Aktivne temeAktivne teme  Prikaži spisak članova forumaSpisak članova  Pretraga forumaPretraga  PomoćPomoć
  RegistracijaRegistracija  PrijavaPrijava

Navigacija na sajtu

Statistika
Osoba na sajtu: 64
Gostiju: 64
Robota: 0
Članova: 0
Broj članova: 4332
Najnoviji korisnik foruma: Snehashah456
Najviše poseta: 316
Dana: 11.03.2017
Članova [0], Gostiju [309]

Poslednjih 10 poruka
Vidi zadnju poruku zamena vode
Autor: Luna5
Forum: Voda

Poslata: 21.02.2019 u: 16:25

Vidi zadnju poruku Preporuka biljaka za novi akvarijum
Autor: Dario
Forum: Biljke

Poslata: 05.08.2018 u: 10:22

Vidi zadnju poruku test
Autor: Srle
Forum: Ostalo

Poslata: 19.11.2017 u: 10:47

Vidi zadnju poruku Poklanjam 2 akvarijuma
Autor: dr Bouz

Poslata: 09.09.2017 u: 12:17

Vidi zadnju poruku Projekat prvog ciklidnog akvarijuma
Autor: Nikouro
Forum: Ribe - Ciklidi

Poslata: 23.04.2017 u: 22:26

Vidi zadnju poruku Bela tetra napada crny
Forum: Ribe

Poslata: 18.08.2016 u: 19:17

Vidi zadnju poruku problem spoljasnji filter

Poslata: 18.08.2016 u: 19:01

Vidi zadnju poruku Gupike i borac....
Autor: Blacky
Forum: Ribe

Poslata: 23.06.2016 u: 20:58

Vidi zadnju poruku Japanke bolesne!
Forum: Bolesti riba

Poslata: 30.04.2016 u: 12:13

Vidi zadnju poruku koja je ovo biljka
Autor: Baia82
Forum: Biljke

Poslata: 27.02.2016 u: 17:40

Traži

Web www.akvaristika.org

AdSense

Ribe - Ciklidi
 Akvaristika » Ribe - Ciklidi
Tema Naslov: Ciklidi i voda Pošalji odgovorDodaj temu
Skok na forum  
Autor
Poruka Predhodna tema | Sledeća tema 
Bojko
Zaslužni član

Zaslužni član
Cichlidae King

Član od: 31.10.2003
National Flag of Slovenia Slovenia
Poruka: 2375
Pol: Muški
Poslato: 04.04.2004 u 04:36 | IP Prijavljen Citiraj Bojko

Voda......valjda u vodi jeste sve i započelo

pošto ima dosta novih pa i starih Ciklidista,možda je vreme,da se nešto rekne o vodi.

Jezero Malawi jeste zasad još jedno od najčistijih jezera na svijetu.A i ciklidi,kao,da imajo to u sebi,oni traže i baš najbolje se osječaju u takvoj vodi.

Sad kako akvarista to dostiže.Pa odgovor je jako jednostavan:jedanput nedeljno promeniti 50% vode.Ja tako radim i stvarno,ako je voda čista,u takvoj se vodi ciklidi rado mreste i u takvoj vodi teško,da oboljevaju za nekim bolesti.Samo primjerice,takozvana Malawi bloat,jeste jedna bolest koju može da bude prouzokovana lošim kvalitetom vode/jedan od činitelja/.

Da se vratim još malo promjeni vode,u malim akvarijim moje je lićno mišljenje,da bi se nedeljno promenilo 50% vode,dok u nekim velikim/600l pa više/tu se voda mijenja na dve nedelje ili čak na tri .

Poželjeno,je,da se u početku više puta mjeri barem NO2 /nitriti/,jer to je jedan bitnih pokazatelja kakvoče vode.naravno za dobar i pravilni razvoj riba NO 2 mora biti u nuli.Isto tako meni se čini dobro,da se i jedanput nedeljno mjeri i PH.

Ja sam u početku mjerio i NO3 ali sam kasnije ugotovio sledeče,ako nema NO2 tad je NO3 vidljiv u sledovima ili ga pak uopšte nema.

I naravno u čistoj vodi ciklidi blistaju,a to je i cilj akvariste.

Eto za kraj ču iznjeti kakvu imam ja vodu,a ako ima ko volje neka se napiše još koji parametri vode,da se malo pogleda i možda koja rekne na tu temu.

Eto moji parametri:

temperatura :26,5 stupnjeva

PH:8

NO2:ništa

Tvrdoča:11 dGH

NO3:u sljedovima

Mjeritve /testovi/ napravljeni setom od tvrtke Hagen.

Turin Turambar
Zaslužni član

Zaslužni član

Član od: 06.03.2004
National Flag of Srbija Srbija, Novi Beograd
Poruka: 467
Poslato: 04.04.2004 u 11:13 | IP Prijavljen Citiraj Turin Turambar

Citiraj: Bojko

Ja sam u poèetku mjerio i NO3 ali sam kasnije ugotovio sledeèe,ako nema NO2 tad je NO3 vidljiv u sledovima ili ga pak uopšte nema.

Hm, ovo mi nije jasno? Da li je to zbog ceste promene vode od 50%? U malawi biotopu nema puno biljaka (ako uopste), pa mi nije bas jasno gde nestaju toliki nitrati (NO3) da ti budu na nuli? To sto nema NO2, to je normalno - ni ne treba da ga bude.

