Aktivne temeAktivne teme  Prikaži spisak članova forumaSpisak članova  Pretraga forumaPretraga  PomoćPomoć
  RegistracijaRegistracija  PrijavaPrijava

Navigacija na sajtu

Statistika
Osoba na sajtu: 78
Gostiju: 78
Robota: 0
Članova: 0
Broj članova: 4331
Najnoviji korisnik foruma: Adv.PA
Najviše poseta: 316
Dana: 11.03.2017
Članova [0], Gostiju [309]

Poslednjih 10 poruka
Vidi zadnju poruku zamena vode
Autor: Luna5
Forum: Voda

Poslata: 21.02.2019 u: 16:25

Vidi zadnju poruku Preporuka biljaka za novi akvarijum
Autor: Dario
Forum: Biljke

Poslata: 05.08.2018 u: 10:22

Vidi zadnju poruku test
Autor: Srle
Forum: Ostalo

Poslata: 19.11.2017 u: 10:47

Vidi zadnju poruku Poklanjam 2 akvarijuma
Autor: dr Bouz

Poslata: 09.09.2017 u: 12:17

Vidi zadnju poruku Projekat prvog ciklidnog akvarijuma
Autor: Nikouro
Forum: Ribe - Ciklidi

Poslata: 23.04.2017 u: 22:26

Vidi zadnju poruku Bela tetra napada crny
Forum: Ribe

Poslata: 18.08.2016 u: 19:17

Vidi zadnju poruku problem spoljasnji filter

Poslata: 18.08.2016 u: 19:01

Vidi zadnju poruku Gupike i borac....
Autor: Blacky
Forum: Ribe

Poslata: 23.06.2016 u: 20:58

Vidi zadnju poruku Japanke bolesne!
Forum: Bolesti riba

Poslata: 30.04.2016 u: 12:13

Vidi zadnju poruku koja je ovo biljka
Autor: Baia82
Forum: Biljke

Poslata: 27.02.2016 u: 17:40

Traži

Web www.akvaristika.org

AdSense

Ribe - Ciklidi
 Akvaristika » Ribe - Ciklidi
Tema Naslov: Mrest Maylandia zebra Chilumba Pošalji odgovorDodaj temu
Skok na forum  
Autor
Poruka Predhodna tema | Sledeća tema 
DusanN
Zaslužni član

Zaslužni član

Član od: 27.01.2003
National Flag of Srbija Srbija, Pančevo
Poruka: 658
Pol: Muški
Poslato: 27.04.2004 u 13:16 | IP Prijavljen Citiraj DusanN

Pokusacu da opisem kako sam ja video mrest Maylandia zebra Chilumba .Mislim da je naziv tacan ,barem po fotografiijama koje sam pregledao na netu.

U akvarijumu je bilo dva muzjaka i dve zenke. Ovo nije normalan broj zenki i muzjaka, vec greska pri kupovini.Normalan odnos bi bio 1M+3-4 Z.

Akvarijum ima oko 120l, (sto je malo) motorni filter,grejac i kamen za aeraciju.Voda je tvrda i slabo bazna pH 7,5-8.Temperatura vode oko 26C U centralnom delu akvarijuma nalazi se pecina ,podloga je sitno lomljeni kamen granulacije 3-4 mm. Dno pecine je potpuno ocisceno od kamena ,to je uradio dominantan muzjak, zato bi ispod kamena trebalo da se nalazi stiropor.

Sam mrest pocinje besomucnom jurnjavom muzjaka i zenke . On pokusava da dodje u polozaj paralelan sa zenkom i u tom trenutku pocinje da se trese,kao da ga lupa struja..Vrlo cesto ribice pocinju da se jure u krug.Nekada je to samo muzjak i zenka , a nekada su tu i tri , pa cak i cetiri ribice.Sam mrest se ipak odvija bez prisustva javnosti u pecinici. Detalje mresta postoje u temi <Mrest Malavi cikida>.

