Aktivne temeAktivne teme  Prikaži spisak članova forumaSpisak članova  Pretraga forumaPretraga  PomoćPomoć
  RegistracijaRegistracija  PrijavaPrijava

Navigacija na sajtu

Statistika
Osoba na sajtu: 73
Gostiju: 73
Robota: 0
Članova: 0
Broj članova: 4341
Najnoviji korisnik foruma: Ljupco mk
Najviše poseta: 316
Dana: 11.03.2017
Članova [0], Gostiju [309]

Poslednjih 10 poruka
Vidi zadnju poruku Šta još od životinja imate?
Autor: Milos87popovic
Forum: Ostale životinje

Poslata: 14.10.2019 u: 12:01

Vidi zadnju poruku zamena vode
Autor: Luna5
Forum: Voda

Poslata: 21.02.2019 u: 16:25

Vidi zadnju poruku Preporuka biljaka za novi akvarijum
Autor: Dario
Forum: Biljke

Poslata: 05.08.2018 u: 10:22

Vidi zadnju poruku test
Autor: Srle
Forum: Ostalo

Poslata: 19.11.2017 u: 10:47

Vidi zadnju poruku Poklanjam 2 akvarijuma
Autor: dr Bouz

Poslata: 09.09.2017 u: 12:17

Vidi zadnju poruku Projekat prvog ciklidnog akvarijuma
Autor: Nikouro
Forum: Ribe - Ciklidi

Poslata: 23.04.2017 u: 22:26

Vidi zadnju poruku Bela tetra napada crny
Forum: Ribe

Poslata: 18.08.2016 u: 19:17

Vidi zadnju poruku problem spoljasnji filter

Poslata: 18.08.2016 u: 19:01

Vidi zadnju poruku Gupike i borac....
Autor: Blacky
Forum: Ribe

Poslata: 23.06.2016 u: 20:58

Vidi zadnju poruku Japanke bolesne!
Forum: Bolesti riba

Poslata: 30.04.2016 u: 12:13

Traži

Web www.akvaristika.org

AdSense

Opremanje slatkovodnog akvarijuma
 Akvaristika » Opremanje slatkovodnog akvarijuma
Tema Naslov: Rasveta - dilema: Fluo ili MH Pošalji odgovorDodaj temu
Skok na forum Ukupno strana: 2 1 2
Autor
Poruka Predhodna tema | Sledeća tema 
Photoivek
Zaslužni član

Zaslužni član

Član od: 14.09.2007
National Flag of Srbija Srbija, Novi Sad
Poruka: 775
Pol: Muški
Poslato: 22.03.2008 u 08:30 | IP Prijavljen Citiraj Photoivek

Pozdrav svima.
evo kao sto tema kaze u dilemi sam.
treba da formiram jedan aq koji sam dobio i nisam siguran sta za rasvetu.
dimenzije su osnova 80x50 i visina je 60 cm (naravno ne punim do vrha i ide dosta podloge ali opet malo dublji aq).

e sada dilema je fluo rasveta ili MH ?!?!

za i protiv:

Fluo za: jednostavno za montiranje, imam iskustva, ne greje jako, moze krov ili poklopac na aq...
Fluo protiv: treba dosta cevi ili stedljivih ili kombinacija. (npr 2-3X 18w cevi + stedljive) za cevi su mi potrebne i armature.... (recimo 3 armature i 3 grolux su bar 2000 din, ako ne i vise i jos koliko stedljivih ili obicnih cevi...), i cesta zamena cevi (stedljive ne znam tek poceo da ih koristim).

MH za: dug vek trajanja i samim time isplativa investicija, koliko sam shvatio dobro je za duboke aq-e (ima li jos za? npr temperatura svetla ili kako li se vec zove u kelvinima ne znam kakva je...)
MH protiv: greje, ne moze krov na aq, (ima li jos?)

e sada, ako bih radio fluo rasvetu manje vise znam sta i kako bih to namestio. sto se tice MH zanimaju me sledece stvari:
  • koliko najnize od povrsine vode sme da se stavi zbog grejanja?
  • da li bi za 240l aq-a (efektivnih recimo 200) bilo dosta onih 150w MH lampe? takodje bih ovde postavio i sledece pitanje a to je sta mislite sta je bolje jedna od 150w ili dve od 75w?
  • da li MH rasveta ima neke dodatne prikljucke pre lampe (kao sto fluo ima prigusnice i slicno) i ako ima i odlucim se na varijantu sa dve lampe da le se na jedan taj komplet mogu staviti dve lampe kao sto je to slucaj sa fluo cevima? (ako ima neka dobra strana sa ovakvim informacijama dobro bi dosla)
  • da li je neko pravio ovakvu rasvetu a da je necim zatvarao ( ne bukvalno ali da malo izkontrolise rasipanje svetla po prostoriji i ako jesta kako? (moze fotka. jedna fotka 1000 reci....)
  • i poslednje, vidjao sam da su ljudi namestali po visini mogucnost poromene, da li je pozeljno?

eto toliko za sada! valjda nisam previse ugnjavio.
unapred hvala drugarima!
pozzzzzz

edit: zaboravih da kazem da me interesuje vase misljenje sta bi bilo najbolje staviti....

