Aktivne temeAktivne teme  Prikaži spisak članova forumaSpisak članova  Pretraga forumaPretraga  PomoćPomoć
  RegistracijaRegistracija  PrijavaPrijava

Navigacija na sajtu

Statistika
Osoba na sajtu: 59
Gostiju: 59
Robota: 0
Članova: 0
Broj članova: 4347
Najnoviji korisnik foruma: Yaesu
Najviše poseta: 316
Dana: 11.03.2017
Članova [0], Gostiju [309]

Poslednjih 10 poruka
Vidi zadnju poruku Skalari - mrest - pitanje
Autor: Vedry
Forum: Ribe - Mrest

Poslata: 24.05.2020 u: 13:10

Vidi zadnju poruku Šta još od životinja imate?
Autor: Milos87popovic
Forum: Ostale životinje

Poslata: 14.10.2019 u: 12:01

Vidi zadnju poruku zamena vode
Autor: Luna5
Forum: Voda

Poslata: 21.02.2019 u: 16:25

Vidi zadnju poruku Preporuka biljaka za novi akvarijum
Autor: Dario
Forum: Biljke

Poslata: 05.08.2018 u: 10:22

Vidi zadnju poruku test
Autor: Srle
Forum: Ostalo

Poslata: 19.11.2017 u: 10:47

Vidi zadnju poruku Poklanjam 2 akvarijuma
Autor: dr Bouz

Poslata: 09.09.2017 u: 12:17

Vidi zadnju poruku Projekat prvog ciklidnog akvarijuma
Autor: Nikouro
Forum: Ribe - Ciklidi

Poslata: 23.04.2017 u: 22:26

Vidi zadnju poruku Bela tetra napada crny
Forum: Ribe

Poslata: 18.08.2016 u: 19:17

Vidi zadnju poruku problem spoljasnji filter

Poslata: 18.08.2016 u: 19:01

Vidi zadnju poruku Gupike i borac....
Autor: Blacky
Forum: Ribe

Poslata: 23.06.2016 u: 20:58

Traži

Web www.akvaristika.org

AdSense

Tehnike fotografisanja
 Akvaristika » Tehnike fotografisanja
Tema Naslov: SLAVE FLASH - By Photoivek Pošalji odgovorDodaj temu
Skok na forum Ukupno strana: 2 1 2
Autor
Poruka Predhodna tema | Sledeća tema 
Photoivek
Zaslužni član

Zaslužni član

Član od: 14.09.2007
National Flag of Srbija Srbija, Novi Sad
Poruka: 775
Pol: Muški
Poslato: 07.01.2008 u 17:06 | IP Prijavljen Citiraj Photoivek

SLAVE FLASH

By Photoivek (Ivan Škiljaica)

E ovako, bilo je neke priče na VisuBox-u o fotografisanju aq-a i ja sam predložio „slve flash“ tehniku i to je bilo nejasno. Evo sledi objašnjenje sa primerima. Primeri nisu u mogućnosti da prikažu pun potencija slave flash tehnike zbog malog rastojanja blica od aq-a i nemogucnosti potpune kontrole fotoaparata.

Šta je slave flash?

Slave flash je upotreba dodatnog eksternog blica za dodatno osvetljavanje objekta koji se fotografise (može biti i jedina rasveta ali se master blic mora onemogućiti da osvetli objekat).

Kako radi slave flash?

Postoji više načina za upotrebu dodatnog blica. On može sa aparatom biti povezan kablom (koji ja nemam a i da imam ne bi radio sa aparatom kojim sam radio primere) ili bežično (aktivira se optičkim senzorom ugrađenim u dodatnom blicu koji reaguje na nagle promene svetla; slični okidači ali za fotoaparate se koriste pri fotografisanju munja) i to je način koji sam ja koristio.

Kod bežično aktiviranog blica se dešava sledeće: master blic (glavni blic, u ovom slučaju blic fotoaparata sa kojim sam radio) okine kada se pritisne okidač na fotoaparatu a slave detektuje taj bljesak i on se takođe aktivira i time dodatno osvetljava objekat.

Pošto se ovde radi o fotografisanju aq-a potrebno je onemogućiti master-u da osvetli objekat zbog refleksije od stakla i u isto vreme mu dozvoliti da aktivira dodatni blic. To se postiže vrlo jednostavno sa malo aluminijumske folije koja će reflektovati svetlo prema plafonu ali samim okidanjem može da aktivira slave jer njegov sezor ipak uspeva da detektuje naglu promenu količine svetla....

Zašto slave flash?

Ako koristite vaš aparat u automatskom režimu rada on će uvek izračunati neku pravilno eksponiranu fotografiju ali vam ona često ne odgovara!

