Aktivne temeAktivne teme  Prikaži spisak članova forumaSpisak članova  Pretraga forumaPretraga  PomoćPomoć
  RegistracijaRegistracija  PrijavaPrijava

Navigacija na sajtu

Statistika
Osoba na sajtu: 52
Gostiju: 52
Robota: 0
Članova: 0
Broj članova: 4333
Najnoviji korisnik foruma: Bobilak
Najviše poseta: 316
Dana: 11.03.2017
Članova [0], Gostiju [309]

Poslednjih 10 poruka
Vidi zadnju poruku Šta još od životinja imate?
Autor: Milos87popovic
Forum: Ostale životinje

Poslata: 14.10.2019 u: 12:01

Vidi zadnju poruku zamena vode
Autor: Luna5
Forum: Voda

Poslata: 21.02.2019 u: 16:25

Vidi zadnju poruku Preporuka biljaka za novi akvarijum
Autor: Dario
Forum: Biljke

Poslata: 05.08.2018 u: 10:22

Vidi zadnju poruku test
Autor: Srle
Forum: Ostalo

Poslata: 19.11.2017 u: 10:47

Vidi zadnju poruku Poklanjam 2 akvarijuma
Autor: dr Bouz

Poslata: 09.09.2017 u: 12:17

Vidi zadnju poruku Projekat prvog ciklidnog akvarijuma
Autor: Nikouro
Forum: Ribe - Ciklidi

Poslata: 23.04.2017 u: 22:26

Vidi zadnju poruku Bela tetra napada crny
Forum: Ribe

Poslata: 18.08.2016 u: 19:17

Vidi zadnju poruku problem spoljasnji filter

Poslata: 18.08.2016 u: 19:01

Vidi zadnju poruku Gupike i borac....
Autor: Blacky
Forum: Ribe

Poslata: 23.06.2016 u: 20:58

Vidi zadnju poruku Japanke bolesne!
Forum: Bolesti riba

Poslata: 30.04.2016 u: 12:13

Traži

Web www.akvaristika.org

AdSense

Ribe - Ciklidi
 Akvaristika » Ribe - Ciklidi
Tema Naslov: Oskari - za i protiv?! Pošalji odgovorDodaj temu
Skok na forum Ukupno strana: 2 1 2
Autor
Poruka Predhodna tema | Sledeća tema 
Margit
Član

Član

Član od: 10.12.2003
National Flag of Bosna i Hercegovina Bosna i Hercegovina, Sarajevo
Poruka: 19
Pol: Ženski
Poslato: 19.05.2004 u 23:58 | IP Prijavljen Citiraj Margit

Pozdrav svima!

Drago mi je da je ovdje uvijek tako veselo i da se uvijek ima nesto novo procitati. Cesto posjecujem forum, rjedje nesto i napisem tacnije pitam, kao sada npr. A evo i o cemu se radi. Konacno, konacno sam, zahvaljujuci i savjetima sa ovog foruma kupila akvarijum, koji nadam se nece biti propala investicija za razliku od predhodna dva. Napomene radi, prvi je imao 50l, drugi 100 a treci dakle sadasnji 260l. Nesumnjivo prisutna je uzlazna tenedencija. Akv. je duzine je nekih 130 cm, sirine 50 i visine valjda isto toliko. Imam tri neonke, jednu gro-lux i dvije obicne, Peakov grijac i AquaEL unutrasnji filter sa protokom od 700l/h i naravno postolje. Akvarijum je jos uvijek prazan, jer nisam mogla da se odlucim sta da uzmem, sve dok nisam ugledala oskare i jako, jako su mi se dopali. Tacnije, mislim da je to zaista bila ljubav na prvi pogled. Elem da ne duljim, onda sam se malo raspitala i ziva sam se isprepadala pricama o tome kako ce da mi razbiju staklo, naprave zivi haos, kako ce vrlo brzo da mi srede i postolje zbog stalnog proljevanja vode, pojedu sve zivo, iskoce iz akvarijuma cim vide da im nosim hranu itd, itd. Sta vise, covjek kod kojeg sam kupila akvarijum, ne zeli da mi ih proda jer kaze da su to "mahnite" ribe i da nisu za mene...

