvarijumu se nalazi još jedna Atman 3000L koja služi za cirkulaciju. E sad. Mnogo je glomazna i stvarno ružno izgleda, a deluje mi kao da baš jako baca vodu. Rekao bih da je bolje da imam dve slabije. Za osvetljenje su zadužene četiri T8 neonke firme Hagen, Marine GLO 91cm i 107cm, Power GLO 91cm i 107cm. So koju trenutno koristim je Reef crystals. Što se tiče hane klovnovima jedu samo JBL Grana Cichlid, odbijaju da jedu TetraMarin Granules i Prodac Nutron Green. Demzeli takođe preferiraju Grana Cichlid, ali jednom su jeli i Nutron Green. Uglavnom ceo dan provode u donjem delu akvarijuma, pa valjda zbog toga jedu samo hranu koja pada dole. Dva dana za redom sam im davao samo Nutron i nisu hteli da se popunu gore da jedu. Sa druge strane klovnovi odmah doplivajnu na površinu, čim otvorim poklopac. Jednom sam im dao i artemiju, dugo im je trebalo da je primete, ali kad su primetili...

Na ovom linku imate slike akvarijuma.

Toliko za sada.
Povratak na vrh strane Verzija za štampu Vidi Diabolique's Lični podaci Traži ostale poruke čiji je autor Diabolique

Cira
Administrator

Administrator

Član od: 13.01.2003
Poruka: 3386
Poslato: 19.09.2009 u 09:11 | IP Prijavljen Citiraj Cira

Citiraj: Diabolique

Nažalost ostalo je par kom. dužine do 5mm koje sam
primetio, verovatno
ih ima još. Negde sam pročitao da oni mogu da ubiju
korale i clam-ove.
Više od godinu dana je na podlozi obitavao jedan Clam i
ništa mu nije
falilo, čak naprotiv, porastao je. Takođe od neželjenih
stvorova koje
imam u akvarijumu je 5 <span>Aiptasia anemone kojih ću
se verovatno rešiti limunom.

Pre ce da budu fireworm-i. Nije problem ako ih i imas
ponekog u aq sve dok ne porastu bas veliki (15-20cm sam
ja imao u aq). Sto se anemona tice jesi siguran za to da ih
imas samo 5? Posto se ti skotovi razmnozavaju ko ludi i
prosto mi je nemoguce da ih ima samo 5.

Resi se bede pre nego sto se prosire po akvarijumu.
Najbolje bi bilo ako bi kamenje na kome se nalaze izbacio
napolje. Rogus ima zanimljivo iskustvo sa njima i
razmnozavanjem kad se osete ugrozenim.   

Ako si zainteresovan od mene mozes da dobijes xenie.

It's nice to be important but it's more important to be nice.
Povratak na vrh strane Verzija za štampu Vidi Cira's Lični podaci Traži ostale poruke čiji je autor Cira Poseti galeriju akvarijuma čiji je autor Cira Poseti Cira's Homepage

Diabolique
Član

Član

Poslato: 19.09.2009 u 12:34 | IP Prijavljen Citiraj Diabolique

Moguće da je fireworm. Onaj veliki od 10-12cm je veoma ličio na ovog sa linka http://www.reefs.org/hhfaq/worms/faq_bristle.jpg/variant/med ium. Nažalost nisam imao aparat da slikam, a ove male ne mogu da vidim već par dana.
Vrlo verovatno da ima više, hteo sam da kažem da na vidljivim mestima ima samo 5. Pošto imam veoma malo živog kamenja, ne bih izbacivao jer bih ostao samo na mrtvom jadranskom. Pokušaću sa metodom ubrizgavanja limunovog soka u rupu, ako ne bude uspelo, moraće da leti.

Šta da kažem za xenie osim hvala!
Povratak na vrh strane Verzija za štampu Vidi Diabolique's Lični podaci Traži ostale poruke čiji je autor Diabolique

Rogus
Administrator

Administrator

Član od: 15.10.2003
Poruka: 3443
Poslato: 24.09.2009 u 23:07 | IP Prijavljen Citiraj Rogus

Nabavi neku ribu koja jede te crve. Mislim da njih i razni rakovi vole.

