Aktivne temeAktivne teme  Prikaži spisak članova forumaSpisak članova  Pretraga forumaPretraga  PomoćPomoć
  RegistracijaRegistracija  PrijavaPrijava

Navigacija na sajtu

Statistika
Osoba na sajtu: 33
Gostiju: 33
Robota: 0
Članova: 0
Broj članova: 4346
Najnoviji korisnik foruma: Stole75
Najviše poseta: 316
Dana: 11.03.2017
Članova [0], Gostiju [309]

Poslednjih 10 poruka
Vidi zadnju poruku Skalari - mrest - pitanje
Autor: Vedry
Forum: Ribe - Mrest

Poslata: 24.05.2020 u: 13:10

Vidi zadnju poruku Šta još od životinja imate?
Autor: Milos87popovic
Forum: Ostale životinje

Poslata: 14.10.2019 u: 12:01

Vidi zadnju poruku zamena vode
Autor: Luna5
Forum: Voda

Poslata: 21.02.2019 u: 16:25

Vidi zadnju poruku Preporuka biljaka za novi akvarijum
Autor: Dario
Forum: Biljke

Poslata: 05.08.2018 u: 10:22

Vidi zadnju poruku test
Autor: Srle
Forum: Ostalo

Poslata: 19.11.2017 u: 10:47

Vidi zadnju poruku Poklanjam 2 akvarijuma
Autor: dr Bouz

Poslata: 09.09.2017 u: 12:17

Vidi zadnju poruku Projekat prvog ciklidnog akvarijuma
Autor: Nikouro
Forum: Ribe - Ciklidi

Poslata: 23.04.2017 u: 22:26

Vidi zadnju poruku Bela tetra napada crny
Forum: Ribe

Poslata: 18.08.2016 u: 19:17

Vidi zadnju poruku problem spoljasnji filter

Poslata: 18.08.2016 u: 19:01

Vidi zadnju poruku Gupike i borac....
Autor: Blacky
Forum: Ribe

Poslata: 23.06.2016 u: 20:58

Traži

Web www.akvaristika.org

AdSense

Tekstovi
 Akvaristika » Tekstovi
Tema Naslov: Filtracija: istina i zablude Pošalji odgovorDodaj temu
Skok na forum  
Autor
Poruka Predhodna tema | Sledeća tema 
Beli
Zaslužni član

Zaslužni član

Član od: 14.01.2004
National Flag of Brazil Brazil, São Paulo
Poruka: 868
Pol: Muški
Poslato: 14.04.2004 u 15:06 | IP Prijavljen Citiraj Beli

Nebrojeno puta smo vidjali postove kako ljudi dele savete oko nabavke filtera, uracunavajuci zapreminu akvarijuma i protok filtera. Ti saveti su bili u stilu: "Neka protok filtera bude 2x veci od akvarijuma", "3 puta veci", "10 puta veci"...
Svasta... Zabluda je da velicina jedinice protoka utice na kvalitetno filtriranje.
Zato ako cujete savete gore navedenog stila, znajte da je u pitanju neznanje.

Postoje 3 vrste filtracije:
- Mehanicko
- Hemijsko
- Biolosko

O ovim vrstama je vec mnogo pisano i necu opisivati glavne karakteristike svake.
Nasi filteri najcesce rade sve 3 vrste od jedanput. Da li je to dobro ili ne, ne moze se reci na prvi pogled.

Odabiranje nacina filtracije i filtera zavisi iskljucivo od potreba samog akvarijuma, posto dva ista akvarijuma ne postoje na ovome svetu, osim ako nisu prazni.

Prvo treba da postavimo zeljeni cilj. Taj cilj moze biti bakterioloska stabilnost, bistroca, hemijski kvalitet...
Generalno gledano, filtracija je dobra u koliko voda nije mutna i kada su amonijak i nitriti na nuli. To je neko generalno pravilo. Naravno, tu podrazumevamo da voda nije hemijski ugrozena od raznih reagenata.

Kao sto mozemo zakljuciti, najvazniji faktor je bioloska filtracija. Kruzenje azota mora biti cvrsto uspostavljeno, u protivnom moze doci do pomora riba, ili tzv "sindroma novog akvarijuma", kada amonijak i nitriti skacu do neba pa padaju, a vezano za razmonozavanje i umiranje nitrifikacionih bakterija.

