Aktivne temeAktivne teme  Prikaži spisak članova forumaSpisak članova  Pretraga forumaPretraga  PomoćPomoć
  RegistracijaRegistracija  PrijavaPrijava

Navigacija na sajtu

Statistika
Osoba na sajtu: 60
Gostiju: 60
Robota: 0
Članova: 0
Broj članova: 4332
Najnoviji korisnik foruma: Snehashah456
Najviše poseta: 316
Dana: 11.03.2017
Članova [0], Gostiju [309]

Poslednjih 10 poruka
Vidi zadnju poruku zamena vode
Autor: Luna5
Forum: Voda

Poslata: 21.02.2019 u: 16:25

Vidi zadnju poruku Preporuka biljaka za novi akvarijum
Autor: Dario
Forum: Biljke

Poslata: 05.08.2018 u: 10:22

Vidi zadnju poruku test
Autor: Srle
Forum: Ostalo

Poslata: 19.11.2017 u: 10:47

Vidi zadnju poruku Poklanjam 2 akvarijuma
Autor: dr Bouz

Poslata: 09.09.2017 u: 12:17

Vidi zadnju poruku Projekat prvog ciklidnog akvarijuma
Autor: Nikouro
Forum: Ribe - Ciklidi

Poslata: 23.04.2017 u: 22:26

Vidi zadnju poruku Bela tetra napada crny
Forum: Ribe

Poslata: 18.08.2016 u: 19:17

Vidi zadnju poruku problem spoljasnji filter

Poslata: 18.08.2016 u: 19:01

Vidi zadnju poruku Gupike i borac....
Autor: Blacky
Forum: Ribe

Poslata: 23.06.2016 u: 20:58

Vidi zadnju poruku Japanke bolesne!
Forum: Bolesti riba

Poslata: 30.04.2016 u: 12:13

Vidi zadnju poruku koja je ovo biljka
Autor: Baia82
Forum: Biljke

Poslata: 27.02.2016 u: 17:40

Traži

Web www.akvaristika.org

AdSense

Opremanje slatkovodnog akvarijuma
 Akvaristika » Opremanje slatkovodnog akvarijuma
Tema Naslov: pomoc oko filtera Pošalji odgovorDodaj temu
Skok na forum Ukupno strana: 2 1 2
Autor
Poruka Predhodna tema | Sledeća tema 
Exquis
Član

Član

Član od: 11.03.2008
National Flag of Srbija Srbija, Kruševac
Poruka: 74
Pol: Muški
Poslato: 11.03.2008 u 02:00 | IP Prijavljen Citiraj Exquis

Koji felter da koristim za aq od 120 l, da li ataman ef3 ili ef4?

Bis dat, qui cito dat.
Povratak na vrh strane Verzija za štampu Vidi Exquis's Lični podaci Traži ostale poruke čiji je autor Exquis

Maxa_13th
Član

Član

Član od: 16.01.2008
National Flag of Srbija Srbija, Beograd
Poruka: 89
Poslato: 11.03.2008 u 08:12 | IP Prijavljen Citiraj Maxa_13th

Definitivno da napravis spoljni stakleni filter duzine akvarijuma, 15 cm sirine,sa tri komore i nema glava da te boli...

Svitac
Zaslužni član

Zaslužni član

Član od: 30.11.2003
Poruka: 369
Poslato: 11.03.2008 u 10:22 | IP Prijavljen Citiraj Svitac

Za tu litražu će i ef3 da radi posao kako treba.
Ima dovoljno mesta za filter masu .. a protok će biti oko 4x zapremina tvog akvarijuma na 1 h.
Povratak na vrh strane Verzija za štampu Vidi Svitac's Lični podaci Traži ostale poruke čiji je autor Svitac Poseti galeriju akvarijuma čiji je autor Svitac

Sergio saobraćajac
Član

Član

Član od: 12.09.2009
National Flag of Srbija Srbija, Pančevo
Poruka: 15
Poslato: 13.10.2009 u 14:26 | IP Prijavljen Citiraj Sergio saobraćajac

