Aktivne temeAktivne teme  Prikaži spisak članova forumaSpisak članova  Pretraga forumaPretraga  PomoćPomoć
  RegistracijaRegistracija  PrijavaPrijava

Navigacija na sajtu

Statistika
Osoba na sajtu: 26
Gostiju: 26
Robota: 0
Članova: 0
Broj članova: 4332
Najnoviji korisnik foruma: Snehashah456
Najviše poseta: 316
Dana: 11.03.2017
Članova [0], Gostiju [309]

Poslednjih 10 poruka
Vidi zadnju poruku zamena vode
Autor: Luna5
Forum: Voda

Poslata: 21.02.2019 u: 16:25

Vidi zadnju poruku Preporuka biljaka za novi akvarijum
Autor: Dario
Forum: Biljke

Poslata: 05.08.2018 u: 10:22

Vidi zadnju poruku test
Autor: Srle
Forum: Ostalo

Poslata: 19.11.2017 u: 10:47

Vidi zadnju poruku Poklanjam 2 akvarijuma
Autor: dr Bouz

Poslata: 09.09.2017 u: 12:17

Vidi zadnju poruku Projekat prvog ciklidnog akvarijuma
Autor: Nikouro
Forum: Ribe - Ciklidi

Poslata: 23.04.2017 u: 22:26

Vidi zadnju poruku Bela tetra napada crny
Forum: Ribe

Poslata: 18.08.2016 u: 19:17

Vidi zadnju poruku problem spoljasnji filter

Poslata: 18.08.2016 u: 19:01

Vidi zadnju poruku Gupike i borac....
Autor: Blacky
Forum: Ribe

Poslata: 23.06.2016 u: 20:58

Vidi zadnju poruku Japanke bolesne!
Forum: Bolesti riba

Poslata: 30.04.2016 u: 12:13

Vidi zadnju poruku koja je ovo biljka
Autor: Baia82
Forum: Biljke

Poslata: 27.02.2016 u: 17:40

Traži

Web www.akvaristika.org

AdSense

Ribe - Ciklidi
 Akvaristika » Ribe - Ciklidi
Tema Naslov: Moja Malawi verzija Pošalji odgovorDodaj temu
Skok na forum Ukupno strana: 4 1 2 3 4
Autor
Poruka Predhodna tema | Sledeća tema 
Srle
Urednik

Urednik

Član od: 16.01.2003
National Flag of Canada Canada, Vancouver
Poruka: 748
Pol: Muški
Poslato: 08.03.2004 u 09:55 | IP Prijavljen Citiraj Srle

Konacno nakon mnogo ulozenog truda i rada evo i mene sa svojim slikama i sa priblizno gotovim Malawi akvarijumom.

Nakon mnogo patnje sa digitalnom kamerom, uradio sam dosta slika od kojih sam probrao tri koje su po meni "kvalitetnije" od ostalih. Pozajmio sam kameru pa nisam stigao da vezbam, a i baterija je bila na izdisaju pa sam morao da zurim (bice bolje drugi put).

Prva je slikana bez blica i nekako najbolje prikazuje akvarijum onako kako izgleda golim okom.

Click on image to open in new window

Sa druge dve sam pokusao da slikam ribice, ali mi se ne svidja kako je ispala pozadina jer je jako svetla zbog blica. Nadam da su ribice prepoznatljive.

Imao sam stari akvarijum od 160l, na cije mesto je dosao ovaj od 190l(120X35X45), trenutno je bez krova jer je krov u izradi, pa su mozda i zato slike lose jer nema kvalitetnog osvetljenja.

Od opreme :
- filtrira ga EHEIM 2226 (mirno se spava, ne cuje se)
- grejac Jagger 150W
- Pumpu za vazduh trenutno nemam (resicu to difuzorom kad ga nabavim)
- Trenutno osvetljenje Tungsram 20W daylight 60cm (nabacena na akvarijum privremeno)

Aparature za merenje karakteristika vode nemam tako da ne mogu nista da kazem o kvalitetu vode.

