Aktivne temeAktivne teme  Prikaži spisak članova forumaSpisak članova  Pretraga forumaPretraga  PomoćPomoć
  RegistracijaRegistracija  PrijavaPrijava

Navigacija na sajtu

Statistika
Osoba na sajtu: 59
Gostiju: 59
Robota: 0
Članova: 0
Broj članova: 4338
Najnoviji korisnik foruma: Zexy
Najviše poseta: 316
Dana: 11.03.2017
Članova [0], Gostiju [309]

Poslednjih 10 poruka
Vidi zadnju poruku Šta još od životinja imate?
Autor: Milos87popovic
Forum: Ostale životinje

Poslata: 14.10.2019 u: 12:01

Vidi zadnju poruku zamena vode
Autor: Luna5
Forum: Voda

Poslata: 21.02.2019 u: 16:25

Vidi zadnju poruku Preporuka biljaka za novi akvarijum
Autor: Dario
Forum: Biljke

Poslata: 05.08.2018 u: 10:22

Vidi zadnju poruku test
Autor: Srle
Forum: Ostalo

Poslata: 19.11.2017 u: 10:47

Vidi zadnju poruku Poklanjam 2 akvarijuma
Autor: dr Bouz

Poslata: 09.09.2017 u: 12:17

Vidi zadnju poruku Projekat prvog ciklidnog akvarijuma
Autor: Nikouro
Forum: Ribe - Ciklidi

Poslata: 23.04.2017 u: 22:26

Vidi zadnju poruku Bela tetra napada crny
Forum: Ribe

Poslata: 18.08.2016 u: 19:17

Vidi zadnju poruku problem spoljasnji filter

Poslata: 18.08.2016 u: 19:01

Vidi zadnju poruku Gupike i borac....
Autor: Blacky
Forum: Ribe

Poslata: 23.06.2016 u: 20:58

Vidi zadnju poruku Japanke bolesne!
Forum: Bolesti riba

Poslata: 30.04.2016 u: 12:13

Traži

Web www.akvaristika.org

AdSense

Organizmi
 Akvaristika » Organizmi
Tema Naslov: Hobotnica Pošalji odgovorDodaj temu
Skok na forum Ukupno strana: 3 1 2 3
Autor
Poruka Predhodna tema | Sledeća tema 
Marcus
Zaslužni član

Zaslužni član

Član od: 19.01.2003
National Flag of Srbija Srbija, Beograd
Poruka: 751
Pol: Muški
Poslato: 16.03.2004 u 01:31 | IP Prijavljen Citiraj Marcus

Moze li mi neko reci da li je mastilo koje ispustaju hobotnice opasno za coveka i na koji nacin?
Bio sam letos u Neos Marmarasu i tamo smo se malo bavili ronjenjem pa smo nas trojica uhvatili 8 manjih hobotnica. Sve smo ih vratili nazad u vodu posto nismo umeli da ih pojedemo
Ovo pitam. .zato sto smo kod hvatanja prve. .izgleda bili mnogo neoprezni i mnogo zeleli da je uhvatimo pa smo kao sivonje nas dvojica zaronili sa mrezom i stapom da je uhvatimo.. ona je izasla iz rupe uletela u mrezu i pustila mastilo. Da li je tu u tom kamenju bilo jos nesto nisam video. U svakom slucaju.. izasli smo odmah iz vode i primetili peckanje po kozi stomaka i ruku. Vrlo brzo su izasli crveni plikovi po kozi. Pa je izgledalo kao da cemo umreti na plazi.. No posle par sati plikovi su se smirili i ostale su samo neke fleke koje su se kroz par meseci oljustile.
Da li se ovo desilo od hobotnice ili od neceg drugog?  Da li je njih moguce hvatati rukama posto sam video da ih ljudi nose na rukama?

Povratak na vrh strane Verzija za štampu Vidi Marcus's Lični podaci Traži ostale poruke čiji je autor Marcus Poseti galeriju akvarijuma čiji je autor Marcus Poseti Marcus's Homepage

Mata
Zaslužni član

Zaslužni član

Član od: 23.01.2004
Poruka: 203
Poslato: 16.03.2004 u 01:47 | IP Prijavljen Citiraj Mata

Evo detaljno obavestenje o hobotnicama!!!

Ja sam ih do sada uhvatio na desetine i isti broj ubacio u svoj stomak. Kao i sto sam kazes video si da ih ljudi hvataju i drze u rukama, te tako i ja njih hvatam i drzim u rukama, i nista mi se ne desi! Hobotnica je bezopasna za coveka, tj nece nikada da ga napadne (osim mene, mene svaka napadne, i ja st cu kud cu moram da se branim, prva je pocela)! Kada je hvatas moras da pazis da te ne ugrize!!! Ima dva mala zuba u unutrasnjoj strani gde se pipci zavrsavaju (izgledaju kao kljun kod ptice)! Takodje ako ti se zalepe pipci ne skidaj ih naglo nego lagano jer mogu da ti naprave masnice! Sto se boje tice ona je potpuno bezopasna, cak je i ukusna (stavlja se u crni rizoto)!