Planiram da nabavim spoljni stakleni filter. Dimenzije akvarijuma su 49x26x31,5 dakle zapremine 40l. Hteo sam da stavim filter sa zadnje strane akvarijuma, međutim u radnji su mi rekli da će takav filter biti skup za pravljenje, pa sam im rekao da naprave filter koji će biti sa bočne strane akvarijuma. Dao sam im dimenzije akvarijuma i rekli su da će da mi jave cenu. E sad, ja sam mislio da će oni znati to da naprave, a oni me danas zovu da im nacrtam tačne dimenzije filtera i da im donesem. Sada bih molio da mi neko pomogne kako da im nacrtam dimenzije filtera? Koliko komora da ima, kolika zapremina, kako da izgledaju te komore, koliko da bude dugačko pregradno staklo, itd? Rekli su mi da će me to koštati 650 din a meni nije jasno kako znaju cenu filtera a ne znaju po kojim dimenzijama da prave? Video sam neke ideje za pravljenje ovde na forumu, ali ne znam šta je najbolje za moj akvarijum...
Povratak na vrh strane Verzija za štampu Vidi Sergio saobraćajac's Lični podaci Traži ostale poruke čiji je autor Sergio saobraćajac

Sergio saobraćajac
Član

Član

Poslato: 13.10.2009 u 17:26 | IP Prijavljen Citiraj Sergio saobraćajac

Jel bih mogao ja da spoljni filter koji je po dimenzijama namenjen bočnoj strani da stavim sa zadnje strane? U prodavnici su mi rekli da ne može, ali nisu znali da mi objasne zašto, a ja se ne razumem.
Povratak na vrh strane Verzija za štampu Vidi Sergio saobraćajac's Lični podaci Traži ostale poruke čiji je autor Sergio saobraćajac

Blue
Zaslužni član

Zaslužni član

Član od: 06.02.2003
National Flag of Srbija Srbija
Poruka: 800
Poslato: 13.10.2009 u 17:36 | IP Prijavljen Citiraj Blue

Ma stavi ga gde 'oces, kakve to veze ima... I jos nesto mi nije jasno, kakve veze ima cena sa tim gde ce stajati filter?
Imas na sajtu deo 'Uradi sam' i tu nekoliko modela spoljasnjeg filtera. Odlucis se, recimo, za varijantu broj 3, premeris, izracunas, kupis staklo i zamolis nekoga da ti zalepi, ako vec ne mozes sam.
Ciljaj na zapreminu reda 10-ak litara, visinu odredi da bude ista kao akvarijum, a preostale dve dimenzije kombinuj kako ti odgovara.
Povratak na vrh strane Verzija za štampu Vidi Blue's Lični podaci Traži ostale poruke čiji je autor Blue Poseti Blue's Homepage

QWERTY
Zaslužni član

Zaslužni član
Intergalaktički mega car - vuna - precl

Član od: 07.08.2008
Poruka: 464
Pol: Nije unešeno
Poslato: 13.10.2009 u 17:45 | IP Prijavljen Citiraj QWERTY

moze da se stavi sa zadnje strane, ako imas mesta na polici gde stoji akv i ako imas pozadinu neku da se ne providi sadrzaj filtera i ne uruzi akv :) . bitno je da filteru mozes da pridjes da vidis da li je prljav i da imas mesta da ga cistis ponekad.... pa ako imas mesta moze i sa zadnje strane :)
Povratak na vrh strane Verzija za štampu Vidi QWERTY's Lični podaci Traži ostale poruke čiji je autor QWERTY

Sergio saobraćajac
Član

Član

Poslato: 13.10.2009 u 18:19 | IP Prijavljen Citiraj Sergio saobraćajac

Blue, u tom pet shopu se naručuju filteri po meri, ja sam im doneo dimenzije akvarijuma i pitao da li može sa zadnje strane da se stavi stakleni filter koji po dimenzijama paše bočnoj strani(dugačak je koliko i bočna strana), a oni mi kažu da ne može, već mora da bude dužina filtera jednaka dužini stranice akvarijuma uz koju stoji i da će me zato to skuplje izaći, jer mi je zadnja strana, logično, duža od bočne. I ja sam se pitao zašto mi to kažu i zašto tako mora...

