Aktivne temeAktivne teme  Prikaži spisak članova forumaSpisak članova  Pretraga forumaPretraga  PomoćPomoć
  RegistracijaRegistracija  PrijavaPrijava

Navigacija na sajtu

Statistika
Osoba na sajtu: 38
Gostiju: 38
Robota: 0
Članova: 0
Broj članova: 4347
Najnoviji korisnik foruma: Yaesu
Najviše poseta: 316
Dana: 11.03.2017
Članova [0], Gostiju [309]

Poslednjih 10 poruka
Vidi zadnju poruku Skalari - mrest - pitanje
Autor: Vedry
Forum: Ribe - Mrest

Poslata: 24.05.2020 u: 13:10

Vidi zadnju poruku Šta još od životinja imate?
Autor: Milos87popovic
Forum: Ostale životinje

Poslata: 14.10.2019 u: 12:01

Vidi zadnju poruku zamena vode
Autor: Luna5
Forum: Voda

Poslata: 21.02.2019 u: 16:25

Vidi zadnju poruku Preporuka biljaka za novi akvarijum
Autor: Dario
Forum: Biljke

Poslata: 05.08.2018 u: 10:22

Vidi zadnju poruku test
Autor: Srle
Forum: Ostalo

Poslata: 19.11.2017 u: 10:47

Vidi zadnju poruku Poklanjam 2 akvarijuma
Autor: dr Bouz

Poslata: 09.09.2017 u: 12:17

Vidi zadnju poruku Projekat prvog ciklidnog akvarijuma
Autor: Nikouro
Forum: Ribe - Ciklidi

Poslata: 23.04.2017 u: 22:26

Vidi zadnju poruku Bela tetra napada crny
Forum: Ribe

Poslata: 18.08.2016 u: 19:17

Vidi zadnju poruku problem spoljasnji filter

Poslata: 18.08.2016 u: 19:01

Vidi zadnju poruku Gupike i borac....
Autor: Blacky
Forum: Ribe

Poslata: 23.06.2016 u: 20:58

Traži

Web www.akvaristika.org

AdSense

Bolesti riba
 Akvaristika » Bolesti riba
Tema Naslov: Ribilji mehur? Pošalji odgovorDodaj temu
Skok na forum Ukupno strana: 2 1 2
Autor
Poruka Predhodna tema | Sledeća tema 
Marcus
Zaslužni član

Zaslužni član

Član od: 19.01.2003
National Flag of Srbija Srbija, Beograd
Poruka: 751
Pol: Muški
Poslato: 19.02.2003 u 21:21 | IP Prijavljen Citiraj Marcus

Pojavilo mi se kod malih diskusa pre neki dan jedan mali koji je poceo da pliva naglavacke.. ukoso , skoro vertikalno.. sa glavom ka zemlji.
I evo sad posle 2 dana imam jos 2 koji tako plivaju
Zna li neko do cega je to? da li je to bolest i kako se leci?
Unapred hvala

Povratak na vrh strane Verzija za štampu Vidi Marcus's Lični podaci Traži ostale poruke čiji je autor Marcus Poseti galeriju akvarijuma čiji je autor Marcus Poseti Marcus's Homepage

Atos
Zaslužni član

Zaslužni član

Član od: 22.01.2003
National Flag of Makedonija Makedonija
Poruka: 681
Poslato: 19.02.2003 u 23:57 | IP Prijavljen Citiraj Atos

Plasim se da je to vrlo retko nervno ili mozocno viralno obolenje... ako je to onda nema poznatog leka ili tretman. Mozda boban_nz nesto zna

Povratak na vrh strane Verzija za štampu Vidi Atos's Lični podaci Traži ostale poruke čiji je autor Atos Poseti Atos's Homepage

Marcus
Zaslužni član

Zaslužni član

Poslato: 20.02.2003 u 16:21 | IP Prijavljen Citiraj Marcus

To bi trebalo da ima neke veze sa poremecajem ribljeg mehura? kakve veze nervi imaju sa time ?;O)

