Aktivne temeAktivne teme  Prikaži spisak članova forumaSpisak članova  Pretraga forumaPretraga  PomoćPomoć
  RegistracijaRegistracija  PrijavaPrijava

Navigacija na sajtu

Statistika
Osoba na sajtu: 29
Gostiju: 29
Robota: 0
Članova: 0
Broj članova: 4334
Najnoviji korisnik foruma: AnitaT
Najviše poseta: 316
Dana: 11.03.2017
Članova [0], Gostiju [309]

Poslednjih 10 poruka
Vidi zadnju poruku Šta još od životinja imate?
Autor: Milos87popovic
Forum: Ostale životinje

Poslata: 14.10.2019 u: 12:01

Vidi zadnju poruku zamena vode
Autor: Luna5
Forum: Voda

Poslata: 21.02.2019 u: 16:25

Vidi zadnju poruku Preporuka biljaka za novi akvarijum
Autor: Dario
Forum: Biljke

Poslata: 05.08.2018 u: 10:22

Vidi zadnju poruku test
Autor: Srle
Forum: Ostalo

Poslata: 19.11.2017 u: 10:47

Vidi zadnju poruku Poklanjam 2 akvarijuma
Autor: dr Bouz

Poslata: 09.09.2017 u: 12:17

Vidi zadnju poruku Projekat prvog ciklidnog akvarijuma
Autor: Nikouro
Forum: Ribe - Ciklidi

Poslata: 23.04.2017 u: 22:26

Vidi zadnju poruku Bela tetra napada crny
Forum: Ribe

Poslata: 18.08.2016 u: 19:17

Vidi zadnju poruku problem spoljasnji filter

Poslata: 18.08.2016 u: 19:01

Vidi zadnju poruku Gupike i borac....
Autor: Blacky
Forum: Ribe

Poslata: 23.06.2016 u: 20:58

Vidi zadnju poruku Japanke bolesne!
Forum: Bolesti riba

Poslata: 30.04.2016 u: 12:13

Traži

Web www.akvaristika.org

AdSense

Ribe - Ciklidi
 Akvaristika » Ribe - Ciklidi
Tema Naslov: Ko su ove slatke tajanstvene ribice ? Pošalji odgovorDodaj temu
Skok na forum Ukupno strana: 2 1 2
Autor
Poruka Predhodna tema | Sledeća tema 
Bojko
Zaslužni član

Zaslužni član
Cichlidae King

Član od: 31.10.2003
National Flag of Slovenia Slovenia
Poruka: 2375
Pol: Muški
Poslato: 09.04.2004 u 06:40 | IP Prijavljen Citiraj Bojko

Eto mene,na osnovi jućerajšnog namiga  Nosonje o "eksperatusu",sad sam ja lićno 100% uvjeren da je to vrsta Labidochromis textilis/slika br.1/ i ona riba na mojoj slici ista je to vrsta.

Ta vrsta ima neku sijajnu istoriju,pa da je malo pogledamo.Tu je vrstu opisao ihtiolog Oliver 1975 godine,a uzorak je našao nigdje drugdje nego u akvarijumu.Ta je vrsta jako rijetka u prirodi i nalazi se na samoj Tanzanijsko-Mozambiškoj granici u tački Undu reef i Metangula.

Ta vrsta pripada genusu Labidochromis i taj genus je poznat po nekom mirnom ponašanju.

U samoj prirodi ta vrsta živi u pličaku u nekoj bliskoj zoni sa skalama.Hrani se insektima i sitnim životinjcama.

U akvariju dostiže dužinu od najviše 9 cm.,dok u prirodi samo 6 cm.

I mužjak te ženka jednako su obojeni,no mužjaka krase lažne ikre,koji su veće,jer može ih imati i ženka.

Akvarij mora da bude nekako 150l,sa puno kamneja,prolaza i pečinica,mada zanimljivo jeste i to,da ta vrsta uopšte nije teritorijalna.

No i trgovački njen naziv jeste Labidochromis exasperatus.

I slići i vrsti Melanochromis joanjohnsonae.

A albino varianta to ti je skoro sigurno albino Maylandia zebra.

Kukurjek2002
Zaslužni član

Zaslužni član

Član od: 18.11.2003
National Flag of Israel Israel, Vejsilagic
Poruka: 116
Poslato: 09.04.2004 u 08:02 | IP Prijavljen Citiraj Kukurjek2002

nosonja svaka cast,odusevio sam se tvojim akvarijumom

JocaL
Zaslužni član

Zaslužni član

Član od: 22.12.2003
National Flag of Srbija Srbija, Beograd
Poruka: 121
Poslato: 09.04.2004 u 22:50 | IP Prijavljen Citiraj JocaL

Super akvarijum,zao mi je samo sto nema tanganyika ciklida

Bojko
Zaslužni član

Zaslužni član
Cichlidae King

Poslato: 10.04.2004 u 03:37 | IP Prijavljen Citiraj Bojko

Bojane ajde,ti sad koju rekni,jesmo li šta pogodili ili "pucamo u prazno" u nagadanju tvojih tajanstvenih ciklida.

inače jedan moj savjet.pošto imaš ti relativno maleni akvarij i u njemu puno ciklida,ja ti preporučujem,da nedeljno mijenaš minimalno 60 % vode u akvariju i kod promene vode staviš i tonike za otklanjanje hlora i sl./recimo Tetra aqua safe/.

