Aktivne temeAktivne teme  Prikaži spisak članova forumaSpisak članova  Pretraga forumaPretraga  PomoćPomoć
  RegistracijaRegistracija  PrijavaPrijava

Navigacija na sajtu

Statistika
Osoba na sajtu: 106
Gostiju: 106
Robota: 0
Članova: 0
Broj članova: 4372
Najnoviji korisnik foruma: Martin498
Najviše poseta: 209
Dana: 03.03.2022
Članova [0], Gostiju [208]

Poslednjih 10 poruka
Vidi zadnju poruku Pozdrav od Pedje i Sladje
Autor: Dario
Forum: Komentari, želje i pozdravi

Poslata: 07.04.2022 u: 21:42

Vidi zadnju poruku Pozdrav za clanove iz 2003 god
Forum: Komentari, želje i pozdravi

Poslata: 07.04.2022 u: 21:32

Vidi zadnju poruku test
Autor: ZorK
Forum: Ostalo

Poslata: 09.12.2021 u: 10:50

Vidi zadnju poruku Armatura za neonke?
Autor: Milandc

Poslata: 01.03.2021 u: 08:13

Vidi zadnju poruku Skalari - mrest - pitanje
Autor: Vedry
Forum: Ribe - Mrest

Poslata: 24.05.2020 u: 13:10

Vidi zadnju poruku Šta još od životinja imate?
Autor: Milos87popovic
Forum: Ostale životinje

Poslata: 14.10.2019 u: 12:01

Vidi zadnju poruku zamena vode
Autor: Luna5
Forum: Voda

Poslata: 21.02.2019 u: 16:25

Vidi zadnju poruku Preporuka biljaka za novi akvarijum
Forum: Biljke

Poslata: 05.08.2018 u: 10:22

Vidi zadnju poruku Poklanjam 2 akvarijuma
Autor: dr Bouz

Poslata: 09.09.2017 u: 12:17

Vidi zadnju poruku Projekat prvog ciklidnog akvarijuma
Autor: Nikouro
Forum: Ribe - Ciklidi

Poslata: 23.04.2017 u: 22:26

Traži

Web www.akvaristika.org

AdSense

Ribe - Ciklidi
 Akvaristika » Ribe - Ciklidi
Tema Naslov: Moj diskus akvarij Pošalji odgovorDodaj temu
Skok na forum Ukupno strana: 7 1 2 3 4 5 6 7
Autor
Poruka Predhodna tema | Sledeća tema 
Krix
Član

Član

Član od: 14.03.2008
National Flag of Hrvatska Hrvatska, Osijek
Poruka: 41
Pol: Muški
Poslato: 25.03.2008 u 07:12 | IP Prijavljen Citiraj Krix

Citiraj: Cveks

meni je zao ako se postavljac teme uvredio, nije mi bila to namera, jedino sam hteo da mu ukazem na stvari sa kojima sam se i ja suocavao da bih ih izbegao i diskuse negovao na pravilan nacin.

Ma kakva uvreda. Svaki savjet je dobrodošao.
Povratak na vrh strane Verzija za štampu Vidi Krix's Lični podaci Traži ostale poruke čiji je autor Krix

Mirel
Član

Član

Član od: 12.02.2007
National Flag of Bosna i Hercegovina Bosna i Hercegovina, Tuzla
Poruka: 52
Poslato: 25.03.2008 u 09:08 | IP Prijavljen Citiraj Mirel

Da ih se jos moze kupit kod nas bilo bi lijepo ovako nam je jadna ponuda

RamOne
Zaslužni član

Zaslužni član

Član od: 15.09.2003
National Flag of Switzerland Switzerland, Zug
Poruka: 594
Poslato: 26.03.2008 u 13:01 | IP Prijavljen Citiraj RamOne

Napokon sam dosao do akvarijuma kakvog sam dugo cekao, trebalo bi da su dimenzije odlicne za diskuse, plasim se samo da li je staklo dovoljno debelo, 120 duzina 50cm dubina i 60cm visina sa 10mm staklom... slacu slike kad krenem u akciju.
Saveti (iskusnih) doborosli, ja sam napravio 9 godina pauze sto se diskusa tice...

Krix
Član

Član

Poslato: 26.03.2008 u 13:57 | IP Prijavljen Citiraj Krix

Moj je trenutno na ljepljenju. 140 x 50 x 60. Isto 10 mm. 12 nisam našao ni za lijek.
Držim fige i sebi i tebi.