Da bi kruzenje azota bilo stabilno, moramo sagraditi 'kucu' nasim bakterijama i obskrbeti ih kiseonikom.
Protok igra ulogu jedino u dovodjenuju kisonika, amonijaka i nitrita, i u kretanju vode kroz akvarijum. Koliki je protok, ne igra bitnu ulogu.
Sta je znacajno je obezvediti dosta povrsine za rast bakterja. Tu nam pomazu specijalizovane filter medije, kao sto su Substrate, Siporax, Biomax itd, koji imaju ogromnu povrsinu u odnosu na njihovu zapreminu.
Jednacina je jednostavna: vise povrsine=vise bakterija -> bioloska ravnoteza.

Zato kada odabirate filter, gledajte da filter ima dobru zapreminu (bar 4 litra), da je kvalitetan (da nije skuplja dara nego mera) i da ima neki solidan protok. Solidan protok je sve preko 100 litara na sat.

Sto je akvarijum veci, vise bio-filter medije je potrebno. Povecanje protoka apsolutno nista ne znaci.
Za akvarijume do 200 litara, pola litre kvalitetne filter medije je dosta. od 200-600 litara, jedan litar Substrate-a je dovoljan itd. Naravno, tu cini faktor i broj ribica.
Kolicinom medije ne mozete preterati. Ako imate dileme da li ste stavili dosta ili ne, dodajte jos malo. Moze samo da bude bolje.

Kao dokaz, predstavljam moj akvarijum od 540 litara i oko 50-ak ribica (ne brinite, nije prenaseljen. Samo koridorasa imam 20). Koristim Eheim 2213 protoka 440 litara na sat. Od medije, imam litru EHFI substrate-a, 2 Eheim BioPad-a, perlon vatu i oko 1/4 litre treseta.
Stabilnost vode je besprekorna: NH3 i NO2 su nula, NO3 uvek ispod 12.5

Eh da... zaboravio sam da kazem: NO3 (nitrat) je krajnji porodukat nitrifikacionog procesa i on se nagomilava. Gusto zasadjen kavarijum ima manje problema jer biljke koriste jedan deo nitrata kao hranu.

Smanjenje nitrata je moguce iskljucivo menjanjem vode. Kao sto znamo, diskus je vrsta najosetljivija na kvalitet vode. Zaludjeni diskusomani menjaju 1/4 vode svaka 2 dana, dok to ipak zavisi od akvarijuma. Ja to radim svake subote i ribice se jako lepo osecaju.
Ako ste lenji, jedini pokazatelj kada vodu treba menjati je kolicina NO3. Ako skoci na 25 mg/l, sto je jos uvek ispod limita, treba promeniti vodu.
Idealan nivo NO3 je ispod 12.5, a veci od nule. Ako ikada NO3 dostigne nulu, znajte da vam je ravnoteza u akvraijumu ozbiljno poremecena.

Sic hoc adfixum in obice legere potes, et liberaliter educatus et nimis propinquus ades.
Povratak na vrh strane Verzija za štampu Vidi Beli's Lični podaci Traži ostale poruke čiji je autor Beli Poseti Beli's Homepage

Mrvica
Zaslužni član

Zaslužni član

Član od: 18.02.2004
National Flag of Srbija Srbija, Beograd
Poruka: 502
Poslato: 14.04.2004 u 18:30 | IP Prijavljen Citiraj Mrvica

Beli bas si me izmucio da nadjem tvoj post. Trazio sam dok nisam istrosio sate kod provajdera , i nisam nasao.

Ovaj post je po meni ovo pravo .

Pitanje sam postavio veoma sturo, a mucilo me je sto sam cuo odgovore od nekih, da protok na od prilike 250 litara ide od 600 pa do cak 1500 litara bez obzira koji je biotop, kolicina i vrsta ribe.

Svejedno hvala i tebi i drugima na savetu!