A zašto bi ti toliko mijenjao?Iz prostog razloga,puno hrane,puno riba i NO2 ti dodje a to i ne valja,jeste i naravno redovito mjeri parametre vode,naroćito NO2.

jeste,da su ciklidi pozanti po nekoj izdržljivošču,ali ni oni nisu od "željeza".

Preki
Zaslužni član

Zaslužni član

Član od: 07.01.2004
Poruka: 126
Poslato: 10.04.2004 u 10:10 | IP Prijavljen Citiraj Preki

Komso ako mozes za tretiranje vode umesto Aqua safe-a uzmi Haloex firme Waterlife. Malko je skuolje al se mnogostruko isplati .

1. Sa 125 ml ,ciju cu ti cenu i gde ga ima poslati ako hoces na pp zbog pravila ovog foruma, tretiras 5400 (pethiljadacetiristotine) litara  vode.

2. Vezuje hlor, hloramin, teske metale i fluor.

3. Sadrzi aloju veru .

Po meni haloeks je sad ubedljivo nabolje sredstvo za vodicu - ovu nasu .

Preporucujem ga svima !

Jeli Bojko da nije premnogo 60 % vode nedeljno , da ne bude prevelika promena za ribe ( ako si mislio odjednom ) ?  S obzirom da je akvarijum 110 l moj predlog je 2 puta nedeljno po dvadeset litara.

Nosonja
Član

Član

Član od: 12.01.2004
National Flag of Srbija Srbija, Južni Dorćol
Poruka: 79
Poslato: 10.04.2004 u 13:10 | IP Prijavljen Citiraj Nosonja

-Prvo da se izvinim svima sto ranije nisam stigao da odgovorim (bio u povecoj guzvi) i da se zahvalim na komplimentima i savetima u vezi novog Aq ...

Bojko 

Vodu sam promenio danas oko 40% , bez obzira sto mi je Serin NO2 test pokazivao <0,1mg/L (i pre nego sam procitao ovu tvoju poruku:))

Sto se tice ribice sa prve slike ubedjen sam da si 100% u pravu i da je to stvarno Labidochromis textilis , ne samo zbog fizicke slicnosti vec i zbog samog ponasanja ribice(mirna, druzeljubiva,gricka alge ko luda)  A kada su u pitanju one tigraste ribice stvarno se nadam da su pitanju Maylandia lombardoi jer gledajuci njihove slike po netu izgledaju predivno .Ove moje neodoljivo odsecaju na zenku iste ribice samo u umanjenom formatu... Sto se tice one tri male naradzaste mislim Srle da nisi upravu posto mi mnogo lice na Maylandia estherae "red(po obliku tela vise), mada nikad se nezna ... Za albino ribice po obliku tela trebale bi da su (ko sto Bojko kaze) M.Zebre... E sad mi jos jedinu dvoumicu prave one ljubicaste ... nemam pojma ...  mada OPET po obliku isto veoma lice na M.Zebru ... boze zdravlje saznacemo uskoro nasta ce liciti kad poraste malo...

U svakom slucaju medjuetnicki i medjunacionalni odnosi u Aq su Ok nema vecih problema(sta vise ,izgledaju veoma srecno svi) ,osim ako se izuzme konstantno mangupiranje muzijaka Ps.Ndumbi red corala sto se plasim da ce da mu se odbije od glavu kad porastu malo ,neke vrste...:)                                        Inace ribice hranim sa Tetra diskusom i Serinim Granu green-om (izgleda d aim se mnogo svidja:))

Joco ,na Tanganjiku prelazim kad budem imao uslove(aq dovoljno veliki) za Frontose ili barem tropheuse :D ... 

Preki , danas sam stavljao u vodu Aqua Safe koji sam uzeo na istom onom mestu gde i grejac , a za taj drugi preparat mi javi na   PP                                        

Veliki pozdrav svima !

p.s. IZvinjavam se Mati i Buci sto sam SAM slikao ribice umesto njih da smaram da se ponovo cimaju do mene ... Necu vise obecavam :D

Povratak na vrh strane Verzija za štampu Vidi Nosonja's Lični podaci Traži ostale poruke čiji je autor Nosonja

Bojko
Zaslužni član

Zaslužni član
Cichlidae King

Poslato: 10.04.2004 u 18:43 | IP Prijavljen Citiraj Bojko

Ma Bojane sve čemo mi to kattad otkriti,ako nije ona plavoljubićasta riba možda neki hibrid?Vremena imamo dosta,slika takodjer,samo se treba baciti na posao.

