Aktivne temeAktivne teme  Prikaži spisak članova forumaSpisak članova  Pretraga forumaPretraga  PomoćPomoć
  RegistracijaRegistracija  PrijavaPrijava

Navigacija na sajtu

Statistika
Osoba na sajtu: 37
Gostiju: 31
Robota: 6
Članova: 0
Broj članova: 4302
Najnoviji korisnik foruma: Renatodarija@gmail.com
Najviše poseta: 316
Dana: 11.03.2017
Članova [0], Gostiju [309]

Poslednjih 10 poruka
Vidi zadnju poruku Preporuka biljaka za novi akvarijum
Autor: Ibogi
Forum: Biljke

Poslata: 18.01.2018 u: 10:29

Vidi zadnju poruku test
Autor: Srle
Forum: Ostalo

Poslata: 19.11.2017 u: 10:47

Vidi zadnju poruku Poklanjam 2 akvarijuma
Autor: dr Bouz

Poslata: 09.09.2017 u: 12:17

Vidi zadnju poruku Projekat prvog ciklidnog akvarijuma
Autor: Nikouro
Forum: Ribe - Ciklidi

Poslata: 23.04.2017 u: 22:26

Vidi zadnju poruku Bela tetra napada crny
Autor: Dario
Forum: Ribe

Poslata: 18.08.2016 u: 19:17

Vidi zadnju poruku problem spoljasnji filter

Poslata: 18.08.2016 u: 19:01

Vidi zadnju poruku Gupike i borac....
Autor: Blacky
Forum: Ribe

Poslata: 23.06.2016 u: 20:58

Vidi zadnju poruku Japanke bolesne!
Forum: Bolesti riba

Poslata: 30.04.2016 u: 12:13

Vidi zadnju poruku koja je ovo biljka
Autor: Baia82
Forum: Biljke

Poslata: 27.02.2016 u: 17:40

Vidi zadnju poruku Sve se vrača
Forum: Komentari, želje i pozdravi

Poslata: 21.02.2016 u: 13:14

Traži

Web www.akvaristika.org

AdSense

Bolesti riba
 Akvaristika » Bolesti riba
Tema Naslov: Bolest novih akvarijuma! Pošalji odgovorDodaj temu
Skok na forum Ukupno strana: 2 1 2
Autor
Poruka Predhodna tema | Sledeća tema 
Molamola
Zaslužni član

Zaslužni član
Nevidjena pitanja

Član od: 20.11.2007
National Flag of Crna Gora Crna Gora, Podgorica
Poruka: 781
Pol: Ženski
Poslato: 08.05.2009 u 16:11 | IP Prijavljen Citiraj Molamola

Trovanje amonijakom, nitratima i nitritima uvijek se javlja u neiscikliranim akvarijumima, ako se u takve ubace ribe, vodeni zglavkari ili mekušci, bez obzira što su tu dodate i biljke. Korisne bakterije u akvarijum stižu ili cikliranjem, ili korišcenjem prljavog filter materijala ili dodavanjem gotove kupovne kulture. Svaki od ova trin nacina zahtijeva razlicito vrijeme cekanja prije nego što se ubace novi stanovnici akvarijuma, a za sva tri važi da žive organizme, bilo biljke ili ribe treba dodavati postupno i pažljivo i uz posmatraje koje traje bar tri dana. O cikliranju i ostalim metodama formiranje bio kulture je na ovom forumu bilo mnogo pravilnih savjeta i diskusija pa je glupo da sve to ponavljam (a i može se naci više vodica na srpskom jeziku, ovde na netu). Važno je da ova bakterijska kultura, cak i po formiranju ravnoteže u akvarijumu i poslije dugog vremena održavanja iste, zbog više razloga može biti lako uništena, kada i u jako starim akvarijumima imamo najjaca trovanja, tako da naslov nije potpuno tacan.

