Aktivne temeAktivne teme  Prikaži spisak članova forumaSpisak članova  Pretraga forumaPretraga  PomoćPomoć
  RegistracijaRegistracija  PrijavaPrijava

Navigacija na sajtu

Statistika
Osoba na sajtu: 60
Gostiju: 60
Robota: 0
Članova: 0
Broj članova: 4332
Najnoviji korisnik foruma: Snehashah456
Najviše poseta: 316
Dana: 11.03.2017
Članova [0], Gostiju [309]

Poslednjih 10 poruka
Vidi zadnju poruku zamena vode
Autor: Luna5
Forum: Voda

Poslata: 21.02.2019 u: 16:25

Vidi zadnju poruku Preporuka biljaka za novi akvarijum
Autor: Dario
Forum: Biljke

Poslata: 05.08.2018 u: 10:22

Vidi zadnju poruku test
Autor: Srle
Forum: Ostalo

Poslata: 19.11.2017 u: 10:47

Vidi zadnju poruku Poklanjam 2 akvarijuma
Autor: dr Bouz

Poslata: 09.09.2017 u: 12:17

Vidi zadnju poruku Projekat prvog ciklidnog akvarijuma
Autor: Nikouro
Forum: Ribe - Ciklidi

Poslata: 23.04.2017 u: 22:26

Vidi zadnju poruku Bela tetra napada crny
Forum: Ribe

Poslata: 18.08.2016 u: 19:17

Vidi zadnju poruku problem spoljasnji filter

Poslata: 18.08.2016 u: 19:01

Vidi zadnju poruku Gupike i borac....
Autor: Blacky
Forum: Ribe

Poslata: 23.06.2016 u: 20:58

Vidi zadnju poruku Japanke bolesne!
Forum: Bolesti riba

Poslata: 30.04.2016 u: 12:13

Vidi zadnju poruku koja je ovo biljka
Autor: Baia82
Forum: Biljke

Poslata: 27.02.2016 u: 17:40

Traži

Web www.akvaristika.org

AdSense

Moj morski akvarijum
 Akvaristika » Moj morski akvarijum
Tema Naslov: Nano reef u nastajanju Pošalji odgovorDodaj temu
Skok na forum Ukupno strana: 8 1 2 3 4 5 6 7 8
Autor
Poruka Predhodna tema | Sledeća tema 
Cira
Administrator

Administrator

Član od: 13.01.2003
National Flag of Srbija Srbija, Beograd
Poruka: 3386
Pol: Muški
Poslato: 07.12.2008 u 15:54 | IP Prijavljen Citiraj Cira

Poslednja pridoslica je Bubble-tip anemona

Posto se nalazila u akvarijumu u kom se nalazilo i par klovnova zarazenih belim tackama, dve nedelje je provela u Rogusovom akvarijumu u karantinu.

Dva dana posle ubacivanja Nemo se odusevljeno smestio u nju. Ponasao se kao malo kuce: napravi krug po akvarijumu pa se uvuce medj njene pipke i ceska ledja.

Click on image to open in new window

Mozete pogledati i kratak film na YouTube kako uziva.

Na zalost vec u toku te noci anemona (zvana Sosa ) se sakrila u kamenje i vec par dan uspevamo samo da joj vidimo pojedinacne pipke.

It's nice to be important but it's more important to be nice.
Povratak na vrh strane Verzija za štampu Vidi Cira's Lični podaci Traži ostale poruke čiji je autor Cira Poseti galeriju akvarijuma čiji je autor Cira Poseti Cira's Homepage

Cira
Administrator

Administrator

Poslato: 07.12.2008 u 16:08 | IP Prijavljen Citiraj Cira

Zahvaljujuci Bosku par fragova Clavularia sp, zelene i braon boje, su zavrsili u mom akvarojumu. Zeleni su otvoreni od gotovo prvog dana ali se braon nesto razmisljaju.

Povratak na vrh strane Verzija za štampu Vidi Cira's Lični podaci Traži ostale poruke čiji je autor Cira Poseti galeriju akvarijuma čiji je autor Cira Poseti Cira's Homepage

Cira
Administrator

Administrator

Poslato: 07.12.2008 u 16:43 | IP Prijavljen Citiraj Cira

Par zanimljivih slika:

Zoanthusi

Rak samac

Crvi cevasi i neki mali slatki fluorescentno zeleni crvici.