U suštini ne bih se zamarao njihovim prisustvom. Oni ti dođu ko puževi u slatkovodnom akvarijumu, ima ih onoliko koliko ima i otpada u podlozi.

Link ka skimeru je mislim mrtav ili pogrešan.

Verujem da imamo istu Atmanovu pumpu. A pored nje kod mene rade i dve stream pumpe sa 2x4500l. Mislim da 6000l na toliki akvraijum nije preterano, ako na jednom mestu bije previše podeli tok na nekoliko mlazova i usmeri po potrebi.

Sinoć sam montirao novu T5 instalaciju i moje actinic lampe su Hagen Marine-Glo i to mi se nikako ne sviđa u kombinaciji sa JBL 15000K lampama. U poređenju sa prethodnim (Arcadia T8) kolorit je otišao u zeleno. Kakav je tvoj utisak?

Povratak na vrh strane Verzija za štampu Vidi Rogus's Lični podaci Traži ostale poruke čiji je autor Rogus Poseti galeriju akvarijuma čiji je autor Rogus

Diabolique
Član

Član

Poslato: 25.09.2009 u 02:07 | IP Prijavljen Citiraj Diabolique

Hteo sam da uzmem jednog banded coral shrimp, ali kod nas košta 30E, mislim da su baš preterali.

Verovatno su menjali link, u pitanju je ovaj skimer.
http://www.aquastealth.com/viaaquaproteinskimmersk-200.aspx

Moja pumpa je AT-105.
Verovatno ću putovati u Novembru za Britaniju, pa ću tamo kupiti nešto za cirkulaciju kao na donjem linku, samo neku jeftiniju, nekog kineza.
http://www.marinedepot.com/ps_ViewItem.aspx?category=Hydor_K oralia_Magnum_Circulation_Pump_Powerhead_Fixed_Flow_Aquarium _Powerheads&vendor=Hydor_USA&idProduct=HD00621&i dCategory=FIPHFF
Nadam se da ću moći još nešto da prenesem.

Moja iskustva sa Marine-Glo su izuzetno pozitivna. Pretpostavljam da nove lampe vuku u žuto, pa zbog toga sve vuče na zeleno. Power-Glo lampe koje ja koristim vuku malo u crveno.

Brada
Zaslužni član

Zaslužni član

Član od: 22.06.2005
National Flag of Hrvatska Hrvatska, Zagreb
Poruka: 187
Poslato: 28.09.2009 u 23:46 | IP Prijavljen Citiraj Brada

Razljeva se more Srbijom !!! Za početak je potrebno malo sreće, čvrsta želja i nešto para. A kad kreneš, ništa te ne može zaustaviti. Aiptasie najsigurnije "idu" sa injekcijom bijelog octa (sirče)
Ako ima netko da uvozi SILVANIA žarulje, potraži CoralStar (actinic blue) i AquaStar (bijela, 10000 K)Jeftinije su od Hagen žarulja, premda PowerGlo ima do 18000 K, pa je možda bolja za more. Ovo su brojke sa T5 žarulja.
U svakom slućaju: Dobro došao u klub :)

ZorK
Član

Član

Član od: 19.12.2007
Poruka: 33
Poslato: 10.10.2009 u 12:58 | IP Prijavljen Citiraj ZorK

Diabolique, evo i moje, doduše zakasnele, dobrodošlice u ”klub” ovdašnjih morskih akvarista. Istina  je da, što se praktičnih aktivnosti tiče, uglavnom spadam u eks-morske akvariste. Ali, na neki način još uvek pripadam ovom prelepom hobiju čije uspešne poklonike, bez sumnje, karakterišu zavidno znanje, velika posvećenost, kreativnost, pa i određeni umetnički dar! Trudim se da pomognem, koliko mogu, ponekim savetom na osnovu dugogodišnjeg iskustva.

