Aktivne temeAktivne teme  Prikaži spisak članova forumaSpisak članova  Pretraga forumaPretraga  PomoćPomoć
  RegistracijaRegistracija  PrijavaPrijava

Navigacija na sajtu

Statistika
Osoba na sajtu: 54
Gostiju: 54
Robota: 0
Članova: 0
Broj članova: 4334
Najnoviji korisnik foruma: AnitaT
Najviše poseta: 316
Dana: 11.03.2017
Članova [0], Gostiju [309]

Poslednjih 10 poruka
Vidi zadnju poruku Šta još od životinja imate?
Autor: Milos87popovic
Forum: Ostale životinje

Poslata: 14.10.2019 u: 12:01

Vidi zadnju poruku zamena vode
Autor: Luna5
Forum: Voda

Poslata: 21.02.2019 u: 16:25

Vidi zadnju poruku Preporuka biljaka za novi akvarijum
Autor: Dario
Forum: Biljke

Poslata: 05.08.2018 u: 10:22

Vidi zadnju poruku test
Autor: Srle
Forum: Ostalo

Poslata: 19.11.2017 u: 10:47

Vidi zadnju poruku Poklanjam 2 akvarijuma
Autor: dr Bouz

Poslata: 09.09.2017 u: 12:17

Vidi zadnju poruku Projekat prvog ciklidnog akvarijuma
Autor: Nikouro
Forum: Ribe - Ciklidi

Poslata: 23.04.2017 u: 22:26

Vidi zadnju poruku Bela tetra napada crny
Forum: Ribe

Poslata: 18.08.2016 u: 19:17

Vidi zadnju poruku problem spoljasnji filter

Poslata: 18.08.2016 u: 19:01

Vidi zadnju poruku Gupike i borac....
Autor: Blacky
Forum: Ribe

Poslata: 23.06.2016 u: 20:58

Vidi zadnju poruku Japanke bolesne!
Forum: Bolesti riba

Poslata: 30.04.2016 u: 12:13

Traži

Web www.akvaristika.org

AdSense

Ribe - Ciklidi
 Akvaristika » Ribe - Ciklidi
Tema Naslov: Metoda vadjenja mladih cackalicom Pošalji odgovorDodaj temu
Skok na forum  
Autor
Poruka Predhodna tema | Sledeća tema 
Preki
Zaslužni član

Zaslužni član

Član od: 07.01.2004
National Flag of Srbija Srbija, Beograd
Poruka: 126
Pol: Muški
Poslato: 10.05.2004 u 16:29 | IP Prijavljen Citiraj Preki

Par reci i home made slika o metodi vadjenja malih ciklida cackalicom . Po stranjski                      STRIPPING.

Ovo se radi tek posle 12. (dvanaestog dana) ako bas mora.

U sustini sve je stvar rutine tj. vezbe. Prva dva puta su najteza posle ide lako.

Prvo se uhvati zeljena zenka koja nosi mlade. Naravno sto veca mrezica, to je lakse. Takodje je pozeljno da mrezica bude gusca da mladi ne ispadnu iz nje ako ih zenka slucajno (namerno) ispljune, u panici, dok je u mrezici . Ostaviti je malo u mrezI da se primiri. Za to vreme u plicu vecu posudu (tipa onih plastika sa poklopcem {to prodaju u milion velicina ) sipati vodu iz akvarijuma u kom je zenka obitavala (oko 10 cm visina vode), Nakvasite ruke ( nikako suvim rukama ne hvatati ribu ) i uzmite ribu iz mreze. Leva ruka riba , a desna ruka unapred pripremljena cista obla cackalica ( levoruki obrnuto ili kako vam lakse ) . Kao sto se vidi na slici spusta se blago donja vilica.

Na slici je to uradjeno zenki Maylandia estherae(Bojko ispravi me ako gresim) ili red zebri kako je mi zovemo. Ispod usta u vodi se vidi jedno neoplodjeno jaje. Posle su ispala jos dva isto neoplodjena ali nismo hteli da je maltretiramo blicem vise u tim za nju neprijatnim trenutcima. Ovoj zenki je pre slikanja inace, isto ovako, par sekundi pre slikanja izvadjeno osam malih zebrica .

Da napomenem dok se ovo radi zenki glava treba da bude zagnjurena u vodu.

Evo i slike malih :

Mlade ciklide ne hraniti dok im ne splasne zumanacna kesa . Samo aerisati vodu.

Ovu metodu preporucujem onima koji imaju problema sa zenkama tipa : ispljune prerano ili preterano propadne od cestog mresta i nejela ili ako vidite da su joj usta prepuna(samo sto ne puknu) da se ne bi razvalila.

Zenka Pseudotropheus Acei-a u istoj pozi:

Folirala je da nosi iako joj je jos pre 5 dana izvadjeno 30-ak malih 16-og dana. BTW. pola je pljunula u ruci moga kuma na putu od mreze do posude tako da smo nas dvojica babica skupljali male Acei-e po podu . Na srecu svi su zivi ,a bogami i zdravi. Pljuc, pljuc da ih ne ureknem. Zato pazite da se i vama to ne desi => mreza iznad posude pa tek onda mokra ruka pa pravac glava u posudu i onda lagano cackalicom.