Bojko
Zaslužni član

Zaslužni član
Cichlidae King

Član od: 31.10.2003
National Flag of Slovenia Slovenia
Poruka: 2375
Poslato: 14.04.2004 u 20:15 | IP Prijavljen Citiraj Bojko

Pa Beli,možda ljudi misle ono sa protokom:protok vode preko crpke?,pa je to 3 puta zapremine akvarija ili čak i 10 puta.Znaci protok mozda se misli na protok vode kroz crpku......,koja je u filteru.

boban_nz
Urednik

Urednik

Član od: 08.02.2003
Poruka: 501
Pol: Nije unešeno
Poslato: 14.04.2004 u 22:40 | IP Prijavljen Citiraj boban_nz

Ova tvoja konstatacija o savetima neznalica bas je nezgodno recena.

Svi proizvodjaci filtera pokusavaju da postignu optimalni protok kroz filter koji je primeren nekoj prosecnoj populaciji po misljenju proizvodjaca.
Zasto kada protok nema veze?
Pa bas protok ima i te kakve veze u prevodjenju proizvoda metabolizma u nitrate. Utvrdjeno je da je bakterijama potrebno oko 10 - 15 minuta za prevod u nitrate i osnovna postavka svakog filtera se bazira na retencionom vremenu od 10 - 15 minuta. Ako se to postigne onda iz filtera izlazi voda bez amonijaka i nitrita. Posto bi za jedan akvarijum u tom slucaju filter morao da bude glomazan onda se smanjuje to retenciono vreme ali se povecava obrt vode kroz filter i tako se doslo do protoka koj danasnji filteri i imaju.

U sustini danas se svi proracuni protoka za filtere baziraju na nekoj minimalnoj kolicini prisutnog amonijum jona i na osnovu toga se dolazi do protoka vode odnosno potrebnog retencionog vremena.

To bi bilo otprilike ovako:

mg NH3 u akvarijumu / V akvarijuma x protok (l/h) = mg otstranjenog NH3/h

iz ove formule ti mozes da kalkulises optimalni protok za tvoj akvarijum ako znas kolika ti je polazna osnova za NH3 odnosno koliko nastaje po jednom satu mada to prepusti tim neznalicama koji konstruisu te filtere.

Ako te zanima kako da izracunas retenciono vreme onda to ide ovako:

retenciono vreme = zapremina filtera / protok koji obezbedjuje pumpa

Ko se bavio molekulskim sitima ili gasnom hromatografijom zna o cemu se radi i sta je retenciono vreme.
Tu je vazno da se neide ispod optimalnog retencionog vremena jer onda je filter prakticno ne iskoriscen a sami tim i kolicina ulaznog amonijaka se smanjuje pa je i manje hrane za bakterije sto znaci i manje bakterija.

Kao sto vidis iz gornje formule, protok vode kroz filter igra aktivnu ulogu i to sve nije doslo od neznalica nego od ljudi koji to proucavaju i zato mislim da tvoje pausalne tvrdnje bas i ne stoje.

Eto ljudi znaju da je protok bitan ali mozda nisu bili zainteresovani da udju u sustinu svega toga i da vide zasto je to bitno i sta se desava.

Smanjenje nitrata je moguce procesom koji se zove denitrifikacija i koji funkcionise izuzetno dobro ako se tome posveti paznja pa je pomalo neozbiljno tvrditi da se smanjenje nitrata postize iskljucivo izmenom vode mada moram da priznam da je izmena vode vrlo efikasna u uklanjanju nitrata iz akvarijuma i treba da se koristi. Pitaj malo o tome ljude koji se bave morskom akvaristikom i koji sigurno ne menjaju tu kolicinu vode na dnevnoj ili nedeljnoj bazi.

www.beke.co.nz
Povratak na vrh strane Verzija za štampu Vidi boban_nz's Lični podaci Traži ostale poruke čiji je autor boban_nz Poseti boban_nz's Homepage

Mrvica
Zaslužni član

Zaslužni član

Član od: 18.02.2004
Poruka: 502
Poslato: 15.04.2004 u 00:01 | IP Prijavljen Citiraj Mrvica

Moje pohvale i za boban_nz .

Svako ima ponesto da kaze, doda ili posavetuje tako da oni koji neznaju (kao ja ) mogu dosta toga i da nauce.

