Aktivne temeAktivne teme  Prikaži spisak članova forumaSpisak članova  Pretraga forumaPretraga  PomoćPomoć
  RegistracijaRegistracija  PrijavaPrijava

Navigacija na sajtu

Statistika
Osoba na sajtu: 41
Gostiju: 41
Robota: 0
Članova: 0
Broj članova: 4346
Najnoviji korisnik foruma: Stole75
Najviše poseta: 316
Dana: 11.03.2017
Članova [0], Gostiju [309]

Poslednjih 10 poruka
Vidi zadnju poruku Skalari - mrest - pitanje
Autor: Vedry
Forum: Ribe - Mrest

Poslata: 24.05.2020 u: 13:10

Vidi zadnju poruku Šta još od životinja imate?
Autor: Milos87popovic
Forum: Ostale životinje

Poslata: 14.10.2019 u: 12:01

Vidi zadnju poruku zamena vode
Autor: Luna5
Forum: Voda

Poslata: 21.02.2019 u: 16:25

Vidi zadnju poruku Preporuka biljaka za novi akvarijum
Autor: Dario
Forum: Biljke

Poslata: 05.08.2018 u: 10:22

Vidi zadnju poruku test
Autor: Srle
Forum: Ostalo

Poslata: 19.11.2017 u: 10:47

Vidi zadnju poruku Poklanjam 2 akvarijuma
Autor: dr Bouz

Poslata: 09.09.2017 u: 12:17

Vidi zadnju poruku Projekat prvog ciklidnog akvarijuma
Autor: Nikouro
Forum: Ribe - Ciklidi

Poslata: 23.04.2017 u: 22:26

Vidi zadnju poruku Bela tetra napada crny
Forum: Ribe

Poslata: 18.08.2016 u: 19:17

Vidi zadnju poruku problem spoljasnji filter

Poslata: 18.08.2016 u: 19:01

Vidi zadnju poruku Gupike i borac....
Autor: Blacky
Forum: Ribe

Poslata: 23.06.2016 u: 20:58

Traži

Web www.akvaristika.org

AdSense

Tekstovi
 Akvaristika » Tekstovi
Tema Naslov: Tanriba belopruga Pošalji odgovorDodaj temu
Skok na forum Ukupno strana: 5 1 2 3 4 5
Autor
Poruka Predhodna tema | Sledeća tema 
Jancika
Urednik

Urednik

Član od: 18.02.2004
National Flag of Slovenia Slovenia, Osek
Poruka: 1081
Pol: Muški
Poslato: 10.05.2004 u 23:56 | IP Prijavljen Citiraj Jancika

Cao drustvo,samo jos jednom da se vratim na ono cenkanje oko imena,iako je Buca rekao stvarno sve sto je imalo da se kaze u vezi toga.I posle necu vise. A i slazem se da su prepucavanja oko samog imena skroz bespotrebna.    

Ja sam razumeo Bobana da je je izraz kardinal za ovu vrstu ribice cuo samo ovde,pa sam hteo da kazem da to i nije lokalni naziv i da ga koriste daleko van Beograda.Ako sam pogresno razumeo,izvinjavam se,"mea culpa".

Naleteo sam u jednoj knjizi na podatak,nevezano za ime.Tu preporucuju autori temperaturu do 22'C,medjutim kazu da bi bili aktivniji mogu se drzati na T sto odgovaraju tropskim ribicama.Pa sam hteo da pitam,da li bi mogli kardinali zajedno sa barbusima,tetrama,zebricama,... i koje su najvise temperature koje oni mogu da podnesu?

Drugarski pozdrav! 

Povratak na vrh strane Verzija za štampu Vidi Jancika's Lični podaci Traži ostale poruke čiji je autor Jancika Poseti galeriju akvarijuma čiji je autor Jancika

Rogus
Administrator

Administrator

Član od: 15.10.2003
National Flag of Srbija Srbija, Beograd
Poruka: 3443
Poslato: 10.05.2004 u 23:59 | IP Prijavljen Citiraj Rogus

Pa nisam ja dzabe predlagao svima koji hoce da mreste ikrasice. Tako je to sa kardinalima. I kazite jel' samo meni lice na male samuraje?

Povratak na vrh strane Verzija za štampu Vidi Rogus's Lični podaci Traži ostale poruke čiji je autor Rogus Poseti galeriju akvarijuma čiji je autor Rogus

Rogus
Administrator

Administrator

Poslato: 11.05.2004 u 00:22 | IP Prijavljen Citiraj Rogus

Kako se brzo ulazi u legendu i u stare knjige. Naziv Tanriba belopruga je moja interpretacija latinskog imena.

Drago mi je da vam se dopalo. Da bi bilo u duhu jezika nije potpuno ispravno, ali je smišljeno kao intrigantno ime za one koji bi možda ignorisali ona uobičajena.