A ja ih gledam i gledam i tamo sam gotovo svaki dan i kod njega su tako mirne....kakve li bi bile kod mene....i sta cu sada da radim...da uzmem ili ne...cini mi se da je zelim ni jednu drugu ribu osim njih, ali naravno ne pod svaku cijenu....

Pa mozda, mislila sam da ako neko ima neki ohrabrujuci komentar prije nego ih kupim ili ne kupim..a ne bih voljela da ih mucim ili da se ja mucim...

Hvala

Jancika
Urednik

Urednik

Član od: 18.02.2004
National Flag of Slovenia Slovenia, Osek
Poruka: 1081
Pol: Muški
Poslato: 20.05.2004 u 01:48 | IP Prijavljen Citiraj Jancika

Cao Margit,mozda je prodavac bio u pravu samo da mnogo jedu,ali ni to mu nije mana.I ja jedem puno, pa nikom nista.Oskar je riba sa karakterom,izgradjenom licnoscu,i kao takvim sve sto treba je da mu pruzis uslove koje trazi.Nije kao vecina ribica sto mogu da prozivljavaju razna zlostavljanja po teglama i na kraju da docekaju tuzan kraj.Oskari to ne trpe i ako mu je tesno ili mu nesto ne odgovara,osvetice se gazdi samo tako ili ce izvrsiti samoubistvo.

Po meni,vise od 2 oskara ne bi trebalo da stavljas u tvoj aq.Takodje nemoj u aq da stavljas neko krupno kamenje,jer su dovoljno snazni da ga pomeraju po akvarijumu i zato i razbijaju akvarijume.Opet,mislim da je tu kriv gazda.Umesto neke egzoticne dekoracije kamenjem,bolje im napravi neku lepu pozadinu i stavi im male panjeve.Obavezno im obezbedi jaku filtraciju,dobro bi bilo da imas neki spoljasni filter.Grejac moras nekako zastiti,najbolje da ga drzis u filteru,jer hoce u igri da ga razbiju(to se meni desilo).Da ne bi razbio pokrovno staklo,premazi ga silikonom.

Sto se tice biljaka i drustva drugih riba,nadji mu nekog poveceg Plekostomusa ili Gigicepsa.Za biljke kod mene je jedino uspevalo kad Apogenotone posadim u saksije i neko plivajuce bilje koje je on ustvari jeo,pa sam morao stalno da mu dodajem.

Za hranjenje stvarno nije problem:brikete za ciklide,brikete za pse i macke,snicle,ribice(gupi,ksifo i sve ostale sto mogu da mu stanu u usta),svi veliki insekti,kisne gliste.Nije tacno da iskacu kad vide hranu,vec srecno plivaju ispred stakla i cekaju da im ubacis u akvarijum.Cak mozes da ih naucis da ti jedu iz ruke.

Kao sto sam napisao,to je riba sa karakterom.Moj oskar je znao uvek da me prepozna,ponekad bi veselo plivao ispred mene,a ponekad bi me samo pratio duz akvarijuma.Sve ostale je napadao kroz staklo.Samo ja sam smeo da mu spustim ruku u aq,legao bi mi u dlan,kao da se mazi,a sve druge je ujedao.Recimo,kad sam otisao u vojsku uopste nije hteo da jede.

Ako mozes da mu posvetis vremena i pruzis sve neophodne uslove,uzmi slobodno oskara,jer je stvarno dozivljaj imati ga i jedno bogato iskustvo.Nemoj da te obeshrabre tamo neki (pre)prodavci.Nadam se da je ovaj moj tekst bar malo delovao ohrabrujuce.