Jedva čekam slike.
Povratak na vrh strane Verzija za štampu Vidi Krix's Lični podaci Traži ostale poruke čiji je autor Krix

Cveks
Član

Član

Član od: 22.11.2005
National Flag of Srbija Srbija
Poruka: 94
Pol: Nije unešeno
Poslato: 27.03.2008 u 05:59 | IP Prijavljen Citiraj Cveks

Citiraj: RamOne
Napokon sam dosao do akvarijuma kakvog sam dugo cekao, trebalo bi da su dimenzije odlicne za diskuse, plasim se samo da li je staklo dovoljno debelo, 120 duzina 50cm dubina i 60cm visina sa 10mm staklom... slacu slike kad krenem u akciju.
Saveti (iskusnih) doborosli, ja sam napravio 9 godina pauze sto se diskusa tice...

akvarijum tih dimenzija je sasvim dovoljan za diskuse tj optimalan je (nekih 350 - 400L ) i 10tka je sasvim dovoljna

pravilo je da drzis odraslog diskusa na 50 litara vode stim sto par moze da se drzi i u 80 litara

Povratak na vrh strane Verzija za štampu Vidi Cveks's Lični podaci Traži ostale poruke čiji je autor Cveks

RamOne
Zaslužni član

Zaslužni član

Poslato: 27.03.2008 u 08:51 | IP Prijavljen Citiraj RamOne

Thanx, imam vec dovoljno iskustva sa diskusima, no uvek je dobro razmeniti iskustva sa kolegama u hobiju ;)
Odavno sam na ovom forumu, medjutim nisam dovoljno aktivan u poslednje vreme zbog obaveza. Imate neke slike koje sam svojevremeno postovao u mojoj foto galeriji.
Evo par mojih starih diskusa, sada davne '99-te :
Click on image to open in new window

Click on image to open in new window

Dedix
Zaslužni član

Zaslužni član

Član od: 06.06.2006
National Flag of Italy Italy, Milano
Poruka: 182
Poslato: 27.03.2008 u 10:46 | IP Prijavljen Citiraj Dedix

Zdravo Krix,

aq ti lepo, uredno i cisto izgleda, a Diskusici ti imaju dovoljno mesta za rast, pa ce zahvaljujuci tvojoj brizi i da postanu k'o tepsije!

Ako te zanima, imam par ideja i saveta, pa cu da gledati da pocnem...

Prvi i najvazniji savet je da odvojis ovako mlade diskuse od botija (kao sto je vec i Goran napisao), koje su veoma halapljive i prebrze u odnosu na ovako male diskuse. To ce se sigurno odraziti na rast diskusica, kojima je u ovom periodu razvoja potrebna sva hrana, a ne samo ona koju botije ne potamane. Odrasli diskusi (a posebno velikih dimenzija) i uspeju da se izbore sa botijama, ali ovako mladi nemaju sanse. To ne znaci da gladuju, nego da ne jedu dovoljno i u miru. Idealno bi bilo hraniti ih 5-6 puta dnevno u manjim kolicinama i raznovrsno. To podrazumeva i redovno, svakodnevno usisavanje dna, ne samo zbog ostataka hrane, nego i zato sto kada ribice mnogo jedu, onda mnogo i   (  )!

Dedix
Zaslužni član

Zaslužni član

Poslato: 27.03.2008 u 10:48 | IP Prijavljen Citiraj Dedix

Po pitanju uredjenja, pozitivno je sto si brzorastuce biljke stavio pozadi. Precizirajuci da se radi o razlicitim ukusima, mislim da ne moras da eliminises kamen, vec da ga samo pomeris skroz levo o ili desno, uz podnozje grma Valisnerije (barem mi se cini da su one, a u tom slucaju bi morao da ih premestis skroz desno) ili Cabombe (sa desne strane umesto Mopani-panja). Mopani panjevi su lepi na oko, ali veoma neprakticni za manje i srednje aq, zato sto zauzmu previse mesta na dnu. Mislim da je mnogo bolje koristiti korenje koje se racva (slicno nom sto vec imas), kao Java ili obicna vinova loza (ostale vrste su mnogo skuplje), zato sto ne pokriju dno i samim tim ne oduzimaju dragocen prostor za plivanje riba i rast biljaka. U koliko odlucis da ih menjas, mislim da ces lako da ih zamenis u pet-shopu.

