Aktivne temeAktivne teme  Prikaži spisak članova forumaSpisak članova  Pretraga forumaPretraga  PomoćPomoć
  RegistracijaRegistracija  PrijavaPrijava

Navigacija na sajtu

Statistika
Osoba na sajtu: 63
Gostiju: 63
Robota: 0
Članova: 0
Broj članova: 4374
Najnoviji korisnik foruma: Beren
Najviše poseta: 209
Dana: 03.03.2022
Članova [0], Gostiju [208]

Poslednjih 10 poruka
Vidi zadnju poruku Pozdrav od Pedje i Sladje
Autor: Dario
Forum: Komentari, želje i pozdravi

Poslata: 07.04.2022 u: 21:42

Vidi zadnju poruku Pozdrav za clanove iz 2003 god
Forum: Komentari, želje i pozdravi

Poslata: 07.04.2022 u: 21:32

Vidi zadnju poruku test
Autor: ZorK
Forum: Ostalo

Poslata: 09.12.2021 u: 10:50

Vidi zadnju poruku Armatura za neonke?
Autor: Milandc

Poslata: 01.03.2021 u: 08:13

Vidi zadnju poruku Skalari - mrest - pitanje
Autor: Vedry
Forum: Ribe - Mrest

Poslata: 24.05.2020 u: 13:10

Vidi zadnju poruku Šta još od životinja imate?
Autor: Milos87popovic
Forum: Ostale životinje

Poslata: 14.10.2019 u: 12:01

Vidi zadnju poruku zamena vode
Autor: Luna5
Forum: Voda

Poslata: 21.02.2019 u: 16:25

Vidi zadnju poruku Preporuka biljaka za novi akvarijum
Forum: Biljke

Poslata: 05.08.2018 u: 10:22

Vidi zadnju poruku Poklanjam 2 akvarijuma
Autor: dr Bouz

Poslata: 09.09.2017 u: 12:17

Vidi zadnju poruku Projekat prvog ciklidnog akvarijuma
Autor: Nikouro
Forum: Ribe - Ciklidi

Poslata: 23.04.2017 u: 22:26

Traži

Web www.akvaristika.org

AdSense

Hemija
 Akvaristika » Hemija
Tema Naslov: Beogradska voda Pošalji odgovorDodaj temu
Skok na forum Ukupno strana: 4 1 2 3 4
Autor
Poruka Predhodna tema | Sledeća tema 
Ajevic
Član

Član

Član od: 14.04.2004
National Flag of Srbija Srbija, Beograd
Poruka: 29
Pol: Muški
Poslato: 16.04.2004 u 06:45 | IP Prijavljen Citiraj Ajevic

Posto su parametri vode vrlo bitni u odluci koji biotop napraviti i koje vrste drzati, interesuje me koji su parametri beogradske vode (ja sam u blokovima).

Naravno interesuje me koliko se ti "pocetni" parametri mogu modifikovati, sa nekim uredjajima, ili biljkama, panjevima, podlogom?

Posto planiram 300l akvarijum, prilicno su mi neekonomicna resenja za kupovinu destilovane vode. Kisnicu da hvatam mi tek ne pada na pamet, ali me interesuje sta je sa vodom iz klima uredjaja? Zar se ona ne dobije isto kondezacijom, kao i kisnica, te bi i ona trebala biti destilovana? Verovatno ce biti frka zimi hladiti sobe zarad vode, ali bar leti moze smanjiti troskove.