TROVANJE AMONIJAKOM

Nastaje zbog:
 - neiscikliranosti akvarijuma
 - dodavanjem previše novih riba odjednom
 - filter je stao ili je doživio duži zastoj
 - korisne bakterije su uništene zbog korišcenja lijekova ili nagle promjene parametara vode

Simptomi kod riba:
 - riba je na površini i iako aeracija radi normalno ili pojacano bori se za vazduh, guta atmosferski ili cak iskace iz vode
 - škrge su jarko crvene ili cak purpurne, nekad krvare
 - riba postaje mlitava, troma
 - gubi apetit
 - pada na dno akvarijuma i tu miruje
 - javlja se crvenilo na koži, perajima, žbice pocrvene

Trovanje amonijakom se može razvijati danima, ali i u svega desetak minuta. Simptomi obicno pocinju od prvih (borbe za vazduh), a napreduju ka zadnjem kada riba prosto sklopi peraja i legne na dno. Ako se ne tretira trovanje amonijakom, kako razjeda unutrašnje organe, dovodi do unutrašnjeg krvarenja i smrti. Zavisno od toga kroz koliko trovanje je riba prošla, ostaju trajne posljedice, pa ona može uginuti i do tri mjeseca poslije incidenta.

Šta poduzeti:
 - spustite pH ispod 7 (ako to može podnijeti odgovarajuca riblja vrsta) jer ova pH smanjuje toksicno dejstvo amonijaka
 - odmah promijeniti 25-50%, bolje 50%, vode i to odstojalom vodom zagrijanom na potrebnu temperaturu (u suprotnom temperaturni stres ce dokrajciti ribe), ako vam treba brzo zagrijavanje vode u odstajalu hladnu sipajte vodu koja je kljucala 3-5 min. sve dok ne ugrijete odstajalu do potrebne temperature. Nije važno ako je voda 1-2 stepena hladnija/toplija od one u akvarijumu. Vjerovatno ce biti potrebno nekoliko puta promijeniti vodu.
 - dodajte kondicioner za vodu koji uklanja amonijak (potražite u zooshop-u)
 - smanjite hranjenje na minimum jer ce svaki komadic nepojedene hrane samo uvecavati problem, ako je trovanje jako prekinite hranjenje
Da bi znali koliki je nivo amonijaka i kada ste uspjeli da spustite njegovu koncentraciju na dozvoljenu (ispod 1ppm) treba vam odgovarajuci reagens test koji se kupuje u zooshop-u!

Ako su ribe vec pod stresom u akvarijumu, cim amonijak dostigne 1ppm (1mg/l) pocinju da pokazuju simptome trovanja. Medutim cak i koncentracije amonijaka ispod 1ppm, ako se duže održavaju u akvarijumu mogu izazvati uginuce ribe, zato ne treba prestati ,,pomagati" u akvarijumu dok se nivo amonijaka ne spusti na nulu. Kada je nivo amonijaka oko 1ppm može se pomoci i dodavanjem pripremljene bio kulture što najcešce odmah riješava problem dalje pojave – pod uslovom da se ne dodaju ribe bar petnestak dana!

Prevencija:
 - uopšte uvodite ribe polako u rasponu od 7-10 dana izmedu svake ture, a tura treba da bude otprlike u razmjeri 2-3 gupike na 30l (neki se nece složiti, ali ovo je moje iskustvo)
 - izbjegavajte previše riba u akvarijumu ( 1cm ribe traži 1l vode, ako su ribe vece kad odrastu, preko 6cm onda za 1cm 2l vode)
 - nemojte hraniti ribe previše, bolje po malo više puta dnevno, ako ste pogriješili odstranite višak hrane poslije 5 min.
 - redovno mijenjajte vodu (što više riba to cešce promjene), najbolje u srednje popunjenim akvarijumima jednom na 10 dana
 - testirajte vodu na prisustvo amonijaka dva puta mjesecno
 - ako filter prestane sa radom, posebno na duže vrijeme, testirajte vodu na amonijak poslije 24h da bi provjerili da li je kultura bakterija ocuvana
 - redovno sifonirate dno i cistite samo pola bioaktivnog filter medija, nikad cijeli i nikad vodom iz cesme vec iz akvarijuma
 - ako oboli bar i jedna riba, sa simptomima trovanja amonijakom provjerite koncentraciju istog reagens testom

TROVANJE NITRITIMA I NITRATIMA

Ovo je najcešci ubica riba poslije trovanja amonijakom. Ako je nivo amonijaka u akvarijumu visok, uskoro ce njegovom konverzijom nastati nitriti i nitrati.