Jos neki zeleni polipi na kamenu sa rikordeama:

Sundjer:

Zvezda:

Cira
Administrator

Administrator

Poslato: 07.12.2008 u 16:52 | IP Prijavljen Citiraj Cira

I za kraj akvarijum iz svih ulgova:

Ovako ga vidim dok radim za kompjuterom:

Ovako ga Kaća i ja gledamo kad Kaća "neće pava! Oće gleda bibice!"

Ili ako se okrenemo na drugu stranu:

Rogus
Administrator

Administrator

Član od: 15.10.2003
Poruka: 3443
Poslato: 07.12.2008 u 19:22 | IP Prijavljen Citiraj Rogus

Dok se Sosa ne povrati eto slike iz karantina...

Tu je sedela na jednom kamenu i protezala se desetak centimetara kao bi se sunčala kroz rupu koju je obrazovalo nekoliko manjih kamenova.

Ćiro, shvati me ozbiljno, nemoj da bi tamanio ono crveno, celulozno, sa jedne od ranijih slika!

Povratak na vrh strane Verzija za štampu Vidi Rogus's Lični podaci Traži ostale poruke čiji je autor Rogus Poseti galeriju akvarijuma čiji je autor Rogus

Rogus
Administrator

Administrator

Član od: 15.10.2003
Poruka: 3443
Poslato: 07.12.2008 u 19:24 | IP Prijavljen Citiraj Rogus

Imam još da dodam: Smrt kompresijama, sloboda narodu!
Povratak na vrh strane Verzija za štampu Vidi Rogus's Lični podaci Traži ostale poruke čiji je autor Rogus Poseti galeriju akvarijuma čiji je autor Rogus

Cira
Administrator

Administrator

Poslato: 19.12.2008 u 21:57 | IP Prijavljen Citiraj Cira

Pre dva-tri meseca sam zeznuo vodu u akvarijumu jer sam koristio so koja se skamenila. Dodavanjem kalk wassera preko noci (2 litre kap-po-kap) stanje bi se malo popravilo a onda sa novom zamenom novo razocarenje.  Dok nisam nasao da je to problem nivo kalcijuma je opadao sa svakom promenom vode. Najmanji izmereni nivo je bio 270ppm.

Kada mi je Vedran konacno otvorio oci uzeo sam novu kantu soli (Prodac Reef) i napravio par velikih izmena vode (35-40%). Pored toga sam dodavao i kalk wasser.

Kalk wasser bi na srpskom bila krecna voda. U RO vodu se ubaci CaO (kalcijum-oksid, negaseni krec) ili CaOH (kalcijum-hidroksid) i napravi zasicen rastvor (2 kafene kasike su dovoljne ali od viska ne boli glava. Flasa se promucka i ostavi da se na dnu stalozi nerastvoreni CaOH.

Na cepu od flase se naprave dve rupe. Kroz jednu se provuce parce creva za vazduh, kroz drugu se provuce parce cvrstog creva (ja koristim cevcicu koja dolazi uz reklamne balone koje Katarina dobija ) na koje navucem parce creva za vazduh koje na kraju ima ventil.

24 casa posle pravljenja rastvor bi trebao da se stalozio i na vrhu da bude bistar rastvor a na dnu beo talog.

Uvece kad se u akvarijumu ugase svetla. Kad stane fotosinteza i kad krenje disanje CO2 pocinje da raste i pH da opada tada je pravo vreme za ubacivanje krecne vode.

Cep sa crevima stavimo na flasu i duvamo u crevo za vazduh. U flasi se stvara pritisak i rastvor kroz cevcicu, drugo crevo i ventil krece da izlazi, u suprotnom bi morao da sisam rastvor koji je odvratnog ukusa (probao). Ventilom podesim da iz creva izlazi oko 1 kap u sekundi, stavim izlaz creva pored stream pumpe i odem da spavam. Do jutra flasa od 2 litre se isprazni nju skinem i zatvorim poklopac.

Za akvarijume koji trose puno kalcijuma (puno tvrdih korala) preporuceno je da se ubaci onoliko kalk wassera koliko vode ispari u toku dana. Meni je ovaj recept pomogao da vratim kalcijum na normalu i mislim da nema potrebe da svaki dan dodajem krecnu vodu.