Primer:

*Kako da slikam gupike stalno su mutne jer su brze?

Stavi kraće trajanje ekspozicije i koristi blic!

*Ali blic mi se reflektuje od stakla!

Slave flash omogućava da se reši problem!

Slikovit primer:

Moj aq je fotografisan u u automatskom režimu rada i fotografija je pravilno eksponiran (recimo, nije baš najbolje zato što ipak dolazi malo direktnog svetla od rasvete).

exp-1/50; f-2,9; mod-auto

Click on image to open in new window

U slučaju da su vaš problem brze gupike 1/50 će ih možda ostaviti razmazane na slici... (u mom slučaju je dosta velika količina svetla pa je ispala exp 1/50 što ako ste navežbani možete komotno iz ruke da fotografišete a da vam fotke ne ispadnu razmazane...) Da bi ih zamrznuli moramo smanjiti vreme trajanja osvtljavanja čipa (povećati broj koji je u imeniocu razlomka...)

Isti taj aq ali sa ekspozicijom koja meni recimo treba da bih uhvatio brze ribice i već ponestaje svetla... (fotografije su podeksponirane)

exp-1/60; f-2,9; mod-S

exp-1/100; f-2,9; mod-S

Problemi kod slave flash fotografije?!

Problem u mom konkretnom slučaju jeste što aparat i nije baš neki ali ima manuelni režim rada što je za slave flash tehniku vrlo korisno (omogućava samostalno biranje otvora blende i vreme trajanja ekspozicije). Tkođe je problem u merenju količine svetla koja pada na čip (film kako kome) jer svi aparati (ili bar svi noviji) koriste TTL merenje svetla (kroz objektiv) a korišćenjem slave-a se dodaje još svetla koje ne proizvodi aparat, odnosno njegov blic. Zbog toga se koristi „trial an error“ princip, odnosno proba i greška....

A sada eksperiment.... (Za ovaj eksperiment nam nije potreban krompir i zato možemo odma da ga bačimo!)

Oprema koju sam ja koristio aparat fuji finepix s5500, nikon sb26 blic i jedan tom Prosvetine male enciklopedije koji je držao blic na mestu (pričvrstio sam ga sa bakarnom žicom; nemojte ovo da radite sa blicevima koji nisu vaši a uz to su skupo plaćeni... Da ovo vidi drugarica čiji je blic verovatno bi me streljala....)

Blic se prebaci u slave režim rada sa direktnom sinhronizacijom (može da se namesti i da malo kasnije okine). Takođe na blicu se može podesiti ISO osetljivost (pošto je za starije nikone) filma sa kojim se radi time možemo uticati na jačinu bljeska kao i samu jačinu bljeska u vrednostima 1 (puna snaga) 1/2, 1/4, 1/8, 1/16, 1/32 i 1/64. Ja sam isprobao više različitih podešavanja i svako će biti navedeno uz fotografiju. Takođe blic ima dodatni difuzor za širokougaone objektive koji sam ja namestio da bi se bljesak što šire rasprostirao po aq-u.

Sve fotke su rađene sa stativa, osim prvih par koj su prikazale situaciju.

Balans belog na aparatu je bio podešen na automatiku jer mi nije polazilo za rukom da napravim „custom“ podešenje za eksterni blic....

Prvo prikaz stanja. Kao što možete primetiti prostor je ograničen i slave blic mora da stoji poprilično blizu površine aq-a. To je doprinelo odbijanju svetla od zadnje strane police i doprinosilo povecanju eksponiranosti fotografije. Idelano bi bilo da dodatni blic stoji na oko 50 cm ili vise od aq-a i da svetlo baca vertikalno dole a ne kao u mom slučaju pod nekim uglom.... (možete ovaj problem rešiti tako što ćete naći stativ za blic ili nekog da vam asistira tako što će ga držati pod odgovarajućim uglom...)

E sada kreće eksperimentisanje.....  Ovakav način fotografisanja ima toliko mogućnosti za kombinovanje da možete ceo dan da se igrate. Ja sam samo malo eksperimentisao cisto da steknete utisak o čemu se radi.

aparat: exp - 1/60 ; f - 3; mod - M
dodatni blic: iso 100, jačina bljeska 1/64; blenda - 2,8

dodatni blic: iso 100, jačina bljeska 1/8; blenda - 2,8

kao što se vidi jači bljesak je skroz "spalio" fotku....