Vaš akvarijum predstavlja dobru osnovu za dalji napredak, koji će uslediti sa sticanjem praktičnh znanja i postepenim unapređenjem sistema. Rak samac Calcinus elegans je možda i najlepši od ovakvih životinja, ali je prilično krupan. Ličnog iskustva sa ovom vrstom nemam. Međtim,  prema ”teoriji” procenjujem da kada poodraste može da prouzrokuje određene probleme u reef akvarijumu. Pažljivo posmatrajte! O školjci Tridacna ne treba trošiti reči, organizam - fantazija! Ukoliko do sada nije došlo do značajnog poboljšanja odnosa između primeraka C.parasema, savetujem Vam da onog izgriženog sužnja iz ćoška akvarijuma što pre ustupite nekome od kolega – da se životinja ne muči. Mislim da nisu velike šanse da će se odnosi između ove dve ribe ubuduće značajno popraviti. Naprotiv!

Strpljivo! Srećno! Poz.

Povratak na vrh strane Verzija za štampu Vidi ZorK's Lični podaci Traži ostale poruke čiji je autor ZorK

Diabolique
Član

Član

Poslato: 09.11.2009 u 04:06 | IP Prijavljen Citiraj Diabolique

Evo me posle duže vremena.
Napokon sam ostao bez posla i trenutno sam u fazi traženja novog posla.
Da pređem na vedriju temu, akvarijum.
Pre otprilike mesec ipo dana sam bio kod Ćire i oduševio se sa njegovim akvarijumom. Pored mnogo korisnih saveta, na poklon sam dobio i Xenie.
Na kamenu koji sam dobio bilo je 3 mala korala. Krstarenjem po internetu sam saznao da im odgovara svetlo srednjeg intenziteta i osrednji protok. Našao sam im mesto, ali nisam primetio da im prija. Dani su prolazili a Xenia je svakim danom bila u lošijem stanju. Skoro ceo dan su pipci bili skupljeni, a vrlo često se dešavalo da pulsiraju noću. Menjao sam mesta u akvarijumu, ali nije bilo promena na bolje. Kako je vreme prolazilo korali su sve manje pulsirali, dva su potpuno prestala da pulsiraju, polako menjaju boju u tamnije nijanse, jedan koral se potpuno "istopio".
Preostala dva polu mrtva korala sam prebacio na mesto gde je struja veoma jaka. Već posle prve nedelje boja se vratila u normalu, jedan je ponovo počeo da pulsira. Trenutno je druga nedelja i drugi koral je počeo da pulsira. Definitivno su malo porasli .
Nije mi jasno zašto im odgovara veoma jaka struja, kada su kod Ćire lepo napredovale i sa strujom srednjeg intenziteta ili se meni samo tako učinilo.
To je što se tiče ksenija.
Od kako je startovao akvarijum alge su sve više i više obrastale akvarijum. Bukvalno sam bio zarastao u crvene i zelene alge. Svaki kamen je bio polriven algama, takođe dno i zadnja strana akvarijuma su potpuno bili pod algama. Situacija je sada pod kontrolim, alge se povlače, a kakvo je sad stanje možete videti na slikama.
Svo vreme sam merio parametre vode i uvek su bili savršeni. Nisam merio silikate, jer nemam test za njih.
Zamolio bih nekog ko ima testove da mi proveri parametre ili da ja testiram njemu ako već zna svoje parametre, bio bih jako zahvalan. Veoma me zanima da li su moji testovi ok, pošto sam bio zarastao u alge, a amonijak, nitriti, nitrati i fosfati su bili na nuli.

Kupio sam jedan kamen rekao bih da su na njemu ricordea mushrooms i jednog puža koji liči na Banded Trochus Snail.
Nažalost nisam naišao na još nešto zanimljivo, a samo ovo sam platio 4000din.

