Aktivne temeAktivne teme  Prikaži spisak članova forumaSpisak članova  Pretraga forumaPretraga  PomoćPomoć
  RegistracijaRegistracija  PrijavaPrijava

Navigacija na sajtu

Statistika
Osoba na sajtu: 74
Gostiju: 74
Robota: 0
Članova: 0
Broj članova: 4332
Najnoviji korisnik foruma: Snehashah456
Najviše poseta: 316
Dana: 11.03.2017
Članova [0], Gostiju [309]

Poslednjih 10 poruka
Vidi zadnju poruku zamena vode
Autor: Luna5
Forum: Voda

Poslata: 21.02.2019 u: 16:25

Vidi zadnju poruku Preporuka biljaka za novi akvarijum
Autor: Dario
Forum: Biljke

Poslata: 05.08.2018 u: 10:22

Vidi zadnju poruku test
Autor: Srle
Forum: Ostalo

Poslata: 19.11.2017 u: 10:47

Vidi zadnju poruku Poklanjam 2 akvarijuma
Autor: dr Bouz

Poslata: 09.09.2017 u: 12:17

Vidi zadnju poruku Projekat prvog ciklidnog akvarijuma
Autor: Nikouro
Forum: Ribe - Ciklidi

Poslata: 23.04.2017 u: 22:26

Vidi zadnju poruku Bela tetra napada crny
Forum: Ribe

Poslata: 18.08.2016 u: 19:17

Vidi zadnju poruku problem spoljasnji filter

Poslata: 18.08.2016 u: 19:01

Vidi zadnju poruku Gupike i borac....
Autor: Blacky
Forum: Ribe

Poslata: 23.06.2016 u: 20:58

Vidi zadnju poruku Japanke bolesne!
Forum: Bolesti riba

Poslata: 30.04.2016 u: 12:13

Vidi zadnju poruku koja je ovo biljka
Autor: Baia82
Forum: Biljke

Poslata: 27.02.2016 u: 17:40

Traži

Web www.akvaristika.org

AdSense

Ribe - Ciklidi
 Akvaristika » Ribe - Ciklidi
Tema Naslov: Ciklidi Novoga sveta Pošalji odgovorDodaj temu
Skok na forum Ukupno strana: 3 1 2 3
Autor
Poruka Predhodna tema | Sledeća tema 
Bojko
Zaslužni član

Zaslužni član
Cichlidae King

Član od: 31.10.2003
National Flag of Slovenia Slovenia
Poruka: 2375
Pol: Muški
Poslato: 27.03.2004 u 06:27 | IP Prijavljen Citiraj Bojko

Kako smo lepo obradili ciklide sa jezera Velikog jarka/istočnoafrička jezera/,pa pokoju rekli i za ciklide sa jezera te rijeka zapadne Afrike,u poslednje vreme nekako se ispostavilo i traženje informacija o Ciklidima Novog sveta.

Kad se piše o ciklidima Novog sveta,to se misli na ciklide koji potiču iz Srednje te Južne Amerike.Pošto je bila nekolicina ciklida iz tog regiona več jako dobro razradjena ,tu mislim prvenstveno na Diskuse,Skalare te Oskare,ja bih se tu osredotoćio na ostale ciklide iz toga regiona koje imaju akvaristi u svom akvariju,pa su voljni dati pokoju inforamciju,te svoja iskustva o tim vrstama i tako probuditi zanimanje ostalih akvarista,koji bi željeli imati te ciklide ali ne znaju podosta o njima.

Šta onako ,da još kažem,kad gledam slike tih ciklida stvarno su neke vrste tako lijepe,da se i u meni probudi kattad želja imati ponešto od tih vrsta.No koliko je meni poznato,ima tu od malih,tako zvanih patuljastih ciklida,medju kojima su najpoznatiji "Ramirezi",te vrste iz genusa Apistogramma,pa do onih velikih ciklida,koji idu u neke velike akvarije.Ima tu i svakojakih boja,oblika tijela,pa su i kao takvi jako interesantni.

Sa tim ciklidima ide i bilje,pa kako več napiso,a tu ču još,da ponovim,ko voli bilje i ciklide,ti su mu ciklidi jedan dobar i pravilni izbor.

Te su vrste ikrašice,a pozanti su i po velikom broju ikra.

Eto toliko ja za početak,nadam se,da če  još koji akvarista,koji voli i ima te ciklide reći nešto o njima ,njihovom ponašanju,vodi i uredenju akvarija,te ,da ponovim,podjeliti svoje znanje i iskustva,sa ostalim ,koje zanimaju ti ciklidi.