Dedix
Zaslužni član

Zaslužni član

Poslato: 27.03.2008 u 10:49 | IP Prijavljen Citiraj Dedix

Rasprsivac za vazduh koji koristis u centru aq je u jednom smislu koristan (ocigledno-obogacuje kiseonikom vodu) ali je istovremeno i stetan u aq sa biljkama. Posto biljke za foto-sintezu koriste CO2 (koji izdisu ribice) prevelikim pomeranjem vode prouzrokovanim pumpom za vazduh, se veci deo CO2 izgubi ("ispari"). A osim za foto-sintezu, CO2 je veoma vazan i za nivo, kao i stabilizaciju Ph, tako da je njegov gubitak iz aq stetan i za biljke (danju samo to udisu) i za ribice (Ph). Taj problem bi mogao da resis tako sto ces da stavis rasprsivac neposredno ispod cevi iz koje izlazi voda iz filtera (Juwel obicno montira filtere pozadi-desno pa estetski ne smeta ), tako da ces istovremeno omoguciti rad rasprsivaca uz minimalo uzburkavanje vode.  Nocu ne postoji taj problem zato sto tada nema foto sinteze pa biljke disu kao i ribe.

Posto razmisljas o vecem aq (dorodosao u drustvo zarazenih ) preporuka je da filtriranje uradis spoljnim filterom (zbog prakticnosti). 

O izgledu i uredjenju biljnih aq mozes naci mnooogo materijala ovde

Pozdrav!

Krix
Član

Član

Poslato: 27.03.2008 u 11:13 | IP Prijavljen Citiraj Krix

Ovo je prava analiza.

Dakle, ovo bi trebao biti prijelazan akvarij. Danas poslijepodne pravim ormar za novi akvarij, a na ljepljenju je 420L. Tu bi trebalo biti mjesta i za botie i za diskuse.

Što se tiče hranjenja, tu si potpuno u pravu. Botie su izuzetno halapljive. To sam rješio tako da hranu bacim u dva dijela akvarija, pa i jedni  i drugi dođu na red.

Hranim ih otprilike 5 puta dnevno i čini mi se da dobro napreduju. Što se tiče uređenja, ovo bi akvarij je u stvari više proba za pojedine vrste biljaka i mene s biljkama. U novom će biti i co2 i raspršivači i vanjski filter, onoliko kvalitetno koliko si budem mogao priuštiti. Računam da u ovom akvariju diskusi mogu bez problema biti još 2 mjeseca dok se onaj drugi propisno ne ubilji i stabiliziraju se parametri.

Još jednom, hvala na konstruktivnim savjetima i krasnom linku. Tamo sam isto registiran, ali samo čitam.

Kad si već raspoložen za duže postove, možeš li mi odgovoriti kada se kod mladih diskusa počinju javljati šare i boja postaje intenzivnija. To nisam nigdje našao.

Pozdrav

RamOne
Zaslužni član

Zaslužni član

Poslato: 27.03.2008 u 13:00 | IP Prijavljen Citiraj RamOne

Zavisi od vrste diskusa, i hrane koju im dajes, dakle celokupnih uslova :)
Moje iskustvo je posle nekih 6-10 meseci. Hm, i nije neki odgovor :)
Na par mesta sam cuo da rasprsivac sa normalnim vazduhom (kiseonik) nije pozeljan u akvarijumu koji se puni sa CO2 sistemom, jednostavno ubija se svrsishodnost CO2 sistema.

Dedix
Zaslužni član

Zaslužni član

Poslato: 27.03.2008 u 14:17 | IP Prijavljen Citiraj Dedix

Ja uopste ne sumnjam da ces lepo srediti i novi aq.

Sto se opreme i mogucnosti tice, nemoj  nista da se brines, zato sto ishod zavisi pre svega od znanja i umeca, pa tek onda od ekonomskih mogucnosti. Ne moze se ni bez je dnog, ni bez drugog, ali tacno ovim redosledom.

Citiraj: Krix

... a na ljepljenju je 420L. Tu bi trebalo biti mjesta i za botie i za diskuse.

Botije su, verovato, najsimpaticnije aq ribice i ti ih drzis u grupi, sto je jedini ispravan nacin. Na zalost, one kao drustvo nisu preporucljive cak ni za odrasle diskuse, zbog prevelike zivahnosti i zato sto se hrane u istoj zoni aq (pri dnu). Tvoje botije su jos uvek mlade i zbog toga male, ali vremenom i pogotovu u velikom aq poprilicno narastu. Botije nerviraju diskuse, kao sto barbusi maltretiraju skalare .