Povratak na vrh strane Verzija za štampu Vidi Photoivek's Lični podaci Traži ostale poruke čiji je autor Photoivek Poseti galeriju akvarijuma čiji je autor Photoivek

Nikolica
Član

Član

Član od: 07.04.2006
Poruka: 70
Poslato: 22.03.2008 u 10:51 | IP Prijavljen Citiraj Nikolica

Bolje je da staviš dve od 75W, mada mislim da ti je to prejako jer MH daju jaku, cistu ali i prodornu svetlost. Nisam siguran, ali najbolje ti je da proveriš da li na MH može ici dimer sa kojim bi mogao fino da regulišeš jacinu svetlosti. Od previše svetla možeš lako imati problema sa zelenim algama (pa makar akvarijum bio i bez uticaja sunceve svetlosti).
Moj ti je savet (ako može izvedba sa dimerom) da kreneš sa nekom manjom jacinom i postepeno povecavaš pa ces vec naci zlatnu sredinu.

Znas da MH nije preporucljivo stavljati ispod poklopca zbog grejanja vode (mogu podici temperaturu i do 5 stepeni), vec treba izvesti da iste vise iznad akvarijuma i to najmanje 30-40cm iznad vode.
Da li ces staviti stakleni poklopac ili ostaviti otvoren akvarijum to ostaje na tebi.
Rasipanje svetlosti zavisi od visine sijalica iznad vode, mada uvek možeš improvizovati ili da kažem narodski nabudjiti pa staviti kao neke zavesice, granicnike od lima pa sa tim nekako usmeriti svetlost.
Nadam se da ce ti saveti pomoci..

Evo kako bi ja to uradio.
3 obicne halogene sijalice,
visece lampe,
sijalice 3.kom 35W/12V ili 3.kom 50W/ 12V,
trafo 220V/12V trafo min.150W, plus dimer,
visina 20-30cm iznad vode

Photoivek
Zaslužni član

Zaslužni član

Poslato: 22.03.2008 u 15:22 | IP Prijavljen Citiraj Photoivek

Citiraj: Nikolica
Bolje je da staviš dve od 75W, mada mislim da ti je to prejako...

ma di prejako? 200l sa puno bilja ce da bude i CO2....

ali najbolje ti je da proveriš da li na MH može ici dimer sa kojim bi mogao fino da regulišeš jacinu svetlosti....

ne verujem da dimer moze. ako sam dobro skontao ljudi taj problem kolicine svetla u aq-u se regulise priblizavanjem i udaljavanjem od povrsine vode.

Znas da MH nije preporucljivo stavljati ispod poklopca zbog grejanja vode (mogu podici temperaturu i do 5 stepeni), vec treba izvesti da iste vise iznad akvarijuma i to najmanje 30-40cm iznad vode...

nisam mislio da ih stavljam u bilo kakav poklopac vec sam se pitao da li je neko na neki nacin njih ogradjivao-zagradjivaoi ali samo sa svrhom ogranicavanja svetla samo iznad aq-a a ne po celoj prostoriji...

... uvek možeš improvizovati ili da kažem narodski nabudjiti pa staviti kao neke zavesice, granicnike od lima pa sa tim nekako usmeriti svetlost.

neki budz je svakako planiran zbog ovoga ako se upustim u MH varijantu... mislio sam da probam na reflektore da nadogradim nesto slicno kao sto se nalazi na pozorisnim reflektorima...

...
Evo kako bi ja to uradio.
3 obicne halogene sijalice,...

necu halogene.