Simptomi:
 - riba se bori za vazduh na površini vode
 - riba se smješta kraj izlaza filtera ili aeratora
 - ubrzan rad škrga
 - riba postaje usporena
 - škrge dobijaju braon boju – hemoglobin se pretvara u methemoglobin koji ima umanjenu sposobnost prenošenja kiseonika što na kraju dovodi do gušenja ribe.
 Neke vrste riba ne pokazuju simptome vec dolazi do njihovog naglog uginuca, dok druge mogu samo postati usporene i izgledati kao da su premorene. U drugom slucaju ribe najcešce razvijaju sekundarna oboljenja, gljivice, bakterije, bijele tacke (jer u akvarijumu veliki broj bakterija i gljivica su normalni stanovnici i ne izazivaju oboljenja kod zdravih riba sa ocuvanim imunim sistemom! Primjer su recimo Flexibacter colummnaris, izazivac cottom-wool, bolesti i Saprolegnija) te uginu ili od njih, a ako ne svakako se uguše zbog nitrata.

Prevencija ista kao kod trovanja amonijakom, nastanak isti. Treba napomenuti da poslije rasta amonijaka, treba cešce testirati vodu na nitrite jer ce definitivno to biti sledece.

Šta poduzeti:
 - velika promjena vode, do 50% ista pravila za temperaturu vode kao kod trovanja amonijakom
 - dodati soli, onoliko koliko to vrsta može da toleriše (ali nemojte pretjerivati pa dodati sve do granice njene izdržljivosti da je ne bi dodatno stresirali), i dio hlorisane vode jer to sprijecava stvaranje methemoglobina
 - smanjite ili prekinite hranjenje
 - pojacajte aeraciju da se voda zasiti kiseonikom
 - ne dodajite nove ribe u akvarijum dok kolicina nitrita ne dostigne 0
 - testirajte vodu na nitrite svakodnevno dok ih ne eliminišete jer su mnogo opasniji od amonijaka i ubijaju ribe i u minimalnim koncentracijama.

Ono što bih dodala je da se kao simptomi malih koncentracija amonijaka ili nitrita koje nisu dovoljne da naškode ribi, ali se dugo zadržavaju u akvarijumu mogu izazvati povremeno ceškanje ribe, npr ženki pred mrijest, tamne krajeve peraja ili ivice krljušti bez destrukcije, sluzav izmet. Ovo može biti rani znak upozorenja da nešto pocinje da kvari kvalitet vode (npr biljka koja truli, uginula životinja, višak hrane itd) i da je vrijeme da se akvarijum provjeri i testira na amonijak i nitrate.

Haracin
Zaslužni član

Zaslužni član

Član od: 10.07.2008
National Flag of Srbija Srbija, Beograd
Poruka: 1581
Pol: Muški
Poslato: 08.05.2009 u 16:53 | IP Prijavljen Citiraj Haracin

Jako lep tekst!

Bosemani
Zaslužni član

Zaslužni član

Član od: 06.12.2007
National Flag of Srbija Srbija, Smederevo
Poruka: 152
Poslato: 08.05.2009 u 23:01 | IP Prijavljen Citiraj Bosemani

jest da me oci zabolese ali vredelo je svaka cast
Povratak na vrh strane Verzija za štampu Vidi Bosemani's Lični podaci Traži ostale poruke čiji je autor Bosemani Poseti galeriju akvarijuma čiji je autor Bosemani

Irvas
Novi član

Novi član

Član od: 13.04.2009
Poruka: 8
Pol: Nije unešeno
Poslato: 08.05.2009 u 23:35 | IP Prijavljen Citiraj Irvas

