Aktivne temeAktivne teme  Prikaži spisak članova forumaSpisak članova  Pretraga forumaPretraga  PomoćPomoć
  RegistracijaRegistracija  PrijavaPrijava

Navigacija na sajtu

Statistika
Osoba na sajtu: 56
Gostiju: 56
Robota: 0
Članova: 0
Broj članova: 4334
Najnoviji korisnik foruma: AnitaT
Najviše poseta: 316
Dana: 11.03.2017
Članova [0], Gostiju [309]

Poslednjih 10 poruka
Vidi zadnju poruku Šta još od životinja imate?
Autor: Milos87popovic
Forum: Ostale životinje

Poslata: 14.10.2019 u: 12:01

Vidi zadnju poruku zamena vode
Autor: Luna5
Forum: Voda

Poslata: 21.02.2019 u: 16:25

Vidi zadnju poruku Preporuka biljaka za novi akvarijum
Autor: Dario
Forum: Biljke

Poslata: 05.08.2018 u: 10:22

Vidi zadnju poruku test
Autor: Srle
Forum: Ostalo

Poslata: 19.11.2017 u: 10:47

Vidi zadnju poruku Poklanjam 2 akvarijuma
Autor: dr Bouz

Poslata: 09.09.2017 u: 12:17

Vidi zadnju poruku Projekat prvog ciklidnog akvarijuma
Autor: Nikouro
Forum: Ribe - Ciklidi

Poslata: 23.04.2017 u: 22:26

Vidi zadnju poruku Bela tetra napada crny
Forum: Ribe

Poslata: 18.08.2016 u: 19:17

Vidi zadnju poruku problem spoljasnji filter

Poslata: 18.08.2016 u: 19:01

Vidi zadnju poruku Gupike i borac....
Autor: Blacky
Forum: Ribe

Poslata: 23.06.2016 u: 20:58

Vidi zadnju poruku Japanke bolesne!
Forum: Bolesti riba

Poslata: 30.04.2016 u: 12:13

Traži

Web www.akvaristika.org

AdSense

Biljke
 Akvaristika » Biljke
Tema Naslov: Konacno biljke! Pošalji odgovorDodaj temu
Skok na forum Ukupno strana: 2 1 2
Autor
Poruka Predhodna tema | Sledeća tema 
Danijels
Zaslužni član

Zaslužni član

Član od: 18.01.2009
National Flag of Republika Srpska Republika Srpska, Prijedor
Poruka: 190
Pol: Muški
Poslato: 23.05.2009 u 13:07 | IP Prijavljen Citiraj Danijels

Postovanje svima!
Odlucio sam se nakon 2 meseca (koliko imam novi akvarijum), da konacno krenem sa biljkama u akvarijumu. Dosadila mi je plastika u istom (ruzno brate), a odmah nisam smeo da stavljam biljke jer sam pocetnik a smatram da su ''zeleni'' akvarijumi znatno zahtevniji.
Obzirom da podlogu, za sada ne mogu (a i ne zelim) da menjam, odlucio sam se da krenem sa biljkom Anubias ili Nana (mislim da se tako zove) a koja se prema podacima sa foruma ''hvata'' za panj ili kamen pa mi promena podloge i ne treba. Da li sam u pravu i sta Vi mislite? Da napomenem samo da mi je ''zadnji zid'' akvarijuma Siga koje imam i na dnu u jednom delu pa rek'o da je posumim!
Hvala unapred.
P.S. Svaki savet mi je dobdrodosao.

Danijels
Zaslužni član

Zaslužni član

Poslato: 23.05.2009 u 13:08 | IP Prijavljen Citiraj Danijels

I sta jos sto se ''HVATA'' za kamen ili panj od biljaka dolazi u obzir?