Ok, hvala Blue i Qwerty na pojašnjenju. Hteo sam još jedno pitanje samo : ako se odlučim na varijantu uradi sam broj 3 recimo, koliko cm da ostavim na pregradnom staklu za prolaz vode između filter mase(2) i komore za čistu vodu(3)? Koliko cm bi trebalo krajevi pregradnog stakla(5) da budu udaljeni od vrha akv. a koliko od dna?
Pozz

Blue
Zaslužni član

Zaslužni član

Član od: 06.02.2003
National Flag of Srbija Srbija
Poruka: 800
Poslato: 13.10.2009 u 19:46 | IP Prijavljen Citiraj Blue

Citiraj: Sergio saobraćajac
Blue, u tom pet shopu se naručuju filteri po meri, ja sam im doneo dimenzije akvarijuma i pitao da li može sa zadnje strane da se stavi stakleni filter koji po dimenzijama paše bočnoj strani(dugačak je koliko i bočna strana), a oni mi kažu da ne može, već mora da bude dužina filtera jednaka dužini stranice akvarijuma uz koju stoji i da će me zato to skuplje izaći, jer mi je zadnja strana, logično, duža od bočne. I ja sam se pitao zašto mi to kažu i zašto tako mora...

Gomila gluposti, mozes da pravis kakav god hoces filter i da ga stavis gde god hoces.
ako se odlučim na varijantu uradi sam broj 3 recimo, koliko cm da ostavim na pregradnom staklu za prolaz vode između filter mase(2) i komore za čistu vodu(3)?

Za ovo postoje dva bolja resenja. Prvo je da tu pregradu (zute boje na slici) napravis od pleksiglasa, klirita, plastike,..., i na njoj izbusis puno rupa burgijom (recimo fi10) ili ubodnom testerom iseces proreze. Drugo, jos jednostavnije, je da uopste ne stavljas tu zutu pregradu, vec ubacis odgovarajuci broj vecih 'bio kugli' i na njih dalje redjas filter materijal.
Koliko cm bi trebalo krajevi pregradnog stakla(5) da budu udaljeni od vrha akv. a koliko od dna?

Nije kriticno, gledaj samo prakticnu stranu. Od vrha recimo 2cm, a od dna nesto slicno, mozda malo vise, recimo 2-3cm. Ako se opredelis za varijantu sa bio-kuglama, onda taj donji prorez neka bude malo manji od precnika pojedinacne kugle, kako ne bi mogle da prodju u poslednju komoru.

Mnogo je bitnija visina prve pregrade (desno od 7). Ona treba da bude ispod nivoa vode u filteru, ali iznad filter mase. Imaj u vidu da ce nivo vode u filteru uvek biti nizi od nivoa vode u akvarijumu, zavisno od jacine pumpe, broja i precnika prelivnih creva, filter mase.
Jos jedna bitna stvar, obavezno stavi vise od jednog prelivnog creva (cevi) i to sto veceg precnika.
Poslednju komoru u filteru dimenzionisi prema pumpi koju ces koristiti, eventualno nesto vise, ako pozelis da stavis vecu pumpu u nekom momentu.
Prva komora isto tako nema potrebe da bude nesto siroka. Na vrhu srednje komore stavi neki izmenjivi materijal (sundjer ili sinteticku vatu) jer ce se to najvise prljati i bitno je da je lako dostupno za zamenu/pranje.
Ako treba jos nesto, reci.
Povratak na vrh strane Verzija za štampu Vidi Blue's Lični podaci Traži ostale poruke čiji je autor Blue Poseti Blue's Homepage

Sergio saobraćajac
Član

Član

Poslato: 14.10.2009 u 16:25 | IP Prijavljen Citiraj Sergio saobraćajac

Hvala ti na savetima, Blue.
Nacrtao sam otprilike kako bi trebao da izgleda filter, uzeo sam u obzir i da moj akvarijum ima drveni ram sa nogarama, pa sam visinu nogara(oko 5cm) dodao na visinu akvarijuma i tako dobio visinu filtera (filter će stajati na postolju na kojem je akvarijum). Zapremina  filtera je  10.3l
Šta mislite, hoće li valjati ovo?
drawing1.rar
Da li je dobra visina pregrade za prljavu vodu(29.5cm) u odnosu na visinu filtera(38cm)?