Nikolici hvala!

voleo bih da ako neko ima iskustva sa MH kaze sta misli o svemu ovome...
Povratak na vrh strane Verzija za štampu Vidi Photoivek's Lični podaci Traži ostale poruke čiji je autor Photoivek Poseti galeriju akvarijuma čiji je autor Photoivek

Sniks
Zaslužni član

Zaslužni član

Član od: 29.10.2007
National Flag of Srbija Srbija, Aleksinac
Poruka: 516
Poslato: 22.03.2008 u 15:48 | IP Prijavljen Citiraj Sniks

Ako nije problem da se nadovezem na ovu temu:
U radnjama sa elektro opremom kada sam se raspitao za MH rasvetu nudili su mi reflektore sa i bez senzora.
Da li je to ta rasveta koja moze za aq?
Da li moze neko da mi razresi ovu misteriju?

Cicko
Zaslužni član

Zaslužni član

Član od: 22.09.2006
Poruka: 1344
Poslato: 22.03.2008 u 20:51 | IP Prijavljen Citiraj Cicko

Uzmes te sa senzorom,i kada ti neko pridje blizu aq,svetlo se automatski ukljucuje...
Povratak na vrh strane Verzija za štampu Vidi Cicko's Lični podaci Traži ostale poruke čiji je autor Cicko Poseti galeriju akvarijuma čiji je autor Cicko

Zozi
Novi član

Novi član

Član od: 06.10.2007
National Flag of Srbija Srbija, Beograd
Poruka: 9
Pol: Nije unešeno
Poslato: 22.03.2008 u 20:57 | IP Prijavljen Citiraj Zozi

Citiraj: Sniks
Ako nije problem da se nadovezem na ovu temu:
U radnjama sa elektro opremom kada sam se raspitao za MH rasvetu nudili su mi reflektore sa i bez senzora.
Da li je to ta rasveta koja moze za aq?
Da li moze neko da mi razresi ovu misteriju?

To sto su ti nudili nije MH rasveta mada taj senzor za gasenje i paljenje moze da se doda svakom osvetljenju.Vidi neke tekstove o MH rasvetli da te ne prevare slucajno zbog neznanja ili namerno.Trazi slike i tekstove.

Povratak na vrh strane Verzija za štampu Vidi Zozi's Lični podaci Traži ostale poruke čiji je autor Zozi Poseti galeriju akvarijuma čiji je autor Zozi

Sniks
Zaslužni član

Zaslužni član

Član od: 29.10.2007
National Flag of Srbija Srbija, Aleksinac
Poruka: 516
Poslato: 22.03.2008 u 21:28 | IP Prijavljen Citiraj Sniks

Ti reflektori koji prodavci ovde u Al prodaju kao MH su kao sa slike isti ima sa i bez senzora a posebno me je zbunila cena
350 din od 500 w a sijalica koja lici meni na staklenu ampulicu 30 din ona se posebno prodaje
Buni me cena bas je niska zar ne?

Photoivek
Zaslužni član

Zaslužni član

Poslato: 23.03.2008 u 00:38 | IP Prijavljen Citiraj Photoivek

ako su za te pare MH daj meni tuce!

no ja sam u svakom slucaju odlucio da cu da stavim MH samo jos ne znam kako cu to da resim ali to cu morati u hodu....
jedino ne znam kako ide to sve sa MH rasvetom pa se nadam da me u radnjama nece nesto zeznuti. moracu da nadjem sve informacije pre obilaska radnji u ponedeljak.
ako neko da neko korisno obavestenje na sta treba obratiti paznju bicu zahvalan...

Anakin Skywalker
Član

Član

Član od: 27.02.2008
National Flag of Srbija Srbija, Beograd, Zemun
Poruka: 45
Poslato: 23.03.2008 u 03:03 | IP Prijavljen Citiraj Anakin Skywalker

E sto se stedljivih tice one su ti vrlo dugovecne, jedna mi je jos ziva a imam je 5 GODINA i pritom je stlno koristim (u sobi je) jedina fora kod stedljivih ti je da sto redje palis-gasis kad upalis ostavis je da gori ako treba i ceo dan i time joj produzavas zivot. Ali pojavila se nova tehnologije JOS STEDLJIVIJE, JOS DUGOVECNIJE 25000whr (oko 10god) I JOS JACE I ZNATNO SKUPLJE. Nove led sijalice sa obicnim grlom ali emituju svetlo pomocu led dioda, ja sam nasao u jednoj radnji i cena im je oko 800din za jednu sijalicu. Pozz
Povratak na vrh strane Verzija za štampu Vidi Anakin Skywalker's Lični podaci Traži ostale poruke čiji je autor Anakin Skywalker

Zveroguster
Zaslužni član

Zaslužni član

Član od: 01.08.2006
National Flag of Srbija Srbija, Pančevo
Poruka: 118
Poslato: 23.03.2008 u 03:44 | IP Prijavljen Citiraj Zveroguster

