Aktivne temeAktivne teme  Prikaži spisak članova forumaSpisak članova  Pretraga forumaPretraga  PomoćPomoć
  RegistracijaRegistracija  PrijavaPrijava

Navigacija na sajtu

Statistika
Osoba na sajtu: 93
Gostiju: 93
Robota: 0
Članova: 0
Broj članova: 4355
Najnoviji korisnik foruma: Cai6mi gjjj
Najviše poseta: 118
Dana: 25.10.2020
Članova [0], Gostiju [116]

Poslednjih 10 poruka
Vidi zadnju poruku Skalari - mrest - pitanje
Autor: Vedry
Forum: Ribe - Mrest

Poslata: 24.05.2020 u: 13:10

Vidi zadnju poruku Šta još od životinja imate?
Autor: Milos87popovic
Forum: Ostale životinje

Poslata: 14.10.2019 u: 12:01

Vidi zadnju poruku zamena vode
Autor: Luna5
Forum: Voda

Poslata: 21.02.2019 u: 16:25

Vidi zadnju poruku Preporuka biljaka za novi akvarijum
Autor: Dario
Forum: Biljke

Poslata: 05.08.2018 u: 10:22

Vidi zadnju poruku test
Autor: Srle
Forum: Ostalo

Poslata: 19.11.2017 u: 10:47

Vidi zadnju poruku Poklanjam 2 akvarijuma
Autor: dr Bouz

Poslata: 09.09.2017 u: 12:17

Vidi zadnju poruku Projekat prvog ciklidnog akvarijuma
Autor: Nikouro
Forum: Ribe - Ciklidi

Poslata: 23.04.2017 u: 22:26

Vidi zadnju poruku Bela tetra napada crny
Forum: Ribe

Poslata: 18.08.2016 u: 19:17

Vidi zadnju poruku problem spoljasnji filter

Poslata: 18.08.2016 u: 19:01

Vidi zadnju poruku Gupike i borac....
Autor: Blacky
Forum: Ribe

Poslata: 23.06.2016 u: 20:58

Traži

Web www.akvaristika.org

AdSense

Biljke
 Akvaristika » Biljke
Tema Naslov: Sunce je nas prijatelj ili nije Pošalji odgovorDodaj temu
Skok na forum  
Autor
Poruka Predhodna tema | Sledeća tema 
Chmi
Zaslužni član

Zaslužni član

Član od: 05.12.2005
National Flag of Srbija Srbija, Beograd
Poruka: 856
Pol: Muški
Poslato: 08.03.2008 u 10:17 | IP Prijavljen Citiraj Chmi

Mali akvarijum od 40l vec duze vreme je pokusni kunic sto se tice bilja. Prvo sam isprobavao teoriju da li je bolje vise losijeg svetla ili manje boljeg svetla i kao rezultat je bio pun akvarijum algi uz vrlo brz rast bilja.

Losije svetlo je bilo daylight neonka od 15w + 36w vito stedna. Ta vito i nije bila bas losa (ima lepu boju 6400k samo mi za tih 36w i kolicinu lumena koju su naveli jako lose svetli).

Posle je promenjeno 15w Philips Aquarelle ( sa prelepih 10000K) i Philips tornado stedljiva od 25w i 6400K. Rezultat promene je bilo manje algi, malo sporiji rast bilja ali je akvarijuym mnogo lepse izgledao i boja bilja se popravila.

Posto ni to nije bilo dovoljno stavio sam akvarijum pored prozora koji je popdne osuncan tako da Sunce osvetljava akvarijum od nekih 13h pa dok ne zadje za brdo. Rezultat je bio vrlo interesantan. Zelene alge su skroz nestale na bocnoj stranici koju Sunce obasjava, ali su su razmnozile u tamnijim delovima akvarijuma. Crne alge ne rastu ali zato perlaju(ispustaju kiseonik kao rezultat intenzivne foto sinteze i zasicenja vode kiseonikom).

Javanska mahovina koja je dugo tavorila pocela je da divlja i od silnog perlinga zna da ispliva(bude puna mehurica). Sagitarija raste do povrsine vode, hygrophile dnevno puste nekoliko listova (imam obican limun i uskolisni), lotosi stagniraju (bolje rastu kada nema Sunca nekoliko dana), bakopa se jako muci (cas skorz istruli cas pocene da raste), jedan polu truli rizom anubije je poceo jako lepo da raste a kriptokirina afinis super napreduje.

