Aktivne temeAktivne teme  Prikaži spisak članova forumaSpisak članova  Pretraga forumaPretraga  PomoćPomoć
  RegistracijaRegistracija  PrijavaPrijava

Navigacija na sajtu

Statistika
Osoba na sajtu: 68
Gostiju: 68
Robota: 0
Članova: 0
Broj članova: 4332
Najnoviji korisnik foruma: Snehashah456
Najviše poseta: 316
Dana: 11.03.2017
Članova [0], Gostiju [309]

Poslednjih 10 poruka
Vidi zadnju poruku zamena vode
Autor: Luna5
Forum: Voda

Poslata: 21.02.2019 u: 16:25

Vidi zadnju poruku Preporuka biljaka za novi akvarijum
Autor: Dario
Forum: Biljke

Poslata: 05.08.2018 u: 10:22

Vidi zadnju poruku test
Autor: Srle
Forum: Ostalo

Poslata: 19.11.2017 u: 10:47

Vidi zadnju poruku Poklanjam 2 akvarijuma
Autor: dr Bouz

Poslata: 09.09.2017 u: 12:17

Vidi zadnju poruku Projekat prvog ciklidnog akvarijuma
Autor: Nikouro
Forum: Ribe - Ciklidi

Poslata: 23.04.2017 u: 22:26

Vidi zadnju poruku Bela tetra napada crny
Forum: Ribe

Poslata: 18.08.2016 u: 19:17

Vidi zadnju poruku problem spoljasnji filter

Poslata: 18.08.2016 u: 19:01

Vidi zadnju poruku Gupike i borac....
Autor: Blacky
Forum: Ribe

Poslata: 23.06.2016 u: 20:58

Vidi zadnju poruku Japanke bolesne!
Forum: Bolesti riba

Poslata: 30.04.2016 u: 12:13

Vidi zadnju poruku koja je ovo biljka
Autor: Baia82
Forum: Biljke

Poslata: 27.02.2016 u: 17:40

Traži

Web www.akvaristika.org

AdSense

Ribe - Ciklidi
 Akvaristika » Ribe - Ciklidi
Tema Naslov: Pomoc pocetniku Pošalji odgovorDodaj temu
Skok na forum Ukupno strana: 3 1 2 3
Autor
Poruka Predhodna tema | Sledeća tema 
Good Spirit
Član

Član

Član od: 21.04.2004
National Flag of Srbija Srbija, Beograd
Poruka: 39
Pol: Muški
Poslato: 21.04.2004 u 11:44 | IP Prijavljen Citiraj Good Spirit

Pozdrav svima,
e ovako: posto sam pocetnik treba mi pomoc...
Kupio sam akvarijum od 40l (predlozila mi prodavacica , ali sada vidim da sam trebao veci, kada sam brzoplet . Kupio sam i svu opremu: pumpu, grejac itd, i naravno praktikum "uvod u svet akvarijumskih riba" (da se malo uputim u "materiju").
Otisao ja da kupim ribice i naravno pitam prodavacicu koje bi mi ona ribe preporucila (ja sam rekao da ocu neke izdrzljivije za pocetak, kojima ne trebaju neki posebni uslovi), i ona meni predlozi ciklide, i pokaze mi sta su ciklidi... ja se odusevim . Kaze ona meni nisu oni zahtevni, zahvalni su za odrzavanje, teritorijalne su i da treba da im obezbedim neke stene, kamenje itd. nesto sto bi bio zaklon...
Poslusam ja nju i kupim dva zuta i dva plava ciklida, i tu dolazim do problema. Dodjem ja kuci i potrazim na Internetu o ciklidima i imam sta da vidim ima toliko razlicitih ciklida da je ne znam koji su moji!!! Odem ja do prodavacice opet i ona meni ciklidi ko ciklidi trte-mrte i nista mi korisno ne kaze .

Ako neko moze da mi kaze na osnovu mog amaterskog opisa ribica koje su i sto vise o njima ili neki link ako je bilo vec na forumi ili nesto drugo...

Opis: dva zuta ciklida, koji su celom povrsinom jako zuti i samo na gornjem peraju imaju tamno plavu/crnu prugu.
dva pava ciklida, koji su otprilike sve obrnuto od zutih. Plavicasto/lila sjajne boje su po telu dok su im peraja zuckaste boje.

Ne zamerite ako je vec negde bilo na forumu, trazio sam ali tesko se snalazim medju ovim latinskim nazivima.
I jos nesto da li moj akvariju dovoljno velik za njih i koliko ribica bi bilo optimalno imati u njemu....