Hvala Molamola
Povratak na vrh strane Verzija za štampu Vidi Irvas's Lični podaci Traži ostale poruke čiji je autor Irvas

KlincaVR
Zaslužni član

Zaslužni član

Član od: 16.12.2008
National Flag of Srbija Srbija, Vranje
Poruka: 473
Poslato: 08.05.2009 u 23:47 | IP Prijavljen Citiraj KlincaVR

Veoma koristan tekst.
Povratak na vrh strane Verzija za štampu Vidi KlincaVR's Lični podaci Traži ostale poruke čiji je autor KlincaVR Poseti galeriju akvarijuma čiji je autor KlincaVR

Iskic
Novi član

Novi član

Član od: 09.09.2009
Poruka: 4
Poslato: 01.10.2009 u 21:59 | IP Prijavljen Citiraj Iskic

Ja sam u mom akvarijumu otkrio preteranu koncentraciju nitrata i to ogromnu i od toga mi je uginulo 4 Gupija. Akvarijum sam skoro kupio i tek se ucim nekim stvarima. E sad, ucinio sam sve kako je savetovano, promenio sam 50% vode, gotovo ukinuo hranjenje, dodao soli ali koncentracija je i dalje velika. U akvarijumu su mi ostala dva algara, dva muljara i jos jedna Gupi. Ne znam odakle je tolika koncentracija nitrata ali mi je sad vaznije kako da je spustim. Sve sam pokusavao, uzimao sam i neka sredstva ali nista ne pomaze. Od cega inace poticu nitrati u akvarijumu? Da li mozda nije problem podlogu koju sam stavio n dno zbog boljeg rasta biljki? Mada sam je dobro prekrio kamencicima. ili od biljaka...
Povratak na vrh strane Verzija za štampu Vidi Iskic's Lični podaci Traži ostale poruke čiji je autor Iskic

Anabb
Član

Član

Član od: 10.12.2008
National Flag of Srbija Srbija, Beograd / Bajina Bašta
Poruka: 96
Poslato: 01.10.2009 u 22:14 | IP Prijavljen Citiraj Anabb

Citiraj: Iskic
Od cega inace poticu nitrati u akvarijumu?

Pa brate, da li si uopste procitao tekst?
Lepo procitaj, sve ce ti se kasti.
Povratak na vrh strane Verzija za štampu Vidi Anabb's Lični podaci Traži ostale poruke čiji je autor Anabb Poseti galeriju akvarijuma čiji je autor Anabb

Blue
Zaslužni član

Zaslužni član

Član od: 06.02.2003
National Flag of Srbija Srbija
Poruka: 800
Poslato: 02.10.2009 u 07:17 | IP Prijavljen Citiraj Blue

Kako si otkrio 'preteranu koncentraciju nitrata' i koliko?
Povratak na vrh strane Verzija za štampu Vidi Blue's Lični podaci Traži ostale poruke čiji je autor Blue Poseti Blue's Homepage

Molamola
Zaslužni član

Zaslužni član
Nevidjena pitanja

Član od: 20.11.2007
National Flag of Crna Gora Crna Gora, Podgorica
Poruka: 781
Poslato: 02.10.2009 u 14:16 | IP Prijavljen Citiraj Molamola

Uz tekst kakva je to podloga, ako si uzeo neku zemlju za cvijece sa jakom nitratnom osnovom i nisi je pripremio i ispirao i drzio potopljenu u vodi, onda moze i iz nje da ,,curi" ogromna kolicina nitrata. Ako je vec takav problem, a nadam se da si koristio nitrat test da to utvrdis.