Drugarski pozdrav!

Povratak na vrh strane Verzija za štampu Vidi Jancika's Lični podaci Traži ostale poruke čiji je autor Jancika Poseti galeriju akvarijuma čiji je autor Jancika

Bojko
Zaslužni član

Zaslužni član
Cichlidae King

Član od: 31.10.2003
National Flag of Slovenia Slovenia
Poruka: 2375
Poslato: 20.05.2004 u 09:15 | IP Prijavljen Citiraj Bojko

Ma Margit,jeste,da se prva ljubav dugo pamti,ali što si ne ugledaš koje Malawi ciklide,pa da to bude ljubav na drugi pogled.Jer takva ljubav traje onda duuuuugo.

Imaš neki dobar i velik akvarij,a zna se ,da su malawi ciklidi,što se boja tiče jedne od najlepših riba.

Mislim,valja ti još razmisliti u u toj smjeri.

Rogus
Administrator

Administrator

Član od: 15.10.2003
National Flag of Srbija Srbija, Beograd
Poruka: 3443
Poslato: 20.05.2004 u 12:14 | IP Prijavljen Citiraj Rogus

Eto da se i ja malo umešam.

Moj razlog je bes koji sa osetio kada sam čuo argumente koje je prodavac upotrebio.

Vec si dobila savete koji su vrlo dobri kada je u pitanju oskar (Astronotus ocellatus - evo ti jedan sjajan link). O tome ja mislim jos ovo treba treci. Oskari zahvaljujuci tome sto se na odredjeni nacin vezuju sa vlasnikom moraju da poprime od njega, bar grubo, karakterne crte. To znači kad zapadnu kod nervoznog vlasnika takav ce im biti i karakter. Kada su kod nekoga ko ih pazi sa mnogo strpljenje i ljubavi trudeci se da sve manipulacije budu smislene i neagresivne dobice i takve ribe.

270 litara je taman za par oskara, ali da bi ovo vezivanje bilo jace ja ti preporucujem da uzmes jednog oskara. Polako biraj, najbolje na mestu gde ih ima vise. Treba ti aktivna i zdrava riba. Pogledaj po netu slike, oskari su cesto u radnjama osteceni ili deformisani. Nije bitno koliko je velicine jer vrlo brzo raste, osim sto dok su mali ne možeš da vidiš kakvu šaru nose.

Neki mogući pratioci su već pomenuti, a neki mogu da budu i iz familije Cichlidae. (Ovde treba voditi računa o tome da ove ribe čak i kada su manje od oskara u vreme mresta umeju da budu vrlo opasne po njih. Znači i tu bi bilo bolje uzeti po jednu ribu, npr. mužjaka Archocentrus nigrofasciatus koji će prekopavati podlogui pomoći u higijeni akvarijuma, jer će kada se osmeli da prođe za oskarom morati da se zadovolji sitnijim otpadom i detritusom.)

U sklopu priče o karakteru i biljkama navešću primer oskara koji je odrastao u akvarijumu nešto većem od 100l vode. Imao je oko 25cm. Akvarijum je sve to vreme bio zasađen sa Cryptocoryne aponogetofolia. Bez saksija i bez krupnog kamenja kao zaštite.

I na kraju pošto se još nisi odlučila stvarno razmisli i o Malawi ili Tanganyika biotopu koji pružaju jedan drugačiji ali takođe lep akvaristički doživljaj.

Kada bih morao umesto oskara, kao omiljenih ciklida, da izaberem neklu drugu vrstu verovatno bih se odlucio za Cyphotilapia frontoza iz jezera Tanganyika. Galvati predatori, gazduju nekim lepim tanganjika setupom.

Picture of Cyphotilapia frontosa, adult female

Jedna stvar koju nisam razumeo, a koja može da bude potencijalni problem je filter koji imaš odnosno o kojem se tipu tačno radi.