I to je ona prava ;Snaga Ciklida,što znači:djeli i primaj savjete,kako bi bilo ciklidima još bolje ,a neznanja o njima što manje

Neven
Zaslužni član

Zaslužni član

Član od: 21.01.2004
National Flag of Bosna i Hercegovina Bosna i Hercegovina, Sarajevo
Poruka: 423
Poslato: 27.03.2004 u 07:25 | IP Prijavljen Citiraj Neven

Bravo Bojko ti si pravi profesionalac sto se ciklida tice,i ja obozavam ciklide ali ih stvarno nemam gdje drzati ali bice jednog dana....

Sve vise na netu trazim podatke o ciklidima.I samo znam nekoliko  ciklida a to su:Skalari,diskusi.

U Sarajevu sam trazio neke knjige o ciklidima ali nema,ljudi cak i ne znaju sta su ciklidi.Ulazim u knjizaru kazem imate li neku knjigu o ciklidima kaze zena nema i sta je to???Rekoh gospodjo to su vam ptice,a ona kaze e pa to nisam znala.SRAMOTA.

Meni mama zna sta su ciklidi a i ne znala pored mene.

Povratak na vrh strane Verzija za štampu Vidi Neven's Lični podaci Traži ostale poruke čiji je autor Neven Poseti Neven's Homepage

Rogus
Administrator

Administrator

Član od: 15.10.2003
National Flag of Srbija Srbija, Beograd
Poruka: 3443
Poslato: 27.03.2004 u 08:09 | IP Prijavljen Citiraj Rogus

Evo ja se prijavljujem da nesto napisem o Archocentrus nigrofasciatus (ranije Cichlasoma nigrofasciatum) i o Astronotus ocellatus. Ni jednu od dve vrste trenutno nemam ali se visoko kotiraju na spisku mojih omiljenih riba. Eto cim stignem ako me neko ne pretekne, podelicu svoja iskustva u vezi sa njima.

Bojko, jednostavna ideja, a opet toga si samo ti uspeo da se setis. Ipak si ti Ciklid Kralj.

Nevene, znace se to i u Sarajevu, samo moramo da pisemo.

Povratak na vrh strane Verzija za štampu Vidi Rogus's Lični podaci Traži ostale poruke čiji je autor Rogus Poseti galeriju akvarijuma čiji je autor Rogus

ddddel
Zaslužni član

Zaslužni član

Član od: 23.01.2004
National Flag of Srbija Srbija, Rakovica
Poruka: 188
Poslato: 27.03.2004 u 09:59 | IP Prijavljen Citiraj ddddel

Nevene, ja poznajem tu zenu.
Zove se Fata.
Ne brini puno, svako mesto ima poneku Fatu.
Ja sam 83. sluzio vojsku u Sarajevu, i kada sam pitao neke ljude na ulici gde ima neka picerija, oni me pitali sta ti je to.Sada svako selo ima piceriju.Tako ce biti i sa knjigama, samo mora neko da ih napise.One stare se prodale, a nove nece niko da pise.Verovatno misle da se ne isplati.
Nagovori par drugara da idu da pitaju za tu knjigu, mozda ce zena da se potrudi da je negde nabavi.

Neven
Zaslužni član

Zaslužni član

Poslato: 27.03.2004 u 20:21 | IP Prijavljen Citiraj Neven

Pitacu neke drugove da odu.

Vjerovatno su knjige imali u Gradskog vjecnici ali na zalost ona je igorila u ratu kao i sve  knjige.Obici cu jos neke knjizare pa cu vidjeti.Druga mogucnost mi je da posudim neke knjige od ljudi koji se bave akvaristikom.

Povratak na vrh strane Verzija za štampu Vidi Neven's Lični podaci Traži ostale poruke čiji je autor Neven Poseti Neven's Homepage

Buca
Gost

Gost

Član od: 21.08.2003
National Flag of Srbija Srbija, Novi Beograd
Poruka: 998
Poslato: 27.03.2004 u 22:34 | IP Prijavljen Citiraj Buca

Nevene, vecina literture koju ti trazish nije na srpskom-hrvatskom. Jako malo strucnih knjiga ces naci vezano i za oblast ciklida i za oblast akvaristike. Koliko sam ja upoznat vecina knjiga koje Bojko ima, nisu na slovenackom.

Ukoliko imas mogucnosti da narucujes knjige sa sajtova poput www.amazon.co.uk ti poruci i citaj ne engleskom ili nemackom ili koji god jezik jos preferiras.

Nevene jel znash ti shta je grgech?

Bozidar
Član

Član

Član od: 06.11.2003
Poruka: 66
Poslato: 27.03.2004 u 22:34 | IP Prijavljen Citiraj Bozidar

Odlicna tema! Interesuje me da li neko ima u Beogradu predivnu Cichlasoma severum? Da li neko moze da napise nesto o toj prelijepoj ribi? Sjecam se mr ihtiologije Predraga Simonovica ( cujem da je doktorirao sada ) u Zovu kako je pisao toj ribi, i tada sam se u nju prosto zaljubio, iako je nikad nisam imao u akvarijumu.