Kamenje je dunavsko (sa lokalne sljunkare), i gradjevinski pesak. Pozadinu mi je uradio drugar od dvokomponentne pur pene, koja je preprskana klasicnom farbom. Malo je bilo problema oko boje (toniranje), ali se sve da popraviti i prepraviti, tako da ce se nijanse mozda menjati ali otom potom.  Da vas ne buni, pozadina je iza akvarijuma, a ne unutra jer je akvarijum i suvise uzak, a i pitanje je kako pripremiti ovakvu pozadinu za ubacivanje unutra jer ko zna kako se pur pena ponasa u vodi...

Ja se nadam danisam promasio temu sto se tice Malawi Biotopa s obzirom da je ovo moj prvi akvarijum sa africkim ciklidima.

Sto se ciklida tice za sada samo 6 kom
- Labidochromis carleus 3kom.
- Pseudotropheus acei 3 kom.

Sto rece DusanN u jednom postu : - Praznik za oci!

U planu je jos 6 kom, ali se jos uvek dvoumim oko nekih vrsta...
Pored ciklida tu su i dva gibicepsa.

Ribice su u akvarijumu tek dva dana, tako da ne mogu mnogo o njima da kazem jer su jos uvek u plasljivoj fazi, ali cu svakako javiti sta se desava i kako se stvari dalje odvijaju, a vi eto recite sta mislite i kako vam se sve ovo cini.

Pozdrav!

Povratak na vrh strane Verzija za štampu Vidi Srle's Lični podaci Traži ostale poruke čiji je autor Srle Poseti galeriju akvarijuma čiji je autor Srle

Beli
Zaslužni član

Zaslužni član

Član od: 14.01.2004
National Flag of Brazil Brazil, São Paulo
Poruka: 868
Poslato: 08.03.2004 u 10:26 | IP Prijavljen Citiraj Beli

Fino izgleda. Samo ne znam sto svi uzimaju zdravo za gotovo "Malawi" biotop bez bilja. Pa i tamo raste bilje, do dushe nije gusto kao sa ove moje strane.

Mislim da ti par biljchica ne bi skodilo jer bi razbilo monotoniju, a i ne ispada iz Malawi sheme.

Sic hoc adfixum in obice legere potes, et liberaliter educatus et nimis propinquus ades.
Povratak na vrh strane Verzija za štampu Vidi Beli's Lični podaci Traži ostale poruke čiji je autor Beli Poseti Beli's Homepage

Buca
Gost

Gost

Član od: 21.08.2003
National Flag of Srbija Srbija, Novi Beograd
Poruka: 998
Poslato: 08.03.2004 u 11:19 | IP Prijavljen Citiraj Buca

lepo, lepo

Bojko ce biti ponosan na tebe

BTW jel kamenje i pesak sa lokalne sljunkare u PA

Peco_Edi
Zaslužni član

Zaslužni član

Član od: 04.01.2004
National Flag of Bosna i Hercegovina Bosna i Hercegovina, Sarajevo
Poruka: 283
Poslato: 08.03.2004 u 17:48 | IP Prijavljen Citiraj Peco_Edi

Svaka cast,lijep akvarijum

Sve se vise i ja interesujem za malawi ciklide s obzirom da imam jedan akvarijum od 200 l prazan koji namjeravam uskoro da aktiviram,pa mozda budu malawi ciklidi,ali  sviđaju mi se i skalari pa neznam vidjecemo sta ce biti

PS:svaka cast za akvarijum

Povratak na vrh strane Verzija za štampu Vidi Peco_Edi's Lični podaci Traži ostale poruke čiji je autor Peco_Edi

Srle
Urednik

Urednik

Poslato: 08.03.2004 u 23:20 | IP Prijavljen Citiraj Srle

Hvala, hvala!

