Aktivne temeAktivne teme  Prikaži spisak članova forumaSpisak članova  Pretraga forumaPretraga  PomoćPomoć
  RegistracijaRegistracija  PrijavaPrijava

Navigacija na sajtu

Statistika
Osoba na sajtu: 108
Gostiju: 108
Robota: 0
Članova: 0
Broj članova: 4372
Najnoviji korisnik foruma: Martin498
Najviše poseta: 209
Dana: 03.03.2022
Članova [0], Gostiju [208]

Poslednjih 10 poruka
Vidi zadnju poruku Pozdrav od Pedje i Sladje
Autor: Dario
Forum: Komentari, želje i pozdravi

Poslata: 07.04.2022 u: 21:42

Vidi zadnju poruku Pozdrav za clanove iz 2003 god
Forum: Komentari, želje i pozdravi

Poslata: 07.04.2022 u: 21:32

Vidi zadnju poruku test
Autor: ZorK
Forum: Ostalo

Poslata: 09.12.2021 u: 10:50

Vidi zadnju poruku Armatura za neonke?
Autor: Milandc

Poslata: 01.03.2021 u: 08:13

Vidi zadnju poruku Skalari - mrest - pitanje
Autor: Vedry
Forum: Ribe - Mrest

Poslata: 24.05.2020 u: 13:10

Vidi zadnju poruku Šta još od životinja imate?
Autor: Milos87popovic
Forum: Ostale životinje

Poslata: 14.10.2019 u: 12:01

Vidi zadnju poruku zamena vode
Autor: Luna5
Forum: Voda

Poslata: 21.02.2019 u: 16:25

Vidi zadnju poruku Preporuka biljaka za novi akvarijum
Forum: Biljke

Poslata: 05.08.2018 u: 10:22

Vidi zadnju poruku Poklanjam 2 akvarijuma
Autor: dr Bouz

Poslata: 09.09.2017 u: 12:17

Vidi zadnju poruku Projekat prvog ciklidnog akvarijuma
Autor: Nikouro
Forum: Ribe - Ciklidi

Poslata: 23.04.2017 u: 22:26

Traži

Web www.akvaristika.org

AdSense

Ribe - Ciklidi
 Akvaristika » Ribe - Ciklidi
Tema Naslov: Moj diskus akvarij Pošalji odgovorDodaj temu
Skok na forum Ukupno strana: 7 1 2 3 4 5 6 7
Autor
Poruka Predhodna tema | Sledeća tema 
GoranKbh
Zaslužni član

Zaslužni član

Član od: 26.07.2006
National Flag of Denmark Denmark, København
Poruka: 436
Pol: Muški
Poslato: 27.03.2008 u 16:58 | IP Prijavljen Citiraj GoranKbh

[QUOTE=Dedix]

Ja uopste ne sumnjam da ces lepo srediti i novi aq.

Sto se opreme i mogucnosti tice, nemoj  nista da se brines, zato sto ishod zavisi pre svega od znanja i umeca, pa tek onda od ekonomskih mogucnosti. Ne moze se ni bez je dnog, ni bez drugog, ali tacno ovim redosledom.

[QUOTE=Krix]

Vidi ti njega al' se raspisao, nema ga mjesecima al' namirise cim neko spomene diskuse .

U potpunosti se slazem sa svim napisanim, a posebno citiranim ...

Riba
Zaslužni član

Zaslužni član

Član od: 02.12.2005
National Flag of Bosna i Hercegovina Bosna i Hercegovina, Sarajevo
Poruka: 181
Poslato: 27.03.2008 u 16:59 | IP Prijavljen Citiraj Riba