Inace usna duplja je kod ciklida ustonosa izuzetno velika bas zbog namene cuvanja malih u istim.Nekad i kad  mislite da nema vise ona krije jos malih u dubini usta.

Ovo je fotografija konacne provere da joj nije nesto zaostalo :

Sad svi vidite kolike su ciklidne jaslice.

Za kraj evo slika tate onih malih zebri cisto da se i on vidi:

Nijedna od ovih prelepih riba nije povredjena u toku pripreme ovog clanka. Sve su zive i zdrave u akvarijumu mog kuma. Ruke koje vidite su njegove, a ja sam fotografisao.

Zahvaljujem mu se ovim putem sto je i mene navukao na  AFRICKE CIKLIDE !        

Sale HVALA .

Srle
Urednik

Urednik

Član od: 16.01.2003
National Flag of Canada Canada, Vancouver
Poruka: 748
Poslato: 10.05.2004 u 17:51 | IP Prijavljen Citiraj Srle

Dobro je sto je neko u slici i reci opisao ovu metodu. Mislim da je metoda jako zgodna kada jednostavno nema uslova da se prebaci zenka u drugi akvarijum da ih pusti sama. Konkretno, ako imate samo jedan mresni akvarijum u kome je mladj, a druga zenka u velikom akvarijumu nosi i pustice uskoro (takav je slucaj kod mene).

Ja sam citao da se to radi posle 14 dana, nisam znao da moze i ranije.

Kada se zna da su izgubili zucnu kesu? Naravno jedino moze vizuelno, ili mozda posle nekog odredjenog vremena. Kada im se stomak "poravna" jel to znak, kako tacno znati?

Povratak na vrh strane Verzija za štampu Vidi Srle's Lični podaci Traži ostale poruke čiji je autor Srle Poseti galeriju akvarijuma čiji je autor Srle

Preki
Zaslužni član

Zaslužni član

Poslato: 10.05.2004 u 18:10 | IP Prijavljen Citiraj Preki

Kad se skoro poravna , tada i proplivaju . Ostane mala , mala  dzombica. Vadio sam prve Labidochromis C. deveti dan jer nisam mogao da docekam , a bilo mi je i frka. Prvi mrest bio i meni i zenki. Svi su bili jaje sa glavom i repicem. Totalno nepokretni al nista im nije falilo.

Bojko
Zaslužni član

Zaslužni član
Cichlidae King

Član od: 31.10.2003
National Flag of Slovenia Slovenia
Poruka: 2375
Poslato: 10.05.2004 u 22:22 | IP Prijavljen Citiraj Bojko

Pa lepo prikazano,korak po korak ali ipak meni se postavlja jedno pitanje:Zašto več 12 dan,kad se može komtno pričekati do 18 ili čak do 20 dana.U tom periodu su ribe razvijene,nemaju više kesu od žumanca i neke strepnje,da bi mladj stradala nema.

Ja,kad sam vadio po toj,takozvani polunaravni mjetodi,ja sam i držim se i sada,da kupim 18 dan.

No drugo što je,jeste čačkalica.Iako sam bio početnik,pa malo nespretan u tim stvarima,ja sam se radije poslužio štapiča za čiščenje ušiju,no pre toga odrezao sam mu onaj dio sa vatom.

Praktički gledano,čačakalica ima jednu oštricu na kraju i samo jedan trzaj ribe odnosno akvaristova nespretnost,može da ošteče ribu.

A sad ja radim i bez štapiča i bez čačkalice.Lepo uvatim ženku  i metnem je naglavačke u vodu,te sa prstima polako otvorim usne i mladj izleti napolje.

Mladj sa kesom od žumanca kako je napisao Preki uopšte ne sme se hraniti.medjutim u akvariju,gdje je ta mladj,često dodje po povrede te kese,udar ili kontakt,i takav ciklid po pravilu ode.

Ali Preki ipak dobro uradjeno

Rogus
Administrator

Administrator

Član od: 15.10.2003
Poruka: 3443
Poslato: 11.05.2004 u 00:14 | IP Prijavljen Citiraj Rogus

Trenutno imam samo M.greshakei i za ovu ribu stvarno nisu potrebna pomagala. Bas sam juce posle tacno 18 dana oslobodio male i bili sa skoro potrosenim zumancetom. Uvek se treba truditi da ostanu kod majke sto duze jer tako ih vise prezivi kasnije. Inace sam i na manjim vrstama kao P.saulosi, radio ovako kako Bojko kaze.