Zanimljivo iskustvo sam imao sa rakom. Dva dana ga nisam primetio da se pomerio sa kamena i treći dan sam ga našao da leži nepomično na dnu akvarijuma, a kućica na mestu gde i prethodnih dana. Izvadio sam ga i nisam mogao da verujem da je preminuo. Posle nekoliko sati ponovo sam prišao akvarijumu i video kako se rak šeta po akvarijumu. Hm... ja sam ga bacio...
To je bilo sam presvlačenje. Da mi je neko pričao da tako može izgledati presvlačenje ne bih mu verovao. To što je izbacio izgleda identično kao on. Klješta su čvrsta, ima "antene", oči, sve je spojeno...ma kompletno izgleda kao pravi rak.

Kako je akvarijum izgledao krajem proščog meseca možete videti na ovom linku.

Rogus
Administrator

Administrator

Poslato: 10.11.2009 u 09:40 | IP Prijavljen Citiraj Rogus

Sjajno izgleda taj rak. Na slikama primetih da imaš Aiptasia anemonu ili čak više njih (slike 9, 10 i 21). Pošto je to već tako možeš da dođeš kod mene da čupnemo xenije (u subotu sam izbacio jedno 50g istih) i možda još po nešto ako se bude dalo. Ne mogu da garantujem da na mom kamenju nema više aiptasia, ali ne mogu da ih vidim zahvaljujući Chelmonu. Ako se neka i pojavi tretiraćeš je kao i ostale.

Mislim da xenije kod Ćire nisu na osrednjem protoku, jer se nalaze neposredo ispod stream pumpe. Kod mene ih ima na raznim mestima, rastu i u pravcu jednog od izlaza sa pumpi...Možda je najbolje da ti dam gomilu "glava" da ih razbacaš pa ćeš već videti gde rastu najbolje kod tebe. U svakom slučaju doći će trenutak kad će početi da ti smetaju.

Povratak na vrh strane Verzija za štampu Vidi Rogus's Lični podaci Traži ostale poruke čiji je autor Rogus Poseti galeriju akvarijuma čiji je autor Rogus

Diabolique
Član

Član

Poslato: 15.11.2009 u 18:05 | IP Prijavljen Citiraj Diabolique

To na slikama 9 i 10 je kapitalni primerak. On je jedini preživeo od 5 koje su bile tretirane limunovim sokom. Pored tog kapitalnog primerka ima još 6-7 kom uglavnom malih. Nekako sam stekao utisak da je istina da se razmnožavaju kada su ugrožene.
Razmišljam da ih uopšte ne diram, da se namnože pa da kasnije, kada se razmnože, uzmem neku ribu koja će se pozabaviti sa njima.
Hvala na ponudi, vrlo rado bih promio koju kseniju.

Diabolique
Član

Član

Poslato: 22.02.2010 u 15:28 | IP Prijavljen Citiraj Diabolique

Avionom iz V. Britanije preko Rumunije u moj akvarijum su stigli:
Lysmata ambionenesis x2
Salarias fasciatus
Dwarf Hermit Crab, 2x blue, red
Za sada evo jedan video klip, na kome sam probao digitalac.

http://www.youtube.com/watch?v=aIbzpdmCKV4

Rogus
Administrator

Administrator

Poslato: 26.02.2010 u 09:34 | IP Prijavljen Citiraj Rogus

Zanimljiv izbor uvoznika :))) Mnogo je slatka ta riba.

Vidim da su i ksenije krenule. Slilčan pristup borbi protiv njihovog širenja sam i sam primenio - svo kamenje na kojima su prisutne grupisao sam na jednu stranu akvarijuma. To vrlo lepo izgleda, ali neće ih dugo zadržati, zato ipak razmišljam da izbacim ksenije, odnosno da ih prebacim u onj karantinski, ako tamo budu tele da opstanu.

Skok na forum  

Ako želite da pošaljete odgovor na ovaj niz, uloguj
Ako još niste član foruma, rešenje je registracija

Pošalji odgovorDodaj temu

Verzija za štampu Verzija za štampu
Vi ne možete slati nove teme
Vi ne možete odgovarati na poruke
Vi ne možete brisati svoje poruke
Vi ne možete menjati svoje poruke
Vi ne možete praviti nove ankete
Vi ne možete glasati na anketama

Ova strana je generisana za 0.2319 sekundi. Powered by SOOP Portal version Raven RC2