Aktivne temeAktivne teme  Prikaži spisak članova forumaSpisak članova  Pretraga forumaPretraga  PomoćPomoć
  RegistracijaRegistracija  PrijavaPrijava

Navigacija na sajtu

Statistika
Osoba na sajtu: 54
Gostiju: 53
Robota: 1
Članova: 0
Broj članova: 4369
Najnoviji korisnik foruma: Tango
Najviše poseta: 134
Dana: 30.11.2021
Članova [0], Gostiju [132]

Poslednjih 10 poruka
Vidi zadnju poruku test
Autor: ZorK
Forum: Ostalo

Poslata: 09.12.2021 u: 10:50

Vidi zadnju poruku Pozdrav od Pedje i Sladje
Autor: Rogus
Forum: Komentari, želje i pozdravi

Poslata: 28.11.2021 u: 22:20

Vidi zadnju poruku Pozdrav za clanove iz 2003 god
Autor: Rogus
Forum: Komentari, želje i pozdravi

Poslata: 28.11.2021 u: 22:15

Vidi zadnju poruku Armatura za neonke?
Autor: Milandc

Poslata: 01.03.2021 u: 08:13

Vidi zadnju poruku Skalari - mrest - pitanje
Autor: Vedry
Forum: Ribe - Mrest

Poslata: 24.05.2020 u: 13:10

Vidi zadnju poruku Šta još od životinja imate?
Autor: Milos87popovic
Forum: Ostale životinje

Poslata: 14.10.2019 u: 12:01

Vidi zadnju poruku zamena vode
Autor: Luna5
Forum: Voda

Poslata: 21.02.2019 u: 16:25

Vidi zadnju poruku Preporuka biljaka za novi akvarijum
Autor: Dario
Forum: Biljke

Poslata: 05.08.2018 u: 10:22

Vidi zadnju poruku Poklanjam 2 akvarijuma
Autor: dr Bouz

Poslata: 09.09.2017 u: 12:17

Vidi zadnju poruku Projekat prvog ciklidnog akvarijuma
Autor: Nikouro
Forum: Ribe - Ciklidi

Poslata: 23.04.2017 u: 22:26

Traži

Web www.akvaristika.org

AdSense

Biljke
 Akvaristika » Biljke
Tema Naslov: Potapajuce pumpe i CO2 Pošalji odgovorDodaj temu
Skok na forum Ukupno strana: 2 1 2
Autor
Poruka Predhodna tema | Sledeća tema 
Turin Turambar
Zaslužni član

Zaslužni član

Član od: 06.03.2004
National Flag of Srbija Srbija, Novi Beograd
Poruka: 467
Pol: Muški
Poslato: 30.04.2004 u 04:50 | IP Prijavljen Citiraj Turin Turambar

Evo jos jednog velikog plusa za sve koji imaju Atmanove (a i druge) potapajuce pumpe u spoljasnjim filterima - besprekorni CO2! Sve sto vam jos treba je flasa sa kvascem.
Pre ovoga sam pravio reaktor sa rasprsivacem i isecenom kutijicom od fuji filma, postavljenom tako da sakuplja baloncice. Rezultat je bio porazavajuci: za svega nedelju dana rasprsivac je dobio neku skramu i samo su sa jedne strane izlazili (veci) mehurici, a kolicina rastvorenog CO2 je bila veoma mala.

Onda sam dosao na ideju da iskoristim nesto sto je vec bilo prilozeno uz pumpu.
To je specijalan "T" adapter za koriscenje fine "prskalice" koja u ovom slucaju nije potrebna.
Flasa sa kvascem se direktno prikljuci na adapter za prskalicu. Kako je pritisak vode dosta slab zbog uskog grla, kada nema flase na kraju, obican spric ili cep ce onemoguciti vodi da se uopste popne kroz crevo. Zato nema nikakve bojazni tacno i kada kvasac oslabi ili kada jos nije proradio - dokle god ima vakuma.
CO2 ce normalno pogurati vodu i ulaziti direktno u glavno "debelo crevo" koje dovodi cistu vodu (ovog ima samo u akvaristici  ) u akvarijum.
Posto voda protice velikom brzinom, preko 90% CO2 ce biti rastvoreno u toku transporta i na izlasku mozete ocekivati samo mikroskopski male baloncice, a ako imate duze crevo, svih 100% CO2 ce biti rastvoreno po dolasku u akvarijum.

Nema lakseg, jeftinijeg i efikasnijeg ubacivanja CO2 od ovoga. Jos ako se uzme da je Atmanova pumpa veoma jeftina... eto veselja!