Povratak na vrh strane Verzija za štampu Vidi Marcus's Lični podaci Traži ostale poruke čiji je autor Marcus Poseti galeriju akvarijuma čiji je autor Marcus Poseti Marcus's Homepage

boban_nz
Urednik

Urednik

Član od: 08.02.2003
Poruka: 501
Pol: Nije unešeno
Poslato: 20.02.2003 u 16:56 | IP Prijavljen Citiraj boban_nz

Moguce je da je i virusno oboljenje ali ja bih ipak bio malo oprezniji u dijagnostici. Mozda te je, nacin na koji se to ispoljava, odvukao na pogresan put. Kazem mozda. Najcesci uzrok tome je temperatura vode. Proveri to prvo mada bolesti ribljeg mehura mogu doci i sa drugih strana kao posledica neke druge bolesti.

Postoje jos hiljadu uzroka zasto se to desava. Ja mogu da ti kazem kako ja reagujem u takvim situacujama. Prvo sto uradim je da izdvojim bolesne ribe da bi, ako je prelazna bolest, zaustavio njeno sirenje. Proveri da li ribe imaju neka ostecenja, pogotovo skrge. Do takvog ponasanja moze da dovede zagadjena voda koja izaziva trovanje riba a mladi prvi reaguju jer nivo jos nije dovoljno veliki da sve otruje. Pogledaj jos jednom sta i kako radis. Ako hranis artemijom obavezno testiraj amonijak. Jos jedna stvar koju slabo ko primenjuje u kucnoj akvaristici je koriscenje ciste soli. Manje vise svi koriste kuhinjsku so. Jod u soli truje ribu. I ph je tu pa i hlor iz vode. Dakle, proveri sve sto moze da izaziva toksicnu sredinu. Ovo je i najcesci uzrok. Ovo se sredjuje velikom promenom vode i obezbedjenjem dobrog provetravanja vode.

Druga stvar je da ja proverevam da li su bakterije prisutne. Malo je verovatno da posedujes mikroskop koji bi ti u ovakvim slucajevima bio desna ruka. Bez obzira na to, mozes da dodas, cisto preventivno, neki antibiotik. Ako se pojave iz cli-vet-a, mogu da napisu malo o tome sta da se koristi odnosno sta je tamo raspolozivo. To ce pomoci ribama i ako su virusi koji po pravilu izazivaju sekundarnu infekciju.

Ovo su ta dva prva koraka koje ja preuzimam a ako neuspe onda saljem ribe u nadlezne institucije koje konstatuju o kojoj bolesti se radi sto ti bas i nije resenje i skupo je.

Ako je u pitanju genetski poremecaj onda se tu nemoze nista uraditi kao i ako su u pitanju pojedini virusi koji jednostavno ubiju ribu.

Tu je jos i Trypanoplasma koja se zove jos sleeping sickness a riba se ponasa kao sto si opisao i tu nema leka. Tu se radi o trovanju krvi ribe.

Jos obavezno proveri da nije u pitanju white spot (bele tackice) ili nesto slicno. Ribe su male i tesko je to videti golim okom a kada vidis obicno je prekasno.

Ja bih licno, promenuo vise od polovine vode, dodao antibiotik i metilen plavo ili ga kombinovao sa malahit zelenim.

Povratak na vrh strane Verzija za štampu Vidi boban_nz's Lični podaci Traži ostale poruke čiji je autor boban_nz Poseti boban_nz's Homepage

Marcus
Zaslužni član

Zaslužni član

Poslato: 20.02.2003 u 18:03 | IP Prijavljen Citiraj Marcus

Hvala na iscrpnom odgovoru

Menjam po 10 litara vode dnevno iz akvarijuma (250 l) ..
Ne znam zasto.. ali to je pocelo da se pojavljuje od kad sam skinuo stakleni poklopac koji sprecava preveliko isparavanje vode
Sad sam ga vratio i ove dve su se oporavile a ona jedna je ostala i dalje
problematicna.. ali i ona kad se najede napravi ravnotezu u stomaku pa pliva OK
Svejedno nastavljam cestu izmenu vode .. pa ako krene da se pojavljuje kod drugih moracu da reagujem