Cveks
Član

Član

Član od: 22.11.2005
National Flag of Srbija Srbija
Poruka: 94
Pol: Nije unešeno
Poslato: 27.03.2008 u 18:16 | IP Prijavljen Citiraj Cveks

akvairjum sa odrastanje diskusa treba da bude potpuno prazan bez podloge, zato sto se tako najlakse cisti dno akvarijuma a diskusi mnogo prljaju tj ispustaju mnogo fekalija pogotovo ako se hrane kako treba tj 4 puta dnevno hranom na bazi proteina (tetra diskus govedje telece curece ili neko drugo srce) .  za 6 diskusa se koristi akvairjum od 200 litara i u njemu sem grejaca se nalazi sundjer filter u koji se ubaci rasprsivac i to je sve. dno akvarijuma se usisava redovno svaki dan ili svaki drugi, voda se takodje menja najmanje 50% nedeljno a optimum 50% svaki drugi dan (neki menjaju cak i 50% svaki dan). tako su nasi diskusi zdravi veseli i napredni. temperatura  vode treba biti 29-30 stepeni. neki cak gaje male diskuse i na 31 stepen jer im veca temperatura ubrzava metabolizam i oni brze rastu. 

kada kupite nove diskuse oni su po pravilu u stresu od promene okruzenja i transporta. diskus je generalno kukavicka riba i u pocetku kad ga tek nabavite krije se uglavnom u cosku. na jednom forumu za uzgajanje diskusa sam procitao dobru foru kako se najlakse razbija stres kod diskusa . ubaci se u isti akvairjum sa diskusima borac ili zlatna ribica , i njihove sarene boje i opusteno ponasanje stimulise diskusa da prevazidje stres i uliva mu sigurnost.  sad preporucljivije je ubacivanje borca jer je manja irba i mnogo manje prlja od zlatne ribice.

isti metod sam ja primenio na mojih 4 novih diskusa koje sam nabavio pre 2 meseca. tek kad sam ih nabavio bili su preplaseni ,nisu hteli da jedu krili su se u cosku. posle 5 dana sam ubacio borca i vec je doslo do opustanja krenuli su polako stidljivo da prilaze ka hrani i vec nakon 15 dana poceli su normalno da se ponasaju i da jedu! Sad 2 meseca nakon kupovine, oni su se toliko opustili da mi cak jedu i iz ruke!

Kad kupite nove diskuse, obavezno ih odvojite u tzv karantinski akvairjum minimum 6-8 nedelja, zbegavajte ubacivanje bilo kakvih ribica u akvarijum sa tek nabavljenim diskusima jer ih te ribe takodje cine stresnim , i menjajte 50% vode SVAKI DAN sve dok ne primetite da su diskusi izasli iz stresa i da prilaze prednjoj stranici akvarijuma zeljni hrane kada mu vi pridjete!

Kao i kod coveka , i kod riba je stres uzrok svih bolesti, pogotovo je tako kod diskusa jer je tu prisutna kombinacija stresa + odbijanje hrane i onda ako voda nije izuzetno cista diskus lako oboli i umre

zato je za prvih minimum 15-30 dana tj sve dok diskus ne izadje iz stresa menjanje 50% vode obavezno.

ja ne kazem da diskusi nece preziveti i bez ovoga al automatski rizik se povecava a zasto rizikovati zivote jedne tako lepe ribe. drugo ako diskus suvise dugo ostane u stresu i odbija hranu to moze da utice na njegov rast i da ga ucini zakrzljalim.

zdrav diskus je uvek gladan a stresan i bolestan diskus se krije u cosku i bledunjave je boje.

Povratak na vrh strane Verzija za štampu Vidi Cveks's Lični podaci Traži ostale poruke čiji je autor Cveks

Dedix
Zaslužni član

Zaslužni član

Član od: 06.06.2006
National Flag of Italy Italy, Milano
Poruka: 182
Poslato: 28.03.2008 u 23:48 | IP Prijavljen Citiraj Dedix

Citiraj: GoranKbh

Vidi ti njega al' se raspisao, nema ga mjesecima al' namirise cim neko spomene diskuse .

U potpunosti se slazem sa svim napisanim, a posebno citiranim ...

Zdravo, bre Dr. Akvastabil!

Jes, vala, nije me bilo poprilicno, nesto sam se selio, pa sam i ribonjke bio malo batalio. A sad sam se povampirio, pa da nadoknadim...

Dedix
Zaslužni član

Zaslužni član

Poslato: 29.03.2008 u 00:40 | IP Prijavljen Citiraj Dedix

Za Cveksa...

Generalno se slazem sa ovim sto pises, mada bi morao,po mom iskustvu, da nesto dodam a sa necim i da se ne slozim. Naravno, svi mi imamo razlicita iskustva, pa na osnovu istih i rezonujemo, a na srecu ovde imamo i priliku da ta iskustva i razmenimo.