Dakle i ja sam doprineo zbrci iako mi to nije bilo na umu.

Čovek svačim mora da se služi u svrhe popularizacije akvaristike.

Povratak na vrh strane Verzija za štampu Vidi Rogus's Lični podaci Traži ostale poruke čiji je autor Rogus Poseti galeriju akvarijuma čiji je autor Rogus

Mrvica
Zaslužni član

Zaslužni član

Poruka: 502
Poslato: 11.05.2004 u 00:29 | IP Prijavljen Citiraj Mrvica

Jos nisam nasao neku slicnost sa samurajima, ali tek veceras sam imao vremena da ih malo posmatram. Uzeo sam ih u subotu i bio odsutan, a u prisustvu sam prebacivao stare ribice u nov akvarijum i to danas zavrsio (nisam hteo sve odjednom).

Ono sto me odusevljava kod njih je promena boja, u zavisnosti od raspolozenja, pa cak i bela pruga ponekad predje u drugu boju. Predivno.

Mada sad razmisljam u onoj svojoj "borbi" stvarno po ritualu podsecaju na borbu samuraja (nekako mi se stvorila scena iz filma "Poslednji samuraj"), zastanu lagano se krecu sepureci se i na kraju brza razmena udaraca i sve ponovo. Pa eto i novo ime za njih Samuraji.

Dane
Zaslužni član

Zaslužni član

Član od: 08.05.2003
National Flag of Makedonija Makedonija, Gostivar
Poruka: 1717
Poslato: 11.05.2004 u 13:51 | IP Prijavljen Citiraj Dane

Citiraj: Rogus
Čovek svačim mora da se služi u svrhe popularizacije akvaristike.

Potpuno se slazem 

Povratak na vrh strane Verzija za štampu Vidi Dane's Lični podaci Traži ostale poruke čiji je autor Dane Poseti Dane's Homepage

Mrvica
Zaslužni član

Zaslužni član

Poslato: 11.05.2004 u 14:35 | IP Prijavljen Citiraj Mrvica

Citiraj: Jancika
Naleteo sam u jednoj knjizi na podatak,nevezano za ime.Tu preporucuju autori temperaturu do 22'C,medjutim kazu da bi bili aktivniji mogu se drzati na T sto odgovaraju tropskim ribicama.Pa sam hteo da pitam,da li bi mogli kardinali zajedno sa barbusima,tetrama,zebricama,... i koje su najvise temperature koje oni mogu da podnesu?

Nisam odmah primetio, procitao sam ali nisam odmah skapirao . Bio sam malo umoran.

Kod mene je temp. u akvarijumu bila izmedju 24 i 25 stepeni ali nisu imali takve boje kao kad sam im spustio na 21-22 stepena (sada su mnogo lepse). Na boju utice i svetlo. Kao sto Rogus rece vise vole slabije svetlo i tada opet boja dolazi do izrazaja. Za svetlo sam otkrio igrom slucaja, kada mi je 1 halogenka eksplodirala. Kardinali u tamnijem delu akvarijuma, prelaskom u svetliji deo nisu imali tu lepotu boja.

Ps. Roguse sta god da si koristio ja sam se upecao  i to savetujem ostalima koji su u mogucnosti da ih drze.

Rogus
Administrator

Administrator

Poslato: 11.05.2004 u 15:16 | IP Prijavljen Citiraj Rogus

Uf, ja ih dugo nisam mrestio. Mislim dovoljno dugo da sam zaboravio kako izgledaju kao mali.

I sad, posle čitanja nekih lepih tekstova o njima i uz ove male koje gajim baš uživam u divnoj fluoroscentnoj plavoj liniji po boku. Nažalost ona će se promeniti kad porastu i preći u ono što je već opisano. Ali na ovoj veličini 8-10mm i sa starošću oko mesec dana kada tek dobijaju svoje kolorne marke opet su jedno lepo iako prolazno iskustvo.

Kod mene su preživljavali i temperaturu od 30C. 28C mogu trajno da podnose, ali najlepsi su na temperaturi ispod 25C.

Rogus
Administrator

Administrator

Poslato: 22.07.2004 u 01:19 | IP Prijavljen Citiraj Rogus

Možda mala pomoć oko imena Kardinal.

Neće baš da ga objasni etimološki, ali bar otkuda ono u ovim krajevima. Odradio sam neku pretragu za ovu ribu i našao gomilu ruskih i nemačkih sajtova na kojima ih zovu Kardinal i Kardinalfisch.

Valjda je svim ajasno da se mi ovde uvek lomismo između dva velika carstva. Pa onda nije čudo ni što je to preneto u ono akvarističko.

Evo jedan link.