ZATO JE OVAJ SAJT NAJBOLJI

ps. zamolio bih nekog od moderatora da ovu i temu "protok vode kroz akvarijum" spoje u jednu. Hvala!

Rogus
Administrator

Administrator

Član od: 15.10.2003
Poruka: 3443
Poslato: 15.04.2004 u 01:03 | IP Prijavljen Citiraj Rogus

O kruzenju azota ima i sasvim solidan Bobanov tekst Nitrifikacija-Denitrifikacija.

Mene Bobane interesuje, ako imas takve podatke, da li je ta zavisnost linearna ili je jednacina aproksimativna. Iz nje se vidi da i povecana produkcija amonijaka i povecanje protoka uticu na brzinu prometa u nitrite. Postoje li neki ekstremi, sta se tada desava? Ocigledno cinimi se da je efekat koncentracija na efikasnost nitrifikacije u onoj jedancini konstantan.

Ja inace imam nekoliko radova sa pilot sistema konstantnog protoka, u kojima je ispitivan proces nitrifikacije na konstatnoj temperaturi tokom 3 meseca. Hteo sam to da spremim ali nikako ne stizem. Sad mogu samo grubo da dam rezultate. Po uspostavljanju sistema posle nekih dve nedelje ceo proces je dostizao ravnotezu da bi negde posle dva meseca gubio na efikasnosti jer je krenuo da pada pH. Da bi se u istom sistemu odrzala nitrifikacija bilo je potrebno korigovati pH na dnevnoj bazi do nekih 7.5. I tako je kolicina amonijaka bila odrzavana do isteka treceg meseca. Eto jos jedan faktor koji utice na ovaj proces, a koji je siguran sam mnogim akvaristima poznat bar intuitivno, a resava se periodicnim osvezavanjem filtera odnosno filter mase.

Brzina protoka morala bi biti bitna i zbog kolicine kiseonika koji je dostupan, jer je reakcija u kojoj se amonijak prevodi u nitrite zahtevna za kiseonikom. A to znaci da zavisi i od temperature na kojoj se drzi akvarijum jer je to faktor koji odredjuje kolicinu kiseonika u vodi. Ovo nije neki posebno bitan uticaj, ali nije zgoreg i o tome promisliti, jer se tu stvari razlikuju kada se planiraju diskusi ili japanka u akvarijumu. Takodje ako je aeracija vode smanjena valjalo bi imati veci protok.

Teme mislim da ne treba da se spoje, jer su razlicite. Ova je o Istinama i zabludama u filtriranju, a tu ima jos faktora osim protoka, a ona druga je o protoku vode kroz akvarijum u vezi sa efikasnim filtriranjem. A na to pitanje moze neko da odgovori sa apekta biotopskog akvarijuma i potreba vrste, bas kao sto  Bojko i jeste, isto kao i sa stanovista filtriranja.

Povratak na vrh strane Verzija za štampu Vidi Rogus's Lični podaci Traži ostale poruke čiji je autor Rogus Poseti galeriju akvarijuma čiji je autor Rogus

Beli
Zaslužni član

Zaslužni član

Poslato: 15.04.2004 u 11:28 | IP Prijavljen Citiraj Beli

Roguse, odlicna primedba. Na to sam zaboravio:

Sami proizvodjaci filter medije savetuju zamenu pola sadrzaja svakih 8-12 nedelja. U tim uputstvima niko ne pise zbog cega, a desave se tacno sto si rekao:
Dolazi do pada PH i gubljenja efikasnosti.

Sa Bobanom se slazem oko jednacine samo u slucaju da, kada se posmatra povecanje zapremine akvarijuma, da se povecava i zapremina filtera proporcijalno.
Onda protok mora da se povecava da bi se odrzao optimalan protok kroz filter, a samim tim i dovod kiseonika i amonijaka (i nitrita) do bakterija.
(da jos jednom naglasim da su protok i protok kroz filter dve razlicite svari).