Što se tiće one vrste M.lombardoi eto isto,da ti napišem:ako idu vertikalne crte crne boje i u lednju peraju onda je to nesumljivo ta vrsta.Samo kod ove vrste tako se ove vertikalne crte produže u lednju peraju.Pošto tu imaš mlade,oni su još u farbama majke,ali uz neke dobre uslove največi če se ti polako ofarbovati u žuto smedju boju mužjaka.No to je opet posebica ove vrste,da je mužjak obojen u žuto,jer tako obojenih mužjaka ima ,čini mi se negdje oko 4-5 vrsta.A boje mužjaka su žuto sa smedjim vertikalnim crtama.

Preki,ako ja napišem 60% vode,ja tako i stvarno mislim a i radim.Ja poneki put,ali skoro jedanput mjesečno promenim čak i do 80 % vode i ciklidima to uopšte ne smeta,još više nakon takve promjene vode ciklidi mi djeluju vrlo razigrano,veselo i puno življe.I kod tako "drastičke"promjene vode,puno mužjaka izgubi glavu u smislu mreščenja/ljubi,ljubi al glavu ne gubi/.

Da ponovim:ciklidi trebaju čistu vodu jer u takvoj vodi oni se i najbolje osječaju i njihova ljepota,te ponašanje baš u takvoj vodi dodje najviše do izražaja.A najbitnije je to,da ako je čista voda,nema nit nekih bolesti,što je to neki faktor koji govori u prid tome.Opet neke povrede,/udarac uz neku ivicu,otekljina oka/ izljeći samo čista voda,bez kakvih lekova.

Najbitnije kod svega toga je,da nema NO2 a baš tim nedeljnim promenama vode mi uradimo puno toga,zato kod ciklida ne vredi štedeti vodu,ipak ciklidi nit nisu neke jeftine ribe.

Preki
Zaslužni član

Zaslužni član

Član od: 07.01.2004
Poruka: 126
Poslato: 10.04.2004 u 23:38 | IP Prijavljen Citiraj Preki

Bojko:

Ma ne stedim ni ja vodu na njima i cenim tvoje dugogodisnje iskustvo ali 60-80 % vode mi se stvarno cini mnogo. Znam da na promenu vode prolupaju( u pozitivnom smislu) , krenu da se tresu , pale se ,zivne ceo akvarijum najsrasnije.    A znas onu pricu kad dete odraslo u Ulici 29. novembar ode kod babe i dede na selo u nekoj planincini. Stignu tamo, izadje iz kola udahne triput svez cist vazduh i padne u nesvest.

OVERDOSE !!   =   Nagla promena .            

Pa ti imas dobru tj odlicnu filtraciju. Zar se tako velike promene ne vrse samo u slucaju bolestina posle lekova ? Zar to nije stresno ribicama?   

Komso:

Javljam ti na PP

JZH
Zaslužni član

Zaslužni član

Član od: 28.10.2003
Poruka: 118
Poslato: 28.10.2004 u 14:52 | IP Prijavljen Citiraj JZH

E Bojko,riba sa prve slike je Melanochromis joanjohnsonae(syn.M.exasperatus),poznat jos i kao "Perla Likome".

Bojko
Zaslužni član

Zaslužni član
Cichlidae King

Poslato: 28.10.2004 u 21:14 | IP Prijavljen Citiraj Bojko

Da ako se sad osvrnem jeste to to,mada kad sam ja naveo da je to vrsta L.textilis,malo me "prevario" i Ad Konings u svojoj knjigi:Cichlids of lake Malawi.

naime on stavi sliku za L.textilis identičnu,ko što je i na prvoj sliki,a trgovačka imena su:L.samueli,L.marineatus te L.exasperatus.

a Ad dojavlja da su je našli i na mozambiškoj obali blizu Likome.

A kao jako slična jeste i vrsti M.joanjohnsonae.

Tako,omaši li veliki Ad,more i "mali"Bojko,no i zbog takvih slučajeva valja biti Malawi ciklidaš

Silvester
Zaslužni član

Zaslužni član

Član od: 19.06.2004
Poruka: 158
Pol: Nije unešeno
Poslato: 28.10.2004 u 23:23 | IP Prijavljen Citiraj Silvester

I to, kako se meni cini, zenka istoga. Ona sto nikako ne uspevam da je uslikam.

Bojko
Zaslužni član

Zaslužni član
Cichlidae King

Poslato: 19.12.2004 u 15:36 | IP Prijavljen Citiraj Bojko

Eto jedno nostalgičko pitanje:znade li šta se dogodilo ciklidašu Nosonji odnosno Bojanu,znade li itko?

Ipak čovek ,posle svadbe i posjete Španjolski ,prestao da piše,ima li još ciklida,kako mu ciklidi?

Skok na forum Ukupno strana: 2 1 2

Ako želite da pošaljete odgovor na ovaj niz, uloguj
Ako još niste član foruma, rešenje je registracija

Pošalji odgovorDodaj temu

Verzija za štampu Verzija za štampu
Vi ne možete slati nove teme
Vi ne možete odgovarati na poruke
Vi ne možete brisati svoje poruke
Vi ne možete menjati svoje poruke
Vi ne možete praviti nove ankete
Vi ne možete glasati na anketama

Ova strana je generisana za 0.2330 sekundi. Powered by SOOP Portal version Raven RC2