Sto vise informacija to bolje, hvala i pozdrav

Povratak na vrh strane Verzija za štampu Vidi Good Spirit's Lični podaci Traži ostale poruke čiji je autor Good Spirit

mnesa
Član

Član

Član od: 09.03.2004
National Flag of Srbija Srbija, Zemun
Poruka: 17
Poslato: 21.04.2004 u 13:03 | IP Prijavljen Citiraj mnesa

Mozda bi taj zuti mogao da bude labidochromis carleus. Internet radi ocajno pa sliku ne mogu da uploadujem, ali ima je sigurno na vise tema na forumu, a na webu takodje.

Uostalom vec postoji tema o njima pa pogledaj http://www.akvaristika.org/forum/forum_posts.asp?TID=557& ;PN=1

Sn00py
Zaslužni član

Zaslužni član
Pomahnitala rotkvica

Član od: 07.03.2004
Poruka: 1524
Pol: Nije unešeno
Poslato: 21.04.2004 u 13:15 | IP Prijavljen Citiraj Sn00py

Koliko se ja razumem u ciklide treba im sto veci akvarijum, cista voda, i nista drugo u njemu se ciklida!!!

Dane
Zaslužni član

Zaslužni član

Član od: 08.05.2003
National Flag of Makedonija Makedonija, Gostivar
Poruka: 1717
Poslato: 21.04.2004 u 13:31 | IP Prijavljen Citiraj Dane

Prvi morao bi da bude labidochromis carleus.Akv od 40 lit je premaleni za bilo koje ciklide(osim za ramireze i mozda za kribenzise).

Moj savet ti je:ako planiras ozbiljno da se bavis akvaristikom da nabavis veci akv +100lit veruj mi mozda sada ti izgleda da je to veliki akv. ali zelices i veci,a ako si uzeo akv. samo "onako" onda bojle ga pokloni nekome

Good Spirit
Član

Član

Poslato: 21.04.2004 u 13:33 | IP Prijavljen Citiraj Good Spirit

@mnesa
Izgleda da si u pravu , trazio sam slike i veoma su slicne ovim ribicamo sto ja imam, jedina razlika je u debljini pruge na gornjem peraju, ali predpostavljam da su te starije a ove moje su jos male.
Ostaje mi jos da saznam za ove druge plavkasto/sjajne ciklide

Povratak na vrh strane Verzija za štampu Vidi Good Spirit's Lični podaci Traži ostale poruke čiji je autor Good Spirit

Dane
Zaslužni član

Zaslužni član

Poslato: 21.04.2004 u 13:34 | IP Prijavljen Citiraj Dane

Citiraj: Sn00py

Koliko se ja razumem u ciklide treba im sto veci akvarijum

Zavisi za koje.Patuljastim ciklidima dovoljan im je akv od 50 lit pa nagore

Good Spirit
Član

Član

Poslato: 21.04.2004 u 13:36 | IP Prijavljen Citiraj Good Spirit

Citiraj: Dane

Prvi morao bi da bude labidochromis carleus.Akv od 40 lit je premaleni za bilo koje ciklide(osim za ramireze i mozda za kribenzise).

Moj savet ti je:ako planiras ozbiljno da se bavis akvaristikom da nabavis veci akv +100lit veruj mi mozda sada ti izgleda da je to veliki akv. ali zelices i veci,a ako si uzeo akv. samo "onako" onda bojle ga pokloni nekome

Znam da sam pogresio ali eto hteo sam sto pre da kupim akvarijum i eto, sto je brzo to je i kuso :(
Videcu da u najskorije vreme nabavim minimum 100 l... 

Dane
Zaslužni član

Zaslužni član

Poslato: 21.04.2004 u 13:37 | IP Prijavljen Citiraj Dane

Citiraj: Sn00py

Koliko se ja razumem u ciklide treba im sto veci akvarijum, cista voda, i nista drugo u njemu se ciklida!!!

Nista drugo sem ciklidi nikako, pa i skalari su ciklidi,kribovi,ramirezi...a koliko ja znam oni vole drustvo.

Dane
Zaslužni član

Zaslužni član

Poslato: 21.04.2004 u 13:39 | IP Prijavljen Citiraj Dane

Citiraj: Good Spirit

I jos nesto da li moj akvariju dovoljno velik za njih i koliko ribica bi bilo optimalno imati u njemu....

NIje. Bez cistaca oko 10-15(zavisi od golemine)

Rogus
Administrator

Administrator

Član od: 15.10.2003
Poruka: 3443
Poslato: 21.04.2004 u 14:32 | IP Prijavljen Citiraj Rogus

Pa posto si vec postao Malawi ciklidas sigurno mozes da ocekujes veliku pomoc clanova foruma i naravno, medju njima i Bojkove dobre savete. Mislim da o ove dve vrste Labidochromis caeruleus i Pseudotropheus acei ima dosta tema i da ces moci da se lepo uputis.