Za rast diskusa (u odgajivackom - ne hobistickom smislu) 200 litara je jedva dovoljno za 3 diskusa zato sto odgajivaci rezonuju imajuci u vidu finalne dimenzije koje zele da dostignu, a tu se radi o monstrumima od preko 20 cm. Velicina diskusa zavisi mnogo i od kolicine vode koja im se stavi na raspolaganje (osim svih ostalih uslova koje smo pomenuli). Osim nekih privatnih poznanstava, imao sam prilike da vidim i neke velike odgajivacnice diskusa, ovde gde zivim, i oni koriste ogromne akvarijume, ili cak manje bazene u kojima drze i tove k'o prasice mlade diskuse. O dimenzijama...

Jedan od akvarijuma od 3600 l sa primercima od 9-12 meseci

Click on image to open in new window

Jedan od bazena zapremine oko 20.000 l sa primercima starosti od 6-10 meseci

Click on image to open in new window 

U glavnom se ne bi trebalo silaziti ispod 50 l po mladom diskusu, pa na vise za odrasle.

Dedix
Zaslužni član

Zaslužni član

Poslato: 29.03.2008 u 01:31 | IP Prijavljen Citiraj Dedix

Istina je da moze da se desi da diskus, prvih dana, nece da jede. Vrlo je osetljiva riba, bez obzira na velicinu. Ako se radi o zdravoj ribi (sto na zalost, suvise cesto nije slucaj) to se u glavnom desava kada se (pogresno) kupi samo jedan primerak ili je razlika u velicini izmedju novih i starih (u korist starih), pa novi trpe batine od samog pocetka. Kvalitet (hemijske vrednosti) vode i ostale osobine novog akvarijuma su prica za sebe. Dikus (zdrav) moze da ne jede i mesec dana, sto daje vlasniku dovoljno vremena da ga, nekoliko dana, ostavi na miru i ne hrani. Kad prasac ogladni pocne da jede po malo, da bi posle veoma kratkog vremena pojeo i masno cebe! Ili da konstature i otkrije od cega boluje, pa da pocne sa lecenjem.

Nikako ne bi trebalo stavljati druge ribe, pogotovu one koje sa diskusima nemaju nikakve veze, u aq u kome se nalaze diskusi koji ne jedu. To je potpuno suprotno od pravila karantina i totalno nelogicno, pa to niko i ne bi trebalo da radi. Posto svaka riba ima svoj "bakterijski prtljag", takav je postupak potencijalno fatalan za onu ribu koja je osetljivija. A to je  u 99% slucajeva diskus. Ostali 1% je cista sreca - tvoj slucaj. Treba imati na umu da se bolesni diskus (kao i ostale ribe) prepozna tek kada je veoma bolestan, zato sto mu je imunitarni sistem tako "prirodno isprogramiran". Zbog toga je analiza uzroka tome, cesto tezak posao (a precesto i uzaludan)

Dedix
Zaslužni član

Zaslužni član

Poslato: 29.03.2008 u 01:32 | IP Prijavljen Citiraj Dedix

Apsolutno je tacno ono sto si na samom pocetku istakao: Karantin je zakon. Uvek.

Posle najmanje par nedelja karantina (inkubacija vecine bolestina traje barem 2 nedelje) u neuredjenom akvarijumu, se pocne sa postepenim dodavanjem vode iz glavnog, naseljenog aq u karantinski, kako bi diskusi poceli postepeno da stvaraju nova antitela. Karantin ispod mesec dana nicemu ne sluzi, a moze samo jos vise da izmaltretira ribe. Odgajivaci koji kupe nove ribe (za mrest - i ne starije od 12 meseci) ih drze u totalnom karantinu od 6-10 meseci. Posle toga pocinju sa dodavanjem vode iz drugih aq (oko 2 meseca). Posle toga u taj akvarijum stave nekog mladjeg diskusa (zovu ih "zamorcici") kako bi najzad izazvali neku eventualnu bakterijsku reakciju. To je, logicno, najrizicniji trenutak. Zamisli da skoro svi odgajivaci imaju centralizovane filtere, pa je onda jasno, zasto celo ovo cimanje. Od odgajivaca treba uciti, pa primeniti, u svojim uslovima i mogucnostima.

