Aktivne temeAktivne teme  Prikaži spisak članova forumaSpisak članova  Pretraga forumaPretraga  PomoćPomoć
  RegistracijaRegistracija  PrijavaPrijava

Navigacija na sajtu

Statistika
Osoba na sajtu: 47
Gostiju: 47
Robota: 0
Članova: 0
Broj članova: 4346
Najnoviji korisnik foruma: Stole75
Najviše poseta: 316
Dana: 11.03.2017
Članova [0], Gostiju [309]

Poslednjih 10 poruka
Vidi zadnju poruku Skalari - mrest - pitanje
Autor: Vedry
Forum: Ribe - Mrest

Poslata: 24.05.2020 u: 13:10

Vidi zadnju poruku Šta još od životinja imate?
Autor: Milos87popovic
Forum: Ostale životinje

Poslata: 14.10.2019 u: 12:01

Vidi zadnju poruku zamena vode
Autor: Luna5
Forum: Voda

Poslata: 21.02.2019 u: 16:25

Vidi zadnju poruku Preporuka biljaka za novi akvarijum
Autor: Dario
Forum: Biljke

Poslata: 05.08.2018 u: 10:22

Vidi zadnju poruku test
Autor: Srle
Forum: Ostalo

Poslata: 19.11.2017 u: 10:47

Vidi zadnju poruku Poklanjam 2 akvarijuma
Autor: dr Bouz

Poslata: 09.09.2017 u: 12:17

Vidi zadnju poruku Projekat prvog ciklidnog akvarijuma
Autor: Nikouro
Forum: Ribe - Ciklidi

Poslata: 23.04.2017 u: 22:26

Vidi zadnju poruku Bela tetra napada crny
Forum: Ribe

Poslata: 18.08.2016 u: 19:17

Vidi zadnju poruku problem spoljasnji filter

Poslata: 18.08.2016 u: 19:01

Vidi zadnju poruku Gupike i borac....
Autor: Blacky
Forum: Ribe

Poslata: 23.06.2016 u: 20:58

Traži

Web www.akvaristika.org

AdSense

Ostali stanovnici akvarijuma
 Akvaristika » Ostali stanovnici akvarijuma
Tema Naslov: Mramorni rak - Procambarus sp. marble Pošalji odgovorDodaj temu
Skok na forum  
Autor
Poruka Predhodna tema | Sledeća tema 
Zola UE
Zaslužni član

Zaslužni član

Član od: 19.02.2009
National Flag of Srbija Srbija, Užice
Poruka: 126
Pol: Muški
Poslato: 17.07.2009 u 18:39 | IP Prijavljen Citiraj Zola UE

Posto sam napokon nasao vremena, u poslednjih nekoliko dana sam malo trazio po netu informacije o ovom raku. A trebalo bi da se upoznate sa ovom vrstom jer se sve vise pojavljuje u nasim radnjama.

Pre dva meseca sam dobio na poklon dva raka, i u pocetku sam mislio da se radi o nekoj autohtonoj vrsti, jer znaju nasi prodavci da prodaju macku u dzaku. Ubacio sam ih u filter jer sam mislio da nece dugo preziveti 24°C. Medjutim ubrzo su poceli da menjaju ljusturu, i to dva puta za nekih desetak dana, tj. bas su rasli. Ubacio sam ih u akvarijum i sada imaju oko 7cm.

Inace ova vrsta je "otkrivena" u akvaristickim radnjama u Nemackoj 1990. godine. Nije poznato gde zive u prirodi. Najslicniji su vrstama roda Procambarus koji naseljavaju vode Severne Amerike, a takodje se cesto drze u akvarijumima. Danas se u divljini mogu naci u Nemackoj, Italiji i na Madagaskaru, a predpostavlja se da su to jedinke koje su pobegle ili pustene iz akvarijuma. Veoma dobro podnose i hladnu vodu, i brzo se razmnozavaju pa predstavljaju invazivnu vrstu i za evropske vodene ekosisteme! Treba voditi racuna, da ukoliko posedujete ovu vrstu, NIPOSTO JE NEMOJTE PUSTATI U NASE VODE, jer moze postati stetocina opasna za autuhtone vrste kod nas.