Inace kao podloga je iskorisceno 10l loseg supstrata za cvece (mislim da je bio Floran; akvarijum je jedno vreme bio pun nekih malih belih crva) sa tankim slojem sljunka preko, redovne zamene 10l vode svakih 10 dana, redovno djubrenje sa Tropiflora djubrivom (strava djubrivo mnogo bolje od Sera Florene koja je krs), ubacivanje CO2 sistem secer-kvasac. Filter je potapajuci motorni Resun koji za godinu dana nije nijednom ciscen (nitarti su jedva merljivi, nitriti 0 kao i amonijak, merene pre zamene vode).

Stanovnici akvarijuma nekoliko gupija i dosta crvenih kozica kao i cela horda puzeva.

Kada dugo nema Sunca perling traje svih destak dana a kada ga ima dva do tri dana ali akvarijum izgleda kao da je pun kisele vode. Iako koristim doplo jacu dozu djubriva (4ml na 40l bruto za desetak dana iako pise 2 ml na 45l vode 10-15 dana), kontam da se djubrivo potrosi. Takodje zbog malog brioja riba mislim da su problem i makroelementi (pre svega N i P) a nikako da napriv rastvor NPK.

Ako neko hoce da proba da sunca akvarijum a ne obezbedi dovoljno hrane za bilje zavrsice sa algarijumom.

P.S. Ko misli da je 1w neoskog svetla prejako za akvarijum neka pusti malo Sunca u njega (kada je osuncan akvarijum svetlo se i ne primecuje)

Jovnik
Zaslužni član

Zaslužni član

Član od: 19.07.2003
National Flag of Canada Canada, Ottawa
Poruka: 393
Poslato: 08.03.2008 u 14:28 | IP Prijavljen Citiraj Jovnik

Hm, veoma interesantan post... Hajde da i ja napisem moje iskustvo.

Imam mali akvarijum od 50L i veliki od 200L. Dok sam mali drzao na stalazi u prizemlju, alge su bujale kao lude, nisam znao sta sa njima. Prenio sam taj AQ u podrum, ostavio iste neonke Philips daylight i od tada algi prakticno vise ni nema. Kada sam oformio veliki akvarijum, jedino mjesto gdje sam mogao da ga stavim je uz velika balkonska vrata u prizemlju (dimenzija otprilike 2x2m) koja su okrenuta prema istoku tako da dobar dio dana ima dosta svjetla. Uz to sam imao isto Philips daylight 4x32W. Prvih par mjeseci bila je teska katastrofa u akvarijumu! Alge su bujale nevidjenom brzinom i prekrivale svo bilje tako da sam skoro sve izgubio, ali sam to sve pripisivao (malo nenormalnom, ali opet...) cikliranju akvarijuma. Skinem dvije neonke i alge pocnu da se povlace. Da bih spasio bilje, odem do najboljeg aqua-shopa, objasnim im situaciju i upitam sta da radim. Daju mi neko tecno djubrivo koje sam sipao prema uputstvima i kao rezultat opet dobih najezdu algi tri puta goru nego ranije! Prestao sam da koristim umjetna djubriva, rasvjetu sam ostavio istu, dodajem CO2 i sad je koliko-toliko u normali, ali alge se i dalje hvataju na listove i prave ruzne tamno-zelene fleke. Ne znam, mozda nisam u pravu, ali sve mi se cini da je moj problem blizina akvarijuma balkonskim vratima. U literaturi sam dosta puta citao da treba izbjegavati postavku akvarijuma na takva mjesta, ali ja nisam imao izbora. Osim toga, kad god vidim sliku lijepog akvarijuma, uglavnom se nalazi u dobrom mraku, bez okolnog osvjetljenja. Da li je to slucajno?

Najiskrenije bih volio da je moje iskustvo slicno ovome od Chmi jer to bi mi rjesilo dosta toga, ali na zalost nije. Mozda kod mene nije problem prirodna svjetlost, ali sve me nekako vuce na tu stranu...

Zveroguster
Zaslužni član

Zaslužni član

Član od: 01.08.2006
National Flag of Srbija Srbija, Pančevo
Poruka: 118
Poslato: 08.03.2008 u 14:58 | IP Prijavljen Citiraj Zveroguster

Citiraj: Chmi

Ako neko hoce da proba da sunca akvarijum a ne obezbedi dovoljno hrane za bilje zavrsice sa algarijumom.