Tako da te je najverovatnije opekla neka meduza, jer mi to najvise na nju lici, po tvom opisu povrede, a nisi mogao da je vidis jer je bezbojna!

Povratak na vrh strane Verzija za štampu Vidi Mata's Lični podaci Traži ostale poruke čiji je autor Mata

Octopus
Gost

Gost

Član od: 13.01.2004
Poruka: 1014
Poslato: 16.03.2004 u 02:14 | IP Prijavljen Citiraj Octopus

Da se nadovezem na matinu pricu,posto sam i ja jedan od ljudi zaba.Nekoliko vrsta hobotnica sam lovio i jeo,U mladosti (mladost ludost)smo ih lovili (siroti mali octopusi)do te mere da je celo drustvo na moru pravilo prave gozbe.Nisu uvek bili bas mali najveci koga sam ulovio bio je oko 9 kg.Zbog ovoga sam eto i sam na sebe sada ljut.Vise ih ne lovim tj ne ubijam vec dugo godina.

Pre par godina sam njih nekoliko doneo za Beograd i dugo drzao u morskim akvarijumima.Ko se sa ovim bicima nije druzio nije ni svestan koliko su te zivuljke inteligentne.Mogu da se hrane iz ruke ,maze i sl.Kada su gladne izlazile su iz akvarijuma i krale mi ribe iz susednih slatkovodnih akvarijuma.Da covek ne poveruje.Da se par puta nisam uverio licno ne bih ni ukapirao gde nestaju neke moje ribe.Mali lopovi bi se uvek posle zavrsene kradje vracali na svoje mesto(obavezno u akvarijum iz koga su izasle)Prosto neverovatno,ali istinito.Umele su da otvore poklopac akvarijuma i prosto skliznu napolje.Kasnije sam se malo bavio njima i citao istrazivanja o ovim zivotinjama i saznao jos mnogo pojedinosti vezanih za njihovu inteligenciju, koje mi i dan danas lice na naucnu fantastiku.

U vezi sa Markusovim povredama slazem se sa Matom mada znam da postoje neke tropske otrovne hobotnice.Jedna vrsta malog plavog octopusa seje paniku i danas,plazama Singapura i Malezije.

Peca
Gost

Gost
Poluautomatski menjač pelena

Član od: 10.10.2003
Poruka: 709
Poslato: 16.03.2004 u 05:29 | IP Prijavljen Citiraj Peca

"Ko se sa ovim bicima nije druzio nije ni svestan koliko su te zivuljke inteligentne." Pa zato se i ja družim sa jednim. Samo da vidim da li je pravi predstavnik svoje vrste? A, na kraju, uvek mogu da ga pojedem.

Marcus
Zaslužni član

Zaslužni član

Poslato: 16.03.2004 u 05:40 | IP Prijavljen Citiraj Marcus

Hmmmmmmm
Ali siguran sam da bih video da je bila meduza u pitanju. Jel postoji sasa ili nesto slicno sto jos ume da napravi opektoine?
Ove hobotnice su bile na 1.5 m dubine.. ispod crepova. I za prvu smo zapeli kao sivonje kad smo je ugledali .. da je izvadimo posto ih ranije nikad nismo vidjali. I posto smo se borili ispod vode da je isteramo zivu iz te rupe .. sve sto smo videli jeste mastilo i nju u mrezi. i posle je pocelo peckanje i plikovi.

Povratak na vrh strane Verzija za štampu Vidi Marcus's Lični podaci Traži ostale poruke čiji je autor Marcus Poseti galeriju akvarijuma čiji je autor Marcus Poseti Marcus's Homepage

Marcus
Zaslužni član

Zaslužni član

Poslato: 16.03.2004 u 05:46 | IP Prijavljen Citiraj Marcus

Marcus
Zaslužni član

Zaslužni član

Poslato: 16.03.2004 u 05:50 | IP Prijavljen Citiraj Marcus

Evo ih i slikovno

Dakle.. sta moze da bude opasno jos u moru na ronjenju ? govorim o Grckom i Turskom moru.
U Pefkohoriju smo naisli poslednjih dana na celo jato ogromnih meduza velicine lopte za basket. Bilo ih je na desetine.. plutale su po povrsini i nazirale se na talasicima..  one su predpostavljam poprilicno opasne ? (niko nije prilazio vodi dva dana)

Buca
Gost

Gost

Član od: 21.08.2003
National Flag of Srbija Srbija, Novi Beograd
Poruka: 998
Poslato: 16.03.2004 u 06:16 | IP Prijavljen Citiraj Buca

Jel istina da su kanibali? Odnosno da ce da cape i pojedu i pripadnike svoje vrste bez problema.

Octopus
Gost

Gost

Poslato: 16.03.2004 u 06:42 | IP Prijavljen Citiraj Octopus

Markuse pa ovo su bebe-(e bas ste surovi)one te nisu opekle sigurno.