PecaZemun
Član

Član

Član od: 17.12.2003
Poruka: 25
Poslato: 20.08.2004 u 17:15 | IP Prijavljen Citiraj PecaZemun

E stvarno svaka ti cast Rogus ...i mene si uspeo da zaintrigiras....jedva cekam da ih nabavim...

Pozdrav

Octopus
Gost

Gost

Član od: 13.01.2004
Poruka: 1014
Poslato: 21.08.2004 u 00:11 | IP Prijavljen Citiraj Octopus

EEE   Roguse  danas sam obilazio farmu i pao na dupe od iznenadjena.Jedan bazen je pun kardinala ,ima ih na hiljade.Sto je najinteresantnije nikada ih nisam pustao u te bazene sto znaci da je nekoliko komada slucajno tu dospelo sa drugim ribama.Ono najinteresantnije je da u ove bazene nisam nista pustao dve godine jer su mi u njima maticne Japanke Koje su tu stavljene predprosle godine. 

Nemogu da verujem zar je moguce da ovi  mali Samuraji prezime.Neznam......malo sam zbunjen.Cale kaze da ih je vidjao par komada i prosle godine.Posto je on svakoga dana pored bazena nema razloga da mu ne verujem.....

Rogus
Administrator

Administrator

Poslato: 21.08.2004 u 19:28 | IP Prijavljen Citiraj Rogus

Pa Octo, znači moramo se paziti da ne dospeju u otvorene vode, jer onda jao sunčicama, babuškama, cverglanima i ostalim uljezima.

Stvarno teško za poverovati, ali ako nema drugog objašnjenja onda se može citirati rečenica iz filma "Jurasic park": "Život je pronašao put."

Octopus
Gost

Gost

Član od: 13.01.2004
Poruka: 1014
Poslato: 22.08.2004 u 00:38 | IP Prijavljen Citiraj Octopus

Da zivot uvek pronadje put.Pre dve godine sam iz bazena vadio gupike  a temperatura vode je bila 9 stepeni.U prijemu sam im dizao temperaturu po 2 stepena svakoga dana i nije bilo uginuca.

Uistinu za kardinale nemem  objaasnjenja.Ono sto je najinteresantnije ja ni ne znam kaku su tu dospeli?

U svakom slucaju javi Pedji da imamo novu vrstu u nasim vodama.(Tacnije mojim vodama.)

Mrvica
Zaslužni član

Zaslužni član

Poslato: 25.08.2004 u 23:41 | IP Prijavljen Citiraj Mrvica

Danas sam montirao novu rasvetu na novom akvarijumu i kad sam upalio svetlo čekalo me je ne malo iznenadjenje.

U akvarijumu trenutno praznom (bar sam tako mislio), nešto je plivalo. U prvi mah sam pomislio da je neka mušica ili nešto slično, ali kad sam malo bolje pogledao imao sam šta i da vidim: plivale su dve male ribice.

Jedino objašnjenje je da su se Kardinali mrestili u java mossu i da sam ih prebacio zajedno sa njom u novi akvarijum.

Malo pre sam primetio da tu pliva i treća a ko zna koliko će ih biti na kraju. Moracu da ih prebacim u filter (spoljni stakleni) i tu da ih hranim dok malo ne porastu. Za sada su sami u skoro 200lit.

Kardinali su imali skoro idealno za mrest, ali sam ih malo zapustio jer sam sredjivao stan i ništa se nije desilo dok sam ih posmatrao a sad ovo prijatno iznenadjenje. Pa dobro izgleda da ne vole da ih neko gleda dok se mreste (a u ostalom ko voli ).

Zaista jedna prelepa riba puna izdržljivosti.

Marcus
Zaslužni član

Zaslužni član

Član od: 19.01.2003
Poruka: 751
Poslato: 18.09.2004 u 21:08 | IP Prijavljen Citiraj Marcus

Znaci li to da im za mrest ne treba zastitna mreza na dnu? Neko gore pomenu da ne jedu mlade ?
Da li sam dobro razumeo da mogu da se mreste u bilo kakvoj vodi? Cak i bez vazduha?

Povratak na vrh strane Verzija za štampu Vidi Marcus's Lični podaci Traži ostale poruke čiji je autor Marcus Poseti galeriju akvarijuma čiji je autor Marcus Poseti Marcus's Homepage

Skok na forum Ukupno strana: 5 1 2 3 4 5

Pošalji odgovorDodaj temu

Verzija za štampu Verzija za štampu
Vi ne možete slati nove teme
Vi ne možete odgovarati na poruke
Vi ne možete brisati svoje poruke
Vi ne možete menjati svoje poruke
Vi ne možete praviti nove ankete
Vi ne možete glasati na anketama

Ova strana je generisana za 0.2500 sekundi. Powered by SOOP Portal version Raven RC2