Jovnik, ova rečenica je ključna!
Kod tebe je situacija bila da je akvarijum izložen Suncu tj, jakom svetlu, bez odgovarajuće količine hranljivih materija koje su potrebne biljkama. Rezultat je pojava velike količine algi. Kod jako osvetljenih akvarijuma (u ovom slučaju Sunčevom svetlošću), biljkama moraju biti dostupne mnogo veće količine co2 i mikro i makroelemenata, nego što je to slučaj u slabije osvetljenim akvarijumima.
Koliko god da je svetlo jako,ono ne može biti uzročnik pojave algi!

Chmi, odličan tekst, veoma koristan! Za eksperiment

Povratak na vrh strane Verzija za štampu Vidi Zveroguster's Lični podaci Traži ostale poruke čiji je autor Zveroguster

Jovnik
Zaslužni član

Zaslužni član

Poslato: 09.03.2008 u 13:55 | IP Prijavljen Citiraj Jovnik

Zveroguster, mozda si u pravu, ali kako onda objasnjavas cinjenicu da, kada sam poceo da dodajem umjetno djubrivo, populacija algi je bukvalno eksplodirala i zamalo da mi citav akvarijum i sve u njemu ode kvragu?!

Zveroguster
Zaslužni član

Zaslužni član

Član od: 01.08.2006
National Flag of Srbija Srbija, Pančevo
Poruka: 118
Poslato: 09.03.2008 u 20:17 | IP Prijavljen Citiraj Zveroguster

Ne može sa sigurnošću da se kaže ako se ne znaju osali detalji vezani za taj akvarijum. Ali sam prilično uveren da je ponovo reč o nedostatku hranljivih materija.
Rast algi je usko povezan kako za višak tako i za nedostatak nekog elementa, npr. uzrok pojave zelene tačkaste alge je najčešće nedostatak fosfata...U jako osvetljenim aq je potrebno napraviti savršen balans svih hranljivih materija i co2 jer jedino tako biljke iste mogu da usvoje bez bojazni od pojave algi.
Povratak na vrh strane Verzija za štampu Vidi Zveroguster's Lični podaci Traži ostale poruke čiji je autor Zveroguster

Jovnik
Zaslužni član

Zaslužni član

Poslato: 10.03.2008 u 00:35 | IP Prijavljen Citiraj Jovnik

Ma sve to fino zvuci u teoriji, ali kako to prakticno napraviti evo pokusavam vec par godina i nikako da ubodem "pobjednicku kombinaciju" do kraja...

Malke 2
Zaslužni član

Zaslužni član

Član od: 14.04.2006
National Flag of Srbija Srbija, Niš
Poruka: 344
Poslato: 10.03.2008 u 03:55 | IP Prijavljen Citiraj Malke 2

Pa treba ce ti jos koja godina da ukapiras gde gresis  , kako si krenuo 

Chmi
Zaslužni član

Zaslužni član

Poslato: 10.03.2008 u 07:55 | IP Prijavljen Citiraj Chmi

Glavni problem za rast vodenog bilja je mala koncetracija CO2. U prirodnim vodotokovima najbrze rastu biljke koje imaju povrsinske listove i tako najvise CO2. Medjutim u akvarijumima u kojima se ubacuje CO2 problem obicno predstavlja disbalans hranljivih materija. Pogoditi pravu kombinaciju bez testova je dosta tesko i traje. Zato i imam ovakav akvarijum gde sve probam pa onda primenjujem na vecem.

Ako me ne bude mrzelo danas cu slikati kako to sve izgleda jer bih trebao da menjam vodu

Dario
Administrator

Administrator
Ciklid - matori ;)

Član od: 27.02.2006
Poruka: 3052
Poslato: 10.03.2008 u 12:11 | IP Prijavljen Citiraj Dario

Nas jeste ,ali aq nije.
Povratak na vrh strane Verzija za štampu Vidi Dario's Lični podaci Traži ostale poruke čiji je autor Dario Poseti galeriju akvarijuma čiji je autor Dario Poseti Dario's Homepage

Chmi
Zaslužni član

Zaslužni član

Poslato: 13.03.2008 u 09:17 | IP Prijavljen Citiraj Chmi

Desile su se neke promene. Razbio sam stednu sijalicu pa sam je zamenio sa isto philips ali druge boje (mislim da je 2700K i 23W) pa je sada akvarijum nekako zuckast. Evo kako je izgledao pre promene vode i rascupavanja