Bojko
Zaslužni član

Zaslužni član
Cichlidae King

Poslato: 04.04.2004 u 18:17 | IP Prijavljen Citiraj Bojko

Pa jeste,dio odgovora več si sam postavio,česta promjena vode bitno utiće na NO3,a drugo su testeri,testeri koji služe akvaristi za testiranje vode,pokazuju za isti test i drukćiju vrijednost.

Kod nas su akvaristi mjerili istu vodu sa razlićitim testovima,i su i mjerjenja bila sasvim drukčije.

Ja sam mjerio,kako sam več napisao testerima Hagen,pa sam se često našao u dvoumici ima li NO3 ili ga nema,naime obojenost vode u uzorku bila mi je sasvim neuporediva sa onim na skali.

tako,da treba i ta mjerjenja uzeti u obzir sa nekim upitnikom.

Beli
Zaslužni član

Zaslužni član

Član od: 14.01.2004
National Flag of Brazil Brazil, São Paulo
Poruka: 868
Poslato: 05.04.2004 u 03:36 | IP Prijavljen Citiraj Beli

Apsolutno je nemoguce da nema NO3. Ako nema NO3, nema ni bakterija.
Do dushe, 50% promene vode bitno redukuje NO3.

NO3 mora da se cesto meri, pogotovu sto ciklidarijum nema puno bilja, pa nema ni potrosaca. Ukoliko je NO3 < 30 ppm, mozemo smatrati vodu izuzetno dobrom.

Sic hoc adfixum in obice legere potes, et liberaliter educatus et nimis propinquus ades.
Povratak na vrh strane Verzija za štampu Vidi Beli's Lični podaci Traži ostale poruke čiji je autor Beli Poseti Beli's Homepage

Bojko
Zaslužni član

Zaslužni član
Cichlidae King

Poslato: 11.04.2004 u 07:01 | IP Prijavljen Citiraj Bojko

Pa da nastavim ovdje priću sa promjenom vode kod Malawi ciklida.

Upoćetku,dok nisam došao do neke literature i ja sam mijenjao nedeljno oko 20%  vode,jer mi je tako bilo savetovano.Ali kad sam se doćepao prve knjige to sam svoju naviku promjenio i na osnovi preporuke autora počeo mijenjati 50 % vode i nisam se nikad pokajao,jer ciklidi su mi i još mi vrate sa neim razsrganošču,veseljem i nebroj mladuncad,življem.

A da ne prićam evo prijevoda iz te knjige:

Mjenjavanje vode jeste jedno od primarnih i značajnih rada akvarista.Mnogo činjenica utiče na promjenu vode:

• broj ciklida
  • ishrana
  • koliko puta dnevno hranite ciklide

Ako imate barem jednu od gore navedenih podataka u višku onda je preporučljivo mijenjati 50% vode nedeljno ili 75% na dve nedelji i to neka bude standardna procedura odnostno postupak.

Tako autor,tako i ja.I svi ciklidisti u SLO rade tako ,ipak se o toj tematiki puno pisalo i iznjela su se mišljenja i za i protiv ali na kraju jeste pobjedila misao o nedeljnoj promjeni 50% vode.

No ipak sad kad prićamo neki to rade na svoj način i svi su zadovoljni i sretni,ipak svaki akvarista si sam sebi pravi sreču sa ribama

Bojko
Zaslužni član

Zaslužni član
Cichlidae King

Poslato: 21.04.2004 u 21:49 | IP Prijavljen Citiraj Bojko

Otkako se družim sa Tropheusima,mnogo sam poćeo,da čitam i o njima.

I več smo kod vode.Mada valjaju afrički ciklidi za jako tvrdožive ribe i recimo kat tad možemo i ispustiti i koju promjenu,no to za Tropheuse ne dolazi u obzir.Naime Tropheusi su jako osjetljivi na kakvoću vode,uopšte na NO2 te amonijum.I kod Tropheusa loša kvaliteta vode može prouzrokovati i jednu opaku bolest zvanu Bloat.naravno treba zato da se u te svrhe nabavi više filtera,koji ma je jedina zadaća,da čiste vodu.U tu svrhu ja sam sad stavio u 96 l akvarij,gdje su privremeno smešteni tropheusi pored original Juwel filtera još jedan i ko nestrpljiv klinac svako jutro mjerim NO2.

U stvari kakao god pogledate ,ciklidima je potrebna čista voda,jer čista voda jeste 90% uspjeha sa njime,a akvaristovih jeste samo 10%,da obezbedi onih 90%.

Znači čista voda i ciklidi,duga če to ljubav biti. 

Skok na forum  

Ako želite da pošaljete odgovor na ovaj niz, uloguj
Ako još niste član foruma, rešenje je registracija

Pošalji odgovorDodaj temu

Verzija za štampu Verzija za štampu
Vi ne možete slati nove teme
Vi ne možete odgovarati na poruke
Vi ne možete brisati svoje poruke
Vi ne možete menjati svoje poruke
Vi ne možete praviti nove ankete
Vi ne možete glasati na anketama

Ova strana je generisana za 0.2305 sekundi. Powered by SOOP Portal version Raven RC2