boban_nz
Urednik

Urednik

Poslato: 20.02.2003 u 18:19 | IP Prijavljen Citiraj boban_nz

Ako ti reaguju na poklopac onda moze da je u pitanju bas temperatura vode. Verujem da drzis negde oko 28C. Uradi test i vidi da li mozes da registrujes razliku na povrsini i na drugom mestu. Ako negrejes prostoriju nego samo akvarijum onda je to moguce pogotovo ako voda isparava sto jos dodatno hladi akvarijum. Naveo sam temperaturu kao moguci uzrok ali sam pomislio da je drzis ujednacenom pa sam samo ovlas presao preko toga. Proveri to obavezno. Dobro bi bilo da u ovom zimskom periodu oblozis akvarijum stiroporom sa strane i nazad sto ce ti pomoci da temperatura bude stabilnija. 250 litara nije jednostavno grejati, pogotovo ne zimi.

Javi kako ide.

Povratak na vrh strane Verzija za štampu Vidi boban_nz's Lični podaci Traži ostale poruke čiji je autor boban_nz Poseti boban_nz's Homepage

Marcus
Zaslužni član

Zaslužni član

Poslato: 20.02.2003 u 19:17 | IP Prijavljen Citiraj Marcus

Moze biti da je to u pitanju
akvarijum drzim oko 28 C
a bas je pre neki dan pala na 26-27 (ne znam kako i zasto) pa sam je sad ustalio ponovo. U sobi je temperatura izmedju 17-20 C
A sto se tice oblaganja akvarijuma.. znam da je to pozeljno.. ali ne i za ukrasni akvarijum koji mi se nalazi u dnevnoj sobi. I ova pregrada, zajedno sa  kupom koja mi je omogucila da ih omrestim je vec dovoljno ruglo u ukrasnom akvarijumu :)))

Sve u svemu gledacu da drzim temperaturu stabilnom
javljam kako napreduju

Atos
Zaslužni član

Zaslužni član

Poslato: 21.02.2003 u 02:05 | IP Prijavljen Citiraj Atos

Ili je bakterijska infekcija. Tretman antibiotikom naravno u hranu i 2 dana u slanoj vodi 5gr na litar.
Povratak na vrh strane Verzija za štampu Vidi Atos's Lični podaci Traži ostale poruke čiji je autor Atos Poseti Atos's Homepage

Marcus
Zaslužni član

Zaslužni član

Poslato: 21.02.2003 u 05:38 | IP Prijavljen Citiraj Marcus

Hm... izgleda da se i ona poslednja oporavila.. Vise nema ni jedne koja pliva tako..
Ne znam do cega je bilo? Mozda od dosipanja sveze vode koja je oko 15 C
Ili od infekcije kao sto Atos kaze
Mada sam primetio da kad malo izgladne da ponovo ta jedna pocinje malcice da vuce na dole.. ali cim ih nahranim sve je u redu

Videcemo sta je to stvarno.. moram da pazim

Cira
Administrator

Administrator

Član od: 13.01.2003
Poruka: 3386
Poslato: 21.02.2003 u 21:22 | IP Prijavljen Citiraj Cira

Ja imam slican problem sa japankama vec mesec dana.

Pocelo je kada sam ih prebacio u veci akvarijum prvo je poceo da "pluta" jedan muzjak kog sam izvadio iz bazena jer uvek bio pri povrsini. Posle mesec dana njegovo plutanje se pogorsalo i za vikend kada nisam bio kod kuce je uginuo.

Ostale ribe normalno jedu i ponasaju se ali ponekad se jednostvano neka okrene na ledja i zapliva ledjno. Kada vide hranu ponovo uspostave ravnotezu i jedu bez problema.

T=25
pH>8
DH~8

Ostale parametre ne znam.