Medjutim, zapremina filtera se ne povecava proprocijalno, pa samim tim i dovodim u pitanje jednacinu. Recimo, kada bi sada upgrade-ovao moj Eheim 2213 (440/lh) na najnoviji model, mislim da je 780 l/h onaj veci, dobio bi samo protok jer su zapremine skoro iste (pola litre razlike u korist novog).
Rezultat je manje-vise bolja mehanicka filtracija posto pravi "nijagarine vodopade" u akvarijumu.

Sto se denitrifikacije tice, bilo bi lepo da se navedu i negativni efekti iste. Ne znam da ih do detalja nabrojim, ali vecina denitrifikatora ispusta ili fosfate, obara PH ili nesto slicno (zavisi koji je tip medije za denitrifikaciju).

Sic hoc adfixum in obice legere potes, et liberaliter educatus et nimis propinquus ades.
Povratak na vrh strane Verzija za štampu Vidi Beli's Lični podaci Traži ostale poruke čiji je autor Beli Poseti Beli's Homepage

boban_nz
Urednik

Urednik

Član od: 08.02.2003
Poruka: 501
Pol: Nije unešeno
Poslato: 15.04.2004 u 18:17 | IP Prijavljen Citiraj boban_nz

Da ti iskreno kazem nikada se ozbiljnije nisam petljao sa time tako da ja tu bas i nemam sta puno da dodam. Verujem da je sve aproksimativno a evo i zasto. Prvo, vreme prevodjenja u nitrate je oko 10 - 15 minuta sto je vec dovoljno da se kaze da je aproksimativno. Pored toga sve zavisi od kolicine amonijaka u nastajanju koja varira od razlicitih faktora. To sve sigurno varira tokom jednog dana i sve zavisi od vremena hranjenja. Kao sto si i rekao, temperatura je isto tako bitna jer od nje zavisi i vreme radspadanja. Sve to mi govori da je to ipak aproksimativno i da se zasniva na nekim merenjima.
Tu nikako netreba prevideti i vrstu medija odnosno njenu povrsinu kao bitnom uslovu.

Evo, malo sam prosao net-om i evo jedan clanak o tome pa vidi. Bas je dobro objasnjeno mada se odnosi na zlatne ribe. Princip je isti.

http://www.fishdoc.co.uk/filtration/koi5flow.htm

Ovde ima neke tablice

http://www.biofilters.com/LONGPATH3.htm

evo google link

Goggle

Ovo u vezi tog filtera je malo zeznutije. Njegova efikasnost pada vremenom jer dolazi do mehanickog zapusenja i zato treba da se osvezava. To je stvar koji proizvodjaci netreba da objasnjavaju jer bi onda uputstvo za upotrebu preslo u neku studiju. Ja sam naveo jednom da koristim jedan bioloski filter dugo godina a da nije pipnut i da funkcionise efikasno. Ipak ja tu nisam naveo da je predfiltriranje takvo da je prakticno neizvodljivo da neke mehanicke cestice prodju. U hobi akvaristici bi to bilo skupo i tesko da bi se moglo odrzavati. Kazes pada pH. Znaci raste pOH. Ako pH pada onda je vrednost pH veca od 7 sto znaci da ima prisustvo baznih jedinjenja. Mozda je pad pH posledica a ne uzrok jer filter gubi efikasnost. Samo nagadjam.

Beli, filter treba da se povecava i to sam naveo osim sto bi bio vrlo glomazan. Mislim da ti previdjas jedan veliki faktor a to je vreme. Ovde niko i ne govori da se otklanjanje nitrata odigrava u jednom ciklusu nego u nekom periodu koji ima kontinuitet i bazira se na pretpostavci da amonijum joni nastaju od jedanput. Povecanjem protoka se onda postize da sto vise vode prodje kroz filter. Vise vode, vise hrane, vise bakterija i manje amonijaka. I amonijak koji je izbegao prevodjenje u filteru ima vecu sansu da ponovo dodje u filter ako je veci protok.

Formula je tacnija ovako

mg NH3 u akvarijumu / V akvarijuma x protok (l/h) = mg otstranjenog NH3/h + neotstranjeni NH3 koji se vraca nazad u akvarijum
Da bi ovu jednacinu doveli u pitanje trebalo bi nam malo vise od akvaristickog znanja, iskustva i svega ostalog. Ja se bas ne bi usudio da tako izjavljujem, zdravo za gotovo, bez nekih jakih argumenata ptotiv.