Separator
Zaslužni član

Zaslužni član

Član od: 18.09.2007
National Flag of Bosna i Hercegovina Bosna i Hercegovina, Pale
Poruka: 124
Poslato: 03.10.2009 u 14:33 | IP Prijavljen Citiraj Separator

ja sam ubacio oskare u tek formiran akvarijum  stavio sam stari filter ostalo je sve novo i od tada jedan oskar ne jede nikako skoro mjesec a drugi pomalo jede

Iskic
Novi član

Novi član

Poslato: 04.10.2009 u 15:01 | IP Prijavljen Citiraj Iskic

U pet-shopu sam kupio zemlju koja je predvidjena za akvarijum, u malom dzacicu. Na zalost bacio sam ga ali mislim da kad sam je stavljao u akvarijum da sam procitao uputstvo i postupio po njemu. i preko njega sam stavio dosta kamencica, bas debeo sloj. Evo i danas sam koristio test i opet je velika kolicina nitrata. A test su oni listici koje umocis u vodu i u zavisnosti od boje odredjujes kolika je koncentracija. U mom slucaju boja je bila takva da je na skali nije ni bilo da mogu da utvrdim kolika je. Znaci da je koncentracija ogromna. Mene interesuje, da li nitrat moze sam od sebe da spadne ili moram da koristim neku hemiju i da li to uopste postoji? I ako je u pitanju zemljiste koje pusta nitrate, kako to da resim a da bas ne moram da ispustam ceo akvarijum?

p.s. Nisam bio ceo vikend kuci i danas kad sam dosao, jedina zenka gupija koju imam je izlegla nekoliko malih, mislim da ih ima izmedju 7-10.Sad cu da vidim kako ce one preziveti.

Povratak na vrh strane Verzija za štampu Vidi Iskic's Lični podaci Traži ostale poruke čiji je autor Iskic

Haracin
Zaslužni član

Zaslužni član

Član od: 10.07.2008
Poruka: 1581
Poslato: 04.10.2009 u 17:39 | IP Prijavljen Citiraj Haracin

Prvo,baci te listice,to nije bas pouzdano...Ako si kupio firmiranu podlogu za ovu namenu,onda ne postoji sansa da ti ona remeti ravnotezu...Samo moze biti da previse hranis ribe,da imas previse riba,kao i da ti nesto truli u akvarijumu...

Iskic
Novi član

Novi član

Poslato: 04.10.2009 u 20:40 | IP Prijavljen Citiraj Iskic

Ma riba nemam previse, to je sigurno, a da ih pevise hranim, ni to nisam siguran mada mi je to najteze do sada, nikako ne mogu da nadjem meru. Problem mi je i to sto mi je voda puna nekih sitnih cestica, kao prasina, i kad sam promenio vodu to se bitno smanjilo ali opet se pojavilo a da ne znam od cega je to! E sad to za truljenje. imam neke biljke u akvarijumu kojima se po prirodi suse listovi, i ja to ostavim u akvarijumu da se same sasuse. Ne znam sta bi trebao da uradim sa njima!

like
Novi član

Novi član

Član od: 13.12.2009
National Flag of Bosna i Hercegovina Bosna i Hercegovina, Bugojno
Poruka: 1
Poslato: 13.12.2009 u 20:28 | IP Prijavljen Citiraj like

Pozz...Posto sam pocetnik u ovom hobiju imam par pitanja:u mom sedamdesetolitarskom akvarijumu imam 20 ribica gupi,tri molija i 6 platy,2 algara,5 cistaca tj. muljara.Imam problem na gupy zenkama.Imaju po tijelu bijele fleke,peraje kao da zalede i istrunu.Sipao sam metilen plavo i to je pomoglo .Da li poslije 5-6 dana nakon stavljanja metilena moram mijenjati vodu i u kojoj kolicini?Da li nakon metilen plavo dolazi do posljedica koje mogu ugroziti život  bilja???    HVALA UNAPRIJED!!!!!
Povratak na vrh strane Verzija za štampu Vidi like's Lični podaci Traži ostale poruke čiji je autor like

Skok na forum Ukupno strana: 2 1 2

Pošalji odgovorDodaj temu

Verzija za štampu Verzija za štampu
Vi ne možete slati nove teme
Vi ne možete odgovarati na poruke
Vi ne možete brisati svoje poruke
Vi ne možete menjati svoje poruke
Vi ne možete praviti nove ankete
Vi ne možete glasati na anketama

Ova strana je generisana za 0.2246 sekundi. Powered by SOOP Portal version Raven RC2