Sa iskljucivo ekonomske strane gledano, diskusi su medju skupljim ribama, tako da je logicno uloziti u karantinski aq.

Dedix
Zaslužni član

Zaslužni član

Poslato: 29.03.2008 u 01:45 | IP Prijavljen Citiraj Dedix

Sto se tice ishrane, govedje srce i drugi slicni sastojci se koriste skoro iskljucivo u Aziji u siromasnijim "diskus farmama" a u ostalim su presli na ribu, kao osnovni sastojak (u glavnom losos), zato sto govedje srce ima dve veoma negativne posledice. Prva je hronicna upala zeludca, koju plate evropski kupci (u poslednje vreme stizu iz Vietnama), a druga je sto ne jedu nista drugo. Osim toga, kao sto si vec napomenuo, diskusi mnogo prljaju vodu, a pogotovu ako jedu srce & Co.

Azijski odgajivaci mogu u akvarijume da bacaju sta god hoce, jer nemaju pojma o tome staje to filter, RO i ostali (mal)tretmani za vodu, zato sto im je cesmovaca  idealnih osobina za gajenje diskusa. Koriste neprekidan protok vode, tako da su im i troskovi smesni (cesto vodu, ako bas moraju da plate, placaju veoma jeftino). U Evropi ima malo takvih srecnika (u Italiji je onaj sa slike bazena), pa je sve mnogo komplikovanije i silne se pare trose na filtere i ostalu skalameriju.

Ako se bas zeli da se daje takva hrana, srce treba zameniti ribom i da se daje u malim kolicinama (samo jedan od dnevnih obroka).

Dedix
Zaslužni član

Zaslužni član

Poslato: 29.03.2008 u 02:02 | IP Prijavljen Citiraj Dedix

Menjanje vode je, kako si odlicno istakao, veoma vazno, uz par saveta.

Kod akvarijuma u kojima se intenzivno gaje (hrane ili tove) diskusi, ili u karantinskom aq, dno se usisava u roku od pola sata od momenta hranjenja. Dotle sto su pojeli - to im je! Posle tog perioda se voda previse zagadi, pa je potrebna promena barem 50% vode.

Kada se menja voda, a to vazi u svakom slucaju, nova voda mora da ima uvek iste osobine (pripremi se uvek na isti nacin i sa testovima ili testerima proveri Ph, Gh, NO2, No3, T°C) i da je odstajala barem par dana. Samo u tom slucaju mozemo menjati cesto i 50% vode. Ko nema uslove da priprema i skladisti toliku vodurinu, bolje da redovno usisa dno posle svakog obroka, dolije to malo usisane vode i ...gotovo.

Takav se i toliki posao vrlo brzo smuci i izadje na nos! A onda, pogledas tvoje diskuse, svakim danom sve lepse i vece, pa ti sve nesto milo! Pa sve na novo! 

. . . to ti je moje iskustvo!

Bozidar
Član

Član

Član od: 06.11.2003
National Flag of Srbija Srbija, Beograd
Poruka: 66
Poslato: 29.03.2008 u 16:23 | IP Prijavljen Citiraj Bozidar

Lijepo napisano.
Interesuje me oko zamjene vode nesto. Jasno je da je najbolje kada voda neograniceno protice i sto blize imitira rijeku, postojbinu, ali me interesuje objasnjenje zbog cega te odgajivacnice mijenjaju 50% - 100% vode dnevno kada se diskusi kako valja nisu ni obanjali u njoj a kamoli je zaprljali? Da li diskusi to luce iz sebe nesto pa "prljaju" stotine litara, odnosno da li je moguce da za 24h " zagadi se " toliko ta voda da drasticno smanji njihov rast?
Svjeze je svjeze, i sigurno najbolja stvar, ali cisto me interesuju razlozi biohemijski, fizioloski ili koji vec, kako to utice na diskuse ako se recimo u akvarijumu od 1 tone mijenja pola vode dnevno a u njemu stoji 10 diskusa? Da li je moguce da je 500 litara vode za 24 h, " zaprljano "?
Reko', greota tih pola tone vode dnevno u kanalizaciju baciti, a skoro da je cista.
Povratak na vrh strane Verzija za štampu Vidi Bozidar's Lični podaci Traži ostale poruke čiji je autor Bozidar