Sto se tice Malawi biotopa, hteo sam namerno da napravim sirovi Malawi biotop, jer mi to nekako deluje najlepse (stvar ukusa). Biljke nisam hteo da ubacujem jer mi se cini da nece ispasti onako kako sam zamislio. Svi u kuci me kritikuju zbog biljaka, ali tako sam odlucio. Mozda cu ubaciti vinovu lozu zbog Ps.Acei i to ce biti sve.

Na slici mozda deluje monotono jer se ne vide ribe koje su se posakrivale.

Ali kada budem popunio brojno stanje ribica i kada malo porastu docice sve to na svoje .

Kamenje jeste sa sljunkare u PA, a pesak je ostao od nekih gradjevinskih radova po kuci tako da ne znam odakle je. Inace nasa sljunkara vadi i pesak i sljunak i automatski pere i klasira, pa nema mnogo zezanja oko pranja za podlogu. Veliko kamenje je neki visak koji je nabacan sa strane i koji im ne treba, pa eto dobro dodje nama akvaristima.

Pozdrav!

Povratak na vrh strane Verzija za štampu Vidi Srle's Lični podaci Traži ostale poruke čiji je autor Srle Poseti galeriju akvarijuma čiji je autor Srle

Buca
Gost

Gost

Poslato: 09.03.2004 u 00:08 | IP Prijavljen Citiraj Buca

Ako je istina to za kamenje, onda cu morati da skoknem do Panceva za vikend

Peca
Gost

Gost
Poluautomatski menjač pelena

Član od: 10.10.2003
National Flag of Srbija Srbija, Beograd
Poruka: 709
Poslato: 09.03.2004 u 00:27 | IP Prijavljen Citiraj Peca

Što će ti raspršivač (tj. pumpa za vazduh)? Pa imas Eheim. Digni malo cev kroz koju prska voda i eto ti kiseonika kolko 'oćeš. Za sada mi akvarijum izgleda prazan, stavi više kamenja (možda veštačkog - od stiropora, zbog težine). Na lepom si putu!

Nosonja
Član

Član

Član od: 12.01.2004
National Flag of Srbija Srbija, Južni Dorćol
Poruka: 79
Poslato: 09.03.2004 u 04:57 | IP Prijavljen Citiraj Nosonja

Svaka cast za akvarijum

Buco  ,sto se tice tog kamenja imas ga i na nasoj sljunkari (tj tvojoj .jer si kako mi se cini sa Novog ...) . Ako znas gde je "Mostogradnja" u onom Industriskom delu J.Gagarina ... e odmah pored nje imas sljunkaru i oni takodje odbacuju krupnije kamenje .. ma imas cela brda ...

Peco

Jel moze malo vishe o uticaju tezine kamenja na bezbednost akvarijuma , to pitam jer imam bas potezu stencugu koju upravu planiram da zagnjurim (cim zavrsim 12478 ispiranje isitnjenog belog mermera  ) ??????????????????????????????

Pozdrav

Povratak na vrh strane Verzija za štampu Vidi Nosonja's Lični podaci Traži ostale poruke čiji je autor Nosonja

Bojko
Zaslužni član

Zaslužni član
Cichlidae King

Član od: 31.10.2003
National Flag of Slovenia Slovenia
Poruka: 2375
Poslato: 09.03.2004 u 06:00 | IP Prijavljen Citiraj Bojko

Pa šta reći,da citiram i ja DušanN:praznik za oči.

No meni prva slika djeluje stvarno malawijski.Sad recimo i jeste,da fale ribice,ja bih Srle razmišljao o koji Aulonocari maleri,žuti,da ti bude akvarij živih boja i kad ćeš kupovati Ciklide neka bude živih boja.

Ja se nadam,da si na pod stavio stiropor pa poslije pesak i kamenje.To u prvome redu zbog bezbednosti od kakve neprijatnosti.

Sad akvarij jeste prazan,ali kad če da se popuni ribama to če biti ono istinsko malawi ciklidističko.Eto,da ponovim;Ribe to jest Ciklidi prave akvarij lijep i to je sva istina.Kamenje služi kao mjesto,gdje se mogu ciklidi sakriti,mrestiti a i ženke odmoriti od mužjaka.I pijesak mi isto stavlja dobar utisak,fini,baš kao stvoren za ciklide.