I ne razumem o kakvom ti to protoku govoris. Ista kolicina vode protice i kroz filter i kroz akvarijum pa je protok isti a sve je vezano sa snagom pumpe ili sistemom regulacije protoka. Razlika je ta da je kroz pumpu kretanje vode usmereno a u akvarijumu turbolentno. Da su neka dva akvarijuma povezana na jedan filter pa da govorimo o razlicitim protocima a ovako stvarno nezam kako protoci mogu biti razliciti.

Neznam o kojim to negativnim efektima denitrifikacije ti govoris. Ja se igram sa time vec godinama i voleo bi da je ceo sistem kao taj deo odnosno besprekoran i veruj mi da je tako.

Idem sada, stize mi nova isporuka za pola sata pa prekidam diskusiju makar ostao i u zabludi.

www.beke.co.nz
Povratak na vrh strane Verzija za štampu Vidi boban_nz's Lični podaci Traži ostale poruke čiji je autor boban_nz Poseti boban_nz's Homepage

Beli
Zaslužni član

Zaslužni član

Poslato: 16.04.2004 u 04:20 | IP Prijavljen Citiraj Beli

Hehehe... sada cu da dam joj zakljucak diskusije, ali pre toga da malo pojasnim protok i protok kroz filter.

Kad kazemo protok, uvek se (po defaultu) misli na maseni protok. Znaci koliko Kg prodje kroz sta. Mada se u akvaristici to meri na litrazu na sat, sto je malo netacno, ali je dobro da ne bi bilo zbunjivanja.

Pod protokom kroz filter mislim na brzinu obstrujavanja vode oko medije. Ovde padamo na Bernoulli-jevu jednacinu, ali necu da ulazim u detalje.
Glavna stvar: Shiri filter, sporije obstrujavanje. Filter vece zapremine -> obicno znaci da je siri, te je obstrujavanje slabije, i u tom slucaju moramo probegavati "povecanju protoka", tj kupiti filter sa jacim motorom.

ZAKLJUCAK DISKUSIJE

1. Uvek dajte prioritet kolicini i vrsti bio-medije u odnosu na snagu motora kod filtera i maseni protok. Ne merite snagu motora prema velicini akvarijuma po nekim kvazi jednacinama u stilu "2x, 3x protok / zapremina"

2. Menjajte 1/4 vode u akvarijumu cesto. Moja preporuka je na svakih 5-7 dana. S tim ce te izbeci potrebu za hemikalijama i desnitrifikatorima, a i vase ribice ce vas vise voleti.

Rogus
Administrator

Administrator

Član od: 15.10.2003
Poruka: 3443
Poslato: 20.05.2004 u 17:23 | IP Prijavljen Citiraj Rogus

Nikako ne stižem da odradim neke detalje, ali ne bih voleo da ova tema zamre.

Prvo, Bobane hvala, onaj fishdoc link je sjajan.

Što se tiče eksperimenta koji sam spomenuo, on je izveden u sistemu rezervoara bez prisustva riba. Filtriranje je vršeno preko 30-ak cm debelog sloja školjki. Ovaj medijum je korišćen kao podloga za bakterije. Ovde nema govora o mehaničkom zapušenju filtera jer je amonijak dodavan u vidu amonijum-hlorida svakog dana u jednoj dozi.

Što se tiče pH ne znam gde se nismo razumeli, možda ja negde grešim. Niži pH za mene znači pH manje vrednosti. Dakle pH pada, odnosno raste koncentracija protona, reakcija odlazi u kiselo. Ovo je posledica procesa nitrifikacije. Krajnji produkt je kiselina. U ovakvom sistemu je to još brže nego u naseljenom akvarijumu gde bi mogli da ga kompenzuju proces denitrifikacije i vezivanja azota. Nitrifikacija je ponovno uspostavljana, odnosno vraćana na prvobitni nivo dodavanjem hidroksilnog anjona (OH-) i usmeravanjem pH do 7.5. Možda ovih dana poguram ceo eksperiment ponovo preko nekog neutralnog sintetskog medijuma.