Kako to u praksi izgleda:

Click on image to open in new window

Cira
Administrator

Administrator

Član od: 13.01.2003
National Flag of Srbija Srbija, Beograd
Poruka: 3386
Poslato: 30.04.2004 u 06:03 | IP Prijavljen Citiraj Cira

Ja nemam Atmana ali imam AquaEL. Pumpa ima mali sunđer koji služi kao prefilter. U tu komoru sam stavio crevo koje izlazi iz boce sa kvascem. CO2 koji slobodno izađe iz boce biva usisan zajedno sa vodom i propeler ga razbije u sitne mehuriće pre nego što ga ubaci u cev. Iskorištenost je 100%.

It's nice to be important but it's more important to be nice.
Povratak na vrh strane Verzija za štampu Vidi Cira's Lični podaci Traži ostale poruke čiji je autor Cira Poseti galeriju akvarijuma čiji je autor Cira Poseti Cira's Homepage

Octopus
Gost

Gost

Član od: 13.01.2004
Poruka: 1014
Poslato: 30.04.2004 u 08:44 | IP Prijavljen Citiraj Octopus

Osim atmana koji pominje Turin mnoge pumpe imaju taj "T"dodatak.

Turin Turambar
Zaslužni član

Zaslužni član

Poslato: 30.04.2004 u 13:40 | IP Prijavljen Citiraj Turin Turambar

Moze i tako Ciro, drago mi je da kod tebe to radi. Ja sam to probao ranije sa Atmanom i on nije usisavao sve baloncice (nema prefilter, a verovatno zavisi i od snage pumpe). Pored toga, posto ih propeler "razbija", uvek se cuje onaj "crrk" zvuk koji mi je malo smetao. Ovde toga nema posto ide u cev.

Promenio sam naslov da ne bi bio samo "atman".

Cira
Administrator

Administrator

Poslato: 30.04.2004 u 13:44 | IP Prijavljen Citiraj Cira

HE HE HE

To mi dođe kao brojač mehurića. Ali da ume da nervira ponekad to stoji. Naročito ako ti gosti imaju tanke živce.

Povratak na vrh strane Verzija za štampu Vidi Cira's Lični podaci Traži ostale poruke čiji je autor Cira Poseti galeriju akvarijuma čiji je autor Cira Poseti Cira's Homepage

Rogus
Administrator

Administrator

Član od: 15.10.2003
Poruka: 3446
Poslato: 30.04.2004 u 15:35 | IP Prijavljen Citiraj Rogus

Pa Ćiro makar ne mogu gosti da te iznenade time što neće da odu.

Ja koliko se sećam teme o generatorima bila je i priča o dve flaše u nizu zbog zaštite od direktnog prelivanja kvasca pod pritiskom u akvarijum. Nije li ovde tako nešto još potrebnije? Pitam se jer nikada nisam pravio ovako nešto.

Inače ja često pobacam te nastavke sa pumpica. Pa ako nekom treba mogu verovatno još nešto da prikupim.

Povratak na vrh strane Verzija za štampu Vidi Rogus's Lični podaci Traži ostale poruke čiji je autor Rogus Poseti galeriju akvarijuma čiji je autor Rogus

Turin Turambar
Zaslužni član

Zaslužni član

Poslato: 30.04.2004 u 16:54 | IP Prijavljen Citiraj Turin Turambar

Nivo vode sa kvascem u flasi mora biti minimum 5cm ispod grlica. Nisam citao o prelivanju i pravo da ti kazem, ne znam ni kako bi se to desilo u normalnim okolnostima. To je verovatno iskustvo nekoga ko nije uradio sve kako treba. Kvasac je potpuno miran, cak i kada se flasa jako promucka nece da peni do izlaza i moze se iz cuga otvoriti zatvarac (za razliku od gaziranog pica koje bi siknulo - ali njihova gazoza je nekoliko puta jaca od od kvasca).

Problem moze da se javi u necemu drugom - zapusenje izlaznog kanala.
Kako kvasac stalno radi, a CO2 nema gde da ode, flasa se puni i puni i na kraju moze puci (jos gore ako bi se drzala staklena flasa!) Ovo se nikada ne desava ako je otvor dovoljno sirok i ako nema nikakve prepreke koja moze da se stvori. Za svaki slucaj, ja uvek blago nataknem crevo na flasu da tu "pukne" ako dodje do zapusenja u crevu. Takve stvari se daju uociti mnogo pre kriticnog pucanja flase, pa je drzanje kvasca potpuno bezbedno kada se uradi sve kako treba.

Cira
Administrator

Administrator

Poslato: 30.04.2004 u 18:36 | IP Prijavljen Citiraj Cira

Potražiću u firmi slike kako izgleda kvasac na pivu. Fazon je sledeći: Kvasac se ubaci u tankove sa skuvanim pivom i dok ima vazduha on raste i stvara se pena kada naraste i ima ga dovoljno tank se zatvori i kvasac nastavlja da vri ali bez da dalje reste i da stvara penu.