Nadam se da smo ti pomogli, sad kad smo te već naterali da kupiš toliki akvarijum.

Povratak na vrh strane Verzija za štampu Vidi Rogus's Lični podaci Traži ostale poruke čiji je autor Rogus Poseti galeriju akvarijuma čiji je autor Rogus

Margit
Član

Član

Poslato: 20.05.2004 u 19:07 | IP Prijavljen Citiraj Margit

Hvala, a to za akvarijum je apsolutno tacno, zaista ste me natjerali i nije mi zao.., nego nesto kontam hoce li taj moj oskar ako bude samo jedan biti usamljen. Napomena, pitanje je ozbiljno. A filter je unutrasnji, AquaEL sa protokom od 700l/h. Ne znam ja se i dalje dvoumim, ali cini mi se da to nece jos dugo trajati. Hvala jos jednom svima..

Rogus
Administrator

Administrator

Poslato: 20.05.2004 u 20:48 | IP Prijavljen Citiraj Rogus

Pa oskari nisu neki samotnjaci, ali opet nisu ni ribe koje moraju da se drze u drustvu. A opet tu ces biti ti da se staras o njemu. I naravno polako dobice on i svoje drugare. Gibiceps, nigrici, torokatumi...

Za filter je ok ako je to cela unutrasnja plasticna komora kojoj on nece moci nista da ucini. Ako se radi samo o nekoj motornoj glavi sa sundjerom onda to nece biti dovoljno za filtraciju. Izvini, ali ja bas nisam od onih sto prate trendove kad je oprema u pitanju pa tako i ne znam sta zapravo imas. Ipak trebalo bi po tvom opisu da bude ono prvo.

Povratak na vrh strane Verzija za štampu Vidi Rogus's Lični podaci Traži ostale poruke čiji je autor Rogus Poseti galeriju akvarijuma čiji je autor Rogus

Bojko
Zaslužni član

Zaslužni član
Cichlidae King

Član od: 31.10.2003
National Flag of Slovenia Slovenia
Poruka: 2375
Poslato: 20.05.2004 u 21:41 | IP Prijavljen Citiraj Bojko

Eto ne mogu a da nešto ne kažem o C.frontosi.Svim dužnim poštovanjem do Rogusa ja se nikako ne mogu složiti njime i staviti C.frontosu u 230 l akvarij.To prosto ne ide.C.frontose moraju se držati u grupici od najmanje 4 ili 5 primjerka.Minimum akvarij za njih jeste 400l,ako očemo,da nam oni pružaju neki minimum što i od njih očekujemo.Nemojmo zaboraviti,da je to ciklid,koji dostiže dužinu od 25 cm. pa nadalje.

A da li se mene pita,ja mislim,da svaka riba voli društvo pa tako i Oskar nije neka iznimka.Ako postoji mogučnost,neka budu u paru,ipak kao akvaristi tako su i ciklidi ribe koje vole društvo

Rogus
Administrator

Administrator

Poslato: 20.05.2004 u 22:22 | IP Prijavljen Citiraj Rogus

Slažem se Bojko sa tobom. Malo mi je brzopleto to otišlo. Nije lako porediti ove dve ribe iako su slične po veličini, ja sam to više hteo da izrazim naklonost za ovu ribu nego da je preložim Margit.

Jeste da sam viđao frontoze i u 200-300 litara i po jedan primerak od ove vrste, ali ipak je to velika promena za tvrdokorne instinkte ribe iz najdubljeg afričkog jezera.

Prosta je stvar oko drustva. Mislim da je 270l OK za dva oskara ali moze da bude malo. Jedan Oskar je vise usmeren ka svom vlaniku, jer nece imati drugara za prekopavanje podloge i potragu za plenom.

Izgleda mi da margit hoce ljubimca, a oskar je dobar za to. Ne znam, na kraju ja sam ih uvek imao u paru. Po nekad mi je to izgledalo kao problem.