Kako prepoznati da zenka u svojim ustima nosi oplodjenu ikru? Prilikom hranjenja ona ce se sklanjati u mirniji deo akvarijuma ili ce dolaziti do hrane , ali nece uzimati istu.Zenka moze da juri za hranom ,instinktivno ,ali je sigurno nece uzimati,barem u  ovom opisanom slucaju.

Za nas pocetnike , ja predlazem da ostavimo zenku 5-6 dana od mresta u zajednickom akvarijumu dok potpuno nismo sigurni da  zenka nosi mlade. To ce se videti po tome sto ne uzima hranu, izbegava jurnjavu, sakriva se u skrivenom delu akvarijuma ,ili pluta  neposredno iznad povrsine vode ,da bi bila sto manje uociva. Javlja joj se «podvaljak». Posle 5-6 dana prebacujemo je u mresni akvarijum  gde je kvalitet vode i ostali parametri kao i u zajednickom akvarijumu. To bi trebalo da bude akvarijum 30l sa sundjerastim filterom, grejacem bez podloge.Ja sam stavio jeda kamen pod uglom na sredinu gde se ona krije u njegovoj senci.U sledecih nedelju dana imamo utisak  da joj je glava sve veca .U podvaljku se primecuju mrdanje malih stvorova, a majka gubi primetno u tezini. Stomak se uvlaci i , skoro da se «stomak zalepi za kicmu». Ona je mirna i iscekuje svje mladunce.

Za desetak dana   drugi deo ove price.

Pozdrav!!!

Bojko
Zaslužni član

Zaslužni član
Cichlidae King

Član od: 31.10.2003
National Flag of Slovenia Slovenia
Poruka: 2375
Poslato: 27.04.2004 u 18:22 | IP Prijavljen Citiraj Bojko

Kad sam ja pohadao u sedmi razred osnovne škole,jedan od predmeta bio i srpskohrvatski jezik.U toj godini dosta smo učili i o Vuku Karadžiću,prvome gramatićaru srpskog jezika.Pročitali i nizbroj anegdota iz njegovog bogatog i punog života.Jedna anegdota jeste prićala o tome kako je Vuk nadmudrio nemačkog gramatičara ,koji nije mogao prevesti to što mu Vuk rekao /bilo je nešto u smislu;Buktija klokoće....a ostatak zaboravio/i onda mu Vuk reče:Eto vidiš,iako mlad jezik,kako li je samo bogat.

Dobro,što takav uvod,pa pročitao ja post od DušanN,ja sam se odmah setio na tu anegdotu,te neke,sjajne usporedbe koje nam otkriva DuasnN,eto par njih:trese,kao da ga lupa struja,podvaljak,pa stomak se zalepi za kićmu

No toliko malo za razonodu,inače dobro je to opisano ustvari mrest sa očiju početnika sa Malawi ciklidima.

Sad par stvari koji je DusanN napisao,jeste dobro,da se o njima prediskutira:ž

1:da se čeka 5-6 dana od mresta,to je dobro,jer da se zna,da je tih prvih 5 dana najbitnijih za ikre i zenku,ako ih nije dotad bacila,sigurno če ih donositi.

2:jeste da mora biti voda u mresnom akvariju iste kakvoće ko u onom velikom,najbolje je,da se voda ulije u taj mresni akvarij direktno iz onoga akvarija.

3:Treba i u mresnom akvariju,da se nadzire kvalitet vode,to je po meni neophodno i nuždno.

4.Pa glava joj ista,samo podvaljak raste,kao i mladunci,i da se stomak zalepi za kičmu,pa kad ženka ne jede nista,to je sasvim prirodno i tu nema nikakve strepnje,da bude li to ženki kasnije šta naskodilo.