Pena se stvara u prisustvu kiseonika jer se dobija mnogo više CO2 i mnogo više toplote. Ja kod kuće nisam nikad dobio penu u flaši.

Alkoholna Fermentacija
C6H12O6 --> 2 C2H5OH +2 CO2 + 2 ATP + heat
heksoza          ;   ethanol       gas          energija
Ukupna oslobođena energija: 227 kcal

(aerobna) Respiracija
C6H12O6 + 6O2 --> 6H2O + 6CO2 + 36 ATP + heat
 heksoza   kiseonik    voda      gas       energija
Ukupna oslobođena energija: 686 kcal

Cira
Administrator

Administrator

Poslato: 30.04.2004 u 18:41 | IP Prijavljen Citiraj Cira

Više o fermentaciji: http://www.nysaes.cornell.edu/fst/faculty/acree/fs430/notes_ thk/pdf/fermentation.pdf

Rogus
Administrator

Administrator

Član od: 15.10.2003
Poruka: 3446
Poslato: 30.04.2004 u 18:48 | IP Prijavljen Citiraj Rogus

Jedan raspršivač u prvoj flaši bi dakle značajno ubrzao vrenje. Tako bi verovatno i pena prelazila u drugu, koja bi onda bila nekakvo pranje gasa i zaštita od prelivanja nečistoća. Jedino što bi na izlazu imali opet vazduh, ali sada nešto bogatiji sa CO2. A to bi donekle samnjilo rastvaranje uglejn dioksida.
Povratak na vrh strane Verzija za štampu Vidi Rogus's Lični podaci Traži ostale poruke čiji je autor Rogus Poseti galeriju akvarijuma čiji je autor Rogus

Turin Turambar
Zaslužni član

Zaslužni član

Poslato: 30.04.2004 u 22:29 | IP Prijavljen Citiraj Turin Turambar

Ubrzano vrenje i veca proizvodnja CO2 nisu dobri iz samo jednog razloga - kratko traju. Pogotovu sto se ovde radi o posudama malog kapaciteta. Cilj je imati relativno slabu, ali stalnu produkciju CO2 na duze staze. Bas zato se kvasac i ne moze izliti i nema pene. Ako se zeli vise CO2, napravi se jos jedna flasa sa kvascem ili se uzme ona od 5lit i tako redom.

Cira
Administrator

Administrator

Poslato: 30.04.2004 u 22:32 | IP Prijavljen Citiraj Cira

Tu si u pravu. Imaš recept sa želeom gde kvasac ima pristup samo delu šećera koji se nalazi na površini pa reakcija duže i ravnomernije traje.

Jancika
Urednik

Urednik

Član od: 18.02.2004
National Flag of Slovenia Slovenia, Osek
Poruka: 1081
Poslato: 01.05.2004 u 02:09 | IP Prijavljen Citiraj Jancika

Turine,ova stvar sa CO2 je sjajna!Pisi ovima iz Atmana o ovom tvom izumu da te nagrade nekim lepim iznenadjenima.I procackaj po birokratiji da ti neki shaban ne ukrade patent.

Nego,imam jedno pitanje.Da li moze ugljena kiselina,koja nastaje pri kontaktu CO2 i vode(CO2+H20=H2CO3) nekako da osteti filter,delove filtra,cevi,...?

Jos jednom Turine,svaka cast,i ja cu na mom aq probati ovo da izvedem!

Povratak na vrh strane Verzija za štampu Vidi Jancika's Lični podaci Traži ostale poruke čiji je autor Jancika Poseti galeriju akvarijuma čiji je autor Jancika

Shljivo
Član

Član

Član od: 13.04.2004
National Flag of Crna Gora Crna Gora, Podgorica
Poruka: 16
Poslato: 01.05.2004 u 11:50 | IP Prijavljen Citiraj Shljivo

da li bi mogao da se koristi co2 kojeg koriste zavarivaci (co2 postupak)?oni imaju ogromne boce koje se pune u odredjenim firmama koje se tim bave-samo bi kod nas odgovarale neke manje, kojih vjerovatno ima za nabavit.mislim da bi to bilo bolje jer bi dotok co2 bio konstantan i boca bi trajala 100 puta duze.
Povratak na vrh strane Verzija za štampu Vidi Shljivo's Lični podaci Traži ostale poruke čiji je autor Shljivo

Skok na forum Ukupno strana: 2 1 2

Pošalji odgovorDodaj temu

Verzija za štampu Verzija za štampu
Vi ne možete slati nove teme
Vi ne možete odgovarati na poruke
Vi ne možete brisati svoje poruke
Vi ne možete menjati svoje poruke
Vi ne možete praviti nove ankete
Vi ne možete glasati na anketama

Ova strana je generisana za 0.2500 sekundi. Powered by SOOP Portal version Raven RC2