Nebojsa.85
Zaslužni član

Zaslužni član

Član od: 17.10.2008
National Flag of Srbija Srbija, Ko ce ga znati :)
Poruka: 619
Poslato: 23.05.2009 u 13:35 | IP Prijavljen Citiraj Nebojsa.85

sve anubije, nana, bateri.... mikroskorumi.... bolbitis... itd... npr mozes i riciju,vazes za kamencicie-mrezicom za krompir pa izraste, napravi extra tepih i to ti je za prednji plan....

Povratak na vrh strane Verzija za štampu Vidi Nebojsa.85's Lični podaci Traži ostale poruke čiji je autor Nebojsa.85

Nebojsa.85
Zaslužni član

Zaslužni član

Poslato: 23.05.2009 u 13:38 | IP Prijavljen Citiraj Nebojsa.85

pazi pratio sam tvoju temu o bolesti- ja sam ti jos pre reko da bilje obavezno ubacis jer prazan akvarijum sa vestackim biljem moze biti samo kolonija bolesti... jer nema bilja koje ce usvajati stetne materije-azot itd... kadf imas bilja i uspostavis biolosku ravnotezu-onda nema briga...
Povratak na vrh strane Verzija za štampu Vidi Nebojsa.85's Lični podaci Traži ostale poruke čiji je autor Nebojsa.85

Nebojsa.85
Zaslužni član

Zaslužni član

Poslato: 23.05.2009 u 13:42 | IP Prijavljen Citiraj Nebojsa.85

mada sve te biljke koje sam ti malo pre napisao su spororastuce, preporucio bi ti i koju brzo rastucu-nema veze sto imas samo kamencice sto nemas podlogu-nemam ni ja... stavi neku brzorastucu-obavezno-hrast,star gras, rotalu.... pa kasnije kad ti se uspostavi ravnoteza menjaj sa nekim biljem koje ti vise odgovara...

napisace ti sad i iskusniji vrste koje ti oni preporucuju....

Danijels
Zaslužni član

Zaslužni član

Poslato: 23.05.2009 u 14:56 | IP Prijavljen Citiraj Danijels

Secam se Nele da si mi govorio i evo poslusao sam te sada. Samo nisam razumeo, kako da usadim u podlogu biljku kad nemam neophodnu hranljivost? Jel to moze? Mislis da u vidu tecnosti ubacujem đubrivo (hranljive materije)?

Zola UE
Zaslužni član

Zaslužni član

Član od: 19.02.2009
National Flag of Srbija Srbija, Užice
Poruka: 126
Poslato: 23.05.2009 u 14:59 | IP Prijavljen Citiraj Zola UE

Ja nikada u zivotu nisam "obogacivao" podlogu, niti to nameravam da radim, nepoznajem bas najbolje bilke, jer nisam botanicar (ma da polozis i taj predmet na mom faxu i to sa visokom ocenom ), u akvaristici se prevashodno baziram na proucavanje zivotinja, ma da sobzirom da se bakterije posmatraju kao biljke u mikrosvetu, eto jedino nih sam malo vise izucavao . Naravno da su u ekosistemu veoma vazne viljke, i definitivno si trebao da ih od samog starta ubacis u akvarijum, po meni je mnooooogo teze odrzavati akvarijum bez biljaka, jer iskljucujes celu jednu kariku ekosistema!!!

Evo sta ja gajim u mijim akvarijumima, na mrtvoj podlozi (kako to neke kolege sa foruma nazivaju) : Apanogeton crispus, Vallisneria giganthea, Vesicularia dubyana, Microsorium pteropus, Anubia sp, i jos neke mahovine jedno dve - tri vrse, i neke kriptokorine ma da nemam pojma kako se zovu (na latinskom) niti me to zanima... Bas sam pre neki dan sve to rascerupao i gomilu te trave tj. pelcera podelio akvaristima po gradu. Kao podlogu koristim samo sljunak i perak razlicite granulacije. I kao sto negde procitah hidrofilne biljke se hrane celom povrsimon lista, pa ako imas dovoljno hranljivih materija u vodi (a svakako ih mora imati u zrelom akvarijumu - kruzenje materije u ekosistemu), nesto neverujem da ce one jadne ostati gladne, cist dokaz su moje biljke koje nekako uspevaju i bez treseta! Mozda se hrane paznjom koju ja posvecujem mojim akvarijumima.   