Povratak na vrh strane Verzija za štampu Vidi Rogus's Lični podaci Traži ostale poruke čiji je autor Rogus Poseti galeriju akvarijuma čiji je autor Rogus

Preki
Zaslužni član

Zaslužni član

Poslato: 11.05.2004 u 00:23 | IP Prijavljen Citiraj Preki

Hvala , potrudio sam se malo.
   Cacakalica zato sto sam tako naucio i zato sto je bolji kontakt izmedju ribljih zuba i drveta ( manja sansa da klizne cackalica u usta ili iz usta ) nego kod glatke plastike ili metala, a inace to moze biti i pinceta sa zaobljenim vrhom ili bilo sta drugo cak i srafciger sa, naravno, zaobljenim vrhom pa onda kao kod cika doktora:"Ajde kazi aaaaa". 
      Sto se tice nespretnosti tu joj nema mesta, ruka je mirna kao neurohirurgu.

To sam zaboravio da pomenem u pocetnom postu: Kome se tresu ruke neka ovo ne pokusava !

A onaj moj deveti dan je bio samo jednom: prvi put.  Tu ima vise razloga :
1. Prvo nosenje zenke duze od pet dana
2. Zelja da sto pre vidim male L.caeruleus-e tj. da imam i ja malce.
3. Da probam strip ( moram napomenuti da mi nije uopste bilo svejedno)
4. Inat (ako mogu da pisu o tome na netu, onda ja to mogu da izvedem)

Probacu i prstima sigurno samo da malo porastu ribe. Cak mi je to i najbolje. 

Ono oko 12, 14, 18 ,20 dana napisao sam:

Citiraj: Preki

Ovo se radi tek posle 12. (dvanaestog dana) ako bas mora.

Nisam napisao da treba ni da je pozeljno. Sto duze ih zenka drzi to je bolje. Zna se...

DusanN
Zaslužni član

Zaslužni član

Član od: 27.01.2003
National Flag of Srbija Srbija, Pančevo
Poruka: 658
Poslato: 03.10.2004 u 22:53 | IP Prijavljen Citiraj DusanN

Ženka Pseudotropus Zebre - nosi male 22 dan da li da predjem na ovu "protivprirodnu metodu", pogotovo pošto je jedan mališan izašao pa se vratio u majčina usta , ili da ih pustim dokle im je tamo lepo. Ovo je četvrto poradjanje te ženke ,nije neiskusna, ali je temperatura niža za 2C (24C ,pre sam držao na 26C).

Pozdrav!!!

Bojko
Zaslužni član

Zaslužni član
Cichlidae King

Poslato: 03.10.2004 u 23:04 | IP Prijavljen Citiraj Bojko

Dilema jeste velika,ali pokušaču,da ti objasnim.

polunaravna metoda:lepo uvatiš ženku,uzmeš mladj iz ustiju,i ta je mladj več gotovo razvijena,dakle nema žumancevu kesu,tako,da ih ti samo staviš u posebni akvarij i hraniš.I verovatnoča,da ti ko ugine jako je mala,samo treba ih u početnoj fazi višeputa dnevno u malim količinama hranit.

ostaviš u ustama majke da u pravu si zasad im je još dobro.Sad malo sam se zamislio,i ti tu ženku imaš u posebnom akvariju?.Ako je tako onda dvojbe nema,da ti ne izlazu jeste jedan od razloga i niska temperatura.Temperatura može,da prestaviizlazak mladj,za par dana.

No ako ostaviš tako,na tebi je jedino,da brižljivo posmatraš majku,jer se znadu mladunci kasnije,budu li još u ustima,prosto nekako "zaglibiti"za škrge majke,a to znači i fatalne posledice za nju.

Da ne dužim,ako to imaš u posebnom akvariju,onda ostavi u ustima majke,ako ne ,da je imaš u večem akvariju,onda polunaravna metoda.

DusanN svaka čast za još jedan uspešan mresti naravno kasnije za odgoj mladj.

DusanN
Zaslužni član

Zaslužni član

Poslato: 03.10.2004 u 23:12 | IP Prijavljen Citiraj DusanN

Hvala Bojko ,

Ženka je u posebnoj "kotilici" od mreže tako da je necu dirati još jedan dan, pa ću tada odlučiti.

Pozdrav!!!

DusanN
Zaslužni član

Zaslužni član

Poslato: 05.10.2004 u 20:43 | IP Prijavljen Citiraj DusanN

Juce je ženka potpuno prirodnim putem izbacila pet mladunaca.Iz svega se može zaključiti da snižavnjem temperature za dva stepena u akvarijumu produžavamo nošenje mladih za oko 48h.

Pozdrav!!!

Bojko
Zaslužni član

Zaslužni član
Cichlidae King

Poslato: 05.10.2004 u 22:50 | IP Prijavljen Citiraj Bojko

Ali DusanN,bolje ti podigni temperaturu za stepen ili dva,ipak če to biti bolje za majku i male ciklidiće.

A za prinove

Skok na forum  

Ako želite da pošaljete odgovor na ovaj niz, uloguj
Ako još niste član foruma, rešenje je registracija

Pošalji odgovorDodaj temu

Verzija za štampu Verzija za štampu
Vi ne možete slati nove teme
Vi ne možete odgovarati na poruke
Vi ne možete brisati svoje poruke
Vi ne možete menjati svoje poruke
Vi ne možete praviti nove ankete
Vi ne možete glasati na anketama

Ova strana je generisana za 0.2266 sekundi. Powered by SOOP Portal version Raven RC2