dodatni blic: iso 400, jačina bljeska 1/64; blenda - 2,8

Do sada je exp bila 1/60 a ako su vaše ribice brze onda je 1/100 idealno! slede fotografije sa exp 1/100

aparat: exp - 1/100 ; f - 8 ; mod - M

dodatni blic: iso 400, jačina bljeska 1/16; blenda - 2,8

i nakon dodavanja jos malo jačine na bljesak dodatnog blica

aparat: exp - 1/100 ; f - 8 ; mod - M

dodatni blic: iso 400, jačina bljeska 1/8; blenda - 2,8

exp - vreme trajanja ekspozicije u sekundama

f - vrednost otvora blende

mod – način rada aparata (auto – no comment; S - prioritet brzine, zadate brzinu a aparat računa otvor blende; M – manuelni način rada sve se samostalno podešava; A – ovde ne korišćen prioritet blende, kao prioritet brzine ali obrnuto)

Eto toliko od mene! Nadam se da će bar neko ovo isprobati....

Pozdravlja vas photoivek!

PS – Ako nešto nije jasno pitajte pa možda razjasnimo. Takođe primam sve savete koji bi unapredili ovu temu i dodatno svima pomogli!

PS2 - Alge ne komentarišite jer me inače jako nerviraju i pokušavam da ih držim na minimalnom nivou ali mi baš i ne ide....

Povratak na vrh strane Verzija za štampu Vidi Photoivek's Lični podaci Traži ostale poruke čiji je autor Photoivek Poseti galeriju akvarijuma čiji je autor Photoivek

coa.
Zaslužni član

Zaslužni član

Član od: 29.10.2004
National Flag of Srbija Srbija, Munze Konza
Poruka: 1801
Poslato: 07.01.2008 u 17:30 | IP Prijavljen Citiraj coa.

Hvala na uloženom trudu da se napiše ovakav tekst. Dobrih fotografa i fotografija nikad na odmet nije bilo, a ovo treba svemu tome da pripomogne

Što reče jedan moj prijatelj akvarista: Nije bitno kakav je aparat, ni to šta je ispred objektiva, najvažnije je ono iza aparata

Vigi
Zaslužni član

Zaslužni član

Član od: 03.09.2007
National Flag of Srbija Srbija, Voždovac
Poruka: 169
Poslato: 07.01.2008 u 18:59 | IP Prijavljen Citiraj Vigi

Citiraj: coa.

Što reče jedan moj prijatelj akvarista: Nije bitno kakav je aparat, ni to šta je ispred objektiva, najvažnije je ono iza aparata

Uvek bilo tachno...
Svaka chast na trudu ulozhenog u tekst...
Povratak na vrh strane Verzija za štampu Vidi Vigi's Lični podaci Traži ostale poruke čiji je autor Vigi Poseti galeriju akvarijuma čiji je autor Vigi

StarChaser
Zaslužni član

Zaslužni član

Član od: 09.04.2004
Poruka: 1608
Pol: Ženski
Poslato: 07.01.2008 u 19:20 | IP Prijavljen Citiraj StarChaser

Ovaj tekst je fenomenalan, kao i slike-primeri. Trebao bi da bude pinnovan, kao vazan tekst (da bude uvek u vrhu).

Ivane, svaka ti cast, pogotovo sto znam da ne koristis digitalni aparat i sto si ulozio i u film i u razvijanje, da bi nas neuke, edukovao.

Povratak na vrh strane Verzija za štampu Vidi StarChaser's Lični podaci Traži ostale poruke čiji je autor StarChaser Poseti galeriju akvarijuma čiji je autor StarChaser

Photoivek
Zaslužni član

Zaslužni član

Poslato: 07.01.2008 u 19:32 | IP Prijavljen Citiraj Photoivek

Citiraj: StarChaser
  Ovaj tekst je fenomenalan, kao i slike-primeri. Trebao bi da bude pinnovan, kao vazan tekst (da bude uvek u vrhu).

Ivane, svaka ti cast, pogotovo sto znam da ne koristis digitalni aparat i sto si ulozio i u film i u razvijanje, da bi nas neuke, edukovao.

hvala!

inace koristio sam digitalca (fuji finepix s5500) koji sam pozajmio od devojke. ipak bi bilo previse ovako nesto uraditi sa 35mm filmom koji ja imam u aparatu. ove slike koje sam izbacio su samo neke od 20-tak koje sam okinuo....
Povratak na vrh strane Verzija za štampu Vidi Photoivek's Lični podaci Traži ostale poruke čiji je autor Photoivek Poseti galeriju akvarijuma čiji je autor Photoivek

StarChaser
Zaslužni član

Zaslužni član

Član od: 09.04.2004
Poruka: 1608
Poslato: 07.01.2008 u 19:37 | IP Prijavljen Citiraj StarChaser

Eeee, pa onda nista!  