Pozdrav,

Aleksandar

Povratak na vrh strane Verzija za štampu Vidi Ajevic's Lični podaci Traži ostale poruke čiji je autor Ajevic Poseti Ajevic's Homepage

ddddel
Zaslužni član

Zaslužni član

Član od: 23.01.2004
National Flag of Srbija Srbija, Rakovica
Poruka: 188
Poslato: 16.04.2004 u 07:24 | IP Prijavljen Citiraj ddddel

To sam vec nekome napisao, voda iz klime je puna kucne prasine, grinja, duvanskog dima i svega ostalog sto je u vazduhu u stanu.Ako mislis da ti je stan sterilan, ti puni posude.
U jednom razgovoru sa jednim velikim uzgajivacem ribica sa Ceraka, on mi je pricao da je merio tvrdocu cesmovace u zimskim i letnjim mesecima, i po njegovim recima je leti voda duplo meksa nego zimi, jer se zimi mnogo manje trosi pa veca kolicina u ukupnom protoku je voda iz bunara koja je malo tvrdja.
Leti zbog povecane potrosnje ide vise vode iz Makiskog jezera sto je ipak recna voda te samim tim i meksa.
Spominjao mi je i stepene, ali sam ih zaboravio.
Ako neko zna nesto vise o tome neka se javi.

Buca
Gost

Gost

Član od: 21.08.2003
National Flag of Srbija Srbija, Novi Beograd
Poruka: 998
Poslato: 16.04.2004 u 07:33 | IP Prijavljen Citiraj Buca

Parametri bg vode se krecu oko 8.0 do 8.5 ph vrednosti vode, to znachi da je ista skoro idealna za africhke jezerashe koje trzhe malo tvrdju vodu.

Puna je hlora, zato treba uvek koristitit preparate poput Aquatana ili aquasafe-a, za dehlorizaciju vode pre svega a i uklanjanje potecijalnih teshkih metala iz iste.

Omekshavanje iste, se radi pomocu puno trikova, ako te ne mrzi o tome je ovde vec pisano pa malo potrazhi po forumu

Ja ne bi preporuchivao vodu iz klima uredjaja, a ako zhelish sam da proizvodish vodu koja bi bila skoro neutralna, onda ako imash novca kupi aparat za Reversno Osmozu, u nemachkoj je oko 150eura pa na gore kvalitetan uredjaj, nisam video da ima da se kupi kod nas.

aquabook
Član

Član

Član od: 22.03.2004
National Flag of Srbija Srbija
Poruka: 28
Poslato: 16.04.2004 u 10:27 | IP Prijavljen Citiraj aquabook

Sto se tiče pH jeste bazna, ali što se tiče tvrdoće, čak i dnevne varijacije su velike. To iskustvo sam dobro ispekao jer sam mrestio diskuse dok sam živeo na NBGD. Najbolji je ovaj predlog da ako hoćeš da se baviš mrestom nabaviš aparat za proizvodnju vode
Povratak na vrh strane Verzija za štampu Vidi aquabook's Lični podaci Traži ostale poruke čiji je autor aquabook

mnesa
Član

Član

Član od: 09.03.2004
National Flag of Srbija Srbija, Zemun
Poruka: 17
Poslato: 16.04.2004 u 20:39 | IP Prijavljen Citiraj mnesa

Citiraj: Buca

Ja ne bi preporuchivao vodu iz klima uredjaja, a ako zhelish sam da proizvodish vodu koja bi bila skoro neutralna, onda ako imash novca kupi aparat za Reversno Osmozu, u nemachkoj je oko 150eura pa na gore kvalitetan uredjaj, nisam video da ima da se kupi kod nas.

Aparata za reverzibilnu osmozu ima (tacnije znam da je bilo). Konkretno ovde su ih prodavali u firmi Nobel, ali su cene znacajno vece od ovih 150 eura. Ima vise modela, ali ako me secanje dobro sluzi, pocetna cena je bila preko 750E (ovo ne garantujem, ali bi trebalo da je tako negde). Cini mi se da i Zepter ima nesto od tih aparata. Doduse, svi su oni namenjeni za ljudsku upotrebu, ali mislim da ribama nece smetati, ali vasem novcaniku skoro sigurno hoce ;)

Ajevic
Član

Član

Poslato: 16.04.2004 u 22:24 | IP Prijavljen Citiraj Ajevic

Citiraj: ddddel
To sam vec nekome napisao, voda iz klime je puna kucne prasine, grinja, duvanskog dima i svega ostalog sto je u vazduhu u stanu.Ako mislis da ti je stan sterilan, ti puni posude.