Biljke ti sluze kao odlican bio filter (zbog toga su jako bitne), i ma da ce se neki verovatno ljutiti, meni su one kao dekoracija, potrosni materijal, i kada se ''osuse" ja jednostavno bacim i uzmem drugu, sasvim je svejedno i meni i mojim ribama da li te biljke imaju sareno i veselo lisce ili skroz jednostavno i nupadljivo, sve dok dobro rade svoj posao u uslovima koje imaju, dobro su dosle u moj akvarijum, i nepada mi napamet da zbog njih ubacujem sest kila treseta i sta ja znam jos cega... Mozes da koristis onaj metod sa izmetom zeceva ili morskih prasica, a da ne ubacujes treset u akvatijum. Ako bas pozelis da drzis neku "veoma zahtevnu" biljcicu, uzmes gore pomenuta govanca (jer na kraju krajeva i treset je organski otpad slicnog sastava!!!) i termicki obradis (umotas u ali foliju pa u vatru - otvoreni plamen, ili u rernu na 50 stepeni jedno dvadesetak minuta) tako obradjen - dezinfikovan obogacivac podloge ubacis ispod korena svake zahtevne biljke i tako je prihranijes na svaka tri-cetiri meseca.

I zmolio bi sve korisnike koji su opsednuti tresetom u akvarijumu da mi u narednim postovima ne drze predavanja o tome kako nisam upravu, jer nema te sile na svetu sto ce me naterati da ubacujem organsko djubre u akvarijum!!! Ja sam samo izneo moj metod bavljenja akvaristikom , pa ako se coveku svidi to je OK, sa druge strane ako ne i to je OK. Nikome nezelim da namecem da nije upravu, i da li treba da ubacuje treset ili ne!!! Vas akvarijum - vasa stvar, sa njim radite sta god hocete, i sto se mene tice u njega ubacujte sta god hocete!!! Meni akvarijumi odlicno finkcionisu i nenameravam da se rasprevljam o tome niti da bilo sta menjam u mom postupku bavljenja akvaristikom.

Nebojsa.85
Zaslužni član

Zaslužni član

Poslato: 23.05.2009 u 15:11 | IP Prijavljen Citiraj Nebojsa.85

slozio bih se sa zolom sto se tice vecine stvari...tako da i ja molim buduce akvariste koji pocnu pisati na ovu temu da nenapadaju za treset i zemlju za cvece....

takodje danijele nemam ni ja hranjivu podlogu,samo kvarcne kamencice 1-2mm, al ja dodajem djubrivo preko lista-kno3,k2so4,kh2po4, easy carbo, profito, sto ne znaci da i ti trebas to da radis-bar ne dok se neupoznas malo bolje sa biljem...

znaci mozes bilje uzgajati i bez djubrenja-sto ti je i zola potvrdio-razno bilje je ne zahtevno-ne treba mu ni co2, niu jhako svetlo ni djubrenje- nane, mikroskorumi, mahovine itd... sto ne znaci da ce bilje bujati-pre ce uz pomoc onog svega navedenog, al opet bolje nesto nego nista.... kolko tolko ce ti raditi biolosku filtraciju.... tako da sto sad ubacujes bilje radis pravu stvar

Nebojsa.85
Zaslužni član

Zaslužni član

Poslato: 23.05.2009 u 15:21 | IP Prijavljen Citiraj Nebojsa.85

i nebrini za djubrenje tih ne zahtevnih biljaka samim tim sto pre nisi imao biljaka a hranio si ribice, koje da kazem seru tj. izbacuju organski otpad koji se pretvara u amonijak nh3 i amonijum nh4(si trovao ribice, otud i onolika oboljenja u tvom prethodnom postu) dalje, amonijak se pretvara u nitrite no2-us pomoc korisnih bakterija u tvojom filteru nastaju nitrati no3 koje koriste biljke za ishranu,a ko imas malo bilja eto algi da one to iskoriste... valjda si me skontao...

sve u svemu-BILJE ce ti samo pomoci, nikako odmoci, tako da ga stavljaj slobodno...