Cveks
Član

Član

Poslato: 29.03.2008 u 18:59 | IP Prijavljen Citiraj Cveks

Citiraj: Dedix

Sto se tice ishrane, govedje srce i drugi slicni sastojci se koriste skoro iskljucivo u Aziji u siromasnijim "diskus farmama" a u ostalim su presli na ribu, kao osnovni sastojak (u glavnom losos), zato sto govedje srce ima dve veoma negativne posledice. Prva je hronicna upala zeludca, koju plate evropski kupci (u poslednje vreme stizu iz Vietnama), a druga je sto ne jedu nista drugo. Osim toga, kao sto si vec napomenuo, diskusi mnogo prljaju vodu, a pogotovu ako jedu srce & Co.

Azijski odgajivaci mogu u akvarijume da bacaju sta god hoce, jer nemaju pojma o tome staje to filter, RO i ostali (mal)tretmani za vodu, zato sto im je cesmovaca  idealnih osobina za gajenje diskusa. Koriste neprekidan protok vode, tako da su im i troskovi smesni (cesto vodu, ako bas moraju da plate, placaju veoma jeftino). U Evropi ima malo takvih srecnika (u Italiji je onaj sa slike bazena), pa je sve mnogo komplikovanije i silne se pare trose na filtere i ostalu skalameriju.

Ako se bas zeli da se daje takva hrana, srce treba zameniti ribom i da se daje u malim kolicinama (samo jedan od dnevnih obroka).

ne znam moguce je da u evropi koriste lososa al u americi vecina recepata za ishranu diskusa i dalje ukljucuje srce .  po meni najbolja hrana za ishranu diskusa je fabricka tj tetra diskus ili tetra prima kako ga vec zovu . e sad problem je naviknuti diskusa na novu hranu , jer on nece tek tako da prihvati novu hranu vec je to proces od nekih par meseci . zato u pocetku prilikom nabavke diskusa nikako ne treba pokusavati da se isti privikne na novu hranu vec mu treba davati ono sto je dosad jeo a to je u 99% slucajeva govedje srce .  to je zato sto kod nas u srbiji bilo da kupite diskusa kod nekog uzgajivaca ili iz uvoza , isti je hranjen 99% srcem.  tek kada se diskus aklimatizuje i oslobodi stresa moze mu se davati lagano najbolje ujutru ta nova hrana uz onu postojecu koja mu je do tada davana(srce).

sve u svemu diskusi su stvarno prica za sebe i drugaciji i razliciti od svih ostalih riba.

Povratak na vrh strane Verzija za štampu Vidi Cveks's Lični podaci Traži ostale poruke čiji je autor Cveks

Cveks
Član

Član

Poslato: 29.03.2008 u 19:04 | IP Prijavljen Citiraj Cveks

Citiraj: Dedix

Menjanje vode je, kako si odlicno istakao, veoma vazno, uz par saveta.

Kod akvarijuma u kojima se intenzivno gaje (hrane ili tove) diskusi, ili u karantinskom aq, dno se usisava u roku od pola sata od momenta hranjenja. Dotle sto su pojeli - to im je! Posle tog perioda se voda previse zagadi, pa je potrebna promena barem 50% vode.

Kada se menja voda, a to vazi u svakom slucaju, nova voda mora da ima uvek iste osobine (pripremi se uvek na isti nacin i sa testovima ili testerima proveri Ph, Gh, NO2, No3, T°C) i da je odstajala barem par dana. Samo u tom slucaju mozemo menjati cesto i 50% vode. Ko nema uslove da priprema i skladisti toliku vodurinu, bolje da redovno usisa dno posle svakog obroka, dolije to malo usisane vode i ...gotovo.

Takav se i toliki posao vrlo brzo smuci i izadje na nos! A onda, pogledas tvoje diskuse, svakim danom sve lepse i vece, pa ti sve nesto milo! Pa sve na novo! 