Eto,čekam i brojim da prodje tih deset dana,pa da se opet čitamo

Bojko
Zaslužni član

Zaslužni član
Cichlidae King

Poslato: 27.04.2004 u 20:21 | IP Prijavljen Citiraj Bojko

E DušanN jel ti tata lići na ovoga ?

http://cichlidpress.pair.com/photos/met-zebrachilumba.jpg

ako je tata takav ljepotan,kakvi če to tek sinovci biti

DusanN
Zaslužni član

Zaslužni član

Poslato: 27.04.2004 u 21:30 | IP Prijavljen Citiraj DusanN

Da taj lepotan je vec tri nedelje na mom desktopu , bas sa te adrese. U akvarijumu je kod mene od novembra,imam ih dva komada .Jedan koji je po meni mozda i lepisi ide za koji dan kod Srleta.Za njih dvojicu nema mesta u malom akvarijumu.

Pozdrav!!!

DusanN
Zaslužni član

Zaslužni član

Poslato: 07.05.2004 u 17:11 | IP Prijavljen Citiraj DusanN

Danas ,dvadesetog dana od kada je primeceno da zenka nosi ikru ,odnosno mlade desilo se za mene fascinatan prizor.

Krenimo u prici gde smo stali prosli put . To je negde oko desetog dana . U ovom drugom delu  zenka je mirna krije se ispod postavljenog kamena .Slabi sve vise ,podvaljak joj je sve veci. Zadnjih dana glava a narocito taj donji deo glave je taman,skoro crnkast.U podvaljku se vidi kako se nesto mice.Ona na momente naglo pomera glavu levo I desno da mozda smiri potomstvo. Posto je akvarijum(mrestni) u kojem je od 100l  sa sundjerastim filterom, grejacem I termometrom zenka sa jednim prezivelim iz prethodnog mresta

potomkom ,njega redovno hranim. Ona dolazi do hrane ali je ne uzima.

Prepodne je prvo izislo cetiri ,a zatim jos pet zebrica.Ukupno devet komada.Morao sam da sklonim sundjer jer se zavlace tu okolo,pokusavam da im dam sitnu,mikro suvu  hranu imam utisak da nisu jos gladni, vidim da ce biti tu zezanja- akvarijum za njih veliki,oni mali hrana jos sitnja dok se nadjemo bice jurenja.Razmisljam da zalepim jednu tabletu Spiruline –Sera tablete.Ribice su jos u grupi I normalno stalno oko filtera.. Temperatura 27C.Zenka I prvo dete ne jure ove male niti male primecuju ove. Za sada toliko…

Pozdrav!!!

Bojko
Zaslužni član

Zaslužni član
Cichlidae King

Poslato: 07.05.2004 u 21:28 | IP Prijavljen Citiraj Bojko

Jeste DusanN,to valja in to je ono što je vidljivo samo jednom ljubitelju istočnoafričkih ciklida.

Meni je taj dogadaj ostao u nekom lepom sječanju,vidjeti mlade kako izlaze iz majčinskih usni.Pa i to je jedna od razloga što valja,da je akvarista Malawi ciklid fan.

Iskreno rečeno ja sam se takvom događaju uvijek radovao,jer svaki put jeste bilo na neki način novo i uzbudljivo.

A što se ishrane tiče,ja bih ti opet savjetovao,da mladj hraniš artemijom,te ako nisi pri volji onda ih hrani SERA Mikropan,pa nakon dva mjeseca počni sa SERA Cyclops a vitamine rjedovito dodavaj u vodu ili u hranu.

Ciklid mladj pozdrav !

Skok na forum  

Ako želite da pošaljete odgovor na ovaj niz, uloguj
Ako još niste član foruma, rešenje je registracija

Pošalji odgovorDodaj temu

Verzija za štampu Verzija za štampu
Vi ne možete slati nove teme
Vi ne možete odgovarati na poruke
Vi ne možete brisati svoje poruke
Vi ne možete menjati svoje poruke
Vi ne možete praviti nove ankete
Vi ne možete glasati na anketama

Ova strana je generisana za 0.2344 sekundi. Powered by SOOP Portal version Raven RC2