Nitrifikacione bakterije su osetljive na kiselu sredinu. Još uvek nisam pronašao zašto. Mogući razlog je možda u činjenici da usvajanje amonijaka iz amonijevog jona zahteva izdvajanje vodonikovog jona (H+), a u kiseloj sredini to je otežan proces. Moguće je da plaćaju danak nerentabilnoj konverziji, odnosno da troše isuviše na proces uzimanja amonijaka, tako da energja koju dobijaju njegovim prevođenjem nije dovoljna za opstanak. Ne znam dovoljno o biologiji ovih organizama ali još ću da tražim. Sledeći u lancu konverzije, nitriti u nitrate, ako je tačno ovo prethodno, bili bi odsečeni jer bi nestalo nitrita.

Takođe mi se čini da ti je korigovana formula koju daješ promakla sa nekom greškom. Jer ako je neodstranjeni amonijak izražen u mg/h onda nemamo jednačinu nego nejednačinu, a ako je samo u mg onda nam fali neki faktor proporcionalnosti. Možda previđam nešto.

Citiraj: Beli
Sa Bobanom se slazem oko jednacine samo u slucaju da, kada se posmatra povecanje zapremine akvarijuma, da se povećava i zapremina filtera proporcijalno. Onda protok mora da se povecava da bi se odrzao optimalan protok kroz filter, a samim tim i dovod kiseonika i amonijaka (i nitrita) do bakterija. (Da jos jednom naglasim da su protok i protok kroz filter dve različite stvari).

Ovde Beli mislim da mašiš poentu. Jer jednačina, činimi se, predstavlja pokušaj da se, kako Boban reče, jednim aproksimativnim pristupom sračuna rezultat protoka rastvora amonijuma određene koncentracije preko nekog standardnog medijuma i pod kontrolisanim uslovima. Promenom zapremine filtera kao i protokom kroz filter masu u oba slučaja menja se efikasnost filtera kroz retenciono vreme, a da pri tome veličina akvarijuma pri konstantnoj koncentraciji amonijuma ne igra nikakvu ulogu. Mudrost je potrebnija kada je u pitanju procena nagradnje odnosno nakupljanja amonijka. Tu je zapremina bitna kao konačna količina rastvarača, ali produkcija je određena sastavom akvarijuma i navikama onog ko ga održava. Iste zapremine akvarijuma neće nužno tražiti iste filtere, jer kao što si i sam rekao nema dva ista akvarijuma. Šta više ako se dovoljno razlikuju po svojoj nameni, čak i sa istom zapreminom mogu da traže sasvim različite filtere. Dakle nije tako lako odabrati pravi filter za akvarijum.

Što se tiče problema širi ili uži filter ja sam bih se uvek odlučivao između filtera iste zapremine za onaj koji je viši jer sam tako računao na duži put vode preko medijuma.

Iz jednačine koju je Boban dao, a koja mi nije bila poznata sledi da je ovo nebitno. Pri konstantnom protoku, ili da kažem pri istoj litraži u jedinici vremena koju propeler gura, bitna je samo zapremina a ne i oblik odnosno presek filtera.

I sa tobom se slažu i veliki proizvođači, zapreminu filtera uglavnom prati i litraža koju može da pogura. Očigledno ciljajući na optimalno retenciono vreme, koje može da ostane i konstantno ili približno u seriji filtera. Možda Boban ima podatke koji potvrđuju moju pretpostavku.

Nadam se da æu moæi da dodam još ovoj našoj temi.

Povratak na vrh strane Verzija za štampu Vidi Rogus's Lični podaci Traži ostale poruke čiji je autor Rogus Poseti galeriju akvarijuma čiji je autor Rogus

Skok na forum  

Ako želite da pošaljete odgovor na ovaj niz, uloguj
Ako još niste član foruma, rešenje je registracija

Pošalji odgovorDodaj temu

Verzija za štampu Verzija za štampu
Vi ne možete slati nove teme
Vi ne možete odgovarati na poruke
Vi ne možete brisati svoje poruke
Vi ne možete menjati svoje poruke
Vi ne možete praviti nove ankete
Vi ne možete glasati na anketama

Ova strana je generisana za 0.2344 sekundi. Powered by SOOP Portal version Raven RC2