Mramorni rak – Procambarus sp. Marmorkrebs dostize velicinu oko 10 cm. Ovo je jedina poznata vrsta ljuskara koja se razmnozava partenogenezom – znaci da postoje samo zenke, i polazu vec oplodjena jaja, a svi mladi su genetska kopija svoje majke. Svi koji su gledali poslednji Godzila film, znaju o cemu je rec. Znaci princip je isti, ako dospeju u nase vode, i prilagode se, i krenu da se razmnozavaju, jeduci ikru, mladj i sve drugo sto im je dostupno, dovesce u opasnost sve vrste riba, amfibija, insekata i drugih zivih bica koja se razmnozavaju u vodi, a zive na ovim prostorima. NEMOJTE BACATI OVOG RAKA U NASE VODE NIKAKO !!! Zao mi je sto ovako moram da napisem, ali bolje je da ga ubijete, ako bas ne znate sta da radite sa njim !!!

Inace su svastojedi, strvinari, i pojesce sve sto mogu. Meni je vec stradala mahovina, ma da sam primetio da im se svidjaju i mladi listovi anubije – jedu i biljke! Video sam jednog i kako cerupa truplo neke ribe, da li je u pitanju lov, ili je riba uginula ne znam. Uglavnom sam primetio da pokusavaju da uhvate ribe koje prolaze pored njih. Inace i hrana za ribe im odgovara. Podnose temperaturu od 15°C do 26°C, i visok raspon pH i dH, sto znaci da mogu da se prilagode skoro svim uslovima !!!

Zola UE
Zaslužni član

Zaslužni član

Poslato: 17.07.2009 u 18:44 | IP Prijavljen Citiraj Zola UE

Evo i nekoliko fotki mojih rakova, ma da su poprilicno lose, jer ih je mnoooogo tesko uslikati...

Nebojsa.85
Zaslužni član

Zaslužni član

Član od: 17.10.2008
National Flag of Srbija Srbija, Ko ce ga znati :)
Poruka: 619
Poslato: 18.07.2009 u 02:45 | IP Prijavljen Citiraj Nebojsa.85

zola jer diraju bilje? i jel pokusavaju da cape ribicu kad im pridje?
Povratak na vrh strane Verzija za štampu Vidi Nebojsa.85's Lični podaci Traži ostale poruke čiji je autor Nebojsa.85

KlincaVR
Zaslužni član

Zaslužni član

Član od: 16.12.2008
National Flag of Srbija Srbija, Vranje
Poruka: 473
Poslato: 18.07.2009 u 03:02 | IP Prijavljen Citiraj KlincaVR

Imao sam ovakvog racica pre par godina,ali bio dugo kod mene jer je jeo biljke,pa sam ga vrtio prodavcu.
Povratak na vrh strane Verzija za štampu Vidi KlincaVR's Lični podaci Traži ostale poruke čiji je autor KlincaVR Poseti galeriju akvarijuma čiji je autor KlincaVR

Zola UE
Zaslužni član

Zaslužni član

Poslato: 18.07.2009 u 03:19 | IP Prijavljen Citiraj Zola UE

Ma jedu biljke, meni su pojeli skoro svu mahovinu, a i mladi listovi anubije su stradali. Pokusavaju da ulove ribe, samo su mnogo spori pa im to ne ide najbolje, ma da mi i taj lov vise lici na pokusaj da oteraju ribu od sebe, nego da je stvarno ulove.   Inace koliko sam ja mogao da primetim, manje jedu biljke kada se cesce hrane.

Emilie
Novi član

Novi član

Član od: 23.01.2010
National Flag of Srbija Srbija, Kragujevac
Poruka: 2
Pol: Ženski
Poslato: 10.02.2010 u 01:18 | IP Prijavljen Citiraj Emilie

Moj rak je ovakav,ali je jako miran,zavuce se u skoljku i tu bude dok ne ugasim svetlo.A njega ribice jure,cak mu otimaju hranu iz kljesta, tj. hleb iz usta Ali sam cula i videla da hoce da napada ribice,cak i sisa one koje imaju dugo peraje.
Povratak na vrh strane Verzija za štampu Vidi Emilie's Lični podaci Traži ostale poruke čiji je autor Emilie

Skok na forum  

Ako želite da pošaljete odgovor na ovaj niz, uloguj
Ako još niste član foruma, rešenje je registracija

Pošalji odgovorDodaj temu

Verzija za štampu Verzija za štampu
Vi ne možete slati nove teme
Vi ne možete odgovarati na poruke
Vi ne možete brisati svoje poruke
Vi ne možete menjati svoje poruke
Vi ne možete praviti nove ankete
Vi ne možete glasati na anketama

Ova strana je generisana za 0.2388 sekundi. Powered by SOOP Portal version Raven RC2