Kad vec pomenuh Simonovica sjecam se napisa od Milutina Misica, Gradimira Colica u Zovu. Danas vise ne kupujem taj list ( jos od 90 i neke kada su ubacili neke zaista nepotrebnosti u rasporedjivanju tema ) i ne znam ko pise, ali znam tu ekipu kao citalac od sredine 80 - ih kada je poceo Zov da izlazi i kako sam prvo znanje o akvaristici od njih dobio. Naravno, tu sam obavezno citao i sve od' Eko duha' Dimitrija Pekica, kao i Bojovica iako me lovstvo uopste ne interesuje. Znali ljudi zaintrigirati. Ima li danas takvih ljudi pitam se?
Povratak na vrh strane Verzija za štampu Vidi Bozidar's Lični podaci Traži ostale poruke čiji je autor Bozidar

Buca
Gost

Gost

Poslato: 27.03.2004 u 22:37 | IP Prijavljen Citiraj Buca

Bozidare, zar ti ljudi nisu tokom 90-tih prestali da pishu u Zovu?

Najveci problem Zova i jeste u tome shto je nekad imao chlanke za respekt ali ono shto danas tamo pishe i ko sve pishe, boze me sacuvaj

Bozidar
Član

Član

Poslato: 27.03.2004 u 22:51 | IP Prijavljen Citiraj Bozidar

Pa to sam i rekao od 90 ih ja vise ne citam bas zbog tih promjena u Zov-u. Ali, eto bas zbog cichlasome severum sjetih se Predraga Simonovica kako je lijepo pisao o toj ribi i kako me je jednostavno naveo o njoj da razmiljam. Jednom sam je vidio u Amazoni ali veliki neki primjerak i nikad vise nigdje.

Ko zna, mozda neko ovako kao ja, zaljubi se u africke Ciklidi preko Bojka!

ili u enhitreje i automatske prekidace, crvice u podlozi, preko Marcusa
Povratak na vrh strane Verzija za štampu Vidi Bozidar's Lični podaci Traži ostale poruke čiji je autor Bozidar

Neven
Zaslužni član

Zaslužni član

Poslato: 27.03.2004 u 23:25 | IP Prijavljen Citiraj Neven

Citiraj: Buca

Nevene jel znash ti shta je grgech?

Grgec ili (Perca fluviatilis) je riba koja je polno zrela  kada je velika od 8-10 cm, ili kada ima oko 3 godine.Mrijesti se oko aprila.Mogu porasti i do 50 cm a tezina im je oko 1.5 kila pa do 2.

Eto znam pa ja sam pecao,volio sam to raditi ali vise me bas ne zanima znam nesto o tim ribama.

Buca
Gost

Gost

Poslato: 28.03.2004 u 01:03 | IP Prijavljen Citiraj Buca

Nevene jel znash da se narodski recheno ciklidi na balkanu zovu grgechi?

Zato nemoj sledeci put uci u ribarnicu i trazhiti kilo ciprinida, nego trazhi kilo sharana

Shalu na stranu, vecina ljudi kod nas nije upucena u stvari koje su van kruga njihovih delatnosti ( neki nisu upuceni ni u ono chime se bave ) zato nemoj traziti da prodavacica u knjizari zna shta su ciklidi, ipak je to vise struchno i specijalizovano znanje, njeno je da zna Andrica, Dostojevskog, Remarka itd

Vecina starih knjiga izdatih na prostorima bivshe nam domovine, ranije je imala vecma nauchni karakter i u principu su usko specijalizovano pisane i ne izdavane u velikim tirazima. O akvaristici kao hobiju, nemas toliko strucnih knjiga na ovim prostorima.

Drugo dosta se stvari promenilo od onda, bolje se osloni na noviju literaturu do koje mozes da dodjesh, a internet je pun ponuda za prodaju iste. Ja ne znam kakva je ponuda u knjizarama Sarajeva, ali u BG svremena na vreme dolaze knjige, pretezhno engleske, koje su vise nego ok za onoliko koliko kostaju i i dealne su za ljude koji ulaze u akvaristiku a neki put se zalome i knjige pisane za one naprednije i iskusnije akvariste.

Malo smo skrenuli sa teme, pa se nadam da ce neko da napise nesto o ciklidima novog sveta uskoro

Click on image to open in new window

Bojko
Zaslužni član

Zaslužni član
Cichlidae King

Poslato: 28.03.2004 u 04:05 | IP Prijavljen Citiraj Bojko

Pošto je voz sa Ciklidima Novoga sveta krenuo,ja sam se malo teoretski podućio i eto šta i proćitao.Kao prvo :Uredjenje akvarija za ciklide Novoga sveta,no ipak moramo nekako početi.