Click on image to open in new window

Usledilo je malo jace rascupavanje nego obicno jer planiram da ubacim glosu u jedan kraj akvarijuma. Uglavnom iz akvarijuma od 40l je izbaceno ovoliko bilja

Ova bilja se sagittaria subulata a ne neka valisneria( nije nikada bila valisneria u ovom akvarijumu)

Visina akvarijuma sa stiroporom je 32 cm pa Vi procenite kolika je

Slikano 10 min nakon rascupavanja

Voda se zamutila ali se i brzo izbistrila tako da nema neke bojazni da ce akvarijum liciti na baru ako se stavi supstrat kao deo podloge

Chmi
Zaslužni član

Zaslužni član

Poslato: 13.03.2008 u 09:32 | IP Prijavljen Citiraj Chmi

Nastavljam ovde da bi moglo lakse da se cita.

Perling je bio poprilicno slab pa sam zakljucio da svetlo od 2700K ne odgovara bilju iako se dosta koristi kao osvetljenje soba jer je prijatno za oci (halogene sijalice imaju takvo svetlo). Na zalost Sunca juce popodne nije bilo pa nisam mogao da slikam kako izgleda akvarijum obasjan Suncem.

Alge sam tek sada prvi put ocistio sa stakla (akvarijum je aktivan nekih godinu dana) jer sam pokusavao da pratim kako ce rasti alge u akvarijumu sa jako puno bilja i kozica. Primetio sam da dosta ima tackaste zelene alge sto mi je samo potvrdilo da ovom akvarijumu ne dostaje fosfata i ostalih makroelementa (od zivotinja unutra je 3 gupija, preko 50 kozica i cela legija puzeva). To cu pokusati da resim tako sto cu da ubacujem mnogo vise hrane nego sto ribe mogu da pojedu (da hranim akvarijum a ne ribe u njemu; ideja iz knjige Ecology of planted aquarium) ili da pocnem da ubacujem NPK djubrivo.

Akvarijum sam fotografisao sa rucno podesenim WB i ekspozicijom od 1/40 i 1/20. Kada budem nasao sijalicu sa 6400K i Sunce ponovo bude obasjalo akvarijum (nadam se danas popodne) slikacu sa istim WB i videcu kolika ce ekspozicije biti.

P.S. Posto ovo nije ukrasni akvarijum nemojte da saljete komentare za uredjenje akvarijuma

n.ekv
Zaslužni član

Zaslužni član
Končasta alga i papagajoljubac

Član od: 05.12.2003
National Flag of Srbija Srbija, Barajevo - Veliki Borak
Poruka: 1185
Poslato: 13.03.2008 u 17:08 | IP Prijavljen Citiraj n.ekv

Ja sam letos postavio jedan akvarijum kraj prozora u njega sam stavio zemlju za cvece i zasadio eleoharis i sagitariu i dodavao sam jako male kolicine co2. Jedino svetlo je bilo sunce! Biljke su rasle kao lude i razmnozavale se, a algi je bilo neprimetno malo.

Chmi
Zaslužni član

Zaslužni član

Poslato: 14.03.2008 u 08:40 | IP Prijavljen Citiraj Chmi

Najveci nedostatak kada se Sunce koristi kao izvor svetla je upravo ono zasto danas nema slika. Jednostavno nije ga bilo juce. Nadam se danas.

Jos jedna interesantna stvar. Ovaj akvarijum je trenutno osvetljen sa 38w (23 stedna 2700K i 15w Aquarelle 10000K) i perling je dosta slab. Veci akvarijum ima 2x18w Aquarelle na 120l i perling se javlja uvece po lotosu i kriptama 

Skok na forum  

Ako želite da pošaljete odgovor na ovaj niz, uloguj
Ako još niste član foruma, rešenje je registracija

Pošalji odgovorDodaj temu

Verzija za štampu Verzija za štampu
Vi ne možete slati nove teme
Vi ne možete odgovarati na poruke
Vi ne možete brisati svoje poruke
Vi ne možete menjati svoje poruke
Vi ne možete praviti nove ankete
Vi ne možete glasati na anketama

Ova strana je generisana za 0.2412 sekundi. Powered by SOOP Portal version Raven RC2