Moj bi ti najiskreniji savet bio da razmislis o eventualnoj mogucnosti da sadasnji aq, namestis kao azijski biotop, u kome ce botije da uzivaju k'o kod kuce, a da nikoga ne nerviraju. Posto ti je ovaj aq dugacak 1m, on bi bio idealan za ovakav biotop. Od bilja uzmes nekoliko snopova Microsorum, vezes je tu i tamo za korenje, pa da bude "original".

Dedix
Zaslužni član

Zaslužni član

Poslato: 27.03.2008 u 14:58 | IP Prijavljen Citiraj Dedix

Citiraj: RamOne
Na par mesta sam cuo da rasprsivac sa normalnim vazduhom (kiseonik) nije pozeljan u akvarijumu koji se puni sa CO2 sistemom, jednostavno ubija se svrsishodnost CO2 sistema.

Bez sumnje je apsolutno tacno.

CO2 se kao gas relativno lako rastvara u vodi, ali se jos lakse i oslobadja u koliko je voda uzburkana.

Pre svega rasprsivac (vazdusna pumpa) sam po sebi ne ubacuje samo kiseonik u vodu, vec njenim energicnim pomeranjem mikro mehuricima pomaze da se u vodi rastvori i kiseonik. U koliko se koristi oprema za obogacivanje aq sa CO2, bilo kakvo uzburkavanje vode je totalno funkcionalno i ekonomski besmisleno. Sa jedne strane se ulozi u bocu, ventil, reaktor i ostalu skalameriju za CO2, a sa druge se rasprsivacem taj isti gas na brzinu istera iz vode, bez da ga biljke i omirisu! A kolicina kiseonika koji se ubaci je zanemarljiv.

Najbolji i najzdraviji koseonik ce ti dati biljke zahvaljujuci fotosintezi. Eventualno, mozes da ukljucis vazdusnu pumpu nocu, 1 sat po gasenju osvetljenja na aq, sto bi moglo da dobro cini svom akvarijumskom stanovnistvu (i zelenom i sarenom), a ne rizikujes da ti se Ph sroza zbog povecane koncentracije CO2.

Ako ti se javi ozbiljan manjak kiseonika, onda je jedino resenje Oxydator (Söchting), koji masovno koriste evropski odgajivaci diskusa. Naravno, u to se slucaju radi o golim-neuredjenim aq. Predstavu o cenama mozes naci ovde.

Dedix
Zaslužni član

Zaslužni član

Poslato: 27.03.2008 u 15:23 | IP Prijavljen Citiraj Dedix

Citiraj: Krix (pitanje)

... možeš li mi odgovoriti kada se kod mladih diskusa poèinju javljati šare i boja postaje intenzivnija. To nisam nigdje našao.

Citiraj: RamOne (odgovor)
Zavisi od vrste diskusa, i hrane koju im dajes, dakle celokupnih uslova :)
Moje iskustvo je posle nekih 6-10 meseci...

Nemoguce je ne sloziti se sa ovim odgovorom. Boje, kao i ostale osobine zavise pre svega od genetske baze, a to znaci da ako vidis roditelje, onda znas sta mozes da ocekujes od klinaca. Medjutim, nije receno da se od prosecnih roditelja, pravilnim uzgojem moze doci do prvorazrednih primeraka.

Uz to bih samo dodao ociglednu, ali cesto zanemarenu cinjenicu, da je kvalitet vode u akvaristici od prvenstvenog znacaja, a posebno kod gajenja diskusa. Voda i raznovrsna ishrana su od ogromnog uticaja na zdravlje, a samim tim i na boje (diskusi intenzitetom pokazuju i raspolozenje i zdravstveno stanje).

Veoma je vazno redovno (jednom nedeljno) obaviti test kvaliteta vode.

Tom se investicijom i navikom obavlja nezamenljiva prevencija.

Skok na forum Ukupno strana: 7 1 2 3 4 5 6 7

Pošalji odgovorDodaj temu

Verzija za štampu Verzija za štampu
Vi ne možete slati nove teme
Vi ne možete odgovarati na poruke
Vi ne možete brisati svoje poruke
Vi ne možete menjati svoje poruke
Vi ne možete praviti nove ankete
Vi ne možete glasati na anketama

Ova strana je generisana za 0.2500 sekundi. Powered by SOOP Portal version Raven RC2