Sve u svemu,jako dobro,ali po meni je najbitnije,da se akvarij u prvome redu tebi svidja

A sad par reči,da ponovimo malo:

M'buna znači na jeziku domaćina skalna riba,te ribe žive u bliskom kontaktu sa skalama.

Bilje pošto je jezero Malawi slićno po velićini jadranskom moru,ima i u samom jezeru polja bilja,ustvari polja Valisnerije.Ali u time se nadje samo par m'buna a najznačajnija jeste Cyatochromis obliquiedens koja se hrani sa algama sa tih bilja.Pored nje ima i pokoji Tropheops.

A akvaristi stave bilje u malawi tank samo radi dekoracije-

A alge koje sa vremenom preraste kamenje jeste i jako lijepo a ujedno i hrana M'bunama koje su pretežito limnovori ili algojedi.

I za kraj Peco Edi,budeš li ti imao ili Malawi ciklide ili Skalare sve su ti ipak Ciklidi.

A sve je to snaga ciklida

Srle
Urednik

Urednik

Poslato: 09.03.2004 u 06:58 | IP Prijavljen Citiraj Srle

Buco, bilo bi glupo da vuces kamencuge iz Panceva kad je Beograd grad na tri reke, a tu sigurno ima da se nadje i probere dosta stenja.

Peco, znam da mi pumpa za vazduh ne treba, imao sam malo problema da upasujem cev za povrat vode zbog staklenog poklopca na samom akvarijumu, tako da jos uvek razmisljam kako da je namestim da preliva iznad povrsine a ne kako je sada trenutno, ispod (smislicu nesto sigurno).Difuzor to resava ispod povrsine vode i manje je bucan.

Bojko, mislio sam na stiropor naravno, postavljen je na dno, vece kamenje je direktno na stiroporu, ne na pesku. Pesak sam sipao posle slaganja kamenja na dno. Sigurno cu dodati jos neki kamen jer i sada vec ima malo mesta za skrivanje, ali popravicu to.

Sto se tice nekih novih vrsta, Aulonocara jacobsfreiberghi mi je za sada samo na raspolaganju, ali njih ima u gomili varijeteta... (ne znam koja je u prodavnici nisam bio da vidim). Svidja mi se bilo koja varijanta Aulonocara-e, jer doda neku lepu notu celom akvarijumu, i sigurno je u opciji.

Pozdrav!

Bojko
Zaslužni član

Zaslužni član
Cichlidae King

Poslato: 09.03.2004 u 07:51 | IP Prijavljen Citiraj Bojko

Pa jeste Aulonocara jacobfraibergi jedna jako lijepa riba i jedan divan ukras akvarija.No ja sam sad malko mislio,da bi bilo lepo,da bi ti još nabacio poneku ribicu koju već poseduješ u akvarijumu/ženku/.

Jako pogodna vrsta za tvoj akvarij jeste i vrsta Pseudotropheus sp.Red top Ndumbi,pa recimo i grupica Placidochromis electra,jer i ta vrsta voli takav ambijent.

No ja bih samo uradio od postoječeg kamenja malo više zaklona te pećinica,kako bi to bilo lepo za oko i korisno za Ciklide.

A šta se tiće svijetla,ako si u mogućnosti,stavi Hagen Power glo sijalicu,jer ta sijalica napravi svetlost identičku onoj prirodnoj i sa takvom svetlom Malawi akvarij jeste ono što si akvariste želi.

Buca
Gost

Gost

Poslato: 09.03.2004 u 10:49 | IP Prijavljen Citiraj Buca

Gde mi je glava

Ja sam potpuno smetnuo sa uma shljunkaru na Savi.

stidim se

Bojko
Zaslužni član

Zaslužni član
Cichlidae King

Poslato: 10.03.2004 u 06:27 | IP Prijavljen Citiraj Bojko

Pa da još po koju reknem.