Vaske
Zaslužni član

Zaslužni član

Član od: 16.12.2003
National Flag of Srbija Srbija, Pančevo
Poruka: 156
Poslato: 20.05.2004 u 22:24 | IP Prijavljen Citiraj Vaske

Video sam oskara koji je imao više od 1kg. Mogu predpostaviti kakve su posledice njegovih izliva osećanja.

Ljubav nema granica i često rezona za postupke. Razmisli još malo i poslušaj još koji savet. A najzad, zadovoljstvo (i ono drugo) će ipak biti tvoje.

Povratak na vrh strane Verzija za štampu Vidi Vaske's Lični podaci Traži ostale poruke čiji je autor Vaske

Vaske
Zaslužni član

Zaslužni član

Član od: 16.12.2003
National Flag of Srbija Srbija, Pančevo
Poruka: 156
Poslato: 20.05.2004 u 22:26 | IP Prijavljen Citiraj Vaske

I nemoj da te ovi "ciklidaši" zavedu. Diskusi su ipak kraljice akvarijuma.
Povratak na vrh strane Verzija za štampu Vidi Vaske's Lični podaci Traži ostale poruke čiji je autor Vaske

Rogus
Administrator

Administrator

Poslato: 20.05.2004 u 23:13 | IP Prijavljen Citiraj Rogus

Dobro, ne znamo kakav je Margit akvarista. Ja bih rekao jedan posvećen i rešen da napravi svoj lep kutak, bez štete po svoje ljubimce.

Ako želiš siguran ciklid akvarijum u kojem je potrebno izvesti održavanje koje nije preterano teško. Izbor bi po meni pao na Malawi. Divne ribe, scenografija koju možeš često da menjaš dok ti se stvarno ne dopadne. Alge koje daju divne tonove. I obilje ribljih šara i boja koje možeš iznova da komponuješ uz određene napomene o tome kako se to radi. Tu Bojko može da ti pošalje linkove ka mestima gde je to već objašnjavano. Ima sigurno bolji pregled od mene.

Ako želiš ciklid akvarijum suprotan od ovog prvog onda je tvoj izbor biotop kišne šume. Panjevi i biljke. A od riba Kao što Vaske reče diskusi ili čak i skalari. U ovu kombinaciju dolaze i brojne druge ribice koje bi bile prateći stanovnici. Diskusi su mnogo lepe ribe. I srazmerno skuplja investicija u startu i održavanju.

Isti, odnosno sličan, biotop naseljavaju i oskari, ali nikad u akvarijumu. Manji je broj vrsta koje mogu da izdrže sa njima u skučenom prostoru. Ovo važi i za biljke. Kamenje naročito oštro treba izbegavati jer mogu da se povrede ukoliko se uplaše. A to je i najčešći razlog za lom u akvarijumu. Ako se pažljivo postupa oko akvarijua ovo se retko dešava. Takođe lakše se uplaše kada ih u mraku neka druga krupna riba dirne. To ume da bude problem ako se drže sa krupnijim amazonskim somovima i lorikaridama. Sami oskari umeju da prevću podlogu vrlo revnosno i tada umeju da kamenom razbiju staklo akvarijuma. Ja to nikada nisam video, ali sam pronalazio takve tvrdnje. Zato sam sa njima uvek stavljao sitan šljunak kao podlogu i veliko oblo kamenje koje ne da nisu mogli da stave u usta nego nisu mogli ni da pomere. Što se tiče opasnosti po opremu, grejač je jedino što su i kod mene uspevali da srede, ali samo kad sam im to dopustio, odnosno kad je bio u akvarijumu sa njima. Grejač u filteru je nedostupan. Isto važi i za stakleni termometar. Oskari mnogo jedu i mnogo rasipaju hranu, sa te strane traže redovno održavanje. Ako im se to ne da i ako duže vremena borave u takvoj lošoj vodi mogu da obole od bolesti rupa u glavi. To je jedino oboljenje koje sam ja uspeo da prepoznam kod njih, a lecio sam ga upravo boljim održavanjem akvarijuma i potom i boljom i raznovrsnijom hranom.