Juce sam napravio menjenja i svi parametri su bili u granicama normale osim pH. pH je bio nesto oko 7,7.

Posto su alge ponovo pocele da me nerviraju napravio sam generalku:

• Izvadio sam par litara vode u kantu i povadio kamenje koje je na sebi imalo najvise algi.  
  • Usisao sam sav detitrus
  • Alge sa kamenja pocupao pincetom a onda i sa cetkom
  • Kamenje koje je imalo najvise algi a nije imalo nikakvih korala na sebi sam oribao pod mlazom vode iz cesme
  • Zamenuo sam ukupno oko 25 litara vode (20-25%)
  • Uvece sam spojio bocu sa kalk wasser-om

Veceras sam izvrsio sva merenja za koja sam imao testove. Rezultati su:

• T   = 26 C   (Sera termomerar)
  • Ro  = 1,026  (Sera hidrometar) - malo je vise nego obicno jer mi se na jednom kamenu pojavile cijano pa da ga se resim
  • ph  = 8-8.3  (Sera, Salifert test) - vise od 8 manje od 8,5 nijanse tesko razlikujem
  • KH  = 8,5-9  (Prodac test)
  • NO3 = 0,000  (Sera test)
  • NH3 = 0,000  (Sera test)
  • Ca  = 475ppm (Salifert test) 

Cira
Administrator

Administrator

Poslato: 19.12.2008 u 23:30 | IP Prijavljen Citiraj Cira

S obzirom na probleme koje sam imao sa vodom stanje organizama je zadovoljavaju. Svi korali su otvoreni i ako se na nekima primecuje da im nije bas sve po volji:

Najvise sam zabrinut za koral Euphyllia parancora. Koral je otvoren non-stop ali je skroz izgubio boje. Moja predpostavka je da mu se bas i nije svidelo na 7cm ispod povrsine pogotovo sad kad sam promenuo lampe i stavio nove. Spustio sam ga nize pa cemo da vidimo. Alge sa njegovog kamena nisam cupao da ga ne bi izlagao vazduhu (mada je par puta po par minuta ostajao na suvom dok sam menjao vodu) i dodatnom stresu. Trenutno izgleda ovako:

Vedrane? Brada? Skopac?

Bleni ispod Euphyllie je slucajno upao u kadar.

Zoanthusi su uglavnom otvoreni osim kad Blenta resi da sedne u njih:

U akvarijumu imam 4 vrste zoanthusa: narandzasti sa predhodne slike, braon-zeleni, braon-narandzasti i oni egzoticni koji su greskom zavrsili kod mene.

Slabo se vide na ovoj slici. Inace bas i nemaju neku boju ili su je kod mene izgubili. Vedrane? Brada? Skopac?

Cira
Administrator

Administrator

Poslato: 19.12.2008 u 23:43 | IP Prijavljen Citiraj Cira

Mashroomi se malo oporavljaju od kako su se uslovi poboljsali. Pre nego sam zeznuo vodu ljubicasti je na ivici krenuo da formira nesto sto mi je licilo na malog ali kako su se uslovi pogorsali taj razvoj je stao i cela jedinka se videla da pati. Izgubila je boju, skupila se u kamen i sl. Sad se malo oporavio ali jos nije dostigao ono kakav je bio pre (jedno 50% veci) i trenutno izgleda ovako:

Zeleni mashroom je u najgorem stanju. Jos uvek je skupljen i na sredini diska je gotovo potpuno izgubio boju:

Ricordee koje sam uzeo pre dva meseca izgledaju zadovoljno. Mozda bi trebao da ih stavim u neku senku jer sam primetio da onda imaju jace boje:

Slikano odozgo kroz vodu:

Cira
Administrator

Administrator

Poslato: 19.12.2008 u 23:47 | IP Prijavljen Citiraj Cira

Zanimljivo mi je to sto Gorgoniu kao da losi uslovi vode a narocito nizak kalcijum nisu puno pogodili. Za sve vreme sam primetio da je samo jedan vrh "grancice" ostao oguljen ali je moguce da je za to zasluzan jedan rak sa crvenim klestima koji je voleo da se penje (trenutno je u filteru).