. . . to ti je moje iskustvo!

hehe i za ovo si skroz u pravu. odrzavanje diskusa je veliki posao i muka i tako nesto moze da radi samo neko ko prema akvaristici i diskusima gaji pravu ljubav  

zato je najbolje bas zbog cuvanja hemizma i cistoce vode diskusa sto pre navici na tetra prima hranu jer ona veoma malo prlja vodu a i od nje odlicno rastu.

Cveks
Član

Član

Poslato: 29.03.2008 u 19:10 | IP Prijavljen Citiraj Cveks

Citiraj: Bozidar
Lijepo napisano.
Interesuje me oko zamjene vode nesto. Jasno je da je najbolje kada voda neograniceno protice i sto blize imitira rijeku, postojbinu, ali me interesuje objasnjenje zbog cega te odgajivacnice mijenjaju 50% - 100% vode dnevno kada se diskusi kako valja nisu ni obanjali u njoj a kamoli je zaprljali? Da li diskusi to luce iz sebe nesto pa "prljaju" stotine litara, odnosno da li je moguce da za 24h " zagadi se " toliko ta voda da drasticno smanji njihov rast?
Svjeze je svjeze, i sigurno najbolja stvar, ali cisto me interesuju razlozi biohemijski, fizioloski ili koji vec, kako to utice na diskuse ako se recimo u akvarijumu od 1 tone mijenja pola vode dnevno a u njemu stoji 10 diskusa? Da li je moguce da je 500 litara vode za 24 h, " zaprljano "?
Reko', greota tih pola tone vode dnevno u kanalizaciju baciti, a skoro da je cista.

menjaju 50% dnevno jer je diskus velika riba i kao velika riba mnogo vise zagadjuje vodu od recimo jedne neonke . to zagadjenje je najvise na bazi amonijaka kojeg nitrifikacione bakterije preradjuju u nitrite pa u nitrate. e sad ti nitrati ostaju u vodi i kad se malo nagomilaju ulaze u krv diskusa i zaustavljaju mu rast. onda diskus postane zakrzljao . zato odgajivacnice menjaju diskusima 50% vode dnevno a tek izgleglim malim diskusima cak i do 100% vode dnevno.

zato odgajivacnice barem ove sto sam ja gledao u americii i aziji nemaju nikakve filtere vode u akvarijumima zato sto menjaju velike kolicine vode dnevno pa su im isti i nepotrebni.

naravno oni imaju za tu svrhu napravljene i automatizovane sisteme za izmenu vode zato je njima lakse da to sve rade nego obicnom akvaristi.

sto se tice akvaristickih uslova sto veci akvarijum to je potrebno redje izmenjivati vodu. za 500L akvarijum sto je idealno za diskuse potrebno je mozda izmenjivati 30% vode svakih 5-6 dana i usisavati dno svaki 2 dan.

GoranKbh
Zaslužni član

Zaslužni član

Član od: 26.07.2006
National Flag of Denmark Denmark, København
Poruka: 436
Poslato: 29.03.2008 u 20:39 | IP Prijavljen Citiraj GoranKbh

Odavno se na sajtu nije pojavila tema koja se ovako razvila i koja je toliko informativna kao ova.
Presjecite me gdje sam najtanji ako ovo ne proizvede dosta novih diskusara .

Nego ...kolega iz Milana je spomenuo tovljene monstrume od preko 20cm ... i monstrumi su prava rijec. Iamo sam dosta prilika da vidim diskuse od nekih 22-24 cm i ruku na srce, meni su jednako privlacni kao i lijepo utovljene amerikanke sopane burgerima i kljukane  Coca-colom . Diskusi te velicine nisu pogodni za lijepo ubiljen akvarijum kakav Krix ocigledno zeli. Potpuno subjektivna stvar, al' diskusi od nekih 16-18 cm su meni najljepsi. Amen 

Skok na forum Ukupno strana: 7 1 2 3 4 5 6 7

Pošalji odgovorDodaj temu

Verzija za štampu Verzija za štampu
Vi ne možete slati nove teme
Vi ne možete odgovarati na poruke
Vi ne možete brisati svoje poruke
Vi ne možete menjati svoje poruke
Vi ne možete praviti nove ankete
Vi ne možete glasati na anketama

Ova strana je generisana za 0.2734 sekundi. Powered by SOOP Portal version Raven RC2