Povratak na vrh strane Verzija za štampu Vidi StarChaser's Lični podaci Traži ostale poruke čiji je autor StarChaser Poseti galeriju akvarijuma čiji je autor StarChaser

Photoivek
Zaslužni član

Zaslužni član

Poslato: 07.01.2008 u 19:48 | IP Prijavljen Citiraj Photoivek

Eeee, pa onda nista!  

jel' da onda da izbrisem txt?

Ovaj tekst je fenomenalan, kao i slike-primeri. Trebao bi da bude pinnovan, kao vazan tekst (da bude uvek u vrhu)...

to ne zavisi od mene! ko misli da treba i ima autorizaciju samo nek' izvoli.

Marko Zmaj
Zaslužni član

Zaslužni član
Vatrostalni gušter

Član od: 23.01.2006
National Flag of Srbija Srbija, SHEEM CITY-WEST SIDE !!!
Poruka: 1430
Poslato: 07.01.2008 u 20:34 | IP Prijavljen Citiraj Marko Zmaj

Sta reci?

Bjelos
Zaslužni član

Zaslužni član

Član od: 15.04.2005
National Flag of Srbija Srbija, Beograd
Poruka: 1076
Poslato: 07.01.2008 u 21:10 | IP Prijavljen Citiraj Bjelos

Svaka cast Ivek, jako poucno
Povratak na vrh strane Verzija za štampu Vidi Bjelos's Lični podaci Traži ostale poruke čiji je autor Bjelos Poseti galeriju akvarijuma čiji je autor Bjelos

DexyCo
Zaslužni član

Zaslužni član

Član od: 07.01.2007
National Flag of Srbija Srbija, Dolovo
Poruka: 899
Poslato: 07.01.2008 u 21:32 | IP Prijavljen Citiraj DexyCo

Svaka cast na ulozenom trudu. 

Celawi
Zaslužni član

Zaslužni član

Član od: 12.04.2006
National Flag of Srbija Srbija, Beograd
Poruka: 100
Poslato: 07.01.2008 u 22:14 | IP Prijavljen Citiraj Celawi

Svaku pohvalu za trud.
Povratak na vrh strane Verzija za štampu Vidi Celawi's Lični podaci Traži ostale poruke čiji je autor Celawi Poseti galeriju akvarijuma čiji je autor Celawi Poseti Celawi's Homepage

NikolaNS
Član

Član

Član od: 27.12.2007
National Flag of Srbija Srbija, Petrovaradin
Poruka: 95
Poslato: 07.01.2008 u 22:19 | IP Prijavljen Citiraj NikolaNS

dobar tekst vrlo poucno...svaka cast
Povratak na vrh strane Verzija za štampu Vidi NikolaNS's Lični podaci Traži ostale poruke čiji je autor NikolaNS Poseti NikolaNS's Homepage

Photoivek
Zaslužni član

Zaslužni član

Poslato: 08.01.2008 u 00:21 | IP Prijavljen Citiraj Photoivek

hvala svima!

videcu sa devojkom da li bi mi pomogla da odradimo par primera na velikom aq-u gde kada skinem poklopac moze blic bolje da se postavi.....

inace ne netu se ti mali dopunski blicevi mogu vec za 20-tak $ pazariti pa ko voli nek izvoli. (primer)

dr Bouz
Zaslužni član

Zaslužni član

Član od: 16.10.2004
National Flag of Srbija Srbija, Novi Beograd
Poruka: 502
Poslato: 17.02.2008 u 14:06 | IP Prijavljen Citiraj dr Bouz

Da - pohvale za trud.

Mala ispravka, koja se zove jos i ispravkica:

Kada je blic(flash) glavni izvor svetla, onda brzina (ekspozicija) prakticno NEMA nikakav uticaj na konacni rezultat. Konkretno na tom tvom aparatu (i na svim t.zv. p(oint and)s(hoot), ili prosumer aparatima - dakle aparati koji nemaju mehanicki zatvarac, nego elektronsko okidanje sve brzine su sinhronizovane i za blic.
 wb - moze "blic" (ona "munjica")

b.t.w. vecina slika koje sam okacio ovde na sajtu su sa blicem koji nije na aparatu -dakle taj fazon.
http://www.akvaristika.org/PhotoAlbum.asp?ShowSub=drbouz

uzgred, -kupio sam D3 nikon

Skok na forum Ukupno strana: 2 1 2

Pošalji odgovorDodaj temu

Verzija za štampu Verzija za štampu
Vi ne možete slati nove teme
Vi ne možete odgovarati na poruke
Vi ne možete brisati svoje poruke
Vi ne možete menjati svoje poruke
Vi ne možete praviti nove ankete
Vi ne možete glasati na anketama

Ova strana je generisana za 0.2500 sekundi. Powered by SOOP Portal version Raven RC2