Cira
Administrator

Administrator

Poslato: 19.12.2008 u 23:51 | IP Prijavljen Citiraj Cira

Sosa je ziva ali ne izgleda bas srecna. Otvorena je kao tanjir, pipci su prilicno izduvani. Zavukla se u kamenje tako da ju je tesko slikati:

Nadam se da ce sad kad se stanje stabilizuje i ona poceti da se oseca bolje.

Cira
Administrator

Administrator

Poslato: 19.12.2008 u 23:58 | IP Prijavljen Citiraj Cira

Za kraj Pachyclavularia sp. od Brade koja mi sluzi kao indikator kvaliteta vode. Za vreme ovih desavanja sa kalcijumom i ostalim problemima ona je uglavom bila otvorena sve vreme tako da se nisam puno plasio da ce sve izaci na dobro. Trenutno izlgeda ovako:

Skorpac
Član

Član

Član od: 08.07.2008
National Flag of Hrvatska Hrvatska, Zagreb
Poruka: 47
Poslato: 20.12.2008 u 06:40 | IP Prijavljen Citiraj Skorpac

:D Pachyclavularia ne izgleda baš preveselo :). Trebala bi se više otvoriti. Što se tiće euphilije... polako. Sad je malo blench -ala... dešava se.. meni je jedno vrijeme sve blenchalo... sad je ok. Mada mislim da će ti ovaj home made kalk wasser više odmoći nego pomoći :)... moje mišljenje.

Rađe vrši tjedne izmjene mora nego to. Ustvari vidi još malo... pa ako se ne ustabili onda probaj sa izmjena mora.

Sada kada dođeš, dati ću ti neke mikroelemente za kapanje.... pa vidi ..

Uz ovo bih ti preporučio ATI lampe. Ja isto sa novim staklom prelazim na njih. Svaka dva tjedna jedna nova lampa.... ne smijem sve odjednom da ne pobijem koralje.. :)... odjednom više kvalitetnijeg svijetla.... treba ih polako privikavati na fine stvari :)

Cira
Administrator

Administrator

Poslato: 20.12.2008 u 09:06 | IP Prijavljen Citiraj Cira

Citiraj: Skorpac
:D Pachyclavularia ne izgleda baš preveselo :). Trebala bi se više otvoriti.
Uh taman sam mislio da nesto izgleda kako treba.

Što se tiće euphilije... polako. Sad je malo blench -ala... dešava se.. meni je jedno vrijeme sve blenchalo... sad je ok.
Ona je kod mene od pocetka anemicna. Kad vidim kako su tvoje zelene... Kod mene su jednino Caulerpe tako zelene.

Mada mislim da će ti ovaj home made kalk wasser više odmoći nego pomoći :)... moje mišljenje.

Rađe vrši tjedne izmjene mora nego to. Ustvari vidi još malo... pa ako se ne ustabili onda probaj sa izmjena mora.

On je bio za prvu pomoc. Ne planiram da ga koristim non-stop pogotovo sto je sad nivo kalcijuma i previse visok.

Sada kada dođeš, dati ću ti neke mikroelemente za kapanje.... pa vidi ..

Imam Salifert Trace Soft i Salifert Coraline Aminoacids koje ponekad ubacim ali sam izbegavao da bilo sta dodajem dok se osnovni parametri nisu stabililizovali.

:Uz ovo bih ti preporučio ATI lampe. Ja isto sa novim staklom prelazim na njih. Svaka dva tjedna jedna nova lampa.... ne smijem sve odjednom da ne pobijem koralje.. :)... odjednom više kvalitetnijeg svijetla.... treba ih polako privikavati na fine stvari :)

Ja sam ih "castio" sa 4 nove lampe isti dan.

Skok na forum Ukupno strana: 8 1 2 3 4 5 6 7 8

Pošalji odgovorDodaj temu

Verzija za štampu Verzija za štampu
Vi ne možete slati nove teme
Vi ne možete odgovarati na poruke
Vi ne možete brisati svoje poruke
Vi ne možete menjati svoje poruke
Vi ne možete praviti nove ankete
Vi ne možete glasati na anketama

Ova strana je generisana za 0.2400 sekundi. Powered by SOOP Portal version Raven RC2