Postoje i drugi ciklidi kao oni iz centralne amerike ili zapadne afrike sa drugacijim biotopima i opet lepi i raznovrsni. A Magadaskar i Azija?

Ipak Margit se zagedala. Pitanje je prva ljubav ili da se čeka druga?

Teško je odlučiti se. Ja znam jedno - akvarijuma nikada dosta.

Margit
Član

Član

Poslato: 20.05.2004 u 23:16 | IP Prijavljen Citiraj Margit

O, ne sad jos i prelijepi ali pomalo pasivni, cini mi se, diskusi...

Ja bih ipak uzela dva oskara, nekako mi je prirodnije da se oni druze medjusobno nego sa mnom, ja im i nisam neko drustvo, pretpostavljam..

I nisu me ciklidasi zaveli, zavele su me te "problematicne" ribe, uhvatile su me na spavanju... kao i akvaristika uostalom...

Margit
Član

Član

Poslato: 20.05.2004 u 23:31 | IP Prijavljen Citiraj Margit

Ja se sa akvaristikom "davim" ima sigurno nekoliko godina, a akvarijum sam kupovala promisljeno razmisljajuci o svakoj stvari posebno. I to je jako potrajalo, a evo ima dva mjeseca kako stoji prazan, izgleda da ce i ova kupovina potrajati...Pri tome mislim na ovaj zadnji akv., predhodne ne racunam.

Slucajno radim kao novinar na TV-u pa sam pokrenula i sedmicnu rubriku o akvaristici, koja se emituje vec treci ili cetvrti mjesec u kontinuitetu, ali je, uslijed nedostataka materijala, ipak moram uskoro privesti kraju. Reakcija ima nije da nema, ali Bosna je trusno podrucje u svakom pa i ovom pogledu, daleko smo mi jos od "normalnog" svijeta...

Ne znam, da ne davim vise, ja osjecam da je oskar riba za mene, svidja mi se temperament, svidja mi se sto je neposlusna (sve dok akv. ne procurinaravno), doduse ne svidja mi se sto jede samo meso jer sam ja vegeterijanac, al ajd strpicu se nekako...,a u svemu ovome najveci problem je taj sto ja imam stvarno malo slobodnog vremena i bojim se da bi mi ova riba u tom smislu bila prezahtjevna, cesto mjenjanje vode, ciscenje akv. nakon obilne klope i sl.

Na kraju cu kupiti 50 neonki, cusnuti par biljcica i jedan panj i vuk sit i ovce na broju...

Peco_Edi
Zaslužni član

Zaslužni član

Član od: 04.01.2004
Poruka: 283
Poslato: 20.05.2004 u 23:38 | IP Prijavljen Citiraj Peco_Edi

E Margit obzirom da sam i ja iz Sarajeva,mozes li mi reci jesi li gledala te Oskare negdje u radnji ako jesi u kojoj,da odem da pogledam,mozda bude ljubav na prvi pogled,i meni se oni svidjaju
Povratak na vrh strane Verzija za štampu Vidi Peco_Edi's Lični podaci Traži ostale poruke čiji je autor Peco_Edi

Skok na forum Ukupno strana: 2 1 2

Pošalji odgovorDodaj temu

Verzija za štampu Verzija za štampu
Vi ne možete slati nove teme
Vi ne možete odgovarati na poruke
Vi ne možete brisati svoje poruke
Vi ne možete menjati svoje poruke
Vi ne možete praviti nove ankete
Vi ne možete glasati na anketama

Ova strana je generisana za 0.2341 sekundi. Powered by SOOP Portal version Raven RC2