Danijels
Zaslužni član

Zaslužni član

Poslato: 23.05.2009 u 15:25 | IP Prijavljen Citiraj Danijels

Hvala Nele i Zola na informacijama. Jos samo da pitam za debljinu podloge? Kolika treba minimum da bude a da biljke mogu zasaditi? I trebam li menjati nesto u filtracionom materijalu (aktivni ugalj, ono za smanjenje ph-vrednosti - sera super peat i td.)?
Hvala unapred.

Danijels
Zaslužni član

Zaslužni član

Poslato: 23.05.2009 u 15:27 | IP Prijavljen Citiraj Danijels

Sve si u pravu Nele. Konacno shvatam koliko su biljke vazne i krecem udarnicki sto pre. Ali zamisli: ONAJ PET SOP U MOM GRADU NEMA BILJE NA PRODAJU!!!

Danijels
Zaslužni član

Zaslužni član

Poslato: 23.05.2009 u 15:31 | IP Prijavljen Citiraj Danijels

Ma svestan sam ja i sto se tice ''DUSE'' akvarijuma da mu istu samo biljke mogu dati! Akvarijum bez biljaka je u najmanju ruku HLADAN! Ali promenicu to sto pre!

Nebojsa.85
Zaslužni član

Zaslužni član

Poslato: 23.05.2009 u 15:36 | IP Prijavljen Citiraj Nebojsa.85

ako ces stavljati nane, mikroskorume itd, posloga ti i netreba,vezes ih za panj,kamen itd... a sto se tice ovih drugih, trebala bi ti biti napred od 4 do 8cm(odokativno) a u zadnjem planu od 10-15cm(odokativno), al nemoras da se mucis ako nemas tu debljinu (stavis u male saksijice, ako nemas svaka plasticna casa(one male za kafu ce posluziti)... mada ovo za debljinu je kao neko pravilo- kod mene ti je napred nekih 3-4cm, a nazad nekih 6-7cm...

mitrovica je takodje slaba sa biljem,retko kad nesto ima, al sreca pa u rumi ima...pa odem tamo ili kupujem od nekih clanova iz ns-a... ne znam sta da ti kazem, skuplaj kes pa kad skupis u prvu prodavniccu koja je izvan tvog grada a da ima biljki pa nakupuj vis da se obezbedis(ja imam plasticu flasu od 2l, pa u nju ubacujem metalne-samo od 5-10 i 20din pa kad skupim,odem pa potrosim na biljke

ako budes dolazio u sm-javi se pa da ti nacupam nekih!!!

Danijels
Zaslužni član

Zaslužni član

Poslato: 23.05.2009 u 15:43 | IP Prijavljen Citiraj Danijels

Imam predlog! Kad sledeci put doputujem u Srbiju, otici cu do Rume da kupim koju ribicu i lekove (za nedaj Boze) a i do tebe Nele ako budes slobodan da kupim i od tebe. Od tebe cu dobiti i savet a sve jedno mi je kome kes dajem! U stvari nije, bolje mi je tebi jer sam do sada od tebe dobio bezbroj korisnih saveta. Jedino ako nisi alergican na konvertibilne marke!!?

Skok na forum Ukupno strana: 2 1 2

Pošalji odgovorDodaj temu

Verzija za štampu Verzija za štampu
Vi ne možete slati nove teme
Vi ne možete odgovarati na poruke
Vi ne možete brisati svoje poruke
Vi ne možete menjati svoje poruke
Vi ne možete praviti nove ankete
Vi ne možete glasati na anketama

Ova strana je generisana za 0.2695 sekundi. Powered by SOOP Portal version Raven RC2