Nemam iskustva ali ono što znam je sledeće:

-Visinu na kojoj stoji sijalica određuješ u zavisnosti od intenziteta svetla koji ti je potreban, a tako da svetlo pokriva ceo akvarijum. Neki drže na 15cm neki na 40cm..
-Mislim da bi za tvoj aq bila dovoljna jedna od 150w jer može da pokrije 80cm...
-Za MH ide prigušnica, upaljač, sijalica i reflektor. Svaka sijalica posebno.
-Prave se "haube" dizajnirane tako da se što manje svetla rasipa.
-Poželjno je imati mogućnost podešavanja baš zbog toga što ćeš sam morati da utvrdiš visinu koja odgovara, a i kasnije možeš menjati visinu.
-Kod nas se prodaju uglavnom od 4000K, mogu da se nađu možda od 5200 ali preko toga sumnjam,ali 5200K može da prođe.
-Neonke ne mogu da odrade posao sa tom visinom aq.
Po meni je mnogo bolje imati aq bez poklopca, pogled od gore može da bude fenomenalan, tako da bih ja i tu dao + za MH!

Povratak na vrh strane Verzija za štampu Vidi Zveroguster's Lični podaci Traži ostale poruke čiji je autor Zveroguster

Brainman
Zaslužni član

Zaslužni član

Član od: 09.12.2005
National Flag of Srbija Srbija, Kruševac
Poruka: 1441
Poslato: 23.03.2008 u 09:41 | IP Prijavljen Citiraj Brainman

MH ti otprilike "izadje" 40ak eura...Noensko duplo manje... Ukoliko želiš da napraviš biljni akvarijum, koji će imati zahtevnije "niske" biljke (glosso, HC, Eleocharis...) MH je MUST HAVE, u suprotnom, možeš lepo urediti akvarijum i neonskim osvetljenjem... U suštini bi mogao da napraviš "tepihe" i sa neonskom rasvetom, ali problem dosta predstavlja visina vodenog stuba...sa visinom od 60cm, slobodno možeš zaboraviti na "tepih" sa neonskom rasvetom... Malo upozorenje, MH nosi sa sobom odredjene rizike, koje neću navesti, jer se može desiti da odustaneš od MH...
Zverogušter ti je napisao ostalo...
Povratak na vrh strane Verzija za štampu Vidi Brainman's Lični podaci Traži ostale poruke čiji je autor Brainman Poseti galeriju akvarijuma čiji je autor Brainman Poseti Brainman's Homepage

Photoivek
Zaslužni član

Zaslužni član

Poslato: 23.03.2008 u 10:20 | IP Prijavljen Citiraj Photoivek

Citiraj: Brainman
.... Malo upozorenje, MH nosi sa sobom odredjene rizike, koje neću navesti, jer se može desiti da odustaneš od MH...
Zverogušter ti je napisao ostalo...

kazi slobodno vec sam odlucio!
idem u ponedeljak da obilazom radnje....

Photoivek
Zaslužni član

Zaslužni član

Poslato: 23.03.2008 u 10:32 | IP Prijavljen Citiraj Photoivek

Citiraj: Zveroguster

-Prave se "haube" dizajnirane tako da se što manje svetla rasipa.

jel' ima nekih saveta za DIY? znam da se stavljaju te sijalice u neke reflektore ali nemam ideju za haubu kako bih nabudzio....

Brainman
Zaslužni član

Zaslužni član

Član od: 09.12.2005
National Flag of Srbija Srbija, Kruševac
Poruka: 1441
Poslato: 23.03.2008 u 14:03 | IP Prijavljen Citiraj Brainman

Evo jednog od mogućih problema...

Click on image to open in new window

Možeš iskoristiti obične halogene reflektore od 500W i u njih možeš smestiti MH lampu od 75W.... Mada ne znam koliko se to isplati...

Povratak na vrh strane Verzija za štampu Vidi Brainman's Lični podaci Traži ostale poruke čiji je autor Brainman Poseti galeriju akvarijuma čiji je autor Brainman Poseti Brainman's Homepage

Skok na forum Ukupno strana: 2 1 2

Pošalji odgovorDodaj temu

Verzija za štampu Verzija za štampu
Vi ne možete slati nove teme
Vi ne možete odgovarati na poruke
Vi ne možete brisati svoje poruke
Vi ne možete menjati svoje poruke
Vi ne možete praviti nove ankete
Vi ne možete glasati na anketama

Ova strana je generisana za 0.2422 sekundi. Powered by SOOP Portal version Raven RC2