Ne razumem se u klime, ni kako rade, ali znam da neke sile filtere moram da menjam a neke da perem. Sto se sterilnosti stana tice, sa dva papagaja i psom, tesko se moze stan moze okfalifikovati kao sterilan. Ali zar pumpa za vazduh ne ubacuje taj isti vazduh direktno u vodu? Cak stavise nize je postavljen i vise prasine hvata?

Znam da svijstavljaju "klima" vodu u pegle umesto destilovane. E sad pegla je pegla :)
Povratak na vrh strane Verzija za štampu Vidi Ajevic's Lični podaci Traži ostale poruke čiji je autor Ajevic Poseti Ajevic's Homepage

Ajevic
Član

Član

Poslato: 16.04.2004 u 22:31 | IP Prijavljen Citiraj Ajevic

Citiraj: mnesa

Aparata za reverzibilnu osmozu ima (tacnije znam da je bilo). Konkretno ovde su ih prodavali u firmi Nobel, ali su cene znacajno vece od ovih 150 eura. Ima vise modela, ali ako me secanje dobro sluzi, pocetna cena je bila preko 750E (ovo ne garantujem, ali bi trebalo da je tako negde). Cini mi se da i Zepter ima nesto od tih aparata. Doduse, svi su oni namenjeni za ljudsku upotrebu, ali mislim da ribama nece smetati, ali vasem novcaniku skoro sigurno hoce ;)

Ma ne pada mi napamet da to kupujem. Mrest me (jos) ne interesuje. Ali zanima me kako se dobija destilovana voda. Davno sam isao u skolu, ali zar ne bi trebalo shda to bude princip kondenzacije?

Znaci stari ekspres lonac sa odlivnom cevi umesto ventila bi mogao odraditi posao?

ddddel
Zaslužni član

Zaslužni član

Poslato: 16.04.2004 u 23:41 | IP Prijavljen Citiraj ddddel

To sa ekspres loncem je prava destilisana voda i to je najskuplji moguci nacin odstranjivanja minerala iz vode.
Ono sto se kupuje po pumpama ili radnjama kao destilovana voda je u stvari demineralizovana voda koja prolazi kroz izvesne smole koje joj uzmu minerale.
Postoji opsirnije objasnjenje na ovom sajtu, potrazi.
A sto se tice vazduha, taj isti ulazi kroz pumpu, to ne mozemo izbeci, ali ako jos dodas i vodu iz klime, onda iseli ribice.
Mozda bi mogao vodu iz klime da preteras malo preko aktivnog uglja pre ubacivalja u akvarijum
Peco, Buco vi se vise razumete u ove stvari od mene, sta vi mislite o kombinaciji klima-vode i aktivnog uglja.
Meni to izgleda moguce a i cini mi se da je jevtinije od ROSE, ili neke druge kupovne vode.
Mozda je to nova tema za URADI SAM rubriku.
URADI SAM klima vodu. ha

Mrvica
Zaslužni član

Zaslužni član

Član od: 18.02.2004
Poruka: 502
Poslato: 17.04.2004 u 00:03 | IP Prijavljen Citiraj Mrvica

Ne bi trebalo koristiti vodu iz klime nikako. Ipak je mnogo prljava i nisam siguran da bi aktivni ugalj mogao da pokupi svu necistocu.

Ima jos jedan razlog zasto ne bi trebalo koristiti tu vodu (i iz istih razloga ne koristiti vodu iz kazana za pecenje rakije), a to je da para prolazi preko metalnih delova da bi se kondezovala.

U mojoj firmi postoji dobro opremljena labalatorija i za njih je prava destilovana voda samo ona koja se kuva i kondezuje u strogo staklenim aparaturama. Za ovu kupovnu nisam siguran da je bas tako, ali sam sigurniji da je bolja od domace radinosti.

Napraviti dobar sistem za destaliciju vode je mnogo skup, cak sam upoznao coveka koji je to radio i na kraju odustao. 