Ako vec planiras da kupis novi akvarijum, onda si ti na putu da stvarno postanes i odgajivac ovih lepih riba. Akvarijum od 40l vise je nego dovoljan da u njemu podizes mlade vrsta  i mnogih drugih koje ce tek doci. Ali svakako nije dovoljan za dug boravak vecih riba. Cim budes mogao kupi 100+l akvarijum.  Za sada koliko shvatam imas 4 ribe, po dve od svake vrste. To nije dovoljno jer se radi o poligamnim ribama gde jedan muzjak ulazi u reproduktivne odnose sa vise zenki na smenu, sto cuva zenke izmedju ostalog. Ali posto ti je mali akvarijum nemoj da dodajes jos riba. Dok stavis podlogu i kamenje ostace ti 30 litara vode. Kada nabavis veci akvarijum tvoje ribe ce vec biti vece, mozda pogresno pretpostavljam da se radi o mladim ribama, i moci ces mozda da odredis pol. Mada ove dve vrste nemaju tako izrazen dimorfizam kao neke druge, a ja sam zaboravio konkretne razlike. Tako ces biti u prilici da eventualni visak muzjaka zamenis za zenke ili da prosto dokupis jos koju zenke. Neki odnos 1 muzjak 3-5 zenki je uobicajen.

Povratak na vrh strane Verzija za štampu Vidi Rogus's Lični podaci Traži ostale poruke čiji je autor Rogus Poseti galeriju akvarijuma čiji je autor Rogus

Good Spirit
Član

Član

Poslato: 21.04.2004 u 15:35 | IP Prijavljen Citiraj Good Spirit

Citiraj: Rogus
Pa posto si vec postao Malawi ciklidas sigurno mozes da ocekujes veliku pomoc clanova foruma i naravno, medju njima i Bojkove dobre savete. Mislim da o ove dve vrste Labidochromis caeruleus i Pseudotropheus acei ima dosta tema i da ces moci da se lepo uputis.

Ako vec planiras da kupis novi akvarijum, onda si ti na putu da stvarno postanes i odgajivac ovih lepih riba. Akvarijum od 40l vise je nego dovoljan da u njemu podizes mlade vrsta  i mnogih drugih koje ce tek doci. Ali svakako nije dovoljan za dug boravak vecih riba. Cim budes mogao kupi 100+l akvarijum.  Za sada koliko shvatam imas 4 ribe, po dve od svake vrste. To nije dovoljno jer se radi o poligamnim ribama gde jedan muzjak ulazi u reproduktivne odnose sa vise zenki na smenu, sto cuva zenke izmedju ostalog. Ali posto ti je mali akvarijum nemoj da dodajes jos riba. Dok stavis podlogu i kamenje ostace ti 30 litara vode. Kada nabavis veci akvarijum tvoje ribe ce vec biti vece, mozda pogresno pretpostavljam da se radi o mladim ribama, i moci ces mozda da odredis pol. Mada ove dve vrste nemaju tako izrazen dimorfizam kao neke druge, a ja sam zaboravio konkretne razlike. Tako ces biti u prilici da eventualni visak muzjaka zamenis za zenke ili da prosto dokupis jos koju zenke. Neki odnos 1 muzjak 3-5 zenki je uobicajen.

Pozdrav, hvala na brzim odgovorima i korisnim savetima;
Pseudotropheus acei su izrazeno plave dok nisam siguran da su to iste kao moje dve plavicaste ribice; mojim ribicama se tek nazire neka plavicasta boja + imaju sjaj po telu, cak nisam siguran ni da je plava (neke varijacije plave, roze, lila... ) i imaju zuckasta peraja. Sto se tice zutih ciklida izgleda da imam jednog muzjaka i jednu zenku, jedna ima malo tamnije donje peraje. U pravu si jos su mlade ribice imaju 3-5 cm.
E sada nisam siguran koje paremetre vode treba da stavim: uglavnom sam po netu nasao da temperatura ide od 23-28C i ja sam stavio na 25C.
Jel ide bilo kakvo kamenje/stene, sljunak ili neko posebno?

Malopre sam procitao da im treba davati vitamin A zbog boje, jel ima da se kupi u zoo prodavnicama taj vitamin ili ja treba da im napravim na neki drugi nacin..

+ Imam i cistaca jednog ali isto na zalost ne znam kojeg.

PS. Ribice mi uglabnom miruju i to u mestu, kao da se naslone na sljunak i tako miruju dugo.... Da li je to normalno za njih?