Prvo što me iznenadilo jeste,da se pravi uredjenje sa Centralno američkim ciklidima malo drukčije od uredjenja sa Južno amerićkim ciklidima.

Centralno američki biotop:tu se dadne poanta na nekoj imitaciji rijeke u kojima vrvi grana,te slomljenih drveča,korjena i to je ustvari centar dekoracije našega akvarija.

No pre svega trebamo zbog kamenja staviti na dno akvarija stiropor,te preko njega nasuti šljunak,i to u pravome pomenu te reči,jeste šljunak,jer mnoge vrste puštaju ikre baš medju taj šljunak.Na taj šljinak stavimo gladko kamenje.Autor dadne preporuku,da je i šljunak te kamenje najbolje nabrati uz koju reku,te ga kasnije propisno dezinfikovati / ja za tu svrhu upotrebim varikinu,razredjim je,metnem kamenje,čekam dva dana,naspem čiste vode i čekam,da se kamneje razmiriše/.I sad sledi vaša mašta,jer nakon toga ide u akvarij korjen,neka grana,i to stavimo više njih,tako,da kad bi to pogledali dobili bi onaj pravi utisak sa reke ili jezera Centralne Amerike.No te grane,korjeni pored dekorativne uloge imaju i neku prirodnu ulogu,a to je,da nude ribama zatočište i sjenku i neko skrovito mjesto,gdje mogu one odmarati.

Južno američki biotop:taj je biotop jako slićan gornjem,možda koja grana ili korjen manje ali zati tu ima bilja,dosta bilja.No to bilje treba od napada ciklida zaštiti od ciklida tako,da ga obložimo nekim velikim kamenjem i tako sprečimo ciklidima,da ga izruje.

A od bilja se preporučuje:

• Echinodorus bleheri
  • Echinodorus major
  • Cryptocoryne ciliata
  • Cryptocoryne undulatum
  • Ceratophylum submersum
  • Microsorium pteropus
  • Vallisneria spiralis
  • Vallisneria gigantea
  • Bacopa caroliniana
  • Cabmba aquatica

No bilje možemo,dati i u biotop centralne amerike,samo pod jednim uslovom,i to jeste,da znamo kakve vrste Ciklida čemo imati.

A skoro zaboravih,ako se hrani te ciklide sa salatom i špinačom.velika je vjerovatnost,da vam bilje uopšte neče ni dirati.

Bojko
Zaslužni član

Zaslužni član
Cichlidae King

Poslato: 28.03.2004 u 04:25 | IP Prijavljen Citiraj Bojko

Pa Cichlasoma severum,je od godine 1983,kad ju je ihtiolog Kullander premjestio u novi rod sad :Heros severus.Tu ribu je prvi opisao ihtiolg Heckel godine 1840.

Ta Ciklid potiće iz južne Amerike,natančnije iz gornjeg toka rijeke Rio Negro te Orinoka.U prirodi dostiže dužinu do 25 cm,a u akvariju negdje oko 20 cm.

Pošto je to krupna vrsta,par bi trebao imati akvarij otprilike zapremine 300l,a uredjenje več sam u gornjem postu opisao.

Ova vrsta traži vodu sa sledečim parametrima:

• temperatura 26 stepeni,za vrijeme mresta podiči na 28-30 stepeni.
  • ph 5.5 - 7.5
  • tvrdoča vode: 0.5-12 dKH.

Voli mješovitu hranu,gliste,enhitreje,krill,i podosta biljne hrane.

eto još slika ,to je samo jedan variitet:

Click on image to open in new window

Bozidar
Član

Član

Poslato: 28.03.2004 u 05:00 | IP Prijavljen Citiraj Bozidar

Prelijepa je zar ne Bojko? Zahvaljujem ti puno na ovim informacijama. Dakle, mogao bi sa njom i biljke ako ih dobro zastitim. Super! A, sta mislis bi li smjela biti sa Diskusima, posto je mnogo jaca, zna napraviti tucu pri uparivanju a to smeta diskusima ( koliko se sjecam iz Simonovicevog teksta nije napadna koliko nigrofasciatum ali nije ni mirna cvecka )???
Akvarijum mi je inace 540 litara, Bojko. Mozda bi i moglo udruziti Diskuse sa njom. Sta mislis?

Jos da se neko javi ko zna dje se moze nabaviti ova riba u Beogradu

Skok na forum Ukupno strana: 3 1 2 3

Pošalji odgovorDodaj temu

Verzija za štampu Verzija za štampu
Vi ne možete slati nove teme
Vi ne možete odgovarati na poruke
Vi ne možete brisati svoje poruke
Vi ne možete menjati svoje poruke
Vi ne možete praviti nove ankete
Vi ne možete glasati na anketama

Ova strana je generisana za 0.2539 sekundi. Powered by SOOP Portal version Raven RC2