It's nice to be important but it's more important to be nice.
Povratak na vrh strane Verzija za štampu Vidi Cira's Lični podaci Traži ostale poruke čiji je autor Cira Poseti galeriju akvarijuma čiji je autor Cira Poseti Cira's Homepage

Atos
Zaslužni član

Zaslužni član

Poslato: 21.02.2003 u 21:46 | IP Prijavljen Citiraj Atos

Bakterijska infekcija mehura(pretpostavka)

Tretman:

antibiotik u   hrani

2 dana tretman u salnoj vodi 5gr soli na litar(normalno u karantin akvariju)

boban_nz
Urednik

Urednik

Poslato: 22.02.2003 u 11:58 | IP Prijavljen Citiraj boban_nz

Ciro, to je poznata stvar za zlatne ribe. One plivaju "ledjno" . Nemoj odmah da povezujes sa time da su bolesne. Druga stvar je ta da je bolest ribljeg mehura i pocela kod zlatnih riba a potom se prenela u tropsi akvarijum. Desava se retko ali se desava i tu za sada nema leka. Tu ne pomazu nikakvi antibiotici itd. Ponekad upotrebom antibiotika i povecanjem temperature se dodje do nekakvog rezultata ali ne i izlecenja. Nekako najblize tacna predpostavka je da raspored ribljeg mehura kod neke ribe nije dobar, neka anomalija i to se vremenom sve vise izrazava kako riba stari. To je pogotovo izrazeno kod Fantail zlatnih riba koje imaju neprirodni oblik tela za ribe pa je i raspored ribljeg mehura u njima neprirodan. Njih su stvorili ljudi a ne priroda. I mislim da bi te zlatne ribe vise uzivale na petnaestak stepeni nego na 25.

Cira
Administrator

Administrator

Član od: 13.01.2003
Poruka: 3386
Poslato: 22.02.2003 u 18:46 | IP Prijavljen Citiraj Cira

Znam da se to desava. Imao sam vec ranije slucajeve da se ponekad desi da neka "zapliva ledjno" ali bez nekih problema. Sada se te ribice nalaze u bazenu.

Problem kod ovih je taj da jedna od njih ponekad potpuno ispiliva na povrsinu tako da joj je spoj repa i tela najvisa tacka i bukvalno kao da visi o povrsinu.

Teperatura je ustvari oko 23C jer moj termometar malo "laze". Inace 15 stepeni je premalo. Na toj temperaturi se cesto desava da hrana ostane nesvarena u njima i tek onda moze da se pojave ozbiljni problemi sa plutanjem. Inace kada temperatura padne ispod 15C prekida se sa ishranom i padaju u hibernaciju. Tek kada temperatura u bazenu bude oko 17-18C pocinjem sa ishranom.

Inace prosle godine je debljina leda na povrsini bazena je bila oko 20cm ali su sve ribice prezivele bez problema. Ove godine je jos led jos deblji pa cemo videti.

It's nice to be important but it's more important to be nice.
Povratak na vrh strane Verzija za štampu Vidi Cira's Lični podaci Traži ostale poruke čiji je autor Cira Poseti galeriju akvarijuma čiji je autor Cira Poseti Cira's Homepage

Atos
Zaslužni član

Zaslužni član

Poslato: 22.02.2003 u 22:38 | IP Prijavljen Citiraj Atos

Tacno je da je taj problem neizleciv, riba ce najverojatnije zivjeti ali nikad nece dostici velicinu kao normalna riba, mozes je cuvati u posebnom akvariju ili napraviti pregradu u postojecem . Tretman koji sam spomenuo moze da nesto pomogne, to je metod koji se primenjuje svugde, samo sa razlicitim rezultatima. Poteklo poremecaja jos nije dovoljno istrazen pa tako se i ne zna pravi uzrok.

Skok na forum Ukupno strana: 2 1 2

Pošalji odgovorDodaj temu

Verzija za štampu Verzija za štampu
Vi ne možete slati nove teme
Vi ne možete odgovarati na poruke
Vi ne možete brisati svoje poruke
Vi ne možete menjati svoje poruke
Vi ne možete praviti nove ankete
Vi ne možete glasati na anketama

Ova strana je generisana za 0.2500 sekundi. Powered by SOOP Portal version Raven RC2