Koliko se sve to isplati ne znam.

Turin Turambar
Zaslužni član

Zaslužni član

Član od: 06.03.2004
Poruka: 467
Poslato: 17.04.2004 u 00:14 | IP Prijavljen Citiraj Turin Turambar

I sa aktivnim ugljem mislim da je suvise rizicno stavljati jednu takvu vodu u akvarijum. Pogotovu sto klima ima bakarne cevi, pa je procenat istog verovatno ogroman, a to nece ukloniti ugalj.

Nikada ne stavljaj ROSU ili neku drugu mineralnu vodu. Konkretno, rosa, ona je puna silikata i diatomi (braon alge) su ti zagarantovani.

Buca
Gost

Gost

Član od: 21.08.2003
Poruka: 998
Poslato: 17.04.2004 u 01:26 | IP Prijavljen Citiraj Buca

Klima voda je mnogo prljava, ne znam zashto bi se muchili oko nje, jer ochistiti je, to je samo dodatna muka i  josh komplikuje proces dobijanja meke vode.

Elem jedini procesi dobijanja mekshe vode od BG chesmovache su korishcenje smola ili pak reversna osmoza, sve ostalo je polu uspesho ili potpuno bezuspeshno.

Prokuvavanje iste pa hemijsko tretiranje, mozhe da pomogne, ali nije krajnje reshenje, da ne kazehem komplikovano a rezultati slabi.

Evo bash gledam u prospekt Rondex-a iz nemachke njihov jeftiniji aparat za RO od 115eura maloprodajna cena u radnji u nemachkoj, tretira i do 6. litara vode na sat. To je super za akvaristiku kao hobi, ne znam zbog chega iste ili slichne aparate kod nas prodaju po ceni od 750Eura. Stvarno mi nije jasno

ddddel
Zaslužni član

Zaslužni član

Poslato: 17.04.2004 u 02:04 | IP Prijavljen Citiraj ddddel

Hoce ljudi da uvezu 2 aparata i sagrade kucu, ili bar auto da kupe.
... zato nas i svrbi.
Kod klime kroz bakarne cevi ide freon ili ona nova zamena koja ne steti ozonu, voda skoro da ne dodiruje metal.
A Rosa je oligo-mineralna voda.

Rogus
Administrator

Administrator

Član od: 15.10.2003
Poruka: 3446
Poslato: 17.04.2004 u 09:03 | IP Prijavljen Citiraj Rogus

Moj RO pravi oko litar vode za max 5 - 10 min, zavisno od pritiska koji nastelujem. Tvrdoca je na izlazu 0-2ppm znaci prakticno i nula dH. Nije ocarinjen i placen je u US 215 dolara zajedno sa TDS metrom koji ima mogucnost da istvremeno daje ppm-ove na ulazu i na izlazu iz aparata.
Povratak na vrh strane Verzija za štampu Vidi Rogus's Lični podaci Traži ostale poruke čiji je autor Rogus Poseti galeriju akvarijuma čiji je autor Rogus

StarChaser
Zaslužni član

Zaslužni član

Član od: 09.04.2004
National Flag of Srbija Srbija, Munze Konza
Poruka: 1608
Pol: Ženski
Poslato: 17.04.2004 u 09:09 | IP Prijavljen Citiraj StarChaser

Shta fali kupovnoj destilovanoj vodi?

Povratak na vrh strane Verzija za štampu Vidi StarChaser's Lični podaci Traži ostale poruke čiji je autor StarChaser Poseti galeriju akvarijuma čiji je autor StarChaser

Skok na forum Ukupno strana: 4 1 2 3 4

Pošalji odgovorDodaj temu

Verzija za štampu Verzija za štampu
Vi ne možete slati nove teme
Vi ne možete odgovarati na poruke
Vi ne možete brisati svoje poruke
Vi ne možete menjati svoje poruke
Vi ne možete praviti nove ankete
Vi ne možete glasati na anketama

Ova strana je generisana za 0.2969 sekundi. Powered by SOOP Portal version Raven RC2