ExVrisak
Zaslužni član

Zaslužni član

Član od: 26.01.2009
National Flag of Srbija Srbija, Plandište
Poruka: 638
Poslato: 14.10.2009 u 22:32 | IP Prijavljen Citiraj ExVrisak

Citiraj: Exquis
Koji felter da koristim za aq od 120 l, da li ataman ef3 ili ef4?

Stavi EF-3 i nemoj komplikovati. Jeste skuplje,ali iz iskustva govorim,provereno funkcionise,mnogo bolje izgleda i lako se odrzava.

Thalassoma
Zaslužni član

Zaslužni član

Član od: 27.09.2009
Poruka: 161
Poslato: 21.10.2009 u 21:50 | IP Prijavljen Citiraj Thalassoma

Ja imam malo drugaciji problem. Naime, kupio sam polovan akvarijum od 240 l sa unutrasnjim, prelivnim (dve komore) filterom. S obzirom da hocu da formiram akvarijum sa mnogo biljaka i samo sa tetrama, coridorasima i neonkama, da li ima smisla da uklonim taj filter (samo odlepim silikon) pa stavim neki spoljasnji, kupovni ili da ostavim ovaj koji imam. Jeste veoma efikasan ali zauzima dosta prostora a i ne izgleda reprezentativno. Pri tome, nisam siguran da je za AQ koji planiram da formiram tj. za njegove buduce stanovnike, potrebna tako jaka filtracija jer su do sada u njemu bile dve ogromne papagajke i 5 nigrofasciatuma + jedan skalar i dva ogromna cistaca (hypostomus + platydoras).
Povratak na vrh strane Verzija za štampu Vidi Thalassoma's Lični podaci Traži ostale poruke čiji je autor Thalassoma Poseti Thalassoma's Homepage

Dario
Administrator

Administrator
Ciklid - matori ;)

Član od: 27.02.2006
Poruka: 3052
Poslato: 21.10.2009 u 23:03 | IP Prijavljen Citiraj Dario

Dobra filtracija je srce aq sto bi rekao nas drug nekve,ali kako hoces,kupovinom spoljasnjeg isto dobijas,jedino ako mislis na kanister ili nesto drugo,ja bih samo zbog prostora u aq razmisljao da napravim isti filter van aq,ovako kako hoces ili prelepi sa prednje strane crnom trakom i nema ga.

Koristite pretragu.......s'rch
Povratak na vrh strane Verzija za štampu Vidi Dario's Lični podaci Traži ostale poruke čiji je autor Dario Poseti galeriju akvarijuma čiji je autor Dario Poseti Dario's Homepage

Tasmanian_devil
Član

Član

Član od: 11.09.2009
National Flag of Bosna i Hercegovina Bosna i Hercegovina, Banja Luka
Poruka: 19
Pol: Nije unešeno
Poslato: 15.10.2010 u 08:13 | IP Prijavljen Citiraj Tasmanian_devil

Recimo da pravim za akvarijum 80x40x45, i da u njega ubacijem pregradni filter, ako ga stavim sa bocne strane alo bi ruzno izgledalo, a ako idem na zadnju onda mi zauzima mnogo mjesta, recimo da je filter sirine 11cm. Kakva su iskustva da napravim nei kutni ili da ga stavim na zadnju stranu, ali recimo samo pola zadnje strane po duzini,a sirine 11cm ?  
Povratak na vrh strane Verzija za štampu Vidi Tasmanian_devil's Lični podaci Traži ostale poruke čiji je autor Tasmanian_devil

Skok na forum Ukupno strana: 2 1 2

Pošalji odgovorDodaj temu

Verzija za štampu Verzija za štampu
Vi ne možete slati nove teme
Vi ne možete odgovarati na poruke
Vi ne možete brisati svoje poruke
Vi ne možete menjati svoje poruke
Vi ne možete praviti nove ankete
Vi ne možete glasati na anketama

Ova strana je generisana za 0.2422 sekundi. Powered by SOOP Portal version Raven RC2