U stvari se za jezero Malawi može generalno prićati o dviju vrste akvarijuma:

• M'buna akvarij,gdje je uredjenje slićno što je uradio Srle,znači puno kamenja od koga se napravi zaklone i pečinice,dalje neke prolaze kroz to kamenje.I takav akvarij imitira prirodnu okolinu baš tih ciklida M'buna.Te M'bune više ili manje drže se uz obalu,pa recimo još stotinjak metara od obale.I tu ima samo skale,skalni balvani i kamenje.
  • Haplochromis akvarij to su veči akvariji u kojima je glavna i najbitnija dekoracija samo-pijesak,te par kamenja.Naime Haplochromisi su jako dobri plivaći,pa oni traže dosta mesta za plivanje.I u stvari fini pijeska,da mogu graditi velika gnijezda za mrest,jer neke vrste naprave gnijezdo za mreste premera 50 cm. i to u akvariju,jeste malo povečem.

Nego,da se ja sad još malo vratim nazad M'bunama.Kod nekih akvarista sad je trend,da su u takve akvarije stavi manje vrsta sa više primjerka,da se tako oformiraju grupe,te podjele teritorij.Sad logički,je, da si ,primjerice radi,4 mužjaka mogu lakše razdeliti akvarij negoli 8.I da u takvih povečih grupa vlada striktna hiearhija ,i da se baš zbog toga i agresija svodi na minimum.

Dakle,ako se odlućimo imati 24 riba u akvariju,bolje imati 4 vrste po 6 primjerka,negoli obrnuto ili čak 8 različitih vrsta po 3.Jer i to več bilo napisano,pa nekako malo,da osvežimo:više ima mužjaka u akvariju veča če biti borba za prostor i biće  ponekad i gubitka.

Sad kako odabrati neke vrste koje se nekako "kontaju" medju sobno.U stvari mi več pre kupnje moramo napraviti plan:

• šta bismo željeli
  • šta te vrste traže
  • ponašanje

i kad imamo to sredjeno idemo u nabavku.a i tu opet ima neko pravilo:mirne vrste skupa,agresivnije skupa. 

I uvijek odaberite mlade ciklide,po mogućnosti jednakie velićine,kako opet ne bi došlo do medsjusobnog sukoba u smislu :veći napram maleni.

Hraniti ih uvijek sa hranom na bilnoj osnovi,sa povremenom dodavanjem spiruline.

Eto malo da se svi skupa podsjetimo,na nešto što je bilo več napisano,pa nam malo pošlo i u zaborav!

ggoran
Zaslužni član

Zaslužni član

Član od: 22.10.2003
National Flag of Srbija Srbija, Beograd
Poruka: 139
Poslato: 10.03.2004 u 16:46 | IP Prijavljen Citiraj ggoran

Akvarijum izgleda fenomenalno,sigurno ce jos bolje izgledati sa osvetljenjem.Sto se tice pozadine,uopste nisam primetio da je iza akvarijuma.Super!

Sto se tice ribica,i kod mene su u pocetku bile posakrivane u zadnjem delu iza kamenja,ali kada su se malo navikle i istrazile teritoriju pocele su da se guraju uz prednje staklo.Jos ako dodas nove ciklide,bice bolja guzva i lepse za oko.Izgleda sve dinamicnije.

Povratak na vrh strane Verzija za štampu Vidi ggoran's Lični podaci Traži ostale poruke čiji je autor ggoran

Skok na forum Ukupno strana: 4 1 2 3 4

Pošalji odgovorDodaj temu

Verzija za štampu Verzija za štampu
Vi ne možete slati nove teme
Vi ne možete odgovarati na poruke
Vi ne možete brisati svoje poruke
Vi ne možete menjati svoje poruke
Vi ne možete praviti nove ankete
Vi ne možete glasati na anketama

Ova strana je generisana za 0.2188 sekundi. Powered by SOOP Portal version Raven RC2