Sto se odgovora na tvoje pitanje tice u nasem ne mnogo toga a ni u Egejskom nesto mnogo vise.Mada tu vec ima.....(Ma necu  da vas plasim)

Marcus
Zaslužni član

Zaslužni član

Poslato: 16.03.2004 u 06:57 | IP Prijavljen Citiraj Marcus

Pa rekoh ti da su male . Gde si video da u plicaku mozes da uhvatis vecu?
A ni mrezica nam bas nije bila mnogo veca od njih samih . Ma vazan je dozivljaj.. a da smo surovi.. pa valjda su suroviji ovi koji pojedu ono sto ulove.

Hajde da ne bi plasio narodne mase sta ima u Egejskom i nasem moru.. obavezno da mi pricas kad se budemo videli

IvanM
Član

Član

Član od: 28.03.2003
National Flag of Srbija Srbija
Poruka: 13
Poslato: 16.03.2004 u 08:45 | IP Prijavljen Citiraj IvanM

Baš interesantna tema

• opekotine. Najvjerovatnije sasa. Kad smo već kod nje ko ima prilike neka proba ovo : nožem odvojiš od podloge, žicom ili nekom kukicom ubaciš u teglu (ne rukama baš zbog navedenog) i bar jednu napuniš (mislim teglu). Veće podijeliš na 2 ili 4, uvaljaš u brašno pa u vrelo ulje. Kratko pečeš i posoliš. Bolje je od pohovanog mozga. (Mravlja kiselina, koja je odbrambeno sredstvo ili oružje za napad većine životinja sa ovih prostora gubi svoje karakteristike na višim temperaturama).

Oktopusima (ne sa ovim našim sa sajta) bavio sam se intenzivno preko 15 godina (istraživanje ponašanja, učenja i pamćenja). O inteligenciji ne bih raspravljao jer je to uvijek stvar testa. Inače, svaka vrsta koja se održala toliko dugo u evoluciji, a oktopusi su posebno interesantni i specifični, je sasvim dovoljno inteligentna da odrade ona dva osnovna životna principa (održanja jedinke i održanja vrste - olitiga use, nase i podase).

Tačno je da podižu poklopce akvarijuma i da su sposobni da podignu isti i sa nekoliko kilograma teškim kamenon na njemu.

Meni lično je najinteresantnije bilo to da (sem u doba parenja) dva odrasla ne možete držati u istom akvarijumu. Tražio sam što je najvažnije u sukobu dva primjerka. Veličina, snaga itd ? rezultat je : glad. Manji a gladan će u 99% slučajeva savladati većeg i sitog.

Isto tako je fascinantna vještina kojom krakovima kao u baletu navode male a brze ribice, gavune i sl., da im prosto same uleću u stomak.

Marcus
Zaslužni član

Zaslužni član

Poslato: 16.03.2004 u 17:56 | IP Prijavljen Citiraj Marcus

E sad.. uhvatili smo i nesto jako malo sto treba da lici na sasu. Bilo je velicine pesnice.. imalo je pipke kao hobotnica .. samo krace.. i malo drugacije telo. Bilo  je belicasto prozracno. Mozda nas je to i opeklo ..
Jel ima neko sliku sase ? 

Mata
Zaslužni član

Zaslužni član

Član od: 23.01.2004
Poruka: 203
Poslato: 16.03.2004 u 19:24 | IP Prijavljen Citiraj Mata

Marcuse, stvarno SRAM TE BILO, ti ovo zoves hobtnicama!!! Ovo je obdaniste!!!!!! Ma JASLICE!!!!!!

Kao sto rekoh, od hobotnica iz Mediterana i njemu slicnim morima, ti ne moze biti nista!!!!! I nemoj da vadis ovako male hobotnice, greota!!!

Po tvom opisu najverovatnije te je oprljila meduza (jedna od vrsta, ima ih na hiljade) tako providna i sa kracima kao sto si je i opisao!! Sase ne peku!!!! Mozda neki CRVI!!! koji izgledaju kao sasa, ali ja sam ubedjen, (po opisu koji dajes) da je to MEDUZA!!!

Povratak na vrh strane Verzija za štampu Vidi Mata's Lični podaci Traži ostale poruke čiji je autor Mata

Octopus
Gost

Gost

Poslato: 16.03.2004 u 19:44 | IP Prijavljen Citiraj Octopus

Citiraj: Marcus

Pa rekoh ti da su male . Gde si video da u plicaku mozes da uhvatis vecu.

I te kako se u plicaku mogu sresti veliki primerci.Narocito u vreme parenja.Ona koju pominjem od 9 kg uhvacena je u plicaku oko 4 m (Ne znam za Markusa ali za mene je ovo plicak)Posto nam se eto pridruzio i gospodin Ivan(pretpostavljam stari morski vuk)koji je kako vidim imao dosta iskustava sa ovim glavonoscima a i sa izvesnim kulinarskim receptima tema moze postati vrlo interesantana

Skok na forum Ukupno strana: 3 1 2 3

Pošalji odgovorDodaj temu

Verzija za štampu Verzija za štampu
Vi ne možete slati nove teme
Vi ne možete odgovarati na poruke
Vi ne možete brisati svoje poruke
Vi ne možete menjati svoje poruke
Vi ne možete praviti nove ankete
Vi ne možete glasati na anketama

Ova strana je generisana za 0.2344 sekundi. Powered by SOOP Portal version Raven RC2