Izvinite na ovoliko pitanja ali eto.... 

Rogus
Administrator

Administrator

Član od: 15.10.2003
Poruka: 3443
Poslato: 21.04.2004 u 16:34 | IP Prijavljen Citiraj Rogus

Nije normalno, za ove ribe. Osim ako se lose osecaju sto moze biti zbog nedostatka dekoracije odnosno zaklona koji su im potrebni ili nazalost mozda i zbog loseg stanja u novom akvarijumu.
Povratak na vrh strane Verzija za štampu Vidi Rogus's Lični podaci Traži ostale poruke čiji je autor Rogus Poseti galeriju akvarijuma čiji je autor Rogus

Bojko
Zaslužni član

Zaslužni član
Cichlidae King

Član od: 31.10.2003
National Flag of Slovenia Slovenia
Poruka: 2375
Poslato: 21.04.2004 u 21:21 | IP Prijavljen Citiraj Bojko

Pa u stvari Good spirit tebe su preveli žednog preko vode.Ali nisi ti u toj prići ništa kriv,kriva je po mom uvidu prodavaćica,koja ti je sve to "podvalila".

Sad najbolje da idem neim redom pa će ti biti puno toga jasnije:

Akvarij od 40 l ti je za neko uozbiljno bavljenje sa tim divnim ciklidima stvarno premaleni.Dobar bi bio samo za odgoj mladj od ciklida.I 100 l nije nakakva litraža,da bi se u tom akvariju Malawi ciklidi osječali srečnim,ne oni ipak traže više od 100 litara.

Dekoracija se sastoji od pijeska te skala iz kojih se naprave pečinice te prolazi,ipak ne zaboravimo da M'buna znači skalna riba te i u stvarti živi u bliskom kontaktom sa skalama.

Pošto su tvoji ciklidi još mali,kako kažeš 3-5 cm.,stvarno sad još nemaju neku izraženiju boju,pa jeste i pol kod tih dviju vrsta teško još znati.One prave boje dobija vrsta Pseudotropheus sp.Acei poslije polne sazrijelosti.Ja ako sad pogledam moje mladunce te vrste,i sami su više plavi negoli kakav im otac ili majka.

Voda jeste početak i ako ne valja i kraj priče.Naime ciklidi vole čistu vodu,tu dvojbe nema.U njoj ne sme biti ništa N02 ili nitrita,stabilan Ph i tvrdoča vode.

Sad parametri vode su:

• temperatura negdje oko 25-28 stupnjeva,ja ih držim na 26 stupnjeva
  • Ph 7.5 do 8.5
  • 12-13 dgh

A,da bih utvrdio kakve parametre imaš moraš imati testere.

Čistu vodu dobija se kroz filtere,pošto tu nema nekih biljka,treba ti imati omjer promijenjene vode kroz crpku 1 naspram 7 /znači u tvom primjeru mora crpka za sat vremena promjeniti 280 l vode/.

Ponašanje tvojih ciklida,jesli li ti uopšte nasjelio nitrifikacione bakterije u filter,jesi li uradio "cycling"novog akvarija?Ciklidi su aktivne ribe i takvo ponašanje ukazuje možda na neku opasnost,da tebi parametri vode ne valjaju.

Lepo je,da si se odlućio za ciklide,mada i oni nisu takva biče,kako ti reće  prodavačica,ipak moraš se u prvome redu ti pobrinuti,da imaju neke adekvatne  uslove ,kako bi ti mogao da uživaš u njihovom društvu.

Bojko
Zaslužni član

Zaslužni član
Cichlidae King

Član od: 31.10.2003
National Flag of Slovenia Slovenia
Poruka: 2375
Poslato: 21.04.2004 u 21:54 | IP Prijavljen Citiraj Bojko

A vidiš o vitaminima tek sam sad vidio.E to je tako:u svakoj fabričko pakiranoj hrani imaš i vitamina i to ribe,dobijaju prilikom hranjenja.No jedanput nedeljno dobro je dodavati i vitamine od Sera.To možeš da im staviš nadva načina,da metneš par kapi na hranu ili direktno u akvarij.

Još,da napomenem ovo:svetlo neka ti gori 12 sati.

Skok na forum Ukupno strana: 3 1 2 3

Pošalji odgovorDodaj temu

Verzija za štampu Verzija za štampu
Vi ne možete slati nove teme
Vi ne možete odgovarati na poruke
Vi ne možete brisati svoje poruke
Vi ne možete menjati svoje poruke
Vi ne možete praviti nove ankete
Vi ne možete glasati na anketama

Ova strana je generisana za 0.2344 sekundi. Powered by SOOP Portal version Raven RC2